STAD/STREEK Bewonersactie tegen sluiting buurtwinkel Veer plein- garage onbetaalbaar Inbraak-trio aangehouden Dief misleidt winkelende vrouw Jongen betrapt dief bij brommer Snappen ze dat nu nóg niet dat er zakkenrollers zijn PvdA Maassluis stelt vragen Auto zonder verlichting wekt argwaan Numismaticus mist munten Dieven gaan de lente in Strand van De Hoek weer schoon geveegd Auto lijkt wel winkeltje Auto tegen olm dinsdag 27 januari 1981 Vervol ff van voorpaffina Wethouder Bas Goudriaan gaf tijdens de vergadering van de commissie voor verkeer en vervoer gisteravond verder aan. dat het realiseren van een parkeergarage onder het Veer- plein. nog afgezien van de an dere argumenten, financieel volstrekt onhaalbaar zou zijn. „De meerderheid van de in spraak stelt dat dat de meest goedkope garage zou worden, maar het tegendeel is natuur lijk waar. Als je rekening houdt met alle bouw- en grondkosten zou dat verreweg de duurste parkeergarage wor den. Zo'n garage is financieel gezien gewoon uit de tijd: er is heus geen enkele belegger die daar in trapt." Het feit dat de meerderheidsgroep uit de in spraak over die financiële haalbaarheid een andere me ning is toegedaan is waar schijnlijk vooral gelegen in het feit, dal projectontwikkelaar M.A.B. het verzoek heeft ge daan voor eigen rekening een garage onder het Veerplein te mogen bouwen. Het bureau is er daarbij van uit gegaan, dat het de nodige grond gratis van de gemeente zou krijgen: iets waar Vlaardingen volstrekt niets voor voelt. Overigens werd tijdens de ver gadering ook nog ingegaan op de andere argumenten, die te gen een garage onder het Veerplein pleiten. De bouw zou bijzonder veel overlast veroorzaken, waarbij zelfs de rijbanen aan weerszijden van het plein zouden moeten wor den afgesloten, hetgeen alle moderne bouwmethoden ten spijt bijzonder veel overlast zou veroorzaken. Daarnaast zouden de aan- en afvoerrou- tes dwars door woonstraten komen te lopen, hetgeen volle dig in strijd is met de 'binnen stad autovrij'-gedachte. Dat bezwaar geldt in veel mindere mate voor een eventuele silo garage aan de Joubertslraat, naast het Liesveldvïaduct, om dat de aan- en afvoer dan via dat Liesveldviaduct zelf kan plaatsvinden in de richting van de Oude Havenbrug, aldus de wethouder en zijn ambtena ren. De« discussie wordt volgende week woesdag of donderdag, 4 of 5 februari, in alle hevigheid voortgezet als de gemeente raad haar definitieve keuze zal moeten bepalen. De commis sieleden deden dat gisteren nog niet: eerst moet er in de fracties nogmaals over be raadslaagd worden. Vlaardingen Drie Vlaardin gers die in de maand januari voor meer dan drieduizend gulden hebben buitgemaakt bij inbraken, zijn door de Vlaar- dingse politie aangehouden. Het drietal ontvreemde siga retten op station Vlaardingen- Centrum en uit de automaten aan het van Schravendijk- plein. De drie namen diverse goederen weg uit de kiosk aan de Parallelweg en station Schiedam. Vier radiocassette recorders verdwenen na hun bezoek aan Radio Vlaardingen in de Van Hogend orplaan en magazijngoederen waren, spoorloos na een visite aan de verderop gelegen huishoud school. Vier walkie-talkies werden hun eigendom na een greep in de etalage van Radio Van Dalen in de Korte Hoog straat. Erg zachtzinnig gingen de drie bij hun inbraken niet te werk: er ontstond voor 3700 gulden schade. Een groot ge deelte van de goederen kon worden achterhaald. De drie zijn voorgeleid aan de Officier voor Justitie. Vlaardingen Verborgen achter de winkelstellingen heeft een onbekende dief ge bruik gemaakt van een onbe waakt ogenblik om een Schie- damse vrouw van 550 gulden te bestelen. De Schiedamse dame winkelde in het Vlaar- dingse filiaal van Simon en had haar tas aan de haak van het boodschappenwagentje ge hangen. Eén blik in een ande re richting bleek voor de dief voldoende om ongemerkt te tas te kunnen bemachtigen. Schiedam Een 16-jarige Schiedammer vond op de Zwaluwlaan zijn gestolen brommer terug, met de ver moedelijke dieven erbij. In de Blauwe Brug belde hij de poli-, tie, die meteen kwam kijken. Van de twee knapen bij de ge stolen bromfiets werd er een mee naar het hoofdbureau van politie genomen, waar hij aan de tand is gevoeld. Gelderblom maakt 't boeven moeilijk Schiedam Dick Gelder blom is de man van de toe ters en de bellen en van de sleutels en de stickers, al thans, zo wordt zijn functie vaak genoemd in de wandel gangen van de ministeries van justitie en binnenlandse zaken. Zelf ziet hij er veel meer in. Hij is zoiets als een vogelverschrikker voor boe ven. Zijn taak als brigadier van de Schiedamse politie is het, 't slechterikken zo moei lijk mogelijk te maken meer op hun kerfstok te krijgen. Is dat moeilijk? Ja. Want Gel- door Kor Kegel derblom kan dat niet alleen. Hij heeft natuurlijk wel een heel politiekorps achter zich staan, maar dat korps is nog te weinig gericht op de crime prevention, zoals dat zo mooi heet, „De voorkoming van misdrijven, dat is iets waar nog te weinig mensen over na denken," zegt Gelderblom. „Daar is een heel communica tieproces tussen politie en bur gers voor nodig." Die rare bijnaam, 'man van toeters en bellen', heeft de bri gadier te danken aan het feit, dat hij de aangewezen persoon is om contact op te nemen met winkeliers die zich een alarmsysteem hebben aange schaft, dat bij het eerste het beste vliegje al gaat loeien en op die manier de politie alleen maar overlast bezorgt, zo niet frustratie. Gelderblom: „Het frustreert agenten nogal eens, als zij *s nachts voor niets op een alarm afgaan en dan ook nog eens een uur op de eige naar moeten wachten, tot die zijn systeem komt afstellen." De toevoeging 'man van sleu tels en stickers' heeft met an dere taken te maken. Stickers Dlck Gelder blom: Ie kunt wel zeggen, doe die deur op slot, maar 't moet ook wet gebeuren... behoren tot de uitrusting van deze ambtenaar voor voorko ming van misdrijven, die vooral ook voorlichtend werk moet doen. Folders, affiches en tv-spotjes zijn andere mid delen die daartoe zo'n ambte naar ten dienste staan. Wat de sleutels betreft: Gelderblom noemt maar twee voorbeelden, hoe sleutels mensen tot het slechte pad kunnen verleiden. „Als iemand een sleutel in het slot laat zitten, is een inbraak zo gepleegd. En hoe vaak ge beurt dat niet? Ook zijn veel dieven erg handig in sloten van een bepaald automerk. Als je dat nu weet, laat je toch geen dure spullen in je wagen achter?" Potten en pannen Dick Gelderblom dankt zijn speciale functie op het hoofd bureau aan de Lange Nieuw- straat aan het feit, dat zijn col lega's te weinig misdrijven op lossen. Dat is volgens hem niet hun schuld. „Uiteraard, als er meer opgelost zou worden, was ik niet nodig. Maar dat is nu eenmaal moeilijk. Mijn taak is: proberen ie voorkomen, dat er veel opgelost moet worden. Proberen dus om de mensen zover te krijgen, dat zij alle maal meewerken aan de mis daadpreventie. In feite gebeurt zoiets al sinds jaar en dag, maar op veel te kleine schaal. Vroeger al had je mensen, die een touwtje achter de voor deur spanden met potten en pannen ertegenaan, zodat als een inbreker de deur opende al die potten gingen ramme len. Maar er zijn veel meer mogelijkheden, waar de men sen nog te weinig bij stilstaan. Ja, van sommige dingen zou je zeggen: snappen de mensen nu nog met dat zij in de super markt een portemonnee niet bovenop de tas moeten leggen omdat een zakkenroller er zo mee vandoor is? 't Staat haast dagelijks in de pers! Maar ja, dan denk ik, als je er nu maar op blijft hameren, dan krijgen ze er misschien erg in." Geen BVD'er Brigadier Gelderblom is bij de Schiedamse politie nu onge veer een jaar belast met de voorkoming van misdrijven en hij dankt die speciale functie aan een beschikking van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie. Zij stelden een jaar geleden dat elke ge meente een ambtenaar •/oor de misdaadpreventie moest krij gen. Bij justitie werd een lan delijk bureau ingesteld. Ook zouden er 22 regionale bureaus komen, waarvan er een m Rotterdam op komst is met een coördinerende taak voor Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Spijkenisse en enkele an dere Rijnmondgemeenten. Wat Gelderblom voor dat bu reau onder meer moet doen, is signaleren hoeveel inbraken en andere misdrijven worden gepleegd, waar de voorkeur van de dieven meestal naar uitgaat en wal vaak een stimu lans kan zijn voor de heren en dames boosdoeners. En zo meer. Gelderblom noemt dat de modus operandi, Dezelfde signaalfunctie kan ook nuttig zijn op het politiebureau zelf. Gelderblom denkt dat wijka genten, de recherche en het informatiecentrum van de po litie heel vaak gegevens kun nen uitwisselen die de oplos sing van een zaak versnellen, en hij is er dan voor dat te coördineren. Die rol in de in terne informatievoorziening van de politie maakt hem nog niet tot een BVD-funcuonaris. Gelderblom is geen veilig heidsman, hij is een soort kruispunt van gegevens. Een medium, zou je ook kunnen zeggen. Dat hij al dertien jaar bij de Schiedamse politie werkte, vindt hij mooi meegenomen. Hij kent zijn pappenheimers na vier jaar op de surveillance, zeven jaar bij de recherche en anderhalf jaar als groepscom mandant. Waar Gelderblom verder bui ten staat, is de achterliggende bedoeling van ministers Wie gel en De Ruiter. Met de aan stelling van ambtenaren voor misdaadpreventie hopen zij aan harde cijfers te komen, die als argument kunnen dienen de politiekorpsen uit te brei den. Ook op school De brigadier zal niet aan zijn zetel vastgekluisterd 2itten. Met veel mensen wil hij con tact gaan houden: met wijka genten („omdat zij overal ko men. bij winkeliers, bij club huizen. bij jeugdsocieteiten"), met de gemeentevoorlichting (,.je bent er nog niet als je te gen de mensen zegt, doe je deur op slot, want het moet ook wel gebeuren"), met ande re gemeentelijke instanties en mei scholen. Gelderblom denkt aan voorlichtingsprojec ten op scholen. „Het is met dat vandalisme vaak zo: kinderen wéten n»et eens dat ze vernie len. Ze trekken volkomen on bewust een boomtakje af. ze staan er niet bij stil. Je zou over vandalisme bijvoorbeeld een project in de Blauwe Brug kunnen organiseren," aldus Gelderblom. Ook denkt hij eraan met scholieren foto's te gaan maken van sporen van vandalisme. „Zo maak je hen er attent op." Gelderblom wil met zijn werk bereiken, dat mensen niet meer denken dat het toch geen zin heeft aangifte bij de politie te doen als bijvoorbeeld hun fiets gepikt is. Maar behalve dat wil hij ook gaan bepleiten dat mensen hun eigendommen gaan registreren, zodat als hun fiets weg is, zij ook een volle dige aangifte kunnen doen, compleet met merk, frame nummer en in de toekomst wellicht postcode erbij. „Aan een halve aangifte hebben wij tenslotte ook niks," zegt hij. Zo heeft de brigadier heel wat te doen. Hij heeft dan ook niet de indruk, dat Schiedam 1982 misdaadloos ingaat. in de kapel polder zit één buurtwinkel. Van de ge meente moet de winkelier er binnenkort mee ophouden. On aanvaardbaar, vindt de buurt. (Luchtfoto Sijt- hoff Pers Henk van Wes tering) Maassluis Vanavond trek ken bewoners van de Kapel- polder naar het stadhuis om hun ongenoegen te tonen over de op handen zijnde sluiting van hun buurtwinkel. Enkele minuten voor burgemeester Jan van Es met een hamerslag de raadsvergadering opent, zullen de buurtbewoners hem handtekeningen van 266 ge zinnen overhandigen tegen de sluiting van de winkel in de Nijverheidstraat. Het enige le vensmiddelenwinkeltje in de wijk (277 gezinnen) moet 8 fe bruari sluiten omdat het in strijd is met het herziene be stemmingsplan voor de Kapel polder. Ook de raadsfractie van de PvdA heeft zich op de zaak gestort. De fractie vraagt burgemeester en wethouders een oplossing te zoeken. „Het »s toch te gek om los te lopen", zegt een wijkbev/oon- ster die zojuist melk. brood en wat beleg in de winkel heeft gehaald. „Dan moeten we ze ker naar Koningshoek gaan om een boodschapje te doen. Dan is snel een brood of zoiets halen er niet meer bij." Sinds een jaar of vier bestaat de win kel nu. „Het was helemaal niet de bedoeling om hier een win kel te beginnen", vertelt Aad van Velzen, die samen met zijn vrouw en twee zoons twee winkelwagens heeft rijden in Maasluis. „We hadden ruimte nodig voor opslag en om de winkelwagens 's nachts en op vrije da^en te stallen. Maar van het eén is het ander geko men." Zo af en toe kwam er wel eens een wijkbewoner iels halen en toen bleek dat er in de wijk erg veel behoefte was is 'Bram', zoals hij door zijn klanten wordt genoemd op verzoek van de buurtvereni ging er een winkel begonnen. Verbetering De buurt, waar tamelijk veel bejaarden wonen, was tevre den. Op een paar minuutjes van huis kon men weer te recht voor de boodschappen en ook voor een praatje. Kon je de detir niet uit dan belde je op en werden de boodschap pen thuisbezorgd. Een hele verbetering voor een wijkje, waar twintig jaar geleden nog zo'n tien winkels zaten, die echter één voor één hun deu ren sloten omdat de winkelier met pensioen ging of de con currentie met de toen uit de grond schietende supermark ten niet meer aankon. Inmid dels zijn al die oude winkeltjes verbouwd tot woonhuis, dus daar kan Van Velzen ook niet terecht. Toen Van Velzen een vergunning aanvroeg voor de winkel wees de gemeente dat af, omdat het in strijd zou zijn met het bestemmingsplan. Het winkeltje bleef echter geo pend. Tot vijf maanden geleden een rechercheur van bijzondere wetten bij Van Velzen aan klopte. „Volgens het bestem mingsplan is het hier handel en industriegebied. En volgens de gemeente mag je hier dus geen winkel hebben", aldus Aad van Velzen. „Het is onbe grijpelijk dat de gemeente het bestemmingsplan niet wijzigt Het is duidelijk dat de wmkel in een behoefte voorziet." De buurt is des te meer ver ontwaardigd omdat in het in dustriegebied enkele bedrijven zitten die ook direct aan de consument verkopen, zoals doe-het-zelf zaken. In schriftelijke vragen aan Ben W vraagt de PvdA-fractie in de Maassluise raad of detail handel uitgesloten is binnen een bestemmingsplan, dat spreekt van handel en indu strie Verder informeren de socialisten of de gemeente geen ontheffing kan verlenen voor de wmkel van Van Vel zen. De fractie stelt dat er bin nen de gemeente meerdere mensen zijn, die in hun wo ningen een winkeltje drijven zonder daar toestemming voor te hebben. Als de gemeente het winkeltje in de Kapelpol- der sluit, moeten die 'winkel tjes' ook worden aangepakt, vindt de PvdA. Ziet de gemeente geen andere mogelijkheid dan sluiting van de buurtwinkel in de Kapel polder, dan moet er maar een ruimte in de wijk worden verbouwd tot winkel, aldus de socialisten. Vlaardingen Een 33-jarige Rotterdamse automobilist heeft zondag de argwaan van het Vlaardingse politiekorps gewekt toen hij met gedoofde koplampen door het donkere centrum van Vlaardingen reed. De verdachte bestuurder werd onmiddellijk door sur veillerende politiemensen ge volgd en omdat hij aanvanke lijk niet wilde stoppen op de Burgemeester Heusdenslaan klem gereden. De Rotterdam mer verzette zich tegen zijn aanhouding en werd uiteinde lijk op het hoofdbureau inge sloten. De auto waarmee hij reed bleek eind vorig jaar in Rotterdam te zijn gestolen. De politie beeft de zaak in onder zoek. Vlaardingen Een Vlaar dingse numismaticus is zondag bestolen van een deel van Zijn muntenverzameling. De Ne derlandse jaarsets Munt 78-79 hadden de bijzondere belang stelling van de inbreker, die met een valse sleutel de wo ning van de man aan de Jnsu- lindesingel moet zijn binnen gedrongen. Maar ook florijnen met minder verzamelwaarde vond de insluiper de moeite waard: hij nam er tweehon derd met zich mee. Ondanks de lage koers van de dollar bleek de insluiper van die munteenheid niet vies. Uit de woning verdwenen er 720. De totale waarde van het ontr vreemde wordt door kenners geschat op minstens 1750 gul den. Schiedam De lente breekt al bijna aan en de Schiedamse dieven bereiden zich erop voor. Uit de auto van een 29- jarige Schiedamse in de Burge meester Honnerlage Gretelaan namen zij een zonnebril van 250 gulden mee en uit de wa gen van een 46-jange inwoner van Schiedam, die op het Dr Wibautplein was geparkeerd, verdween behalve een zonne bril ook een stel landkaarten. Om hun vooijaarsuitstapjc wat aangenamer te maken gingen de dieven ook langs bij het benzinestation van Total Ne derland BV op de Horvath- weg. Daar werden tabakswa ren A 1800 gulden weggeno men. Vraag is nu alleen wat de die ven in de lente aan moeten met een brandblusser, die zij ook nog uit de auto op het Wï- bautplein meenamen. Hoek van Holland Het strand van Hoek van Holland ligt cr weer netjes bij. Vorige week heeft de dienst sport en recreatie met bulldozers het opgewaaide zand voor het grootste deel weggeschoven. Het zand dat nog tegen de strandtenten was blijven lig gen ts door de exploitanten zelf opgeruimd. Het meters hoog opgewaaide zand was een doorn in het oog van de ex ploitanten van strandtenten. Hun tenten waren zeer slecht bereikbaar en door het natte, zoute zand dreigden hun voor namelijk houten tenten weg te rotten. Enkele weken geleden hebben de exploitanten at bij sport en recreatie aangeklopt met het verzoek het strand met bulldo zers schoon te vegen. Maar toen kregen zij te horen dat het geld van de gemeente dienst op was. Schiedam Een wasmachine, een wasdroger, een diepvrie zer en een oude televisie be vinden zich niet dagelijks sa men in een personenauto, maar de dief die de wagen van een 46-jarige Schiedammer in de Marconistraat openbrak was er kennelijk mee in zijn sas. De spullen, die een geza menlijke waarde van 3500 gul den vertegenwoordigen, wer den alle verdonkeremaand. De eigenaar heeft in Schiedam een winkel in huishoudelijke en elektrische apparatuur. Vlaardingen Een beschon ken Rotterdammer heeft in de nachtelijke uren zijn auto op ongelukkige wijze tegen een Vlaardingse olm geparkeerd. Het ongeluk vond plaats in de laan waar meer van dergelijke bomen langs de kant staan: de Olmend reef. De auto raakte zwaar beschadigd en de 19-ja- rige Rotterdammer kreeg een rijverbod.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3