SCHIEDAMSCH: COURANT Meer dan 10.000 werkzoekenden J}0&> College heeft weinig te vrezen van raad iê Ik neem de proef Stadsvernieuwing West van start Arbeidsbureau: onrustbarende stijging9 krant Bewoners voelen zich achtergesteld Investering van drie miljoen Handtekeningen actie in Oostwijk succes Meisje gewond vttanS ruitntPP' Locaties parkeergarages Veronica uit de lucht Politie houdt viertal aan Na jaren voorbereiding: Technische problemen Oorzaak vergiftiging honden nog onduidelijk ic»9"' Woensdag 14 januari 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 -105de jaargang no. 9 6 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Het gewestelijk arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg- Noord heeft in 1980 in de regio Schiedam, Vlaardin- gen. Maassluis en Rozen burg in totaal meer dan tienduizend werkzoeken den geregistreerd. Van dit aantal konden al dan niet door de bemiddeling van het bureau slechts 8900 personen aan werk geholpen worden, zodat een aanzienlijk aantal werklozen overbleef. De verhouding tussen in- en uitschrijvingen was in 1980 aanzienlijk slechter dan in voorgaande jaren, aldus de directeur van het arbeidsbureau, J. A. van Lent. De werkloosheid is vol gens het arbeidsbureau vooral in de laatste maand van 1980 'onrustbarend gestegen'. Het werkloos heidspercentage bij de mannen is 4,1, hetgeen volgens Van Lent 'onge kend' hoog is. Het aantal geregistreerde vacatures daalde sterk ten opzichte van 1979. De halfjaarlijkse vraagacquisitie, waarbij alle bedrijven in de regio worden aangeschreven, le verde slechts 288 nieuwe vacatures op, tegen ruim 600 een jaar eerder. Het aanbod van personeel blijft de vraag verre over treffen. Een uitzondering is de metaalnijverheid, waar de situatie iets roos kleuriger was, Het ar beidsbureau constateert wel, dat er toch een goede doorstroming is op de ar beidsmarkt: 60% van de ingeschrevenen is on danks alles binnen drie maanden aan de slag. Voor werkzoekenden die niet in die categorie vallen en die vooral gezocht moe ten worden in de groepen jeugdigen, vrouwen, bui tenlanders en ongeschool den, wordt het steeds moeilijker een werkkring te vinden. In de bouw is in de maand december opgevallen, dat het aantal ontslagaanvra gen wegens werkvermin- dering steeds grotere vor men aanneemt. In de me taal is een zekere ontspan ning te merken: er was een vraag van 652 vak mensen, waar een aanbod van 413 werkzoekenden tegenover stond. Bij het handelspersoneel zijn de mogelijkheden tot arbeids bemiddeling vrijwel tot het nulpunt gedaald. Ook de vraag naar kantoorper soneel onderging een dui delijke daling. Op dit moment staan bij het arbeidsbureau nog 336 jongeren ingeschreven, dte bij het emde van het vori ge seizoen van school zijn gekomen. Gezien het ge ringe aantal vacatures houdt het arbeidsbureau er rekening mee, dat het voor de meeste ingeschre ven schoolverlaters uiterst moeilijk zal zijn om op korte termijn werk te vin den. Bram Hopman en zijn stamboom. Paginadrie. Burgemeester van den Brink van Maasland: verwarring door Delfland-procedures. Kethel wil gas Schiedam Bewoners van Kethel voe len zich achtergesteld. In de commissie financiën en economische zaken werd de raadsleden gisteravond in zeer duidelij ke bewoordingen verteld dat óók Kethel recht heeft of gas, CAI en elektriciteit. De bewoners zijn hiermee al vijf jaar be zig en voelen zich in hun hemd gezet. ,,De olieprijs is in die jaren van een dub beltje naar tachtig cent gestegen," aldus een van de bewoners. „We koken op bu- tagas en zitten 's winters in de kou. Eén keer per jaar moeten wij 2500 gulden contant betalen voor olie. Voor een gezin is dat een onhoudbare zaak." CDA-raadslid Aad van Lingen stelde dat het de plicht is van de gemeente om het gebied Kethel-Noord te voorzien van CAI, gas en elektriciteit. „Wij hebben Kethel gean nexeerd en moeten dan ook zorgen dat eie- De vrouwen uit Holy kregen veel bijval in de Oostwijk. :Vlaardingen De vrouwen uit Holy hebben .tijdens hun actie in de Oostwijk een kleine ;300 handtekeningen opgehaald. De actie- •voersters halen handtekeningen op tegen de .verhoging van de reinigingsrechten en het •slechts eenmaal ophalen van het huisvuil in ♦Vlaardingen, ,Het was de tweede keer dat er in de Oost- -Avijk handtekeningen werden opehaald. Eer der al had de Socialistiese Partij van Remi ;Poppe handtekeningen opgehaald. Tussen .•die twee groepen bestaat de nodige rivaliteit [rond de actie. Élly Beemsterboer van de .Hoiy-vrouwen: „Het was ge hoon grandioos. De geluids wagen was een groot succes, pe deuren gingen al open yoordat wij bij de mensen had den aangebeld. 300 handteke ningen in twee uur tijd is ge woon erg goed. Veel vrouwen hadden gedacht dat ze de handtekening hadden gezet voor ons, toen Remi Poppe langs kwam. Dat was dus met hot geval. Veel mensen willen niet tekenen voor een politie ke partij. Het leverde m ieder weer handtekeningen op." De vrouwen uil Holy gaan nu nog actie voeten in de eigen wijk en zullen ook nog een keer te rug keren m de Oostwijk. Het vrouwencafé in de Westwijk heeft ook bezoek gehad van de vrouwen. Veel vrouwen te kenden de handtekeningen lijst. Maasdijk Een 12-jarig meis je uit Maasdijk is op de paral lelweg ten zuiden van de Maasdijk, aangereden door een bromfietser. Zij is met ver wondingen naar het Bethel- ziekenhuis in Delft gebracht Het kind reed op de fiets op het tegelpad dat van de Maas dijk naar beneden loopt naar de parallelweg. Zij kreeg geen voorrang van een 45-jarige man uit Maassluis. advertentie .1" mentaire behoeftes aanwezig zijn," volgens Van Lingen. Het aanleggen van CAI, gas en elektriciteit in Kethel-Noord kost drie mil joen. De belangrijkste kostenverhogende fac tor in dit gebied is de aparte aansluiting via de slootjes op alle woningen. „Dit gebied heeft het nodig, dus is het onze plicht daar middelen voor aan te dragen," stelde Van Lingen, die bezijden de PvdA alle fracties achter zich kreeg. De PvdA vond het weliswaar noodzakelijk maar wilde met de investering liever wachten totdat het economisch verantwoord zou zijn. „AlsSpaland in ontwikkeling komt, zal de aan leg minder geld kosten," zei PvdA-raadslid Aad Wiegman, die de hele zaak nog in zijn fractie in beraad wilde nemen. Wiegman haakte af op het kostenpatroon. „Het is een harde beslis sing," sprak hij, „maar ik acht het moment nog niet juist." De bewoners zijn het wachten echter beu. „We willen niet nog eens een paar jaar wachten tot het moment daar is, want dat is er al vijf jaar." Uit welke pot de gemeente die drie miljoen zou willen halen werd tijdens de commissieverga dering niet beslist. Wel werden een aantal mo gelijkheden aangedragen zoals het Fonds Bij zondere Werken, de waterpot en de exploitatie van de Openbare Nutsbedrijven. De kosten die voor eigen rekening ïouden ko men, als met de aanleg gestart zou worden, be dragen gemiddeld 1500 gulden. In de raadscom missie kwam naar voren of dit bedrag wel op gebracht zou willen worden door de bewoners. VVD-raadslid Cor van Til- borg: „Eerst zou er eens ge peild moeten worden of er ge noeg bereidheid aanwezig is om die kosten op tafel te leg gen. Kijk, vermeden moet worden dat er straks gezegd wordt 'ga onze deur maar voorbij want het kost te veel geld'." Voorzitter Scheeres stelde voor een enquête te houden om de mening van bewoners te peilen. Een aardige sugges tie deed een bewoonster uit Kethel: „Vind u niet dat de ge meente dat bedrag zou moeten betalen ais tegemoetkoming van al die extra kosten die wij de afgelopen jaren met stoken hebben gehad?" In de volgen de commissie wordt er verder over gepraat. Ook vertegenwoordigers van de Vlaardingse middenstand volgden de gesprekken, die voor hen geen nieuw perspectief boden. Samen met enkele andere ex-insprekers waren zij de eni ge belangstellenden. Vlaardingen Hoewel de eigenlijke discussie nog moet ko men is nu reeds duidelijk dat het college zijn keuze van de locaties voor de parkeergarages zonder veel moeite door de raad zal krijgen. Dat bleek tijdens een informatieve bijeen komst van de Vlaardingse gemeenteraad gisteravond. SOCD4M KOEMARKT 1 vtAAROrsGEN OW BECKJWAWSJNGEL 67 MAASSUJS KONNGSHOEK Voorzover harde kritiek doorklonk in de vragen kwam die voornamelijk van de kant van de VVD. Daar gaf men vragenderwijs zijn afkeuring te kennen over de wijze waarop het college het inspraakadvies gepasseerd had door een parkeergarage onder het Veerplein perti nent van de hand te wijzen. Wethouder Wijnstok (in spraakaangelegenheden) meende echter dat de resul taten van de inspraak wel degelijk in de besluitvorming van het college tot uitdruk king was gekomen. Hij wees op het afvoeren van de loca tie Schapenweitje en het op voeren van de Joubertstraat als mogelijke plaats om een garage te bouwen. Verder beperkte de vergade ring zich tot een technische uitzetting van het hoe en waarom van het collegebe- sluit. Die liep dan overigens wel door tot in de kleine uurtjes. De aspecten van mi lieutechnische en economi sche aard kwamen daarbij uitvoerig aan de orde. Ook werd duidelijk dat het colle ge binnen twee maanden ze kerheid wil hebben of de lo catie Jacob van der Windt- straat doorgang kan vinden of dat uitgeweken moet wor den naar de Joubertstraat, een locatie die volgens wet houder Bot op zuiver econo mische gronden toch al de voorkeur verdiende. Ook werd nog eens beargu menteerd waarom het colle ge in het siloparkgaragesys- tecm voordelen ziet. Voorts vertelde Goudriaan dat hij het (straks lege) Veerplein- Weeshuisplein wil gaan be nutten voor betaald kort par keren, waardoor de oor spronkelijk geplande groen voorzieningen hoogstwaar schijnlijk niet door zullen gaan. Geen enkele keer echter leek het college door de vra gen in verlegenheid ge bracht. Het is dan ook nau welijks te verwachten dat de politieke storm nog los 2al breken. Schiedam Radio Veronica Schiedam is uit de lucht geno men. In samenwerking met de radioconiroledienst heeft de Schiedamse politie zondagmid- j dag een inval gedaan in een j woning aan het Bart Verbal- j lenplem, van waaruit gezon- I den werd. Alle spullen, waaronder' 183 LP's, 764 singles, versterker, voedingsapparaat, 2 pick-ups, microfoon en mengpaneel, zijn •in beslag genomen. De ge schatte waarde ligt in de tien- duizenden guldens. Bok terecht, waar waar is de geit? Schiedam De Schiedamss politie heeft enkele inbraken opgelost met de aanhouding van vier Schiedammers in de leeftijd van 17 tot 26 jaar. Zo is de spectaculaire inbraak in de nieuwe boetiek Scruples achterhaald. Op 27 december werd daar voor 24.000 gulden aan kleding gestolen. Men kwam binnen door een maken van een gat in de muur. Een deel van de gestolen goederen kon worden teruggegeven aan de eigenaar. Ook een wat vreemde diefstal is opgelost door de aanhouding van de vier Schiedammers. Op 17 december werden uu de kinderboerderij van het Bea- trixpark een bok en een geit ontvreemd. De bok is intussen boven water maar de geit is nog spoorloos. De knapen moeten aan het eind van het jaar honger ge had hebben want eind decem ber werden uit een slagerij op de Hoogstraat een aantal haan tjes ter waarde van 45 gulden meegenomen. Om het voedsel soepeler naar binnen te krij gen werden uit weekendcafé QT! 12 dozen wijn gestolen. Naast de gebruikelijke fietsen diefstallen, waar menig bende zich schuldig aan maakt, zijn ook een aantal antiekdiefstal len achterhaald. Uit verschil lende antiekwinkels in Schie dam werden voorwerpen ge stolen met een gezamenlijke waarde van veertienduizend gulden. De diefstal uit de Lu therse kerk van twee zilveren kandelaars met een waarde van 10.000 gulden, spandde hierbij de kroon. I- fL- !l jggft V' I De stadsvernieuwing in West is gestart met de renovatie f| van tien woningen. Schiedam De stadsvernieuwing in Sebiedam-West is. na een voorbereidingstijd van twee jaar binnen Schiedam en contacten met het rijk die terug gaan tot 1975, van start gegaan. Tien wo ningen in de M ariastraat, de nummers 4 tot en met 10, worden als eerste in het kader van de stadsvernieuwing onder handen genomen. In het renovatiepakket voor de huizen zit groot on derhoud, het plaatsen van een doucheruimte, verbetering van de keuken, vernieuwen van de toiletten en vernieuwing en uitbrei ding van de electnsche installatie. Vier maanden zullen de werkzaamheden in het eerste blok duren. De bewoners hoeven in die tijd met uit de huizen weg omdat het maar een beperkte renovatie betreft. De huurverhoging die de bewoners van het blok moeten gaan betalen bedraagt 49 gulden per maand. Bij de vervaardiging van deze krant zijn gisteren de nodige technische proble men ontstaan. Hierdoor zag de voorpagina van die krant er gisteren wat an ders uit dan de bedoeling was geweest: eigen regio naal nieuws kon op het laatste moment niet meer verwerkt worden en moest worden vervangen door nieuws uit andere re gio's. Hiervoor onze ver ontschuldigingen. Redaktie- PvdA vraagt college om opheldering Vlaardingen De oorzaken van de vergitigingsverschijnse- len bij enkele honden in de Westwijk zijn nog niet bekend. Dierenartsen van de universiteitskliniek voor kleine huisdie ren tn Utrecht hebben alle onderzoeken nog met afgerond. Zeker is echter dat de vergif tigingsverschijnselen he vig braken en diarree zijn veroorzaakt door het binnen krijgen lood. van rautengif of Dit nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uit eigen omgeving leunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met hel Rotterdams Nieuwsblad. ïUaTfc' .de'*0* «34 3000 Directeur Gemtze van ge meentewerken ziet voorlopig geen aanleiding de opgehoog de grond in het deel Lage Weide van de Westwijk op aanwezigheid van giftige stof fen te onderzoeken. De honde- bezi tiers in de wijk zijn nog steeds uiterst voorzichtig en houden hun huisdieren angst vallig aan de lijn. Ook de politie buigt zich over de zaak. De Vlaardingse re cherche onderzoekt momen teel of er een gifstrooier aan het werk is geweest of dat ie mand, mogelijk per ongeluk, giftige stoffen heeft gemorst. Inmiddels heeft de PvdA-frac- tie, bij monde van Henk Krab ben, burgemeester en wethou ders gevraagd stappen te on dernemen die duidelijkheid in de zaak moeten brengen. Volgens de aan de academi sche kliniek verbonden die renarts Wisselink zal het ui terst moeilijk zijn indien de honden gif binnen hebben ge kregen dal ook aan te tonen. Wisselink: „Dat is zoeken naar een speld in een hooiberg. Er zijn duizenden stoffen die in een overmatige concentratie giftig zijn. Tot dusver zie ik geen reden om aan te nemen dat er inderdaad gif in het spel is. Het zou ook het slecht func tioneren van de ingewanden, bijvoorbeeld de nieren of dar men. kunnen zijn. Bij de hond van de familie Voorburg die wij tot vanmiddag bij ons heb ben verpleegd heb ik zelfs een sterk vermoeden dat dat het 'geval is." Zie verder i rina drie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1