STAD/STREEK 3 De Bever groeit uit haar jasje Beeldhouwer 'StuiP 80 Mr M.G.M. Ekels hoofdinspectriee PietBaghus van Be Pijpers 'Juryléden ondeskundig' Vroege eendjes halen het niet Vf ijkcentrum loopt beter dan Blauwe Brug11 S y *vs Q* maandag 12 januari 1981 VD/SC/WW Nederland loopt gewoon /eer achter' Vl aar ding en Het zit Piet Baghus helemaal niet lek ker. Sterker nog; hij kan zich er nog steeds kwaad om maken. Het is beter om met de actieve en praatgra ge Vlaardinger geen ge sprek over juryleden die een een optreden van een showband moeten beoorde len te beginnen. Piet Bag hus, van showband De Pij pers, heeft namelijk geen hoge pet op van de 'hoge heren' juryleden, die even wel een zodanige positie innemen dat er eigenlijk niets tegen ondernomen kan worden. Volgens de licht ontvlambare Baghus, die naarmate het gesprek vordert steeds emotioneler wordt en zelfs met stem verheffing praat, denken de juryleden dat wij nog in de middeleeuwen Itven. „Het huidige systeem van ju reren klopt in het geheel niet meer. Het is achterhaald. Neem nu onze show in Slagha ren,. Het is bekend dat de Pij pers en ook nog ander korpsen een uitermate moderne show opvoeren. We 'zijn zeg maar voor een deel op de Ameri- door Chris Woerts kaanse toer gegaan. Als je dan echter ziet dat slechts twee juryleden onze show moeten beoordelen is dat een lachertje. Hoe kunnen nu slechts twee mensen een hele show beoor delen? Nederland loopt ge woon weer bekrompen achter. In Amerika lopen twaalf men sen op het platform rond om te kijken en zitten nog eens vier juryleden op een verho ging om van die kant nog eens alles rustig te kunnen bekij ken. In totaal dus zestien men sen. Die letten dan ook overal op. Het muzikale gedeelte, de uitvoering. Zij hebben oog voor details. Maar daar hebben de Nederlandse juryleden geen kijk op. Die zijn niet met de tijd meegegaan. Ze moeten op zoveel dingen Ietten dat het voor twee mensen niet meer mogelijk is om het allemaal bij te benen." strijd van het festival in Slag haren uit op een fiasco voor De Pijpers. Zijn de Vlaardin- gers nu wijzer geworden? „Ja, heel duidelijk. Aan zulke wedstrijden moeten we ge woon niet meer meedoen. We wilden het toch een keer pro beren omdat we ons van de positieve kant wilden laten zien. Het is echter gebleken, dat wij en met ons de andere moderne showkorpsen de tijd ver vooruit zijn. Laat ons nu voortaan maar gewoon op tap toes spelen voor veel publiek, dat is veel beter. De waarde ring van het publiek is in iede re geval groot. Dat blijkt wel aan het aantal uitnodingen voor optredens in 1981. Het Slechte beoordeling Door een slechte beoordeling van de jury liep de finalewed- Piet Baghus is de vriendelijkheid zelve, maar licht ontvlambaar als mensen een loopje met hem proberen te nemen. festival van Slagharen gaat volgend jaar niet eens meer door. Die les hebben ze wel ge trokken van het vorige jaar. Misschien dat ze nu een beetje wijzer zijn geworden." Showband De Pijpers is in middels wel uitgegroeid tot de grootste band van Vlaardin- gen. De groep telt zo'n 55 se niorleden en nog eens 80 jeugdleden, de Jonge Pijpers. Ook dat heeft nogal de nodige wrevel gewekt in Vlaardin- gen. Volgens Piet Baghus heeft dat alles te maken met jaloezie. „Het is gewoon typisch Vlaar- dingen. Bulten de stad zijn er helemaal geen moeilijkbeden. Wij willen helemaal niet op de voorgrond treden. Gewoon met de andere korpsen mee draaien. Wij onderhouden heel goede contacten met andere verentgingen zoals Jubal, Ex celsior en Advendo Sneek. Tij dens optredens help je gewoon elkaar. Is er bijvoorbeeld een instrument kapot, dan leen je dat van elkaar. Helemaal geen probleem. Maar in Vlaardin- gen begrijp ik er niets van. Enkele Vlaardingse verenigin gen zijn gewoon jaloers op ons. En als de naam Piet Baghus valt dan klappen ze direct dicht." Showband De Pijpers is uitge groeid tot een grote vereni ging. Majorettes rullen er ech ter nooit te 'bewonderen' zijn binnen het Vlaardingse korps. Waarom eigenlijk niet? „Majorettes zijn gewoon ou derwets, passen niet meer in deze tijd. Ze trekken de aan dacht weg van het korps. Kijk, als je als korps enkele zwakke punten hebt, dan vallen die niet op omdat je een stel leuke meiden in je midden hebt. Ik vind dat niet juist. De show band moet gewoon presteren. Natuurlijk, ik kijk ook graag naar de mooie benen van een vrouw, maar het mag de aan dacht van het korps niet weg nemen." Het is duidelijk. Piet Baghus laat zich niet met zich sollen. Als het moet stelt hij zich kei hard op. Heeft daar geen moeite mee. Aan de andere kant is hij de vriendelijkheid zelve. Altijd een gulle lach rond zijn mondhoeken. Tradi tioneel kauwend op een stukje kauwgom. Heeft de turbulente Vlaardin ger eigenlijk nog wensen ten aanzien van zijn vereniging? „Meer gemcentesubsidie. Het open jongeren centrum krijgt geloof ik per jaar 450.000 gul den. Wij 560Q gulden. Ik vraag me wel eens af: zijn wij soms niet bezig met jeugdwerk? Ons ledenbestand bestaat voor meer dan 80 procent uit jonge ren. Marco Burgers en ik zijn de oudsten van het korps. Voor de rest zijn het allemaal jeugdleden. Het runnen van een vereniging als de onze is al moeilijk genoeg. Neem nu onze kostuums: die kosten toch 700 gulden per stuk. En wat te denken van ons slagwerk, dat in onze Zuid-Amerikaanse show onontbeerlijk is. We moeten het hebben van de op tredens. Daar krijgen we heel wat geld voor. Zouden we bij voorbeeld één slacht jaar heb ben dan kunnen we gelijk wel stoppen met de vereniging. Gelukkig is de continuïteit bij ons voorlopig wel gewaar borgd omdat de leden nog vrij jong zijn. Volgend jaar willen we zelfs met 80 mensen De Pijpers gaan vormen. Voor de Jonge Pijpers is zelfs een wachtlijst. Nee, zorgen over de toekomst maak ik me echt niet, maar meer geld zou van harte welkom zijn." Schiedam De drie eenden van Schie dammer Aad Maat, die als eerste in het land uit de eieren wa ren gekropen en daarmee voor een lande! ijke primeur zorgflen, hebben hun vroege komst met de dood moeten beko pen. Ondanks de goe de zorgen van Maat en zijn 13-jarige Ke- thelse Hulpje Mandy de Riitter hebben de drie beestjes het kou de winterweer niet weten te trotseren. Piet van Stuivenberg is zaterdag tachtig jaar geworden. De bekende beeldhouwer kreeg veel visite., Schiedam De bekende Schiedamse beeldhouwer Piet van Stuivenberg is zaterdag 80 jaar geworden. Naar aanleiding cïaarvan zal het stedelijk museum Schiedam proberen via een kleine expositie aandacht aan zijn werk te besteden. Ook zou aan een bescheiden publicatie kunnen worden gewerkt, maar of dit verjaardagscadeau financieel haalbaar is moet nog blijken. Zaterdag kreeg 'Stuif veel belangstelling van- oude vrienden en kunstbroeders. Vlaardingen Mevrouw mr M. G. M. Ekels, chef van de geüniformeerde dienst van de Vlaardingse gemeentepolitie, is per 1 januari bevorderd tot hoofdinspectriee. Marjan Ekels is de eerste vrouw in het Vlaardingse korps die die rang heeft bereikt. 1 Sinds drie jaar is hoofdinspectriee Ekels belast met de leiding van de geüniformeerde dienst van het politiekorps. In die functie is zij ook belast met voorlichting. Daarvoor was zij vijf jaar chef van de zeden- en kinderpolitie. Schiedam Wijkcentrum de Bever, het centrum waarin de meeste instanties in WeSt zijn vertegenwoordigd, be staat twee jaar. Op 6 januari 1979 namen de bewonersve reniging, de Turkse vereniging, de peuterspeelzaal, het maatschappelijk werk en een deel van clubhuis de Kreek, de plaats in van de Kivéva kleuterschool, die hard toe was aan een nieuw gebouw. De tweejarige Daph- s ne onthulde op die datum het bord met de nieuwe naam van het wijkcentrum: de Bever. De ruimtes in de Van Be verenstraat waren te oud en te bouwvallig voor het kleu teronderwijs, dat verhuisde naar de Alcidastraat Voor het wijkgebeuren Hetty de Kievith is een van bleek de oude Kivévaschool in de Van Beverenstraat nog wel geschikt. Geen wonder, want de instanties die hun intrek namen in het oude gebouw waren voorheen nog belabberd er gehuisvest en sommige or ganisaties hadden in het ge heel geen eigen ruimte. Het maatschappelijk werk was voorheen bijvoorbeeld in een veel te kleine ruimte gehuisvest De bewonersve reniging en de Turkse vere niging zaten helemaal zon der eigen plek. Bij vergade ringen moest de woonka mer van bestuursleden ge deeltelijk worden ontruimd. De peuterspeelzaal en de andere activiteiten van de Kreek zaten voorheen in het clubgebouw aan de Lange Haven. In het cen trum dus, en dat is eigenlijk geen plaats voor een club huis dat 2ich op het westen van Schiedam richt Trols Het westen kreeg met het afdankertje van de Kiveva- kleuterschool een ruimte waar men nu trots op is. Verbazingwekkend is dat niet, als men weet dat wet houder Herman Posthoorn zich tijdens een wijkbezoek van de Partij van de Arbeid laat ontvallen dat de Bever beter draait dan het peper dure wijkcentrum de Blau we Brug in Schiedam Noord. De vrijwilligers zelf laten ook herhaaldelijk we ten -dat De Bever eigenlijk' een unieke zaak is in Schie dam. Wat Is dan dat unieke? de leidsters in de peuter speelzaal. Zij heeft voordat zij naar de Bever kwam in de Kreek gewerkt, dus zij kan als geen ander over de verschillen praten. Hetty: „Het unieke van de Bever is dat alles door vrijwilligers wordt geregeld. Bij de Kreek had je veel minder goede contacten tussen be roepskrachten en vrijwilli gers. Bij ons in de Bever is dat goede contact er wel. Er zijn twee beroepskrachten: de opbouwwerker Kees van Mil en maatschappelijk werker Wim Nieuwenhui- zen. De rest wordt allemaal door vrijwilligers gedaan, en dat zijn mensen die we ten wat ze willen, die zich allemaal ten volle willen in zetten. Het dagelijkse be heer over de Bever is ook op een unieke manier gere geld. In de beheerscommis sie zitten vertegenwoordi gers van alle deelnemers in het wijkcentrum. En dat zijn bijna alle instanties in de wijk. Alles zit bij ons on der éen paraplu. Het zijn ei genlijk de wijkbewoners zelf die alles over de Bever te vertellen hebben. Dat is heel anders dan bijvoor beeld in de Blauwe Brug, waar de gemeente een be hoorlijke vinger in de pap heeft. De verschillen met de Blauwe Brug springen ook financiëel erf* in het oog. Want in de Bever wordt voor zaalhuur nog geen tien gulden per dag deel gevraagd, waar in de Blauwe Brug met honder den guldens wordt gere kend. In de twee jaar dat de Be ver nu, draait is wel het een en ander veranderd. De kale, ongezellige en vooral hoge lokalen zijn omgeto verd tot meestal sfeervolle ruimtes compleet met ver laagde plafonnetjes. Boven dien zijn de activiteiten uit gebreid; De bewonersvereniging houdt elke maandag spreekuur van acht uur tot tien uur. Bob den Uyl en Jan van Donkelaar krijgen veel huurproblemen op hun bord, naast de moeilijkhe den die de stadsvernieu wing rond de Mariastraat met zich meebrengt. Er is een spreekuur van opbouwwerker Kees van Mil, elke dinsdagavond van vier tot zes en van zeven tot acht Daarbij is er twee keer door Richard Stomp per week een spreekuur van de Turkse opbouwwer ker die in dienst is van de Stichting Hulp Buitenlandse werknemers. Elke dinsdagochtend is er een koffieochtend, waar vooral veel moeders van peuters op de peuterspeel zaal een bakje troost komen nuttigen. De peuterspeelzaal die oorspronkelijk onder de Kreek viel is zelfstandig ge worden. In totaal vijftig kleuters spelen, verdeeld in vier groepen in de Bever. Bovendien staan er nog eens meer dan vijftig op de wachtlijst De belangstelling is enorm. In de Bever is men ook bezig om ouders meer bij het onderwijsgebeuren in de wijk te betrekken. Van uit de peuterspeelzaal wor den daartoe voorlichtingsa vonden gegeven, waarbij een aantal kleuterscholen vragen beantwoorden van ouders. Daarbij worden dan kleuterscholen van alle richtingen uitgekozen. Het is volgens Hetty de Kievith de bedoeling dat ouders be wust voor een kleuterschool kiezen en de kinderen niet zonder meer naar de dichtstbijzijnde school stu ren. Op donderdag is er in het wijkcentrum bloemschik ken, waar door vrouwen van alle leeftijden aan wordt deelgenomen. Me vrouw Krone, een vrijwil ligster uit Groenoord geeft adviezen over hei maken van de bloemstukjes. Op zatermiddag wordt er getafeltennist door de jeugd. Nog geen competitie, maar misschien kan zoiets in de toekomst. KJaveijassen gebeurt elke donderdagavond. Vijftien lot twintig mensen leggen wekelijks hun kaartje. Vanuit de Kreek worden activiteiten georganiseerd voor bejaarden en voor kin deren. Het CJV heeft elke don derdag een soos voor kinde ren die de ene week met klei in de weer gaan, de an dere week kunnen gipsen en een derde week met spelletjexi.de avond doorko men. Groot succes heeft ook de bingo die eens in de twee weken wordt gehouden. De voorste zaal van de Bever blijkt dan elke keer te klein om de belangstelling te kunnen verwerken. Laat komers zien door de ramen van het wijkcentrum dat alle plaatsen al zijn bezet en keren op hun schreden te rug. Sinds kort heeft de Bever ook een electronïcahobby- club. John en Hetty de Kie vith en Jaap Nieswaag lei den met een aantal oudere jongens de knutselende jeugd. Bakkies, of in officfë- Kinderactivitelten in de Bever. Het wijkcentrum groeit na twee jaar uit haar jasje. Ier Nederlands: 27 MC-zen- dmstallaties blijken erg in de belangstelling te staan. Het is ook via een bakkie dat de vrijwilligers voor de activiteit bij elkaar zijn ge roepen. Financiën voor deze activiteit weden deels door de bingo bijeengebracht. Op de zolder van het ge bouwtje staat een offset ma chine waarmee voor alle aangesloten instanties tegen kostprijs het drukwerk ■wordt verzorgd. Uit haar jasje De Bever dreigt met alle ac tiviteiten uit haar jasje te groeien. Hetty de Kievith: Jlet gebeurt dat met verga dering voor herbestrating mensen buiten de lokalen op de gang moeten gaan zit ten. Andere keren zitten bezoekers als haringen in een ton. Dat kan eigenlijk niet. Vooral niet omdat we ook bijna altijd volgeboekt zitten en mensen die wat willen organiseren teleur moeten stellen daar er geen ruimte meer is. West krijgt in de toekomst dan ook een nieuw wijkcen trum. Wanneer dat moet gaan gebeuren is nog niet bekend. Op het moment wordt er alleen nog gepraat De formule van de Blauwe Brug wordt door de vrijwil ligers van de Bever, zo blijkt nu al, als voorbeeld gezien hoe het niet moet. „De prijs van de zalen mag nooit een belemmering worden voor de buurtbewo ners", vindt Hetty de Kie vith.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3