SCHIEDAMSCHE COURANT Strenge controle bij bezoek ambassadeur Bejaarden alarmering straks wellicht via CAI Badhuizen in februari dicht Kroon verwerpt bezwaren Van der Lely munnsRs Mo was even Schie dam Immense behoefte aan peuteropvang Ik 4neeiiir deiifo^i ^ISSEH EH SCH «--£££ Bij buitenlanders: Brom fietser naar zieken huis JS Wethouder Hummelen toch niet verheugd urn en gestreept Dodelijk ongeval in Vulcaan- haven sao* Maandag 22 december 1980 ONAFHANKELIJK DAGBLAD. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - kjachtendienst 144144 -104de jaargang no. 2498 pagina's 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Onder de strengst mogelijke veilig heidsmaatregelen vond yrijdagavond in het Visse rijmuseum van Vlaardin gen het ontvangst van hoog bezoek plaats. De Engelse ambassadeur in Nederland, Sir Jock Tay lor, had de aankondiging van de nieuwe tentoon stelling in het Visserijmu seum, 'De waarschuwings- reis van Jacob van der Windt' zo interessant ge vonden dathij deze in hoogst eigen persoon, wil de openen. Het betekende dat Vlaardingen vrijdag «en paar uur lang in het centrum van de aandacht van de veiligheidsdiensten heeft gestaan. Aan de plechtigheid is een uit gebreid antecedentenonder zoek van de genodigden voor af gegaan, alsook een nauwge zette explosievenonderzoek van het Visserijmuseum zelf. Maatregelen die in het licht van de door de IKA aangekon digde aanslagen geen overbo dige luxe waren. De voorgan ger van Sir Jock Taylor werd bovendien al door IRA-leden vermoord. De veiligheidsmaatregelen overschaduwden de reden van de opening zelfs een beetje. Al leek de ambassadeur zelf daar weinig last van te hebben. Hij haakte in op de actuele kanten van de expositie en sprak de hoop uit dat Engelse en Neder landse vissers nu beter hun ge zamenlijke belangen in het oog zullen houden dan ten tij den van Jacob van der Windt, toen de Vierde Engelse Zee oorlog in alle hevigheid los brak. De ambassadeur kreeg van het Visserijmuseum een zilveren duplicaat van de pen ning die in de achttiende eeuw ter ere van Jacob van der Windt geslagen is. Over de expositie zelf meer op pagina drie van deze krant. Een zilveren gedenkpen ning voor Engelartds ambas sadeur Sir Jock Taylor. makreeiachsigw Schiedam De Openbare Nutsbedrijven hebben een rapportage gemaakt over de technische mogelijkhe den van een bejaardena larminstallatie. Verschil lende methodes om via de huiskamer van bejaarden en alleenstaande hulp in te roepen zijn onderzocht. De CAI blijkt hierbij de meest haalbare methode. Nog een maand onder de douche Vlaardingen De beide openbare badhuizen in de Marisstraat en de 2e Van Leyden Gaelstraat gaan per 1 februari definitief dicht. Vanaf .die datum kunnen Vlaardingers die niet thuis onder de douche of in bad kunnen, alleen nog maar terecht in het minibadhuis in de Hartmanstraat. Als straks de verbouwing van het Kolpabad helemaal is afgerond, dan kan men ook daar terecht: ook daar is ben minibadhuis gepland. De badhuizen in de Van Ley den Gaelstraat, geëxploiteerd door woningbouwvereniging Patrimonium, en de Maris straat, van woningbouwvere niging Samenwerking, draaien al jarenlang verliesgevend. Tijdens de laatste begrotings debatten heeft de gemeente raad in het kader van de be zuinigingen besloten, per 1 ja nuari geen subsidie meer voor deze badhuizen te verlenen. De beide woningbouwvereni gingen houden hun inrichtin gen overigens nog een maand langer open: Jan de Ligt, di recteur van Patrimonium: „Wij vinden het jammer dat het bericht van de stopzetting per i ianuarï zo ontzettend laat is gekomen. Dat is voor de mensen die bij ons nog komen onredelijk. Daarom hebben we afgesproken, pas per 1 februa ri dicht te gaan. Al kost ons dat wel geld, waar we in die maand dan zelf voor moeten opdraaien." De laatste tijd kwamen in het badhuis van Patrimonium, dat alleen op vrijdag en zaterdag geopend is, maar 30 tot 40 mensen per week. De parttime medewerker van de woning bouwvereniging die tijdens de openingstijden in het badhuis aanwezig was, gaat straks ge heel de onderhoudsdienst in. In het badhuis van Samenwer king is een werknemer in vas te dienst, die straks ander Werk binnen de woningbouw vereniging moet krijgen. Wat na de sluiting met de bad huizen gaat gebeuren is nog niet bekend. Daar is tot nu toe niet over gesproken. geruwde acryl 1 SOBJW» KOEMARKT I «pLVCtJGEN OW8ECKMANNSNGEL 67 MAASSUJtS KONINGSHOEK Maassluis De Kroon heeft de bezwaren van de naamloze vennootschap Van der Lely NV ongegrond verklaard. Het Maaslandse bedrijf had bij de Kroon beroep aangetekend tegen het bestemmingsplan Steendijkpolder2 in Maassluis, het gebied dat omsloten wordt door de Maasdiik-Albert Schweitzerdreef-Jan Schoutenlaan-Burgemeester van Reestraat. De Delftse popgroep Mo trad zaterdag op in het Schiedamse Passagetheater. Hier een sfeerbeeld van het concert. De jonge groep, die momenteel een klein hitje heeft dat luistert naar de naam 'Nancy', neemt in popiand een aparte plaats in vanwege de voor popmuziek ongebruikelijke instrumentatie: de gitaar ontbreekt geheel. Schiedam In Schiedam bestaat een grote, maar verborgen, behoefte aan opvang voor buitenlandse peuters. Dat heeft de Turkse vereniging duidelijk gemaakt aan de advies commissie voor de kindercentra. De advies commissie wil nu, met de hulp van de Turkse en Marokkaanse vereniging de behoefte gaan inventariseren. Wellicht wordt daarbij een steekproef genomen onder de leden van de beide verenigingen. Daarnaast wil men lande lijke gegevens als uitgangspunt gaan nemen. De behoefte aan peuterop- vang bij buitenlanders kan aanzienlijke gevolgen heb ben, omdat dat een immense uitbreiding van de bestaande wachtlijsten kan betekenen. Het gaat daarbij vooral om de kinderdagverblijven en pas in mindere mate om peu terspeelzalen: werkende bui tenlandse ouders willen de kinderen graag hele dagen onderbrengen. In de adviescommissie heeft men al duidelijk laten weten weinig te voelen voor aparte voorzieningen voor de bui tenlandse peuters. Wel acht men het nodig dat leiders op leidsters in de ei gen taal aanwezig zijn. Ben Goederond van kinder dagverblijf Katja gaat bij het rijk om subsidie vragen voor een leidster in de landstaal van de kinderen. Goederond: „Juist bij kinderdagverblij ven is bet belangrijk om met leidsters in de eigen taal te werken. Te vaak worden op de scho len grote achterstanden bij de buitenlandse kinderen ge-, constateerd. Bij de kinderdagverblijven kan daar veel aan worden gedaan, Katja wil aanspraak gaan maken op subsidie die in het kjader van het jaar van het kind (1979) nog beschikbaar is. Juist voor buitenlandse kin deren, zo is in de commissie gebleken, wordt veel en ge makkelijk subsidie beschik baar gesteld. Veel schiet de gemeente Maas sluis echter niet op met de be slissing die maar liefst drie jaar op zich heeft laten wach ten. Eerder namelijk hadden Gedeputeerde Staten (GS) het bestemmingsplan goedgekeurd met uitzondering van artikel 22, Dit artikel regelt de uit- werkbevoegdheid van het col lege. De Kroon heeft het ad vies van GS nu integraal over genomen. De gemeente is dus in het ge lijk gesteld, maar moet eerst artikel 22 veranderen of een nieuw bestemmingsplan sa menstellen. De firma Van der Lely kan ook nog bezwaar aantekenen. Aand de beslis sing van de Kroon kan niet meer getornd worden, alleen de procedure kan nog worden vertraagd. Op zijn langst vier jaar. De verwachting van wet houder Han Hummelen is ech ter dat dat niet het geval zal zijn: „Het overleg met Van der Lely is de laatste tijd goed. In overleg met ons moet er wel uit te komen zijn." Van der Lely is bang dat als Maassluis alles tot aan de stadsgrenzen heeft volge bouwd overgaat tot het aan vragen bij de provincie van grenswijzigingen. In dat geval zouden de eigendommen van Van der Lely in gevaar ko men. Wethouder Han Hum- melen ontzenuwde die vrees echter: „Wij zijn in het geheel niet van plan om onze grenzen te gaan verleggen. Die angst is ongegrond. Met Van der Lely is er voor ons nu een gespreks- basis." Dat GS artikel 22 niet goed keurde zit Han Hummelen hoog; „Wij zijn nadrukkelijk in de wielen gereden door GS. Volgens mij komt dat alleen door angst. Angst dat we alles te snel zouden vol bouwen." Een ander probleen zijn de erfdienstbaarheden die op het land van Van der Sar, de boer die 2ijn grond aan de gemeen te verkocht, rusten. Op het moment dat de gemeente de grond kocht en het bestem mingsplan vaststelde waren nog geen erfdienstbaarheden op de grond. Die zijn door Van der Lely aangebracht na de overeenkomst. Als het tegen zit gaat het kopen van de erf dienstbaarheden de gemeente Maassluis nog veel geld kos ten. Van der Lely wilde een aantal jaren terug ƒ25,- per vierkante meter, maar dat is voor de gemeente niet accepta bel. Het hele gebied zou dan 5 miljoen gulden moeten op brengen, waarmee de woning bouw in gevaar zou komen omdat dat dan alles veel te duur wordt. Optimistisch is Han Hummelen dan ook niet: „Integendeel. Ik ben somber. We praten over een grote wo ningnood in Rijnmond. Nou, dan kunnen we bouwen en dan kan het niet In de wijk komt hoofdzakelijk sociale wo ningbouw en daar is juist in deze omstreken grote behoefte aan." Eén druk op de knop en* de ONS ontvangt signalen' via het CA I-net op de, computer. Die kan exact, nagaan in welke woning' hulp nodig is. Een meer omslachtige metho-' de is het zogenaamde deurcon tact. Een apparaatje in de' deurpost signaleert het openc en dicht gaan. Wanneer er in een bepaald aantal dagen geen5 signalen het ONS-gebouw be-' reiken, wordt hulp ingescha keld die de betreffende wo-j ning een bezoek brengt om te' kijken of alles in orde is. Waar die hulp vandaan moet] komen is echter nog de vraag. De ONS is geen wel2ijnsinstel- ling. Zij verzorgt alleen het, technische gedeelte. Signalen' die binnen komen, moeten doorgespeeld worden naar een instantie die daadwerkelijk hulp biedt. In november is een werkgroep ingesteld die dit gaat bekijken. Hierin hebben mensen van de politie, de Sociale Dienst, de GG GD en een vertegen woordiger van de Stichting Ha ad voor het Bejaarden werk zitting. Gedacht wordt aan een hulpdienst van verschillende gekwalificeerde mensen uit de welzijnssector. Ook de familie van de gealarmeerde kan een rol spelen. De ONS ziet echter het eerste jaar de bejaardcnalarmering nog niet in werking treden, i Eerst moeten de financiële i consequenties op tafel komen, s Schiedam zal ook een proef af-1 wachten die Leeuwarden metj het CAI-net in het vooijaar 1981 start. Schiedam Met een heup- en beenfractuur moest de 51-jari- ge J.D. uit Schiedam zaterdag zijn onoplettendheid in het verkeer bekopen. De man, die op een bromfiets reed, had tij dens het linksafslaan bij de kruising Rotterdamsedijk- /Broersvest, de personenauto, bestuurd door een 25-jarige Schiedammer, over het hoofd gezien. Hij moest in het Nolet- ziekenhuis opgenomen wor den. Vlaardingen Bij een ongeval zater dagmorgen om streeks 6.00 uur in de Vulcaanhaven te Vlaardingen is de 53- jarige Chinese opva rende van het Libe riaanse schip 'Lunar Venture*, C.C.D., om het leven gekomen. De man had bij het sluiten van de luiken een katrol legen zijn hoofd gekregen en overleed ter plaatse aan een zwaar her senletsel. Het lijk moest door brand weer en GGD van boord getakeld wor den. M» Dit nieuwsblad, waarmualliet nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder ertra kosten bezorgd in combinatie met hel Rotterdams Nieuwsblad. >3i\€s>ivïS i Deie. T\&at ie*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1