STAD/STREEK Forum discussie gaat ren onder in chaos Visserij museum eertj Jacob van der Windt met expositie 3 'SG ook niet automatisch subsidiëren" Vrouwen bepalen taak emancipatiewerkster ■111 BB CDA toch voor centraal wonen Vier in één klap Achter volging tot Leerlingen bónwen nog niet aan Hoofdstraat Bijna 6800 mensen arbeids ongeschikt bij politie Be jaar Je gewond bij tasjesroof HAAR ADVIEZEN COSMETICA 4 Dames en heren: Dames: Winkelcentrum Spabnd 43 Van Ruysdaellaan27 Tel. 703602 Tel. 261520 maandag 22 december 1980 VD/SC/WW Johnny van Doorn trok In de pauze van de forum discussie nog de meeste aandacht. Vlaardingen Dat is dan weer achter de rug. Vlaar- dingse burgers discus sieerden zaterdagavond over het culturele klimaat en het kunstbeleid van de stad: het enige resultaat was een sfeer van algehe le frustratie en nauwelijks verholen woede. Voor het overige gemengde gevoe lens en eens te meer de onderstreping van het ge geven dat er iets grondig mis is. Toch trok de forumdiscus sie, die gehouden werd door "Jan Hendrik Bakker binnen de muren van de jonge sociëteit B'Bwana aan de Hoflaan, nogal wat belangstellenden. Het fo rum bestond uit cultuur wethouder Arij Maarle- veld, Cees Romers, voor zitter van de culturele Taad, de beeldende kun stenaars Betty Linders en Hans Rikken, het raadslid George Neijssel, Jack Tsang, medewerker musi sche vorming van de ge meente Dordrecht en ge- sprekleidster Wilma Kuil. Schiedam De emanci patiewerkster, die in Schiedam komt, wordt te werkgesteld bij de y ge meente Schiedam. Zij zal van de gemeente haar sa laris krijgen, maar haar taken zullen worden ge definieerd door de organi saties in het Schiedams vrouwenoverleg. PvdA- raadslid Ton de Vos vindt die organisaties 'vrouws' genoeg om de inhoud van het emancipatiewerk zelf te bepalen. Wethouder Herman Post hoorn, wiens taken mo menteel uit de hand lopen maar die er nochtans ook al emancipatie bij heeft, komt met de uitspraak, dat het vrouwenoverleg de taakomschrijving van de emancipatiewerkster zal bepalen heel ver tege moet aan de wensen van de vrouwenbeweging en van de gemeenteraadsle den De Vos en Noorde- Bijna 6800 mensen in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis trek ken een AAW- jof wAO-uitkering. He meesten zijn van tach tig tot honderd pro cent arbeidsonge schikt en variëren in leeftijd van 50 tot 64 jaar. Dat blijkt uit ge gevens van de ge meenschappelijke me dische" dienst in Rot terdam. Het gemiddeld aantal arbeidsongeschikten is in het Waterwegge bied iets kleiner dan in het totale Rijn mondgebied, te weten 54 per duizend inwo ners van 15 tot 64 jaar tegen 56 per duizend in Rijnmond. Voor Nederland is dit cijfer veel hoger 64. Het grootste deel be staat uit WAO-trek- kers. Onder de ar beidsongeschikten be vinden zich 1368 vrou wen. Per Waterweggemeen- te gaat het om de vol gende aantallen uitke ringsgerechtigden: 2780 in Schiedam, 2115 in Vlaardingen en 586 in Maassluis. vrijdagavond I stedelijk mu« Schiedams burgemeester John te Loo opende Mn het museum vier tentoonstellingen in één klap. Eén historische expositie over de gevels die het ochledams stadsbeeld rijk is en drie met beeldende kunst, waaronder grafiek van de dichter/schilder J.C. van Schagen. graaf. De laatste heeft er als PPR-raadslid voor ge waarschuwd, dat de emancipatiewerkster dreigt te worden opge slokt door de hiërarchi sche verhoudingen op het stadskantoor. Posthoorn heeft zich aldus uit gelaten, dat het dienstverband van de emanripatiewerkster door de gemeente wordt gega randeerd, maar dat de wensen van de vrouwenorganisaties bepalend zullen zijn voor haar werk. De Vos hoopt dat de rechtspositie van de nieuwe werkster ook werkelijk haar onafhankelijkheid garandeert. Wat dat betreft heeft de poli tiek onplezierige herinnerin gen aan de opbouwconsulent stadsvernieuwing, zoals deze ooit aangesteld zou wordend Ook hierbij leidde dat tot te stevige banden van de consu lent met de gemeente, wat het vertrek van PPR-wethouder Hans van der Wilk tot gevolg had. Bij de sollicitatieprocedure voor de emancipatiewerkster is de gemeente uit voorzorg uitgegaan van een vrouw. Een mannelijke sollicitant krijgt geen kans, blijkt bij voorbaat al. Dat heeft overigens niet zo veel te maken met de motie van Peterhans (D'66), waarin een voorkeur wordt uitgespro ken voor vrouwelijke sollici tanten. Schiedam Na ampel beraad is de CDA-fractie gekomen tot een positief oordeel over de al ternatieve woonvorm 'centraal wonen', maar echt overtuigd zijn de confessionelen nu ook weer niet. Had CDA-fractie- voorzitter Siem Rosman het tijdens de begrotingsbehande ling nog over de riante finan ciële positie van Schiedam, die volgens hem onvoldoende in de pers tot uiting is gekomen, zijn fractiegenoot Piet Roosen vroeg in de laatste raadsverga dering van dit jaar nota bene of de gemeente nog wel 1750 gulden kan missen als subsidie voor de vereniging centraal wonen. Roosen werd om die opmerking uitgelachen door de linkse partijen in de raad, die zich Rosmans opmerkin gen nog wel herinnerden. Roosen vindt dat centraal wo nen, nu het subsidie, krijgt, vermeld had moeten staan in het prioriteitenprogramma van de gemeente. Schiedam Twee Schie dammers heb ben elkaar tot in het po litiebureau aan de Lange Nieuwstraat achtervolgd. Het duo had op de Koe markt ruzie gekregen om een bakkie. Een van bei den gaf de an der een klap en trok zelfs waarmee hij dreigende be wegingen maakte. Zijn tegenstander pikte dat niet en haalde uit zijn auto een krik als wa pen. Daarop sloeg de be dreigde Schie dammer op de vlucht en volgde een achtervolging tot in het po litiebureau. Agenten wis ten het duo, voordat ze el kaar ernstig verwondden, te scheiden. Schiedam Een tachtigjarige Schiedamse vrouw is tijdens een beroving zodanig ver wond, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De passagier van een passerende motorfiets had met geweld de boodschappentas uit de han den van de bejaarde vrouw ge rukt. Daardoor was de dame ten val gekomen, waarbij zij een fractuur aan haar rechter pols opliep. In de tas zaten tien gulden. De politie verzoekt getuigen van de beroving contact op te nemen met het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat (tel 260760). ;p]|j|11lllil|in!lillllllliI[ltl]!li!!IIIIIII!lllini!!!imi]|ll[llll!ltllMmmilHIIII!l!!ll!m![l!miliiMllllllM^^^ Vlaardingen Deze maand precies tweehon derd jaar geleden drong op kerstavond in de Vlaardingse visserskrin gen het bericht door dat Engeland de Republiek der Nederlanden de oor log had verklaard. Een bericht, waarbij velen de schrik om het hart moet zijn geslagen. In die da gen verkeerde er een grote vloot van Vlaar dingse en Maassluise ka beljauwvissers in de wa teren bij de Doggers- bank. Voor de Engelse kapers, vanaf het mo ment van de oorlogsver klaring een gelegaliseerd beroep, een kudde weer loze lammeren. Het was zaak dat de 81 Vlaardingse, 65 Maassluise en 2 Zwartwaalse hoekers zo snel mogelijk gewaarschuwd werden. De Vlaardingse schipper Jacob van der Windt mocht het riskante karwei gaan klaren. Hij was zojuist met zijn 'Roode Roos' in de wateren van Den Briel teruggekeerd van een reis en kon dus onmiddellijk weer het zeegat kiezen. Zijn be manning echter bedankte voor de eer en er moesten vrijwilligers geronseld wor den, die voor in het totaal vijftig -gulden (f25,- hand geld, en J25.' nog eens bij be houden thuiskomst), in die tijd genoeg om een paar maanden van te leven, de waarschuwingsreis aandurf den. Het moeten ruige jon gens geweest zijn, want met de reis zetten ze gewis hun leven op het spel. Maar 'De Roode Roos' hees het. Vertrokken op 29 de cember moet Van der Windt op oudejaarsdag de nietsver moedende vissersvloot be reikt hebben. De schade bleef 'beperkt' tot de teloorgang van in het totaal acht sche pen. Vier Vlaardingse hoe kers en drie Maassluise vie len de Engselen in handen, een vijfde Vlaardinger werd door kapers, die hulpjongens van de Engelse marine, op de kust van Scheringen gejaagd. Dat is het verhaal, dat zijn de feiten. Veel meer is er over Jacob en de zijnen niet be kend. Toch heeft het Vlaar- dings Visserijmuseum ge meend in samenwerking met V bVCÖB Een van de weinige objecten die nog direct naar Jacob van der Wlndts heldendaad verwijst, de penning dfe ter ere van zijn huzarenstukje werd geslagen. de gemeentelijke archief* dienst aan de gebeurtenissen een tentoonstelling te moeten wijden. Het motief zal onge twijfeld gelegen hebben in wat professor J.R. De Bruijn, hoogleraar in de maritieme gescnïedenis, al volgt om schreef: „Zonder Jacob van der Windt zou de Vlaarding se en Maassluise visserij na de Engelse oorlogen nooit zo'n grote bloei hebben be reikt" De expositie werd vrijdag ge opend door de Engelse am bassadeur Sir Jock Taylor, een plotselinge plechtigheid, door museumdirecteur Joop van Dorp eerlijkheidshalve omschreven als 'een uit de hand gelopen feestje'. Van Dorp had oorspronkelijk een vertegenwoordiger van de Engelse marine gevraagd de opening te verrichten, maar de ambassadeur Sir Jock Taylor kreeg er lucht van: het leek hem wel zo aardig het zelf maar te doen. De tentoonstelling zelf zal voor de meesten niet tot één van de aantrekkelijkste be horen. Geen liehtverteerbare kost, maar veel documentair materiaal dat aandachtig ge lezen moet worden wil het tot leven komen. Het mate riaal dat direct naar Jacob van der Windt verwijst is mi nimaal. Een paar penningen, een overgeleverd scheurka- lenderverhaal getiteld 'De onrust van Cornelia van der' Windt', twee preken die tij dens dankdiensten te Maas sluis en Vlaardingen werden 'uitgesproken en daarmee zijn we er zo'n beetje. De samen- stellers hadden het al van te 1 voren aan zien komen. Zelfs het nageslacht van Jacob kon niet meer worden getraceerd. Wellicht daarom enigszins uit 1 arren moede is de rest van de tentoonstelling opgevuld met algemeen materiaal rond de Engelse oorlog zelf. Voor de historisch geïnteresseerden overigens belangwekkend genoeg. Vooral de spotpren- ten, voorlopers van de bal- lonstrips zou men kunnen zeggen, trekken de aandacht. Matthijs Struijs, medewerker van het gemeentelijke ar- chief, verzorgde het onder- zoek voor deze documentaire expositie. Samenstelling en I teksten zijn van gemeente- f archivaris Theo Poelstra: de 1 vormgeving is van Joop Stig- ter. De expositie wordt bege- leid door catalogus die de moeite van het aanschaffen waard is. 'De waarschu- f wingsreis van Jacob van der Windt, 1780/1781', zoals de tentoonstelling werd gedoopt, is tot 5 april 1981 in het Vis- 1 se rij museum aan de Westha- venkade te Vlaardingen te bezichtigen. JHB Voor een deel zal de misluk king van de avond te wijten zijn geweest aan de opzet van de avond. Voor een niet min der belangrijk deel echter zal deze ook gewoon een afspiege ling zijn geweest van de wer kelijkheid. Er werd hoege naamd niet ingegaan op con crete inhoudelijke zaken van het Vlaardmgs kunstbeleid. En waar dit wel gebeurde was de spraakverwarring meteen van Babylonische allure. Cees Romers constateerde di rect in het begin al dat een echt beleid waarschijnlijk niet bestond, wethouder Maarle- veld haalde alle nood van de samenleving overhoop om te illustreren hoe betrekkelijk het onderwerp van de avond eigenlijk was en George Neijs sel wilde vooral een alternatief horen van de critici. Cynische uitgangspunten die zelden vruchtbaar zijn gebleken. Bovendien verlamde een zeke re vermoeide nostalgie naar de jaren zestig, toen de kunste naarskring Vlaardingen '65 nog zijn besloten bijeenkom sten hield, de discussie soms in hoge matt;. Men moest niet denken dat dit allemaal nieuw was. Ook achtte men de ver* wijten naar de overheid „die, er niks aan deed" niet terecht j De overheid is geen hogere in-! s tan tie, maar een apparaat dal wij met zijn allen gekozer hebben, hield Maarleveld de zaal voor. Binnen het forum waren het met name Betty Linders er Hans Rikken die voor de criti' sche geluiden zorgden. Ari Maarleveld deed Betty Lin ders denken „aan een ver moeide huisvrouw die er alle maal geen zin meer in heeft" Hans Rikken trok fel van leei tegen de door hem geconsta teerde onverschilligheid var de culturele raad voor de zaak Vanuit de zaal werd vaak he vig en onbegrijpend gerea geerd. Maar om te zeggen da het iets opleverde, nee. Ej werd geen stap verzet in dc richting van een nieuw per spectief. Misschien dat Johnnj van Doorn, die in de pauzt even voorlas uit eigen werk er die in uiterlijk steeds meet gaat lijken op Dylan Thoma in 2ïjn fatale jaren, 20'n gekki raad nog niet gaf: „Dronker moet u zijn, van poëzie wijn!" Schiedam Harde ai- spraken over de leerlin genbouwplaats aan de Hoofdstraat zijn volgens wethouder Chris Zijde veld nog niet gemaakt. Het is wel de bedoeling dat in 1981 leerling-bouw vakkers op de Hoofdstraat aan de slag gaan, nabij de oude gashouder op het GTB-terrein, maar be sluitvorming is er nog niet geweest. Dat heeft Zijde veld geantwoord op een vraag van CPN-raadslid Ulferd Bruseker namens bewonersvereniging Schiedam-Zuid, die daar bij betrokken wil worden. Tenslotte spelen volgens öru: seker meer problemen me* dan alleen het in stand houder van de leerlmgenbouwplaats zoals deze op het moment oj de hoek van Singel, en Emma straat bestaat. Als dit project voltooid en de activiteiten ziel naar de Hoofdstraat mochtei verplaatsen, moet de Zuid schiedamse bevolking een vin ger in' de pap krijgen, vind,) Bruseker. Volgens Zijdeveld is he' nieuws over de bouwplaat aan de Hoofdstraat in onz< L krant in een dermate vroej stadium geplaatst, dat niet kar-* worden verwacht dat de reali satie ervan al snel aanvangt „Door de openbaarheid vai bestuur denken mensen w^ vaker, dat iets al honderd prq cent rond is, terwijl er nog be sluitvorming moet plaatsvin den," aldus Zijdeveld, Schiedam De Schiedamse Gemeenschap is bijna de dupe geworden van een ei gen doelstelling. Dat zegt SG-directeur Ruud Pillard in de vorige week verschenen nota 'Toveren zonder geld' dat traditionele activiteiten niet meer automatisch gesub sidieerd mogen worden en dat er een behoorlijke afwe ging dient plaats te vinden, PvdA-raadslid Ton de Vos heeft de SG met een zelfde automatisme om de oren ge slagen. „De begroting, die de SG het gemeentebestuur heeft aangeboden, is beneden alle peil," aldus De Vos, die zelf een tijd in de stichtings- raad van de SG heeft geze ten, overigens niet als raads lid zoals wij onlangs meld den, maar gewoon als bur ger. De Vos vindt dat de Schiedamse Gemeenschap zit met een jantje van leiden van de begroting heeft afge maakt en dat een gemeente raadslid onmogelijk een in druk daaruit kan krijgen van hoeveel geld de SG vodj welke activiteit precies opzi' legt Ook de recente not 'Toveren zonder geld', ge, richt op de sociaal-culturelj, planning, levert ondank/ goede bedoelingen geen en' kele duidelijkheid op, aldü! De Vos. VVD-raadslid Cor van Til' borg, die als penningmeester van de SG zelf die begrotin', opgesteld heeft, had in d vorige raadsvergaderin geen goed woord over voo' de kritiek van De Vos. H; sprak over alle bereidwillig* heid die de SG op het oger.j blik weer heeft, maar ko', (De Vos geen detailgericht 'antwoorden geven over dj begroting. Wethouder Hei man Posthoorn is het met Vos eens in die zin, dat begroting van de SG vod) 1982 er inderdaad duidelijke uit moet zien, maar verde,- vindt hij dat die voor '81 beu als een afgesloten boek worden beschouwd. Lcrentilaan 66 Ouddorpseatraat 31 Tel. 152016 Tel.731952

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3