6 EXTRA GRENSWIJZIGING Splitsing alleen is onvoldoende Doel Zuid-Holland Voordelen Rijnmond Tempo Farce vrijdag 16 januari 1981 VD/SC/WW ZUID-HOjlttUP De splitsing van de provincie heefl tot ge- volg. dat een politieke verschuiving plaats zal vinden in beide gedeelten Berekenin- gen geven g lobaal de volgende zetelverde- ling aan: Kieuw Z-H P.ijnmond Huidig Z-H PvdA 2-1 35 34 CDA 23 15 23 VVD 17 11 17 D'G6 -4 3 5 SGP 2 3 3 PPR 1 1 totaal 71 67 83 Herindeling Zuid-Holland nog omstreden De voorgestelde splitsing van de. pro vincie Zuid-Holland brengt nogal wat verschuivingen met zich mee. Het ei land Goeree-Overflakkee gaat bij de provincie Zeeland behoren, de gemeen ten Driebruggen en Woerden gaan naar de provincie Utrecht en Hillegom komt in de provincie Noord-Holland terecht. De provincie Zuid-Holland raakt in totaal zeven gemeenten kwijt De nieuwe provincie Rijnmond krijgt er twee bij; de Gelderse gemeenten Vu ren en Herwijnen. De grens tussen het verkleinde Zuid- Holland en Rijnmond loopt ten noor den van de gemeenten aan de Nieuwe Waterweg en Rotterdam, volgt de Lek tot Everdingen. Bij Herwijnen loopt de grens verder over het Hollandsch Diep en het Haringvliet Na de scheiding ontstaat een provincie Midden-Holland van 1.117 vierkante kilometer waarop 1.464.000 inwoners, en een provincie Rijnmond van 1.801 vierkante kilometer met een bevol king van 1.601.000 zielen. De provincie Rijnmond heeft dan het grootste aan tal inwoners van Nederland. Midden- Holland volgt op de tweede plaats. Drs. J. H- Boone: „Wetsontwerp is klap in het gezicht..," Den Haag „Dit wetsontwerp over de splitsing van de provincie Zuid-Holland is een klap in het gezicht. Ik ben enorm teleurgesteld dat er na alle gesprekken zoiets uit de bus komt. Wanneer de huidige provincie alleen maar wordt gesplitst, zonder dat er wezenlijk taken van het rijk worden overgedragen, moet je jezelf toch wel afvragen waar je mee bezig bent. Met alle geld, energie en inzet wordt het resultaat dan toch negatief. Het openbaar lichaam Rijnmond heeft in de loop der jaren allerlei bevoegdheden er bij gekregen, die de oude provincies niet hebben. Moet Rijnmond dat straks gaan inleveren? Dan zijn we nog veel verder van huis en kunnen we de splitsing van Zuid-Holland maar beter achterwege laten." Gedeputeerde van Zuid-Holland drs. J. H. Boone is wel voorstander van een provinciale herindeling, maar alleen als alle andere hervormingen van het binnenlands bestuur ook worden verwezenlijkt. ..Wij voelen ons als provinciaal be stuur verantwoordelijk voor veran deringen in de structuur van onze provincie", aldus Boone. De huidige taakverdeling over provincies, ge meenten en rijk klopt niet. Daar voor is een bestuursreorganisatie noodzakelijk. Wat de minister nu echter voorstelt is alleen het maken van een extra provincie, zonder dat er inhoudelijke voorstellen worden gedaan over de reorganisatie van het binnenlands bestuur. De plan nen zijn veel te mager: het invullen van noodzakelijke veranderingen in het bestuur wordt allemaal naar de bijzondere wetgeving gesehoven, die nog gemaakt moei worden. Het plan voor de splitsing van Zuid-Holland mist ook de financiële onderbouw, noodzakelijk om mei de juridische mogelijkheden ook werkelijk iets te kunnen beginnen." De eerste doelstelling bij de reorga nisatie van hel binnenlands bestuur is het opnieuw verdelen van taken en bevoegdheden over de verschil lende overheidsorganen. Enerzijds moet dit opnieuw verdelen de cen tralisatie terugdringen, door de pro vincies meer rijkstaken toe te delen, anderzijds moet op die manier de regionale problematiek worden aan gepakt. die is ontstaan doordat veel taken de gemeente zijn ontgroeid. De reorganisatie van het binnen lands bestuur moet betere mogelijk heden verschaffen voor benutting van het instituut 'provincie'. Bij de bestuursreorganisatie neemt de schaal van de provincie een be langrijke plaats in. In technische zin kan het taken- en bevoegdheden- pakket wel door grote provincies worden behartigd, maar hel is niet wenselijk dat op tè grote afstand van de burgers belangrijke bestuur lijke beslissingen worden genomen, meent de minister van binnenland se zaken in zijn voorstel tot wijzi ging van de provinciale indeling. Met de provinciale herindeling wordt begonnen in Zuid Holland- Over andere provincies valt in een later stadium de beslissing. De taken van de provincie 'nieuwe stijl' worden volgens de plannen van de minister niet gering: naast enkele overheidstaken die worden gedecentraliseerd, behoudt de pro vincie haar huidige werkzaamhe den. Bovendien krijgt zij planning,» coördinatie en sturing van hel be leid van meerdere gemeenten. Door provinciale schaalverkleining kan beter worden aangesloten bij de bestuurlijke, sociale, economische en culturele samenhangen van ge bieden, en de beheersing van de provincie op allerlei ontwikkelin gen, zoals bijvoorbeeld milieuhygië ne. neemt toe. Het toekomstig pro vinciaal takenpakket past beter bij provincies die naar inwonertal en oppervlakte kleiner zijn dan een aantal huidige provincies. De scheiding heeft financieel forse consequenties: de voorbereidingen kosten 22.5 miljoen in drie jaar, de overgangskosten bedragen 55 mil joen in tien jaar en de meerkosten 31 miljoen per jaar. Een rijksbijdra ge aan het openbaar lichaam Rijn mond. nu 15 miljoen gulden per jaar. komt le vervallen. Het standpunt van provinciale sta ten van Zuid-Holland is dat split sing onder bepaalde voorwaarden acceptabel is. De twee belangrijkste eisen zijn. dat: Alleen gesplitst mag worden bij een totale reorganisatie van het bin nenlands bestuur (dus ook het over dragen van bevoegdheden naar de provincie). Inzicht wordt gegeven in de fi nanciële gevolgen van de splitsing voor de provincie. Wat de beslissing van provinciale staten over de voorgestelde splitsing nu zal zijn. weet Boone nog niet. ..Ik wil niet vooruitlopen op de advie zen. die we nog inwinnen voordat in april de definitieve beslissing wordt genomen. We vragen alle ge meenten in Zuid-Holland om een reactie, de andere provincies wor den gehoord, er worden hoorzittin gen gehouden en er zijn vele be trokkenen waarvoor eventueel pro blemen moeten worden besproken." Op het ogenblik is het tamelijk on zeker of er verder nog iets zal gé- beuren op hei gebied van de reorga nisatie. De 'functionele* reorganisa tie. de overdracht van bevoegdhe den naar provincies, is nog niet be gonnen. Daardoor is de versterking van de positie van de provincie on duidelijk. En wanneer niet de juri dische bevoegdheden èn financiële middelen aanwezig zijn. heeft de provincie in de praktijk als over heidsorgaan niet zo veel te beteke nen. Er zijn ook verschillende argumen ten. die voor de splitsing van Zuid- Holland pleiten. Ten eerste is het de grootste provincie, met veel regio nale problematieken. Speciaal voor die regionale problemen werd in 1964 de Rijn mond raad ingesteld. 3n de praktijk blijkt echter, dat er geen plaats is voor een vierde bestuurs laag, naast rijk, provincie en ge meente. Volgens de minister van binnen landse zaken is het, vanwege het feit dat Rijnmond al bestaat, het makkelijkst om met de splitsing van provincies te beginnen in Zuid-Hol land. De minister werkt volgens een door Frank Gevers De voorge stelde split sing van Zuid- Holland. ben aan de Raad van State verzocht hun advies over het nieuwe wets ontwerp 20 lang aan te houden, dat het eindoordeel van provinciale sta ten nog in de beslissing over de her indeling kan worden meegenomen. De minister maakt gebruik van een onderzoek uit 1973 voor een kosten raming van de splitsing en de daar uit voortvloeiende kosten. Het on derzoek uit 1973 was in die tijd re delijk diepgaand, maar de uitvoe ring van de plannen is zo veel later, dat de provincie Zuid-Holland aan het Instituut voor overheidsuitga ven opdracht heeft verleend om een studie te doen naar de werkelijke kosten. Het moet nu immers moge lijk zijn om personeelsformaties en de daaruit voortvloeiende kosten heel concreet en gedetailleerd te be rekenen. De oprichting van het openbaar li chaam Rijnmond werd in november 1964 officieel een feit. Aanvankelijk bestond het uit 24 gemeenten, maar het werden er al snel 23. Begin 1979 werd dat aantal door samensmelting nog verder teruggebracht tot 16. De burgemeesters van deze gemeenten hebben de minister van binnen landse zaken halverwege 1980 ge vraagd spoed te zetten achter het omvormen van Rijnmond tot een provincie. De Rijnmond-gemeenten zijn altijd voorstander van de vorming van een provincie Rijnmond geweest, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Die voorwaarden zijn onder meer een behoud van de eigen bevoegdheden, die Rijnmond in de loop der jaren heeft verwor ven, en een inzicht in de financiële kant van de splitsing van Zuid- Hol land. De betrokkenheid van het openbaar lichaam Rijnmond bij de gang van zaken in het gebied is groter dan bij een gebruikelijk provinciaal bestuur het geval is. Zo heeft een groot deel van de gemeenten in Rijnmond zijn bevoegdheden op het gebied van de ruimtelijke ordening, de buitenste- delijke recreatie en het milieubeleid overgedragen aan het openbaar li chaam. Het behoud van deze be voegdheden zal in de definitieve be sluitvorming over de splitsing van Zuid-Holland zeker een grote rol spelen. Veel belangrijker voor Rijnmond is echter het tempo, waarin de split sing tot stand komt. Terwijl in Den Haag veel aandacht wordt geschon ken aan de indeling van Zuid-Hol land. de grenzen van de nieuwe ge bieden en de discussie over een twee- of driedeling, is het belang rijkste voor Rijnmond dat er een goed bestuurbare provincie uit de bus komt. Zestien jaar als een vier de bestuurslaag tussen provincie en gemeenten wordt als veel te lang ervaren. Ook de financiële afhanke lijkheid van de gemeenten past niet in een provinciaal beleid. De be stuurlijke hervorming van het Ne derlandse bestel, waarbij meer be voegdheden aan de provincies wor den gedelegeerd door het rijk, is voor Rijnmond erg belangrijk. „Ik begrijp best de snelheid", aldus Boone. „waarmee Rijnmond de za ken wil doordrukken. Ons stand punt is echter altijd geweest, dat het twee provincies 'nieuwe stijl* moe ten worden met een veel uitgebrei der takenpakket, zoals Rijnmond dat nu al gedeeltelijk heeft. Er moe ten provincies ontstaan die hun taak aankunnen, anders heeft de split sing van Zuid-Holland geen zin." Een van de problemen, waar het provinciebestuur ook nog mee wor stelt. is de weg waarlangs de minis ter het binnenlands bestuur wil re organiseren. Er is in het wetsont werp gekozen voor een 'groeimo del'. Beginnen met de splitsing van Zuid-Hol land, dan kijken wat er verder moei gebeuren. Het risico van deze werkwijze is, dat de reor ganisatie na de splitsing verder blijft steken. „Er is geen zicht op het eindmodeF, aldus Boone. „Ik heb echter wel begrip voor de financiële en organisatorische problemen, waar de minister mee kampt." „Nieuwe provincies moeten straks wat kunnen gaan doen. Bepaalde zaken, zoals bijvoorbeeld de buiten- stedelijke recreatie, wachten nu al veel te lang", meent Boone. „Daar voor zijn op het moment allerlei ge meenschappelijke regelingen in het leven geroepen, waaraan verschil lende gemeenten deelnemen. Zoiets moet straks door de provincie 'nieu we stijl' sneller en makkelijker wor den overgenomen." De minister heeft daarmee wel aan. de wettelijke verplichting vaidaan om de provincie te horen, maar neemt niet de tijd om het antwoord af te wachten. De hele procedure verandert daardoor in een farce, en dat is bij de provincie in het ver keerde keelgat geschoten. Er is veel kritiek op de handelwijze van de minister. Gedeputeerde Staten heb- planmatïge aanpak: hier beginnen en verder zien we wel hoever het met de reorganisatie komt. Het wetsontwerp omvat grotendeels een overgangsregeling. Door de gemeenten in Zuid-Holland is in de afgelopen jaren heel ver schillend gedacht over splitsing. Met name de Rijn mond-gemeenten heb ben altijd verklaard voorstander te zijn. In de regio Den Haag heeft men meestal gevonden, dat Zuid- Holland in drie nieuwe provincies moet worden verdeeld. Naast Rijn mond en een provincie Haaglanden met als hoofdstad Den Haag bete kende dat nog een aan de oostzijde gelegen provincie Midden-Holland. Op 14 december namen provinciale staten in Den Haag een motie aan. waarin werd besloten de splitsing alleen goed te keuren in het kader van een totale reorganisatie. Zij vroegen een gesprek aan met de mi nister, dat in oktober 1980 plaats vond. Het wetsontwerp van de mi nister volgde in november, met slechts tot half februari de tijd voor de betrokkenen om te reageren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 6