SOHIEDAMSCHE COURANT Herinrichting van Patrimoniumstraat kost ruim twee ton Zuid wil méér steun voor b u urt winkels Ik „neem. depfoei «SS*51-, Taxirover aangehouden Vraagtekens bij garage Afrol ONS sticht 'warm' bedrijf Bisschop Simonis naar Schiedam deze L11MÜ2 krant Vrijgezellen: wij maken minder vuil W Verordening niet voldoende Energie besparend project in Woudbeek- Zuid Bouwplannen VOP in stroom versnelling Woensdag 21 januari 1981 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaebtendienst 144144 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 5e jaargang no. 14 -8 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Rotterdam se bisschop Simonis komt 12 maart naar Schiedam om sa men met burgemeester Te Loo het kunstwerk van gla zenier Frits Henderïckx te onthullen. Henderickx heeft een mo zaïek van zeldzame steentjes gemaakt waarin een symbo liek V3n de Schiedamse maagd Liduina. Het werk zal voorlopig een plaats krijgen naast de hoofdin gang van Huize Frankeland. Na alle renovaties die de ko mende jaren in het verzor gingscentrum plaatsvinden» zal het mozaïek een vaste plaats krijgen. Mgr Simonis kwam vorig jaar ook naar Schiedam in verband met Liduina. De bisschop kwam toen de zes honderdste geboortedag van de heilige maagd van Schie dam vieren. Bisschop Simonis Ook ambtenaren moeten inleveren. Daar is, uiteraard, een ambtelijke ingreep voor nodig. Pagina drie. Boos stapten drie bestuursleden van de bewonersvereniging op. De CPN wist altijd veel meer van Schiedam-Zuid, mopperen zij. Pagina viji. LooptFransdenOuden zijn zakken te vullen? Dus niet, zegt hij. Pagina sport. Vlaardingen „Het is on rechtvaardig de alleenstaan de te laten betalen voor de gehuwden of samenwonen den." Dat schrijft de Neder landse Vrijgezellen bond in een brief aan de Vlaardingse gemeenteraad, waarin wordt gepleit alleenstaanden niet voor het volle pond aan te slaan voor de reinigings rechten. De vrijgezellenbond vindt het geen goede zaak dat de reini gingsrechten per huis worden berekend. „Een huis maakt geen vuil doch de bewoners," stellen de alleenstaanden. „Een eerlijke lastenverdeling is het devies." De bond stelt dat een alleenstaande veel minder aan de vervuiling bij draagt dan een gezin en pleit er dan ook voor de alleen staanden maar voor een derde deel aan te slaan. Dat doen de hoogheemraadschappen al ja ren, schrijven de vrijgezellen m de brief. Ook enkele ge meenten, waaronder Rotter dam, kennen speciale tarieven voor alleenstaanden. Ter verduidelijking merkt de vrijgezellenbond in de brief op dat wanneer twee of meer al leenstaanden samenwonen, wel het gezinstarief kan wor den geheven, want voor een modaal gezin rekenen de ge meenten vier personen. ADVERTENTIE SOCOAM KOEMARKT 1 VtAARDMGEN OUVGECKMAl^SNGa 67 maassluis konagshoek Vlaardingen De herin richting van de Patrimo- niumstraat en directe omgeving gaat zeker zo'n 235.000 gulden kos ten. Het is echter te ver wachten dat dit bedrag niet door de gemeente Vlaardingen zelf hoeft te worden opgebracht: de woningen in de Patrimo niumstraat zijn onlangs verbeterd met een bij drage van het rijk vol gens een bepaalde rege ling. Dezelfde regeling stelt ook geld beschik baar voor de herinrich ting van de woonomge ving. Voor de herinrichting van de Patrimonium- straat is inmiddels sa- men met de bewoners en de winkeliers een plan opgesteld, dat er onder meer in voorziet dat doorgaand verkeer wordt geweerd, terwijl fcet andere verkeer zo veel mogelijk verhin derd wordt om hard te rijden. Niet alle bewo ners van het betreffende gebied zijn het met het uiteindelijke plan eens: een aantal bewoners van de Mesdagstraat heeft bezwaar gemaakt tegen enkele parkeerplaatsen die bij hen voor de deur zijn geprojecteerd. De betreffende bewoners .hebben zelf geen auto en voelen er niet zoveel voor geconfronteerd te worden met geparkeerde auto's van anderen. Aan die bezwaren is echter niet tegemoet te komen, aldus het college van B en W. De parkeerplaat sen op die plek zijn een onvermijdelijk uitvloei sel van de herinrichting, waarbij onder meer een zogenaamde asverschui- ving is toegepast- een 'slinger' in de weg die hard rijden onaantrek kelijk moet maken. De herinrichting wordt volgende week maan dag, 26 januari, behan deld in de commissie voor verkeer en vervoer. Die vergadering begint om 19.30 uur in de raads zaal van het stadhuis. Te corten dreigen bij woningbedrijf T .Vsrf? as De Groehelaan is de win kelstraat van de Gorzen. Daar krijgen de winkeliers bij komende stadsvernieuwing wel steun; elders in de Zuid- schiedamse wijk niet. Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-Zuid vindt de steun van de gemeente voor de kleine buurtwinkels onvoldoende. De vereniging wil dat de gemeente dlle buurtwinkels in de Gorzen in stand houdt en niet allen de bedrijfjes in het stads vernieuwingsgebied, zoals in de steun verordening stadsvernieuwing is vervat, die onlangs door de ge meenteraad is aangenomen. De gemeentelijke verordening, die de winkels in het stadver- niou drugsgebied in de Gorzen Muunt, is volgens de vereni ging niet voldoende. Door die verorden.ng blijft de steun be perkt te', de winkels die tussen Groer.elaan en Hoofdstraat liggen: dat is het gebied waar de stadsvernieuwing plaats vindt Volgens de bewonersvereni ging zijn het juist de buurtwin kels die buiten dat gebied lig gen en verspreid 2ijn over de gehele wijk, die een belangrij ke functie vervullen. Juist voor oudere wijkbewoners zijn die buurtwinkels volgens de vereniging van groot belang. Die bewoners zijn immers voor hun voorzieningen aan gewezen op de directe woon omgeving. De club uit Zuid, die de pro blematiek in haar laatste club blad aankaart, heeft overigens lof voor de regeling die de ge meente voor de kleine bedrij ven in de stadsvernieuwings gebieden heeft ingesteld. Een heel goede zaak, schrijft de vereniging in het blad, want door de stadsvernieuwing val len de klanten voor kortere of langere tijd weg en dat is iets waar met name de kleine mid denstand aan kapot dreigt te gaan. Overigens is Zuid nog niet voor de verordening aangewe zen. Dat is alleen nog het ge val in het stadsvernieuwings gebied in Schiedam-West. La ter. zo is al aangekondigd, kunnen ook de bedrijfjes m de andere stadsvernieuwingsge bieden van de regeling gaan profiteren. Schiedam De dader van de taxiroof van vrijdaga vond is gepakt Het blijkt te gaan om een 19-jarige Suri namer uit Rotterdam. De man bedreigde vrijdagavond de 28-jarige Schiedamse taxi chauffeur Joop Hol met een pistool, nadat hij in Rotter dam was opgepikt Hoewel de Schiedamse politie oor- spronkelijk berichtte dat de overval voor het NS-statïon Schiedam/Rotterdam-West plaatsvond, bleek de Surina mer, volgens de chauffeur van het taxibedrijf Eurotax, al in Rotterdam met zijn pistool te hebben gezwaaid om de chauffeur in de rich ting van het station te dwin gen- Aan de Horvathweg werd de taxi tot stilstand gedwon gen, waarna de Surinamer enkele honderden guldens van de taxichauffeur opeis te. Met het geld ging hij er toen vandoor. De chauffeur van de taxi durfde pas op dat moment op de alarm knop in de taxi te drukken, zodat de rover alle tijd had zich in de drukte van het station uit de voeten te ma ken. Do$»r de taxichauffeur te confronteren met montage foto's wist de politie tot een signalement te komen waar mee viel te werken, en dat leidde er uiteindelijk toe dat de herover in zijn woon plaats kon worden aange houden door de Rotterdamse politie. Vlaardingen Wan neer straks de grote renovatieprojecten in de Babberspolder op gang zullen ko men, dreigen er voor het Vlaardingse wo ningbedrijf aanzien lijke tekorten, die er op den duur zelfs toe zouden kunnen lei den dat het bedrijf onder curatele van het rijk gesteld zou moeten worden. Op dit moment heeft het wo ningbedrijf nog een reéle re serve van 10 miljoen gulden, maar dat geld zou binnen een klein aantal jaren tot een steeds verder oplopend tekort kunnen slinken, wanneer de bijna 700 Muwi-woningen m de Babberspolder opgeknapt zullen gaan worden. Nu al wordt daarbij rekening gehou den met een jaarlijks tekort van één anderhalf miljoen gulden. Daarbij zijn opgeteld de kosten die gemoeid zullen zijn met een eventuele instandhou dingsbeurt voor 410 noodwo ningen en eventuele andere onderhouds- en renovatiepro jecten. De situatie zou zo som ber kunnen blijken dat het woningbedrijf op den duur moet gaan lenen bij het rijk. Hetgeen betekent dat het be drijf onder financieel toezicht van het rijk wordt geplaatst Deze vrees sprak de directeur van het woningbedrijf, de heer De Bakker, gisteravond uit te genover de commissie volks huisvesting. De problematiek van de dreigende structurele tekorten zal uitgebreid aan de orde komen bij de behandeling van het rapport dat de Natio nale Woningraad momenteel samenstelt over het gemeente lijk woningbezit van de stad Vlaardingen. ONS-directeur Jaap van Willigen: ik krijg het ar warm van... Vlaardingen Veel raadsleden blijken achter de locatie Afrol voor een siloparkgarage nogal wat vraagtekens te zetten. Gisteravond kwam tijdens de commissie stads ontwikkeling aan het licht, dat de bezwaren tegen deze locatie wel eens zwaar zouden kunnen wegen. Veel zal daarom afhangen van de argumentatie die wethouder Goudriaan volgende week naar voren zal weten brengen. De twee grootste bezwaren zijn, kort samengevat, de hinder die nabijgelegen scho len van het verkeer over aan- en afvoerroutes zouden kunnen ondervinden; daar naast ziet men problemen aan de horizon opdoemen die verband houden met de be drijven die ter plaatse zullen moeten worden uitgekocht tonder meer het pas geves tigde filiaal van tapijtbandel Ton van den Berg). Het was PvdA-raadslid Wim Kwakkelstein die van het college wel eens wil weten waarom die onteigenïngspe- rikelen het college wèl heb ben doen besluiten de locatie gasfabriek af te voeren, ter wijl men diezelfde proble men bij de Afrol op de koop toe lijkt te willen nemen. Kwakkelstein meende dat de door het college aangevoerde argumenten in consequentie evenzeer gelden voor de lo catie Afrol als voor de gasfa briek. Wethouder Goudriaan zal maandagavond, als de com missie verkeer en vervoer vergadert, zijn voorkeur voor de Afrol nader beargu menteren. Hij zal echter wel met harde gegevens moeten komen, want het blijkt dat een deel van de raadsleden de locatie gasfabriek niet zonder slag of stoot op wil geven. Schiedam De openbare nutsbedrijven (ONS) krijgt een 'warmtedienst'. Om al de activiteiten op het gebied van de ener giebesparing beter te coördineren, wil de ONS een apart bedrijf voor energiebesparingen, die zelfstandig kan functioneren. Om dat het nutsbedrijf ook het gas, water en elektriciteit levert en de verbruiksadministratie regelt, is een extra afdeling in de ONS gemakkelijk te verwezenlijken. De ONS is als gemeentelijk be drijf zeer intensief bezig met mogelijkheden op het gebied van zonneënergie en andere energiebesparende maatrege len. Zo zal de warmte-afdeling van de ONS binnenkort in Woudhoek-Zuid een proefpro ject starten voor energiebespa rende verwarming. In 119 wo ningen zullen zogenaamde economisers geplaatst worden. Vlaardingen De bouwplan nen voor de Vettenoordsepol- der zijn nu, na jaren van stag natie. in een stroomversnelling gekomen. Voor de renovatie van het tweede deel van de Pi eter Ka- rel Drossaartstraat is deze week een officiële kredietaan vraag ingediend. Wanneer goedkeuring volgt, wat waar schijnlijk wordt geacht, zullen in het totaal 52 woningen op geknapt worden. De gemiddel de huur zal een paar tientjes boven die van de woningen van het eerste renovatieblok liggen, maar omgerekend naar elke woning apart is er nau welijks verschil. Wat het an dere bouwplan In de Vette- noordse polder betreft, de nieuwbouw op het Lamoen: verwacht wordt dat daar de eerste paal begin februari de grond in zal gaan. Dat zijn installaties die de af valwarmte door een warmte wisselaar opnieuw bruikbaar maken, terwijl deze anders verloren zou gaan. De investering bedraagt 600 gulden per woning. Dit bedrag komt voor rekening van de ONS. De bewoners zullen het normale gastarief blijven beta len. Het gebruik van economi sers betekent in de praktijk een energiebesparing van 17 procent. De ONS stelt dat 45 procent van de 1840 huishou delijke cv-ketels in Schiedam in aanmerking kunnen komen voor een economises In een rapport over 'decentra le stadsverwarming* heeft de ONS nog meer proefkonijnen aangedragen. Zo zal het Bach- plein als eerste, na de ONS zelf, gebruik gaan maken van een warmtepomp De warmte pomp maakt besparingen van 40 procent mogelijk bij flats, wijken en bijzondere objecten zoals zwembaden en kantoren. Op het Bachplem wordt op een centraal punt de warmte pomp in een ketelhuis onder gebracht. Vanuit dit ketelhuis wordt naar iedere flat een warmwater toevoer- en een retourleiding aangelegd. Met behulp van een gasmotor wordt de vrijgekomen warmte wederom benut. De investe ringskosten voor een warmte pomp zijn nu nog erg hoog, maar de ONS verwacht dat door serie-fabricage deze prij zen zullen dalen. „Dan zal de decentrale stadsverwarming aanmerkelijk goedkoper zijn dan de individuele centrale verwarming," aldus het rap port JH» Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeten bezorgd in combinatie roet het Rotterdams Nieuwsblad. pto®' -«••• «taw09 ?ostc -sU »tÖ&^ ffl KA»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1