4 STREEK Bewoners Schiedam-Centrum vijf jaar verenigd vrijdag 23 Januari 1081 VDSSC/WW Een steent j e zus of zo op straat, dat kan de gemeente geen kwaad Schiedam Opgericht door krakers en jonge progressieven wordt de be wonersvereniging Schiedam-Centnim nu, vijf jaar later, bestierd door huis eigenaren. Lang haar maakte plaats voor lange vergaderingen. Boze brie ven aan de gemeente zijn niet meer aan de orde van de dag. Er is tegen woordig het trauma nog steeds voor actiegroep te worden aangezien en ac tiegroepen zijn vies, recalcitrant, ver leden tijd. Alles gaat nu zoals 't hoort, in beschaafd overleg. De vereniging heeft zich een gerieflijke stoel mogen aanschaffen in de huiskamer van de gemeente. Maar is zij onverdeeld ge lukkig met die situatie? Nee. In spraak is nog geen vast recht. De vere niging heeft het gevoelen met grote willekeur serieus te worden genomen: de ene keer wel, de andere keer niet. Is dat nu het nut van vijf jaar bewo- nerspolitiek? Wij voeren er een lustrumgesprek over, hoewel de feitelijke verjaardag 26 maart pas is. De coryfeeën van de club hebben zich verzameld ten huize van Hagendoorn, hoofdkwartier van Schiedam-Centnim. De eminente vien Hans van Kleef, nu PvdA-raadslid en destijds oprichter van de vereniging omdat hij inbreng van de binnenstadsbewoners miste („juist omdat het centrum altijd zo veel aandacht kreeg, hebben de bewo ners altijd gedacht: ach, er zal vast wel iemand voor ons opkomen/' zei hij in m Zo nu en een interview dat ik in ja- dan staat de nuari 1976 met hem had); bewonersvere- Jan Hagendoorn, ooit ora- niglng van de streden om zijn teveel aan binnenstad in meningen, immer mondig de kou. Zoals en nu nog een cynisch criti- vorige week cns; Hans Ui t ten bogaard, vrijdag bij oud-voorzitter, hulpverle- voorbeeld, ner van professie; en Cees toen de eml- de Craatf heden ten dage rente vier bij voorzitter van Centrum, oen kwamen. met een altijd betere me- Van links naar ning, maar welwillend. rechts: Jan Vier prominenten die vijf Hagendoorn, jaar bewonersvereniging Hans Uitten- bepaalden. Bij uitstek üz- bogaard, Cees genen, die het Grote Nut de Graaff en hiervan kennen. Hans van Kleef. Hangen en wurgen Hans van Kleef: „De moeite, die er door iedereen vijf jaar lang is ingestoken, is het wel degelijk waard geweest. Toen ik er vijf jaar geleden mee begon, zei iedereen te gen mij, ach, Hans, jongen, dat lukt je toch nooit? Ze hadden 't ook al zoveel ge zien: de Laan liep op niks uit, de binnenstad wera maar niet volgebouwd, er was niets dat het centrum in be weging kon brengen. De be wonersvereniging heeft dat inderdaad ervaren, maar met hangen en wurgen kon toch steeds een nieuw bestuur worden geformeerd, met mensen die hart voor het centrum hadden. Mensen, die het gemeentebestuur even prikkelden, erop attent maakten: zeg, gemeente, er is een kader in het centrum, dat de belangen vertegen woordigt van de mensen die er willen blijven wonen. Die belangen, die moet je niet vergelijken met waar bij voorbeeld Schiedam-Zuid voor opkomt. Je hebt daar een heel ander soort proble men, veel meer mensen ook. Zuid tegen Centrum, dat is 15.000 tegen 2.000 mensen. En als je dan kijkt hoeveel mensen er in het centrum actief zijn, of zijn geweest, dan mag je niet mopperen. Procentueel gezien zitten wij hoog. Er waren altijd wel tien mensen, die iets voor de vereniging wilden doen. Nou, procentueel..,! Wij heb ben zelfs een tijdje lang meer leden gehad dan de bewo nersvereniging Schiedam- Oost" De binnenstad is meer ons- kent-ons. „Ja, er is in het centrum in* "derdaad een groot saamho righeidsgevoel. Hoe dat komt, weet ik niet Activitei ten trekken mensen natuur lijk altijd aan, ook die men sen die zeggen dat het alle maal niets uithaalt De bin nenstad heeft dat voordeel." „Toch gebeurt hier minder dan in Zuid. Daar heb je een breed kader, met ontzettend veel actieve mensen. Maar er zijn er ook veel meer en er valt veel meer te verbeteren. In het centrum heb je haast geen vprkrotte woningen meer: die zijn allemaal ge sloopt. Op het ogenblik is het Herenpad eigenlijk nog het onaantrekkelijkst, dat komt door die vrachtwagens van Bas van der Heiden. Maar ja, dat wordt ook wel weer rechtgetrokken met die tram. Dan komt er een ver- keersoplossing." „Als je maar een vuist vormt, dan bereik je wat. Ik denk, dat de bewonersvere niging Schiedam-Centrum erkenning heeft gekregen door het Lange Haven-plan, dat in 1977 werd gemaakt. Dat was een goed stuk. Maar de molens malen langzaam. Een gemeente moet geleide lijk acceptererj dat het cen trum bev. uginj? komt. Vroeger kon je de tbinnen- stadslbewoners gx uiw&kelijk naar Nieuwlarui en iGroe- noomi trekken, wat vooral onder Bolrr-ers en C<>Hé 1S ge beurd, en gebeurde %'erder niets Ze woonden i-n ouwe huizen êh wilder, ftiaar wat graag weg. Maar nu heb je een volwaardige vereniging. Mensen die weten wat ze willen." Cees de Graaff: „Je hebt hier nu mensen die erg gehecht aan het centrum zijn, die er bewust voor hebben gekozen in het centrum te wonen. Die mensen willen hun best doen het centrum zelf te verbete ren. De hoeveelheid huur huizen is hier klein, daar door zie je dat er meer animo is de dingen zelf op te knap pen. Juist die grote groep nieuwkomers doet dat. Het zijn dezelfde mensen, die je in de historische vereniging terugvindt, dat is niet voor niets. Ze willen er wat moois van maken, iets met karak ter/* „Daar zijn we serieus in. Als bewonersvereniging laad je het odium op je een actie groep te zijn, maar wij zijn ongelofelijk reëel aan het meepraten met de gemeen te." „En daar ligt nu net het pro bleem. Een gemeente kan dat gebruiken, af en toe eens naar de bewonersvereniging luisteren, dat staat zo goed. Maar bij een problematiek, die de hele binnenstad aan gaat, zoals bebouwing van de kaalslag, zie je dat inspraak helemaal niet geaccepteerd wordt. Dat is vreemd. Juist bij stadsvernieuwing zie je tegenwoordig hoe de ge meente met bewoners leert omgaan. Typisch toch? Juist nu de binnenstad gestalte gaat krijgen, betrekken ze je er niet bij. Ze hebben niet de minste behoefte." Waarom? Vertegenwoordigt de vereniging niet alle bewo ners? Cees de Graaff: „Een groot deel. Ik vind wel dat er meer Kor Kegel terugkoppeling naar de leden toe moet zijn, vanuit het be stuur. Wat de vereniging doet, is nog te veel bestuurs- werk. Er is weinig betrok kenheid bij de leden om op vergaderingen hun gezicht te laten zien.' Hans van Kleef: „Aan de an dere kant zie je in Zuid ook niet alle 1600 leden op één avond bijeen." Hans Uittenbogaard: „Ach, als ze je nodig hebben, ko men ze vanzelf wel- Dan ko men ze bij ons, want in het stadskantoor hebben ze geen ingang. Dan zie je dat een bewonersvereniging toch wel degelijk leeft." Hans van Kleef: „Wij zijn geen actiegroep, het is een kwestie van twee letters, wij zijn een actieve groep." Cees de Graaff: „Naar de be woners toe zijn wij een actie groep. Zo zien in ieder geval de nieuwkomers ons. Pas als ze een tijdje je werk volgen, zien ze hoe goed je bezig bent" Hans van Kleef heeft het de ene keer over 'wij' als hij over de vereniging praat, maar de andere keer over 'jullie'. In het eerste geval voelt hij zich nog wijkbewo ner, in het tweede geval is hij afstandelijker, als ge meenteraadslid voor de PvdA. Hij is twee jaar gele den verhuisd naar 't westen van Schiedam. Over de bete kenis van de bewonersvere niging zegt hij: „Wat die inspraak over de binnenstad betreft; wij heb ben in de commissie ruimte lijke ordening net zoveel in spraak gehad als jullie, en dat stelt ook niets voor! De commissie heeft anderhalf jaar geleden over de binnen stad gepraat, nou, je ziet wat er van de tekening is overge bleven... Er ligt nu iets totaal anders." Cees de Graaff: „Het voorko ken is het meest essentiele. Als je kijkt naar de inbreng die wij hebben bij de tram baan, dan zie je dat dat alles in goed overleg heel soepel loopt De reconstructie van de Hoogstraat is een heel an der voorbeeld." Jan Hagendoorn: „Met de kaalslag is dat anders. Wat ik nou van die architect Kui pers heb voorgeschoteld ge kregen, daarin zie je toch niets van wat eerst gezegd werd? Nou, waarom doet' Kuipers dat? Omdat hem voorwaarden gesteld zijn. Maar wie stelt die voorwaar den op? Niet wij. Nou, als de gemeente dat dan zelf wil doen, zonder inspraak, dan riskeert zij een reeks be zwaarschriften." Hans van Kleef: „Maar wat dacht je hoe zoiets voor de commissieleden is? Voor Die- lemans en mij is dat hele maal frustrerend. We kun nen in de raad nog wel tegen zijn, maar moet je om je zin te krijgen via een achter deurtje bezwaarschriften gaan indienen? Ergens kan dat voor een raadslid niet." Jan Hagendoorn: „Zijdeveld had gezegd', nog vóór de te kentafel krijgen jullie in spraak. En nu: nop! Ver wacht jij er nog wat van? Als iemand alleen nog zijn pa- raafje onder een tekening moet zetten, gaat hij toch niet zitten stuffen omdat er nog wat inspraak moest zijn?" Cees de Graaff: „De gemeen te maakt misbruik van die situatie. Als wij geen in spraak krijgen en wij tegen een raadsbesluit in beroep gaan, ja, dan weten wij ook wel dat een beroepsprocedu re vertragend werkt Maar wij krijgen die afweging in de schoot geworpen! Nee, de gemeente moet zelf weten dat geen inspraak be teken r: eventuele vertraging. De ge meente neemt die gok Wij proberen alleen inbreng te hebben en hoe dat mag, kan de gemeente voor een be langrijk deel bepalen.". Hans van Kleef: „Wat klinkt dat bekend! Dat hebben Ni- kolaj en ik in de commissie precies zo!" Jan Hagendoorn: „Wij willen natuurlijk ook opschieten. Hoe eerder gebouwd wordt, hoe beter." Hans Uittenbogaard: „Maar dan ga je in beroep en word je prompt gezien als actie groep. Maar de gemeente dwingt je ertoe!" Jan Hagendoorn: „Het con tact met de gemeente ts al, maar kan nog drastischer verbeterd worden. Maar het zit zo: ie wordt bij die dingen betrokken waar de gemeente zich geen buil aan kan val len, Een steentje zus of zo op de Hoogstraat, dat kan geen kwaad. En is er mot over die trambaan? de gemeente kan zich verschuilen achter de hogere overheid die een tram wil. Dat ding moet in 1985 gewoon rijden, klaar uit. Hou je 'm tegen, dan gaat de subsidie weg." Cees de Graaff: „Dat is es sentieel, wat Jan zegt" Hagendoorn: „Bij niet poli tiek gevoelige dingen krijg je een heel receptenboek, maar bij hete hangijzers krijg je al leen wat ingrediënten opge somd en waar je ze kunt ha len en hoelang ze moeten ko ken, dat staat er dan niet bij. Zo wordt de bewonersvere niging wat betreft het bou wen in de binnenstad niet al leen voor het blok gezet, nee, wij staan straks voor een faït accompli, en dat is veel er ger." Hans van Kleef: „Juist, en dat is geen inspraak. Het komt erop neer, hoe minder hard de randvoorwaarden zijn, hoe groter de inspraak. Dat de tram moet komen, is een heel harde randvoor waarde, en toen de midden stand hem niet wilde, viel daar dan ook niet over te discussiëren." Nette heren Hoe wordt dat intern opge vat? Is er onvrede? Jan Hagendoorn: „Tot nu toe is er nooit iemand geweest die zei: dat hebben jullie fout gedaan. Wij kregen wel veel commentaar, van winkeliers met name, maar niet vanuit de leden." Hans Uittenbogaard: „En de kritiek, die er was, was niet inhoudelijk. Je ziet ook, de toenadering die tot ons ge zocht wordt, komt vanuit de winkeliers. Ook zij zijn ons als volwaardige gespreks partner gaan zien." Hans van Kleef: „Nou, daar is wat over te doen geweest! Toen wij nog kort bestonden en de stichting binnenstad Schiedam was opgericht, hebben wij moeten knokken voor een plaatsje in die stich ting. Het was gewoon schan delijk hoe die boot werd af gehouden. Alleen omdat je nette heren bent, ga je dan niet op de vuist... En ver der... De keren, dat er bij ons intern meningsverschillen waren, kondén die binnen het bestuur uitgevochten worden. Dat ging allerrede lijkst." Jan Hagendoorn: „Ik per soonlijk vind dat wij in die vijf jaar een goede erkenning hebben gekregen. Diverse voorstellen door ons gedaan zijn gehonoreerd. En sommi ge dingen zijp verkeerd uit gepakt, zoals de reconstructie van de Dam. Omdat er met de winkeliers daar al afspra ken door de gemeente be stonden. Ik vind het totale resultaat niet gek. En ik wil wel stellen, dat wij de ko mende vijf jaar zo moeten doorgaan dat wij tweehon derd procent meer berei ken." Cees de Graaff: „Nu ligt een groot deel van het centrum er nog schandalig bij. De W es tv est, de kaalslag, de Korte Haven niet meer zo maar de Elzensteeg weer wel... Het héle gebiedje tus sen de twee havens kent een groeiende verpaupering. Dat zal een belangrijk punt voor ons moeten worden." Jan Hagendoorn: „Die Korte Havenbrug, die kon eem voor één gulden worden op- feknapt, straks kost dat ding én miljoen." Hans van Kleef: „Ja, maar dat is niet door de gemeente, dat ligt bij CRM. Neem dc Appelmarktbrug, daar heb ben wij begin vorig jaar een krediet voor aangevraagd, pas heb ik in de commissie gevraagd, hoe staat het er mee. Nou, CRM weigert een cent te geven. Het is daar een puinhoop, alles werkt el kaar daar tegen." Hagendoorn: „Maar de.ge- mèente kan schade wel be perken, je moet niet alleen naar CRM kijken. Het hoeft niets te kosten om die toe stand te verhelpen. Als je de Lange Haven afsluit, gaan er geen auto's meer overheen, dan hou je die brug in stand. Als er alleen maar voetgan gers overheen zouden gaan, kan die brug nog wel vijftien jaar mee zonder dat het een cent aan opknappen kost Maar je moet het niet zien uit te zingen in afwachting; van geld voor de restaura-, tie." Hans van Kleef: „Ik schrok me pas een hoedje! Kwam daar het CDA met het idee de Appelmarktbrug af te sluiten!! Ze zijn zeker verge ten, dat ik het daar een jaar geleden over gehad heb? Toen voelden ze daar niks voor..." Hagendoorn: „En nu zijn we wel een jaar verder." Van Kleef: „Heb ik ook ge zegd. Echt hoor, ik als raads lid, ik voel me dan net zo ge frustreerd als jij." Sociaal leven En nu? Hans Uittenbogaard: „Blijven vechten voor het leefmilieu." Cees de Graaff: .Straks komt Schienoko erbij. Dan zullen wij nog duidelijker moeten ageren aan nu met de binnen stad." Jan Hagendoorn: „Wij zegge: nu wel: inspraak! Maar dat is niet alleen om de inspraak. li wil sturen, helpen opbouwen, maar dan verwacht ik van het gemeentebestuur dat hij er se rieus mee aan de gang gaat" De Graaff: „De komende vijf jaar zullen wij er meer aan moeten doen een verenigings leven in het centrum op te bouwen. Club na club is hiir vertrokken omdat de leden verhuisden naar Schiedam* Noord. Alleen de gebouwen staan er nog, maar het sociale leven is hier plat" Hagendoorn: „Het is verscho ven." De Graaff: „Straks komen er nieuwe bewoners, dan zal er ook een nieuw verenigingsle ven kunnen zijn. Daarom héb ik in de SSWO gepleit voer een hele opbouwwerker voor het centrum, in plaats van een parttimer. Zo'n opbouwwerker wacht in het centrum een veM met alleen maar witte vlek ken. Verder té er niets!" Hans van Kleef: „Oh, je hebt in het centrum beste voorzie ningen, hoor, Passage, Arcade. Beatrix, - Teerstoof, noem bups maar op." Hans Uittenbogaard: „Maar die zijn in gebruik door giW* pen uit andere wijken..." Gasten Daar ligt dus een taak vod de komende jaren? Hagendoorn: „Jazeker, wil van de rommel van deren af. Als een drumband uit Groenoord het leuk vindt op het museumplein et® rommelmarkt te houden, vind Ik dat best, hoor, eent nee, heus! Maar dan moet*® die Groenoorders niet tx& ren, dat je op het plein nis parkeren kunt en dat verder zo slecht gesteld n.' met parkeerruimte in bet' centrum. Ik noem maar wal Wij zitten met de rot20oi va® cafébezoekers uit andere wij" ken. Bij óns komen gelui®' wagens met groot kabaal; rondjes rijden op de Kj* markt, om rond te schalie® dat er ergens heel ver weg i® de Blauwe Brug wat te do*® is." „Ik mis dat nog erg. mensen uit andere delen vas Schiedam, die zijn hier in b» centrum eigenlijk te Maar laten ze zich dan als gasten gedragen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4