SCHIEDAMSCHE COURANT 111 Drie nieuwe pandjes in Peperstraat Cultuurbeleid gemeente kan G niet bekoren Zuid wil wasserij Nij man weg -feebbeu Cadeau-actie grote flop B3EEM Ik neem c deproef DO ]0DOpjj JD Veel van Gusto is nog gered krant Historische vereniging: +3 CENTRALE VERWARMING GRATIS Symposium over druk op amateurs Tuinders overtreden 1-november- wet Samen werking '77 wil bouwen aan Binnen singel Scholen willen elk deskundige V ILLERIUS 3 -<3r- i «rsT"? Donderdag 22 januari 1981. ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - Se jaargang no. 15—s PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 2Ü8091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN XETHEL Schiedam De gemeente Schiedam heeft door een aanzienlijke hoeveel heid aankopen veel Gusto-relikwieën voor Schiedam weten te behouden. Binnenkort presenteert cultuurwet houder Herman Posthoorn een lijst met voorwerpen, die allemaal van IHC-Gusto gekocht zijn. „Het is nogal wat," zegt Posthoorn. Onder andere heeft de gemeente scheepsmodellen, fraaie interieurstukken en archief stukken van de voormalige scheeps werf kunnen bemachtigen. Ook van het bezit van de familie Smulders, die lange tijd de werf bezat en be heerde, heeft de gemeente spullen opgekocht die zich nog in het hoofd kantoor van het Gusto-complex be vonden. Alles is juist op tijd opgesla gen bij de dienst van gemeentewer ken in Schiedam. De sloopwerkzaam heden op het Gusto-terrein zijn vori ge maand begonnen. Surinamers in Schiedam zijn ontevreden. De Prem S&maadj over kleur, fascisme en mooie woorden. Paginadrie. Bertus Siarrenburg is 'rasecht Viaardingsch'. De historische vereniging ontving zijn memoires. Pagina vijf. In Ahoy* is de zesdaagse afgelopen en wie won? Een Vlaard ings amateurtje, Van Asten. Pagina sport Ambtenaren boos op PvdA- raadslid Een impressie van de drie panden die verschijnen op de Peperstraat 6, 8, 10 en 12. Vlaardingen Loopt alles zoals ge pland, dan is de Peperstraat van de zomer drie winkels en drie wonin gen rijker. In opdracht van Vlaar- dmger Cor Langel, die zich nog nooit op de bouwmarkt heeft bege ven, gaat volgende week in het straatje, dat doorgaans wordt aange duid als steeg, de eerste paal de grond in voor drie nieuwe panden. De plannen van Langel zijn inmid dels door de gemeente goedgekeurd en er wordt verwacht dat de nieuwe panden het karakter van de straat niet zullen aantasten. De voorgevels zullen worden opgetrokken met ij- selsteentjes. Aanvankelijk was het de bedoeling bij de bouw gebruik te maken van de steentjes, waarmee de vier oude woninkjes waren gebouwd. Maar helaas bleken die niet meer bruikbaar omdat ze door vocht zijn aangevreten. Schiedam Hoogst ontevreden is de Schiedamse Gemeenschap met de in spraak, zoals de gemeente Schiedam die tot nu toe heeft gegeven voor het sociaal-cultureel plan. Een protestbrief gaat op voorstel van SG-bestuurder Piet Smit een dezer dagen de deur uit Bezwaar tekent de SG daarin aan tegen het feit, dat vijf van de zeven geplande vergaderingen van de centrale werk groep voor het socu-plan de laatste maanden zijn afgelast. „Straks komen wtj voor een volwaardig plan te staan, waartegen je dan wel ja móet zeggen," aldus de gisteravond tot voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap benoem de Arie Ouweneel. Volgens de SG-leden Smit, Wamik en Van den Akker loopt Schiedam toch al op veel andere gemeenten achter met de sociaal-culturele planning. Zij wijzen erop dat Vlaardingen alles goeddeels rond heeft, maar nu nog zit te wachten op de uitdraai van de computer. Bij CRM is daarom uitstel aangevraagd. Als dat Schiedam straks ook overkomt, wordt het volgens Smit pas begin 1982 dat er iets gerealiseerd is. Hij vreest vertraging van meer dan een jaar. De Schiedamse Gemeenschap toonde zich gisteravond tijdens de maandver gadering in Novotel ook verontwaar digd naar aanleiding van de brief, die wethouder Herman Posthoorn heeft geschreven en waarin hij bedankt als dagelijks bestuurder van de SG. Post hoorn. zelf niet aanwezig, heeft laten weten dat hij enige maanden geleden lid van het dagelijks bestuur was ge worden om bij de omzetting van de SG in een culturele raad ten aanzien van het inhoudelijk werk de continuïteit te kunnen waarborgen. Maar, aldus Post hoorn, „nu het duidelijk is dat deze om zetting niet op korte termijn zal plaats vinden, lijkt het mij juist mijn functie als db-lid neer te leggen." „Duidelijk? Wat, duidelijk? Wij hebben officieel nog steeds niets van de ge meente mogen vernemen, waarom er dan geen culturele raad komt," was de verontwaardigde reactie van SG-lid Cees de Graaff. „Laat Posthoorn maar eens komen met die duidelijkheid en zeggen waar de weerstanden zitten te gen een culturele raad. Bij het college? In de gemeenteraad? In de PvdA? Dat krijgen wij niet te horen." De SG zal bij het college van burge meester en wethouders »ru nog eens aan de bel trekken. Schiedam Chemische wasserij Nijman, het bedrijf dat bewoners van de Warande en de Nieuwe Haven zoveel overlast bezorgde, gaat mogelijk de wijk uit Dat maakt de bewonersvereniging Schiedam-Zuid op Vlaardingen De medezeggenschapscommissies van het gemeentelijk wo ningbedrijf en de gemeentesecretarie zijn boos op PvdA-raadslid Gerard Boender. Zij winden zich op over door Boender gestelde vragen in de raads commissie voor personeelszaken. Daarbij ging het over uitbetalingen van niet gemaakte overuren en het uitkeren van kilometervergoedingen, die uitgaan boven het werkelijk benodigde aantal kilometers, bij de gemeentelijke ener gie- en waterleidingbedrijven (GEWB). Boender zelf zegt over de zaak: ,Jk ben een volksver tegenwoordiger en als mij bepaalde informatie bereikt, stel ik daarover vragen." In een brief aan BenW uit ten beide medezeggenschaps commissies hun ongenoegen OYer Boender, zonder overi gens de naam van het PvdA- raadslid te noemen. De op merkingen waarmee de twee commissies in hun maag zit ten maakte Boender alweer ruim een half jaar geleden. Zij maken zich nog steeds druk om de zaak, omdat Boender zijn opmerkingen niet met bewijzen heeft ge staafd, terwijl hij dat wel zou nebben aangekondigd. Boender beweert dat het vooral gaat om ambtenaren vanaf de rang van referen daris: „Iemand ik kan de naam niet zeggen vertelde me dat er dergelijke praktij ken voorkwamen bij het GEWB. Als iemand mij be nadert, neem ik aan dat het niet uit de duim is gezogen. Dus heb ik daarover in de commissie vragen gesteld. Met een reactie kan je een tegenreactie verwachten. Maar het begint er nu steeds meer op te lijken dat er op de man wordt gespeeld." Boender was een fervent voorstander van het toepas sen van een korting op sala rissen van ambtenaren die betaalde nevenfuncties heb ben, zoals het college vorig jaar voorstelde en waar de gemeenteraad zich binnen kort over moet buigen. Hij leverde toen felle kritiek op gemeentesecretaris N. H. Duinkerken, uit hoofde van zijn functie als hoofd van de medezeggenschapscommissie. Duinkerken weigerde op te geven welke bijverdiensten hij ondermeer genoot voor zijn docentschap aan de Be- stuursschool. Enige tijd na de opmerkin gen van Boender in de raads commissie voor personeelsza ken liet de directeur van het GEWB weten dat het uitbe talen van niet gemaakte overuren en dergelijke niet bij zijn dienst voorkwam. h Gerard Boender Wethouder Cees Bot deelde dat de raadscommissie voor personeelszaken mee en de zaak leek afgedaan. Dat bleef zo tot op 13 november van het vorige jaar de secretaris sen van de gemeentelijke medezeggenschapscommis sies bij elkaar kwamen voor een regelmatig informeel overleg. Daar werd de zaak weer opgerakeld door één van de secretarissen en dat resulteerde in de twee brie ven, die op de agenda staan van de vanavond in het stad huis bijeenkomende commis sie. Boender zegt dat hij het zich voor kan stellen, als de me dezeggenschapscommissie van het GEWB een brief had geschreven. „Maar als ande re commissies reageren, lijkt het er steeds meer op dat er een hetze aan de gang is." uit gesprekken tussen het bedrijf en de bewonersve reniging. na metingen door de dienst centraal milieu beheer Rijnmond. De bewoners vereniging Schiedam- Zuid meldt dat in haar jongste verenigingsblad. Vlaardingen De ledenwerfactie met speciale cadeaulidmaatschapskaarten, die de historische verenirine Vlaardinnpn einrl 1979 heeft gestart en die in die de historische vereniging Vlaardingen eind het afgelopen jaar de vereniging aan heel wat nieuwe ledenbad moeten hel pen, is een volledige mislukking geworden. [ADVERTENTIES SCKDAM KEEMAJXT 1 VLAARCTJGEN OweECKMttMSmGEL67 MAASSUIS KCMPCSHOEK vrijdagavond 23 januari en zaterdag 24 januari Is de AII-AIr demonstratiebus voor u aanwezig op de Van Hogendorplaan Kom kijken en vraag advies Slechts drie nieuwe leden zijn via die wer- factie ingeschreven. De kosten die de vereni ging heeft moeten maken voor de ledenwer ving, zoals het laten drukken van speciale kaarten, zijn er dus niet eens uitgekomen: er moet flink geld bij. Het bestuur van de vere niging heeft de kaarten inmiddels uit de rou latie genomen en de actie gestopt. In het jaarverslag over 1980 van de histori sche vereniging wordt als een van de oorza ken van het mislukken van de actie ge noemd het ontbreken van enige reclame in de kranten. „Niettemin had de actie toch een succes kunnen worden als de leden gehoor hadden gegeven aan de oproep in Tijd schrift van januari 1980." aldus het jaarvers lag. De historische vereniging heeft op het ogenblik overigens zo'n 430 leden. Dat zijn er ondanks alles toch nog 25 meer dan een jaar eerder het geval was. De vereniging heeft deze week haar jaarver gadering gehouden. Tijdens die bijeenkomst hebben de leden kunnen constateren, dat het behoorlijke tekort, dat de historische vereni ging in haar exploitatie over 1979 leed, vrij wel niet meer terug te vinden is in de jaarre kening over 1980. In het afgelopen jaar slo ten de boeken, op een bedrag van een kleine vijftig gulden na. In verband met het tekort in 1979 was begin vorig jaar besloten het jaarlijkse Tijd-Schrift aanzienlijk goedkoper uit te voeren. Schiedam Op initiatief van de Schiedamse zangkoren en in samenwerking met de cul turele raad van Zuid-Holland en het open baar lichaam Rijnmond hoopt de Schiedamse Gemeenschap dit jaar een groot symposium te kunnen organiseren over de amateuristi sche kunstbeoefening en de toenemende druk op het vrijwilligerswerk daarin door de sociaal-culturele planning. Het idee lanceer de gisteravond SG-bestuurslid Piet Smit, zelf actief in de afdeling zang en het koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus. Smit: „De taak van de vrijwilligers wordt steeds moeilijker. Het lijkt mij voor Schie dam een goede zaak als wij via een symposi um van landelijke betekenis aan de overhe den kunnen laten weten, wat alle planvor ming voor de amateuristische kunst bete kent" Zoals onze krant op 2 juli van het afgelopen jaar ont hulde, ondervonden bewo ners van de Warande en Nieuwe Haven grote hinder van de wasserij. Overlast door trilling, geluid, roet en stank dreven de geplaagde bewoners tot een handteke ningenactie. Bemiddeling van de bewoners vereniging leverde uiteindelijk een ge sprek op tussen de gedupeer de bewoners en het bedrijf. Daarbij is de bewonersvere niging duidelijk geworden dat Nijman bereid is oplos singen te zoeken, waardoor wijkbewoners en het bedrijf ongehinderd naast elkaar kunnen voortleven. Nijman zoekt nu met ambtenaren van Rijnmond naar moge lijkheden om de hinder voor de buurt te beperken, maar het ziet ernaar uit dat de in vesteringen daartoe erg hoog zullen zijn. Zo hoog zelfs, dat het waarschijnlijk aantrek kelijker voor het bedrijf is om te verhuizen naar de rand van de stad, aldus de- bewonersvereniging. Als dat zou gebeuren boekt de bewonersvereniging Schiedam- Zuid een tweede succes in de strijd tegen overlast van bedrijven. Eer der zegde minister Ginjaar de vereniging toe dat het be drijf Tankercleaning de wijk zal verlaten. 's-Gravenzande Twee tuinders uit 's-Gravenzande krijgen een proces-verbaal wegens het overtreden van de 1-novemberwet. Op beide kwekerijen trof de 's-Gra- venzandse politie vier bui tenlandse werknemers aan, die geen van allen in het be zit waren van een verblijfs vergunning. De vier werk nemers wonen in Den Haag, en zijn aan de politie daar overgedragen. Zij worden het land uit gezet. Vlaardingen Woning bouwvereniging Samenwer king '77 is in onderhandeling met het aannemersbedrijf Tetteroo over de aankoop van de kerk aan de Binnen singel. Het aannemersbedrijf kocht de Nieuwe Kerk in dertijd met de intentie om op die plaats een complex pre miekoopwoningen neer te zetten. Door het inzakken van de bouwmarkt liet Tet teroo het plan echter weer varen. De Vlaardingse woning bouwvereniging evenwel lijkt toch mogelijkheden te zien om het oorspronkelijke plan, zij het in sterk vereen voudigde vorm, te realiseren. De bouwplannen betreffen in het totaal 36 premiehuur woningen. Schiedam Meer schoolbe sturen dan alleen de vereni ging voor christelijk volk sonderwijs te Ketbel willen op korte termijn een deskun dige kracht voor de onder wijsbegeleiding aanstellen. CDA-raadslid Luud Snel, die deze informatie heeft inge wonnen, wil om die reden over alle aanvragen tegelijk praten. Hij ziet er niets m per geval in te gaan op ver zoeken aan de gemeente om medewerking te verlenen bij het aanstellen van zo'n des kundige. Onderwijswethouder Her man Posthoorn is dat met Snel eens. Hij stak het welin gelichte CDA-raadslid bo vendien een pluim op de hoed. ADVERTENTIE U heeft méér aan een goed vakantie-advies! REISBUREAU BHOERSVELD 167 - 010-731611 3111 LG-SCHIEDAM Dit nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinotie met het Rotterdams Nieuwiblod. vJoonO1 •-ïeYd"00' JWOO1' do»®' L»®1 e\op. g0tt®«iaTO

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1