STAB STREEK 0 Vlaardinger hoopt te profiteren van slechte bouwmarkt Weer klachten over parkeren Emmastraat i Bouwwethouder gaat stuurgroep leiden W.M.vd.UNDE i Na hartaanval: auto in sloot Zijdeveld sluit Singel af voor bussen Dames botsen Computer hond in CJ V-film VierEHBO- teams naar ere wedstrijd "je hebt je kleur tegen9 Nog géén antwoord op subsidie aanvraag Hoogste punt arbeidsbureau Weer dertig inwoners minder Problemen rond moskee blijven Fiat foetsie donderdag 22 januari 1981 VD/SC/WW Hoek van Holland Getrof fen door een hartaanval is de 67-jarige Hoekenaar A. Solle- veld dinsdag in de voormiddag met zijn auto in de sloot naast de Haakweg gereden. Omdat het bij eerste hulp niet moge lijk was het slachtoffer direct te bevrijden de auto lag ge kanteld in de ondiepe sloot werd in de wagen zelf mcmd- op-mond-beademing en hart massage toegepast. Kort daar na overleed Solleveld. Schiedam Tegelijk met de ingebruikname van de bus baan op de Horvathweg zal wethouder Chris Zijdeveld maandag 2 februari de Singel afsluiten voor bus- en vrachtverkeer. Alle bewo ners van de Singel en de om wonenden van het Stations plein 2ijn uitgenodigd de feestelijke plechtigheid bij te wonen. Om half drie in de middag komt men bijeen in de recreatie- annex verga derzaal van het stadskantoor. Schiedam Nog voordat zij met haar auto op straat was beland heeft een 34-jange Schiedamse mevrouw een aan rijding veroorzaakt. Toen zij de uitrit aan de Lange Nieuw- straat uitreed zag zij de 58-jarï- ge Schiedamse die net op de fiets langsreed, niet aanko men. Aan de botsing hield de dame-met-fiets een gebroken sleutelbeen, een gebroken pink en een wond aan het hoofd over. Zij is in het Nolet- ziekenhuis opgenomen. Vïaardingen De film- commissie van de CJV toont zaterdag een aantal -filmpjes, waaronder 'Rakker, de computer- hond'. Ook zal er Travol- ta-muziek worden ge draaid, begeleid door de bijbehorende filmbeel den. De plaatsen van handeling zijn Triangel aan de Fransenstraat en Middelhuyse in Holy. In Middelhuyse worden 's ochtends films ver toond, m Triangel *s middags en *s avonds. Gezien de geweldige belangstelling, die Satur day night voor het Tra- volta-gedoe wordt ver wacht, zal een extra voorstelling voor niet-le den vanaf twaalf jaar worden gehouden. Schiedam Na de laatste kringwedstrijd van de EHBO- junioren in Schiedam hebben zich de eerste-hulpteams uit K et hel, Maassluis, Hoek van Holland en Capelle aan de Ijs- sel zich geplaatst voor de ere- wedstrijd, die binnenkort ge houden zal worden. Voor de eindronde zijn de vier ploegen geselecteerd op basis van het puntentotaal in het afgelopen seizoen. Bij de laatste ronde in het vorige weekend plaatsten de Hoekse EHBO'ers zich als eersten, direct gevolgd door de teams van Schiedam en Ke- thel. De wedstrijder» worden altijd gejureerd. Het gaat er daarbij om welke ploeg het best han- delt bij een verzonnen onge luk. De laatste keer werd een incident op touw gezet, dat de laatste tijd ook in de praktijk aan de orde van de dag Is: twee voetballers komen met elkaar in botsing en een van hen wordt bovendien flink na getrapt Dat levert hem een gecompliceerde enkelbreuk op, alsmede schaafwonden aan het bovenbeen en een vlees wond aan de kuit De andere speler houdt er een uit de kom geschoten arm, schaafwonden in het gezicht en duizeligheid aan over. Het heeft de EH BO'ers heel wat hoofdbrekens gekost en de jury zat vaak te popelen om aanwijzingen te geven hoe het beter kon. Vlaarding-en „Ik hoop er zoveel mogelijk aan te verdienen". Dat is de reactie van Vlaardinger Cor Langel wanneer hem wordt gevraagd waarom hij- drie nieuwe pandjes laat bouwen in de Peperstraat. Op de plaats waar gisteren nog vier oude vervallen woninkjes stonden wil Langel binnen een half jaar drie nieuwe panden hebben gerealiseerd. De slopers hadden een flinke klus aan de vier pandjes in de Peperstraat. Voorzichtigheid was geboden om geen schade aan te richten aan de belendende percelen. In alle drie de pandjes ko men winkels. Eén woonwin kel; bij de overige twee zul len de winkels gescheiden zijn van de er boven gelegen woningen. „De bouwmarkt is in elkaar gestort. Daarvan probeer ik te profiteren. Als het weer goed gaat, dan hoef je het niet te doen. Daarom doe ik het nu", verduidelijkt Cor Langel, in het dagelijks le ven exploitant van de Lijn draaier. Hij vertelt dat het idee om de vier oude pandjes aan te kopen is geboren in de kroeg. Voor de vier pandjes, inclusief 190 vierkante meter grond, betaalde hij 80.000* gulden. „Maar het was dan ook een zooitje", aldus Cor Langel. Deze week wordt de laatste hand gelegd aan de sloop van de vier1 pandjes, die dateren uit de vorige eeuw. Volgende week moet de eerste paal er al in. Een hele klus, aange zien het stukje grond ligt in, geklemd tussen de overige bebouwing in de Peperstraat De architect van de panden is dezelfde die het woonhuis heeft getekend op de hoek van de markt en de Maas sluis edijk. Langel vertelt dat er voor de winkels al veel belangstel ling bestaat. De woningen lo pen minder, maar hij twijfelt er niet aan dat er voor de zo mer genoeg gegadigden zijn. Hoewel de indeling van de. huizen nog niet vast staat de toekomstige bewoners krijgen inspraak weet Langel te vertellen dat ze zijn bestemd voor kleine ge zinnen met niet meer dan één kind. De woningen gaan circa 140.000 gulden kosten, de winkels zo'n 150.000 en de woonwinkel 175.000 gulden. De Prem Samaadj kan g een kant nat Schiedam De Surinaamse vereniging Prem Samaadj is vorig jaar maart opgericht cn telt ruim 200 leden, 1/5 van het aantal Surinamers in Schiedam. Directe aanleiding voor de oprichting was de te kleine behuizing van Henk Oedai- ram, thans voorzitter. Zijn huis was toevluchtsoord en vraagbaak voor landgenoten die naar Nederland kwamen om zich hier te vestigen. Henk Oedairam woont ai tien jaar in Nederland, is getrouwd, heeft een kind en werkt in het bankwezen. Oedairam is geïntegreerd in de Nederlandse sa menleving. Om die reden kwamen veel van zijn landgeno ten naar hem toe, die aanpassingsmoeilijkheden hadden. Op den duur nam dit aantal zo toe dat de behuizing van Henk niet afdoende was om de mensen op te vangen. Het idee ontstond een vereni ging op te richten, waar deze problemen besproken konden worden. Tevens zou de Suri namer voorgelicht kunnen worden over de Nederlandse cultuur om zodoende bestaan de vooroordelen te doorbre ken. Maar een vereniging heeft ruimte en geld nodig om haar activiteiten te realiseren. Er vond een gesprek plaats met burgemeester Te Loo die de vereniging adviseerde al haar wensen op papier te zetten en een begroting te maken, De begroting, die in de tonnen liep, werd in maart op officiële wijze ingediend. Tot de dag van vandaag heeft de Prem Samaadj schriftelijk noch mondeling een antwoord ge kregen van de gemeente. Voorzitter Henk Oedairam vindt dat onfatsoenlijk, maar weet wel oorzaken aan te ge ven. Hij verwijt de gemeente geen beleid te voeren met be trekking tot de buitenlanders in Schiedam en totaal niet op de hoogte te zijn van landelij ke besluiten, die doorgevoerd moeten worden in de gemeen ten. Gefrustreerd is Oedairam niet door de verwikkelingen, wel teleurgesteld om deze fa lende gang van zaken. Je verwijt de gemeente een gebrek aan beleid. Waar ba seer je dat op? „Ambtenaren op het stadskan toor weten van toeten noch blazen. Ze houden de over- heïdsontwikkelingen niet bij. Ik heb meegemaakt dat een ambtenaar zei over een subsi die-aanvraag van ons 'waarom ga je niet naar Provinciaal Zuid-Holland voor subsidie, dat heeft de Turkse vereniging ook gedaan', dat kan toch niet? Alles moeten de ambtenaren 'nachecken'. Het feit dat wij tot heden nog geen enkel ant woord gehad hebben over onze subsidie-aanvraag is toch naast het ontbreken van een beleid, een onfatsoenlijke zaak? Ik krijg de indruk dat de gemeente onze begroting bela chelijk vond, omdat hij in de tonnen liep. Maar is dat een reden om maar niet te reage ren? Als de burgemeester zich Vïaardingen Wethouder voor volkshuisvesting Bas Gou- driaan (PvdA) neemt binnenkort het voorzitterschap van de, stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens over van zijn collega voor woonruimteverdeling Jelle Wijnstok (CDA). Aangezien de werkzaamheden van de stuurgroep in een fase zijn gekomen dat veel over bouwen gepraat gaat worden, vinden B en W het beter dat Goudriaan de stuurgroep gaat voorzitten. Momenteel staan twee projectjes voor een- en tweepersoonshuishoudens op stapel: het voormalig gebouw van de sociale dienst aan het Veerplein en het pand aan de Oosthavenkade, waar vroeger de sociëteit Elckerlyc was ge vestigd. Bij nieuwbouw In de VOP zullen ook enkele Van Dam-een heden gerealiseerd worden. Wijnstok blijft wel bij de werkzaamheden van de com missie betrokken als lid ad hoe voor wat betreft de prognoses en de verdeling van de wonin gen. i Bas Goudriaan: voorzitter stuurgroep. ADVERTENTIE FINANCIERS GS- et assurantiekantoor ST. UDUINASTRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010—265459 —263977 0 Persoonlijk» leningen 0 Financieringen 0 Hypotheken 0 Alle verzekeringen Konthtukradlat b*t*kant kortweg: Rosorvogoid Schiedam Vandaag heeft het nieuwe arbeidsbureau zijn hoogste punt bereikt Om twaalf uur vanmiddag legden de bouwvakkers de bovenste dakspanten, waar na directeur J.A. van Lent de vlag hees. De nieuwbouw ging daarna gewoon verder. Tijdens een plechtigheid in de kantine van het ernaast staande noodgebouw van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord werden enkele korte toespra ken gehouden. enthousiast toont over ons plan en wij dienen dit in, dan kan toch gezegd worden 'jon gens, jullie begroting is veel te fors, we moeten schrappen' maar dan krijg je tenminste een reactie. Wij willen een dis cussie op gang brengen, maar op* het stadskantoor wordt de begroting in de la gestopt. Dat is geen stijl. Als de gemeente de komende jaren een goed beleid zou voe ren kan er nog een fundering gemaakt worden voor de tweede generatie buitenlan ders. Anders kweek je fascis me." Hoe bedoel je dat? „Ik bedoel dat je zo wie zo je kleur tegen hebt, dat wil zeg gen, je valt op. Er zijn zo ont zettend veel problemen, vooral bij de oudere Surinamers. Je weet dat de meeste buitenlan ders gehuisvest zijn in de oude wijken. Getto's worden ge makkelijk gevormd en crimi naliteit wordt over het alge meen in die wijken geboren. Men verzet zich tegen de maatschappij en bij een gebrek aan goede beleidsvoering kan dit inderdaad leiden tot fascis me. Daarnaast moet iedereen be zuinigen. De tweede vakantie kan niet meer en men gaat zondebokken zoeken. De bui tenlanders worden daar al gauw voor aangewezen. Jullie hebben nu een ruimte in de Blauwe BrugVoldoet die niet? „Het is een noodoplossing. Vooral de ouderen hebben schroom om in een wijkcen trum te komen, waar zoveel andere mensen zijn. Het is on persoonlijk. Ouderen hebben behoefte aan een eigen sfeer. Begrijp me goed, ik wü ze niet isoleren, maar ze een eigen ruimte geven van waaruit je voorlichting geeft en proble men bespreekbaar maakt Vooral juridische problemen komen daarbij aan de orde. Van daaruit kun je ze sterk maken voor de maatschappij en proberen vooroordelen te doorbreken, Iedereen heeft toch immers behoefte aan een eigen pïekkie? Dat wij een ruimte in de Blau we Brug konden krijgen, Is ook grotendeels te danken aan het feit dat ik in de beheer- dersraad zit. Dat soort functies geven je toch meer ingangen en je laat ook zien dat je er bent. Ik heb al zo vaak meege maakt dat gezegd werd 'Suri naamse vereniging? Nee, die nemen we niet want die ma ken alles kapot'. Dus je_ moet wel actief zitting nemen in be stuursorganen en raden anders kam je niet aan de bak." Geen illusies Ontneemt dat je de moed niet om steeds maar weer die voor oordelen aan te horen? „Ach, ik leef inderdaad niet meer met grote illusies. Je hebt een soort ingebakken wantrouwen gekregen. Men sen wijzen, je snel aan als zon debok omdat je buitenlander bent. Tien jaar geleden praat ten ze nog niet zo. Maar ik wil toch optimistisch blijven. Het is nooit te laat om te beginnen. Ik geloof dat als je op kleine schaal zaken oplost, je voor een basis zorgt op grotere schaal. Maar medewerking is wel nodig. Je moet het ten- door Karin Kuijpers voor de autochtone bevolking, want ook daar is emancipatie nodig. Het moet een wissel werking zijn. En 2olang de kern van de problematiek niet aangepakt wordt, is een juiste oplossing niet mogelijk." Nog hoop op subsidie? „Wij hebben al zo enorm veel zelf betaald. Ik weet het niet, hoor. We zijn nu bezig met an dere verenigingen om subsidie aan te vragen voor een wel zijn sprojeet 'oud volwassenen'. Waarschijnlijk krijgen we daar 13.000 gulden voor. Andere ac tiviteiten voor onze eigen ver eniging lijken voorlopig uitge sloten." slotte met elkaar oplossen. Er zijn bijvoorbeeld aardig wat Surinamers die goed gesitu eerd zijn. Toch blijft het idee van een Surinamer als buur man een negatief beeld bij Ne derlanders. Zo zou er ook voorlichting moeten komen ."i Voorzitter van de Prem Samaadj Henk Oedairam: „Nooit te laat om te beginnen met een goed beleid." Vïaardingen In de maand december van het vorige jaar is het inwonertal van Vïaar dingen met dertig gedaald. Bij het bureau bevolking van de gemeente stonden per 1 janua ri 79.099 inwoners geregi streerd. Uit de statistiek valt af te le zen dat het aantal ingezetenen in 1980 met 432 is afgenomen. De afname van het inwonertal is vooral veroorzaakt door het aantal Vlaardingers dat de stad verliet om zich elders te vestigen: 3271. Daartegenover stonden 2385 personen van buiten de gemeente die naar Vïaardingen verhuisden. Het afgelopen jaar overleden 548 Vlaardingers, terwijl er 1002 werden geboren. In december 1980 werden 75 Vlaardingers geboren, terwijl er 45 stierven. 287 personen verlieten de stad om zich el ders te vestigen en 227 mensen lieten zich als Vlaardinger in schrijven. Vïaardingen De Belangengroep Emmastraat heeft in een brief aan de gemeenteraad weer geklaagd over de parkeerproblemen in de Emmastraat, veroorzaakt door de vele auto's van bezoekers van de moskee. De brief is vooral gebaseerd op moeilijkheden zoals die zich op 2 januari voordeden, toen een bewoner van de straat er bij de politie over klaagde dat aan de noordzijde van de straat, waar een parkeerverbod geldt, zeker zo'n 25 auto's van moskeebezoekers waren neergezet Die auto's, waarvan een aantal zelfs dubbel geparkeerd stond, veroorzaakten dusdanig chao tische toestanden dat het ove rige verkeer niet meer nor maal door de straat kon rijden. De gewaarschuwde politie kwam echter niet opdagen, al dus de belangengroep. „Bij herhaling moet worden geconstateerd dat klachten in zake overlast, als gevolg van de bedoelde vestiging, terzijde lijken te worden gelegd, hoe wel de politie op 15 augustus 1979 ter zitting van de com missie voor de bezwaarschrif ten verklaarde dat er gekeken wordt zodra er een klacht komt," aldus de brief aan de gemeenteraad. „Tijdens die zelfde zitting werd door de Turkse Sociale en Culturele Vereniging verklaard dat er hoe dan ook geen auto van een moskeebezoeker in de Emma straat zou worden geparkeerd, en dus zeker niet aan de noordzijde van de Emmastraat waar een parkeerverbod geldt" In dezelfde brief wordt overi gens ook nog eens op de onvei lige toestanden gewezen, die zich volgens de belangengroep in de moskee voordoen. Tij dens de dienst op 2 januari werden 468 bezoekers geteld, een aantal dat „in flagrante te genstelling staat tot de 50 per sonen vermeld in de door U met een bouwvergunning ge honoreerde aanvraag," aldus de brief. Tijdens een dienst in december vorig jaar waren volgens tellingen van de be langengroep op de beneden verdieping meer dan 200 man nen aanwezig en op de boven verdiepingen tegelijkertijd 330 vrouwen en kinderen. Schiedam Een dertigjarige Schiedammer is sinds dins dag een Fiat 127 armer. De auto met kenteken 36-DF-29 stond in de avondlijke uren gestald op het parkeerterrein aan de Delflandseweg. Bij te rugkomst op het parkeerter rein ontdekte de Schiedam- ,mer dat 2ijn vervoermiddel was verdwenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4