EXTRA è3é&m w Negatieve vooroordelen leven nog steeds ■Bii -r" maandag 12 Januari 1981 VD/SC/WW ..Suiarine de Schutter is geboren In een woonboot en voelt zich er helemaal in thuis. Een idyllisch laantje van woonboten. De ingrijpende verbouwing heeft Jan Schuit een fraaie woonruimte opgeleverd waarin douche en centrale verwarming niet ontbreken. 'Woonboot in drukke stad is als boerderij op platteland' Zoetermeer De entourage van een woonboot heeft vaak iets van het decor "van een Edgar Alan Poe-ver- haal. Het weer is winters. De huilende wind blaast een venijnige kou de woning in. Voor het raam neemt een .oude treurwilg veel daglicht weg. De plafondlamp slingert heen en weer, terwijl een lege schommelstoel in de hoek danst in het ritme van het klotsende water - op de krakende vloerplanken. SV - - Hoe voelt men zich in zo'n merkwaardige omgeving? Getuige de enthousiaste berichten van de overwe gend jonge woonbootbe woners bestaat daarover weinig verdeeldheid. Zichtbaar gelukkig met deze vorm van huisvesting klinkt het: „Waar vind je in de Kandstad nog zo'n vrije manier van wonen. Een fraai uitzicht, geen last van luidruchtige bu ren, geen trappen lopen en zoveel romantiek, 's- - Zomers lekker zonnen op het dak en als je het raam opendoet kan je je vishen gel zo uitgooien". De meeste woonbootbewoners hebben bewust gekozen voor hun alternatieve manier van wonen. Weliswaar maakt de belabberde huisvestingssituatie in Zuid-Holland de woonboot soms tot een verplichte keuze, maar daar kreeg men achteraf zelden spijt van, „Ik zou hier voor geen goud meer uitwil- len". Of: „We wachten nog even met kinderen omdat we hier zo lang mogelijk willen blijven. Ik had niet gedacht dat het leven op een woonboot zo prettig zou zijn". Vooroordelen Het leven op een woonboot. Nog altijd kleven aan deze woonvorm de vooroordelen van het besmeurde zigeuners- bestaan. Vooral mensen, die voor het eerst een woonboot betrekken, voelen in hun di recte omgeving het negatieve oordeel, dat na een eerste be zoekje overigens snel genoeg wegvalt. Want zo groot zijn de verschillen met een gewoon huis nu ook weer niet. Wie bereid is in een woonboot te investeren, kan tegenwoor dig genieten van alle facilitei ten. die ook in een gewone woning beschikbaar zijn. Delf tenaar Jan Schuit knapte zijn boot volledig op: „De door ons gekochte boot was erg ver waarloosd en ontbeerde een aantal belangrijke voorzienin gen. We hebben alles wegge broken en zijn van de bodem af opnieuw begonnen. Dat was een kostbare operatie, maar gelukkig kregen we gedeelte lijk subsidie van de gemeente. -Het resultaat is een woonboot met gas, licht en water. We hebben centale verwarming, een douche en goed geïsoleerd houtwerk". Die gasvoorzienïng werd tot aan de boot verzorgd door energiebedrijf Delfland wat forse kosten voor de aanvra ger met zich mee bracht Jan Schuit wist de financiële con sequenties te beperken door vijf 'buren* eveneens voor het plan enthousiast te maken. Riolering ontbreekt omdat op het water kan worden geloosd. Tegen extra betaling legt de PTT telefoon aan, Een amenn- ne biedt de mogelijkheden voor FM-radio en televisie. Rust Bij de opsomming van voorde len wordt de vrije woonvorm met nadruk als grootste char me genoemd. Mevrouw C. Harmse van woonboot *t An ker: „Je hebt met niemand wat te maken en kan genieten van absolute rust. Voor mijn door Oscar van der Kroon deur ligt een plantsoen van de gemeente dat ik als tuin mag gebruiken. Het wordt goed on derhouden. Eigenlijk heb ik dus een gratis tuinman. Lia de Schutter van woonboot Sinne Yn Wetter en buur vrouw van Jan Schuit: „In een woonboot heb je geen blinde muren- Dankzij de vele ramen kun je dus veel daglicht In huis hebben. In een woonboot kom je ook veel gemakkelijker tot veranderingen bij de inde ling. Bij een huis is dat een veel grotere operatie. Wat me nog het meest aanspreekt is de primitieve levensstijl waar je toe wordt gedwongen. Ik heb het gevoel dat ik al negen jaar qp vakantie ben". Ook de lage kosten geven aan leiding tot tevredenheid. Mar- greet Lindeijer van woonboot Anna aar» de Delftse Kantoor gracht: „Wij zochten een huis, maar vonden de meeste wo ningen te duur of te slecht. Een woonboot bleek een uit stekend alternatief. We wonen goedkoop en hebben er nooit spijt van gehad". Beton In de Randstad liggen vooral woonboten met een stalen bak, die gemiddeld tussen de der tig- en vijftigduizend gulden Rosten. Een betonnen bak ligt dieper in het water, geeft on- der de vloer daardoor meer bergruimte en is mede daar door over het algemeen duur der. Meestal moet een woon boot een keer per vijf jaar ge durende een week naar de werf voor onderhoud. Afhan kelijk van de staat, waarin de boot verkeert kost dat mini maal tweeduizend gulden. Een-' woonbootbewoner betaalt geen onroerend goedbelasting en polderlasten. Wel moet voor iedere vierkante meter wateroppervlak dat wordt ge bruikt acht gulden en tachtig cent per jaar worden betaald. De meeste boten zijn ongeveer twintig meter lang en drieë neenhalve meter breed. Dat komt neer op zo'n vijfhonderd f ulden per jaar. >e voordelen compenseren volgens de bewoners volledig de nadelen. Als enig negatief aspect noemt Jan Schuit het mc¥- De Delftse Zuiderstraat biedt fraaie gelegenheid voor het wonen in een woonboot. gebrek aan voldoende berg ruimte, Daarom heeft hij el ders ook nog een kleine zol derruimte gehuurd waar hij onder meer vakantiespullen heeft opgeslagen. Een oplos sing. die meer Delltenaren hanteren. Mevrouw Harmse is zeer te vreden over de beschikbare hoeveelheid kubieke, meters: „Ik heb voldoende ruimte dankzij een grote bergruimte onder de vloer. Behalve een huiskamer beschik ik over een slaapkamer, keuken, badka mer en toilet. Als het moet kan ik zelfs logees hebben". Ruimte speelt vooral een be langrijke rol, waarin ook kin deren - in de woonboot leven. Lia.de Schutter, moeder van twee kinderen: „Aanvankelijk dachten we dat het onmogelijk was om hier met kinderen te wonen, maar we hebben het toch maar geprobeerd. Onze omgeving, reageerde daar heel vreemd op. Men was er van overtuigd dat we zouden gaan verhuizen. Door enkele veran deringen in de boot was het echter wel degelijk mogelijk. 'We zijn de ruimte efficiënter gaan gebruiken. Naarmate de kinderen groter worden, onstaan natuurlijk wel de moeilijkheden. De kle ding en het speelgoed kan je steeds minder gemakkelijk kwijt. Uiteindelijk hebben ze ook nog een groter bed nodig en daarvoor ontbreekt toch vaak deruimte als je twee kinderen hebt", Ih hel water „Het gevaar voor ongelukken viel ons reuze mee. De eerste jaren gaan de kinderen na tuurlijk niet alleen de deur uitw Daarna volgt een overbrug gingsperiode, waarin je goed moet opletten dat het kind niet te dicht bij het water komt. Daarvoor hebben we de buitenkant van de boot enigs zins aangepast Het is één keer gebeurt dat mijn dochter in het water viel, maar toen was ze al groot genoeg om er ook zelf weer uit te komen. „3k denk dat de risico's van het water bij een woonboot net zo groot zijn als die van het verkeer bij een huis. Valt een kind in het water dan is het overleven of verdrinken. Bij een auto-ongeluk kunnen ech ter de vreselijkste verminkin gen optreden. Ook om die re den is een woonboot zo slecht nog niet". Een woonboot brengt veel on derhoud met zich mee. Jan Schuit: „Een woonboot is voor al opgebouwd met hout en daar heb je natuurlijk meer werk aan dan aan steen. Als je alles goed ,in de gaten houdt, ontstaan er echter gèen pro blemen. Vooral voor lekkages moet je goed uitkijken. Het be zoek aan de werf, eén keer in de vijf jaar, is natuurlijk niet leuk maar je kan in de boot blijven wonen dus een ramp is het nu ook weer niet". Gezonken Toch kan het vervelende con sequenties hebben getuige de problemen van Margreet Lin deijer: „We liggen hier aan de Kantoorgracht op een onge lukkige plaats omdat we niet weggesleept kunnen worden. De bruggetjes zijn te laag. Vo rig jaar hi°eft iemand verderop het geprobeerd door zijn boot te verzwaren en de top eraf te halen, maar het liep toch op een aanvaring uit, waardoor de boot is gezonken. Wij bekijken nu de alternatie ven. Waarschijnlijk moet onze boot met twee kranen over de brug worden gehezen en bij terugkeer van de werf nog eëns. Dat kust natuurlijk ver schrikkelijk veel geld en daar om proberen we het zo lang mogelijk uit te stellen. Op de werf moet de boot maar extra goed worden geprepareerd. We denken aan een polyester onderkant". Margreet Lindeijer vertelt dat de eerste periode in de woon boot spannend was: „Ik .was natuurlijk helemaal niet ge wend aan het water. De eerste weken had ik voortdurend het gevoel dat we zouden zinken. Dat er een laag water in de boot kwam te staan. Maar dat is na verloop van tijd over ge gaan. Nu vind ik het water bij dragen tot een brok roman tiek, die bij de boot hoort. Het schommelen bij harde wind is alleen maar leuk". Bevroren De woonbootbewoonster vindt, dat de voordelen volledig de nadelen compenseren. Al hoopt ze nog steeds een oplos sing te vinden voor de bevro ren waterleiding in de winter en ook al vindt ze de afgeron de muren soms lastig omdat alles wat er tegen aan staat of plakt eerst moet worden aan gepast Mevrouw C. Harmse heeft haar hele leven al op een woonboot willen wonen en is blij dat haar lang gekoetserde wens nu aan de Nieuwe Plan tage in vervulling is gegaan. Zij r.oemt als enig nadeel de hoge verwarmingskosten: „In de winter verstook ik tussen de zestig en zeventig gulden per week en dat kan ik alleen opbrengen als ik daarvoor in de zomer wat geld weg leg. Ik heb nu een oliekachel maar hoop straks ook een gasaan- sluiting te kunnen nemen". En Lia de Schutter: „Als je niet goed tegen de kou kan, dan moet je wel drie keer na denken voordat je tot kopen overgaat. 's-Morgens vroeg is het op het toilet verschrikke lijk koud. Ik heb vaak koude voeten. In de zomer is de situ atie precies omgekeerd. Dat is het binnen vaak enorm warm. Wij zijn er natuurlijk aan ge wend, dus voor ons is het al lang zo'n probleem niet meer'. Contact Volgens Jan Schuit is het con tact met de buren ondanks het gemis van werkelijke buren beter dan in menige woon straat: „We staan op goede voet met elkaar. Dat laat zich onder andere verklaren door dat we allemaal een beetje op elkaar zijn aangewezen. Vaak hebben we dezelfde proble men en dan is overleg belang rijk. Ook eten we met een groot aantal gezinnen één keer in de week gezamelijk. Dat »s een geweldig succes, want ook bewoners aan de overkant doen nu mee." „Het leven op een woonboot is in zoveel opzichten anders dan in een huis, dat van een saai burgelijk leventje nooit sprake is. Vroeger woonden we in een flat en liep alles op rolletjes. Dat begon te vervelen. We zijn toen bewust gaan uitkijken naar een woonboot Het is een schitterende manier vgn wo nen gebleken. Vooral ook om dat het hier tan de Zuider straat zo mooi is allemaal".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4