Karakteristieke gevels op papier Ik .neem. depfoef PvdA: Meer spreektijd in begrotingsdebat Gesprek met wethouder stemt West tevreden krant Gastarieven omhoog j ifïiebollen bakken ia Blauwe Brug Ook Van Hogendorplaan tegen verhoging borgen ONS wil ongelukken met geisers voorkomen Architecten te duur om dakkapellen te bekijken Deel flat zonder stroom Gladde wegen: auto's tegen lichtmasten «aft. m Brand in kelder 1 tapijten- handel: veel rookschade urn Partijen nader tot elkaar VlLLERIUS Zeven maanden cel voor dief Pagina vijf. SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 29 december 1980 -- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -104de jaargang no. 251e pasina'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Als de ge meenteraad van Vlaardin gen er mee akkoord gaat dan komt er een geveldo- cumentatie en een lijst van karakteristieke objec ten in de binnenstad. De Schiedam Dure architecten bekijken volgens PPR-raadslid Herman Noordegraaf vaak be lachelijk kleine bouwplanne tjes, zoals uitbouw van dakka pellen. Noordegraaf vindt dat doodzonde van het geld. Hij zou willen, dat de Schiedam mers met bouwplannen via een eenvoudiger procedure aan een vergunning komen, zonder dat daar een welstands commissie met architecten tus sen zit. Bouw- en woningtoe zicht zou die Schiedammers veel meer adviezen moeten geven, wat alleen kan door een duidelijk omschreven taakuitbreiding. Volgens wethouder Chris Zij develd is dat echter minder rendabel. Voor de welstands commissie wordt per jaar 45.000 gulden uitgetrokken. Daarvoor doen de architecten in die commissie hun werk, en voor dat bedrag heb je volgens Zijdeveld nog geen halve amb tenaar bij bouw- en woning toezicht: die zouden veel duur der zijn. Er verandert voorlo pig dus niets. Wel bepleit Noordegraaf nieuwe bespre kingen over reorganisatie-bij de welstandscommissie, wat ook door PvdA-raadslid Ton de Vos twee jaar geleden is voorgesteld. Maassluis In de nacht van zaterdag op zondag moest de brandweer in actie komen voor een brandje in een kel- derbóx van een flat aan de Burgemeester Wesselingstraat Hoe het vuur is ontstaan is niet bekend. De brandweer had het vuur snel onder con trole. Door de brand kwam een deel van het flatgebouw gedurende enige tijd zonder stroom te zitten. Schiedam/Maassluis De plotselinge gladheid in de af gelopen dagen heeft hier en daar voor wat verkeersonge vallen gezorgd. Vooral in Maassluis was het stevig raak: hier werden diverse lichtmas ten beschadigd door auto's, die aan het slippen geraakt waren. Enkele bestuurders raakten lichtgewond, terwijl hun voer tuigen behoorlijk beschadigd werden. Een 27-jarige Vlaar- dinger moest naar het Holyzie- kenhuis worden gebracht. Ook in Schiedam speelde de gladheid automobil isten par- ten. Een 21-jarige Haagse knalde op de Sehiedamseweg tegen een lantarenpaal en moest met een hersenschud ding en kneuzingen naar het gemeenteziekenhuis worden gebracht. kosten voor het vervaar digen van de documenta tie worden geschat op 35.000 gulden. Er zullen foto's en gevelwandteke ningen van de diverse panden moeten worden gemaakt. In Vlaardingen staan 29 panden op de monumen tenlijst. Er zijn echter ook nog andere karakteristie ke bebouwingen die als ze op een eigentijdse wijze worden verbouwd schade aan de omgeving toebren gen. De commissie voor stadsherstel wil daarom dat bouwplannen eerst beoordeeld dienen te wor den. Past een bepaalde verbouwing niet in het beeld van de karakteris tieke omgeving, dan wordt er geen toestem ming voor verleend. Om alles overzichtelijk te ma ken wil het college nu een overzicht in de vorm van een documentatie. De voor Vlaar dingen karakteristieke bebou wingen kunen als volgt wor den onderverdeeld: de dijkwo- ningbouw, de havenwoning- bouw, het hof tot aan de Sehiedamseweg, de typische burgerlijke bouw uit het einde van de vorige eeuw en het dorpskarakter van het Emaus en omgeving, de kern van de meer agrarisch gerichte voor malige gemeente Vlaardinger Ambacht. De commissie voor stadsont wikkeling en volkshuisvesting kon zich vorige week in grote lijnen verenigen met het voor stel van het college. Alleen de PvdA zette nogal wat vraagte kens bij het voorstel. Wim Kwakkelstein: „Ik ben het best met het voorstel eens, maar ik vraag me af of er 35.000 gulden voor moeten worden uitgetrokken. Kunnen de mensen die het moeten be oordelen niet iedere keer naar de panden gaan kijken?" De overige commissieleden konden zich wel zonder moei te achter het voostel plaatsen. Nico Nieuwstraten (CDA): ,,Het is gewoon nuttig dat we alles op een rijtje hebben staan. Trouwens, ais we iedere keer mensen op pad moeten sturen dan kost dat ook geld. Het is in het verleden al zo vaak gebeurd dat er panden naar de knoppen gaan waar van we achteraf zeggen: wat jammer. Als alles overzichte lijk op papier staat kan er ei genlijk niets meer fout gaan." 'r v- 'W- Bij de brand ontstond zoveel rook, dat de brandweer in het pand bijna niets kon zien. Schiedam Pvd A-frac tieleider Gé Brouwer wil volgend jaar tijdens de be grotingsbehandelingen meer spreektijd. Zijn ach terban heeft hierover een klacht naar voren ge bracht. Brouwer zegt dat dit niet ten koste moet gaan van de kleine frac ties, maar vindt wel dat er meer spreektijdruimte in de toekomst moet komen. Ook zou hij van de colle geleden meer beschou wingen vanuit hun werk- visie willen zien en niet alleen een concreet ant woord op gestelde vragen. VVD-raadslid Cor van Tilborg is dit met hem eens. „De grote fracties komen er bekaaid van af," sprak hij in de laatste commissie algemene en be stuurlijke zaken. „Ik voel er voor om daar meer aan tege moet te komen door kleine differentiaties aan te bren gen." Siem Rosman van het CDA vond de spreektijd bevredi gend en stelde dat een verrui ming niet ten koste moet gaan van de kleine partijen. De kleine D'66 fractie wil ook principieel vasthouden aan de evengrote mogelijkheid om tij dens de begrotingsbehandeling te spreken. „Kleine fracties kunnen net zoveel te vertellen hebben als grote fracties stel de D'66-raadsIid Peterhans. 2ij stelt voor om de volgende keer op het moment zelf wat soepe ler op te treden. „Ook kan niet volledige spreektijd aangevuld worden door andere fracties," meende zij. Het college zal Brouwers voorstel tegen de tijd van de begrotingsbehande lingen op tafel leggen. Vlaardingen Een brand in een kelderbóx onder de tapijtenwin kel van De Priester aan de Korte Hoogstraat heeft gistermorgen be hoorlijk wat rookscha de aan het interieur en aan opgeslagen voorra den veroorzaakt. Bij de brand, waarvan de oor zaak onduidelijk is, ontstond zo'n enorme rookontwikkeling dat de brandweer proble men had om binnen te 'j komen, omdat men i geen hand voor Ggen i kon zien. De rook r moest eerst grotendeels worden afgezogen, al- vorens het eigenlijke bluswerk kon begin- 1 nen. Die enorme rookont wikkeling zag er zo ernstig uit dat men in 1 eerste instantie dacht aan een flinke brand in de tapijtenhandel zelf. Dat bleek echter niet het geval te zijn. liiiiiiiiiiiiifiiiininiiiiiiiuiiiiiiiiiM H Vlaardingen De aardgastarieven gaan met ingang van 1 januari 1981 omhoog met 73 cent per kubieke meter, exclusief omzetbelasting. De verhoging wordt veroorzaakt door de forse stijging van de EE prijs voor zware stookolie, waaraan de gasp rijs is S gekoppeld. De tariefsverhoging betekent geen extra opbrengst voor het gasbedrijf. De inkoopprijs van 5= het gas voor het gasbedrijf stijgt evenredig met de H prijs, die per 1 januari door iedereen betaald moet S EE worden. Overigens moet de gemeenteraad van EE Vlaardingen nog goedkeuring geven aan de verho- ging, maar zij zal dat in januari zonder twijfel doen. E= De watertarieven gaan eveneens omhoog. De prijs EE van een kubieke meter water voor huishoudelijk en EE voor niet-huishoudelijk gebruik, bij een gebruik van EE minder dan 10.000 kubieke meter, wordt met ingang EE van 1 januari 1981 verhoogd van ƒ1,76 naar 1,865. jE Het vastrecht is verhoogd van ƒ48.- naar ƒ51,-. De S prijzen zijn exclusief 4 procent omzetbelasting. Mocht het noodzakelijk zijn dan zal bij de afreke- §5 ning een gemiddelde van het nieuwe en de oude ta- S5 rief in rekening worden gebracht. De huur van een EE geiser zal met ingang van 1 januari van ƒ5,70 per 3 ee maand naar ƒ5,95 per maand gaan. De toegenomen onderhoudskosten van de geisers bij de gemeentelij- ke energie- en waterleidingbedrijven maakten de stijging noodzakelijk. De huur van de geiser wordt SE gelijk met de woninghuur betaald. S Het hoogheemraadschap Delfland heeft de veront- reinigingsheffing van water vastgesteld. Voor de be- EE S rekening van de vervuiling van het water wordt de hoeveelheid afvalwater genomen die één mens ge- EE middeld per etmaal loost. Dit wordt in de wandel- EE gangen een vervuilingseenheid (v.e.) genoemd. Ge- zinnen en andere samenlevingsvormen en kleine be- ee drijven worden aangeslagen voor drie v.e.'s, alleen- EE EE wonenden voor één v.e. Het bedrag van de heffing is ee voor 1981 bepaald op ƒ31,44 per vervuilingseenheid. Bezwaren tegen de heffing kunnen bij bet Hoog- heemraadschap worden ingediend. Dit houdt echter ee ee niet in dat er dan niet betaald hoeft te worden. §g De vettige lucht zal er best nog hangen, maar dat vindt helemaal niemand erg. Zaterdag werden de eerste oliebollen gebakken in het Schiedamse wijkcentrum De Blauwe Burg, op het Bachplein Schiedam De grootste meningsverschillen tussen de gemeente en de bewo nersvereniging Schiedam- West over de inspraak voor de stadsvernieuwing zijn de wereld uit. Leden van de vereniging hebben op het stadskantoor met wethouder Chris Zijde veld gesproken over de gang van zaken rond de stadsvernieuwing en vol gens de vereniging zijn de Vlaardingen Ook de winkeliers van de Van Hogendorplaan hebben nu aan het college van BenW gevraagd, de ver hoging van de waarborg sommen van het GEWB ongedaan te maken. Vol gons de winkeliers komt er door de verhoging „zo veel geld braak te liggen, dat de continuïteit van onze bedrijven wordt aan getast." In hun gemeen schappelijke brief geven de middenstanders aan, dat mede door deze maat regel de Vlaardïngse mid denstand een 'harde klap' wordt toegebracht. Het GEWB heeft onlangs be sloten, de waarborgsommen die ondernemers moeten stor ten om de betaling van hun GEWB-rekening te garande ren te verhogen, omdat er de laatste jaren zoveel faillisse menten hebben plaatsgevon den. Al eerder protesteerden middenstanders in het cen trum van Vlaardingen tegen de maatregel. Ook in Schie dam hebben zich dezelfde moeilijkheden voorgedaan, omdat ook daar het energiebe drijf een verhoging van de waarborgsommen had aange kondigd. U heeft méér aan een goed vakantie-advies! REISBUREAU 0ROERSVELD167 - 010-731611 3111LG - SCHIEDAM besprekingen in goede sfeer verlopen. De bewonersvereniging in het westen trad begin oktober uit het overleg dat tussen de be woners en de gemeente over de stadsvernieuwing werd ge voerd, omdat de bewoners daarbij te weinig aan bod kwa men. wethouder Chris Zijde veld werd zelfs minachting voor de bewoners verweten. Het gesprek op het stadskan toor heeft volgens John de Kievith nog geen kant-en-kla re oplossingen opgeleverd, maar de partijen zijn wel dich ter bij elkaar gekomen. De Kievith heeft uit het gesprek met Zijdeveld opgemaakt dat het gemeentelijk standpunt op belangrijke punten is herzien. Zo ziet men in dat externe deskundigen noodzakelijk zijn, omdat ambtenaren inderdaad vaak met wantrouwen tege moet worden getreden (een els waarvoor de vereniging in West hard heeft gevochten). Opnieuw toetreden tot het overleg doet de bewonersvere- niging ondanks de positieve ervaring nog niet. Er volgt volgens John de Kievith nog een tweede gesprek waarin verder wordt overlegd. Voor het gebied West 1 A, waar het overleg vastliep, heeft op nieuw loetreden van de vere- niging tot het overleg niet veel betekenis meer. De belangrijk ste beslissingen zijn in dat ge bied al gevallen. Wel van be lang is de deelname aan de in spraak van de bewonersvere niging voor de rest van het stadsvernieuwingsgebied in West. John de Kievith: „Voor het gebied West 1 is nog veel te doen." Zoe term eer Een 27-jarige verdachte uit Zoetermeer is veroordeeld tot zeven maan den cel voor diefstal en mis handeling van een meisje. De man had een polstasje uit de handen van een meisje ge rukt, dat gewoon op straat liep. Verdachte had haar bij deze actie ook mishandeld. De buit bestond onder meer uit vijftienhonderd gulden. De rechtbank besloot verdach te tot zeven maanden gevan- gènisstraf met aftrek van het voorarrest te veroordelen, om dat de Zoe term eerder al meer dere keren voor dit vergrijp voor de rechter was versche nen. Schiedam De Openbare Nutsbedrijven gaan meer bekendheid geven aan de voorschriften voor een veilig gebruik van geisers. Naar aanleiding van een vraag van PvdA-raadslid Aad Wiegman, die stelde dat er per jaar nog een groot aantal ongelukken gebeurt met geisers, over weegt de ONS een folder uit te geven in verschil lende talen. De Openbare Nutsbedrijven verzorgen het onderhoud van eisers bij gemeentewoningen, inds enige tijd bestaat de mo gelijkheid voor woningbouw verenigingen en particulieren hun geisers door de ONS te la ten onderhouden. De prijs voor het onderhoud bij de ONS is voor sommigen echter te hoog. Zij wijken dan uit naar andere onderhoudsbedrij ven of doen het zelf, wat een verhoogde kans op ongeluk ken tot gevolg heeft De ONS wil de onderhoudsfunctie voor particulieren en woningbouw verenigingen meer algemeen bekend maken. iiSchiedam-Noord. Per slot van rekening is het al bijna oudjaar, dus de traditionele bollen mogen het vet in. In het wijkcentrum was het een groep kinderen, die zich daar za terdagmorgen uitstekend mee wist te amuseren. En de oliebollen smaakten nog goed ook... m Vlaardingen stelt inwoners op één lijn bij het toewijzen van renovatiewoningen. Pagina drie. Het zaterdagavond-café De Doedelzak wil een vast publiek. Jaap van der Griend gelooft in de mensen. Pagina vijf. ODO wint belangrijke streekderby. Pagina zes. Dit nieuwsblad, waa.in u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het RotterdamsN ïeuwsblad ptotf Ott 7-* H j I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1