STAD/STREEK 'Recht op gas, net als elke Schiedammer' Tien eeuwen historie in een familiekroniek m Stickers Zaterdag werkdag Geld als water (1) Geld als water (2) Tweemaal geboren Errruit! (1) Errruit! (Z) Kethel-kerkhuurt voelt zich achtergesteld Peter Bechinie von Lazan laat Boheems verleden herleren vo/sc/ww dinsdag 27 januari 1981 Schiedam Kethel- Kerkbuurt is het beu. Vijf jaar al zijn zij aan het ijve ren voor de aanleg van een gasleiding. Noodge dwongen moeten de be woners van 127 gezinnen op olie stoken, een brand stof die gezien de enorme prijsstijgingen van de laat ste jaren een flinke greep in hun portemonnee bete kent. De gemiddelde warmtegraad is 18° Celsi us, een graad die volgens een recent ONS-rapport onder de maat is. Onder handelingen met de ge meente zijn tot nu toe spaak gelopen. „Ze verwachten gewoon dat wij geen bonje maken, maar ik weet nog niet als het om geld gaat of er geen bonje van komt," zegt een van de bewo ners. De investering voor de aanleg van een gasleiding in Kethel-Kerkbuurt is drie mil joen gulden. Een bedrag waar de gemeente nogal mee in zijn maag zit, want waar moet dat vandaan komen? CDA-raadslid Aad van Lingen heeft zich ingezet voor de be woners en stelde in de com missie financiën dat dit bedrag altijd ergens vandaan te halen is. „Is de waterpot op. dan hebben we nog een fonds Bij zondere Werken maar het is onze plicht deze mensen van Investering van 3 miljoen elementaire behoeften te voor zien," aldus Van Lingen. In de laatste commissievergadering van financiën en economische zaken schaarden zich meer fracties achter Van Lingen. Concreet resultaat van deze vergadering was dat er een enquête onder de bewoners gehouden zal worden om de behoefte aan een gasleiding te peilen. Het emotionele relaas van een gesprek met enkele bewoners, die de oliestookkosten niet meer op kunnen en willen brengen: „In oktober vorig jaar heb ik 2200 liter olie A 80 Van links naar rechts: C.Smits, J, Ruys. 1. van Adrichem. We willen heren blijven..." cent gehad," vertelt hovenier G. Smits. „Twee weken gele den 1 moest ik hem bij laten vullen. Ja, en ik had nog een rotstrop ook want mijn reser vetank stond open, die was ook leeggestookt Nu heb ik er weer 1700 liter bij. Daar kan ik weer even mee vooruit, maar dan moet het niet gaan vriezen want dan kunnen ze nog een keer komen. In een half jaar stook ik als het niet hard vriest 4000 liter A 80 cent Vlaardingen Bij adelijke en oude, aristocratische families staat Vlaardingen niet hoog genoteerd op het lijstje van fa voriete vestigingsplaatsen. Toch heeft er een telg uit van een oud Boheems vorstenge slacht in deze stad aan de Wa terweg domicilie gekozen. Niet in een of ander operettepaleis, maar gewoon op de vierde verdieping van een eigentijds en comfortabel flatgebouw. Peter Bechinie von LaZan is zich, vooral door zijn hobby, heel goed bewust van zijn af komst maar met het feit dat er aan adelijke titels geen maat schappelijke privileges meer zijn verbonden schijnt hij niet zo erg te zitten. „Ik zou maar niet zoveel op schrijven over het geslacht Be chinie of over de geschiedenis van Bohemen. Ik denk niet dat dat de mensen in het Rijn mondgebied veel interesseert," zegt hij als we blijven praten over de lotgevallen van de his torische Boheemse adel. „Ik zou veel beter iets kunnen vertellen over genealogie; over mijn speurtocht naar het voor geslacht, dat lijkt me veel boeiender." Peter is vijfendertig jaar en is grafisch ontwerper bij een dagbladconcern. Hij is ge trouwd met bibliotheekassis tente Coby en heeft een zoon tje dat Wenzel heet („Het is in de familie Bechinie al eeuwen lang gebruikelijk om aan één zoon de naam te geven van de koning die onze familie in 931 in de adelstand verhief en dat gebruik wil ik met Wenzel graag in ere houden.") Hij spreekt met een licht accent dat enigszins aan Duits doet denken en viert dit jaar zijn tienjarig „genealogen-jubi leum". Peter's voorouders hebben vanaf de tiende eeuw een be langrijke rol gespeeld in de ge schiedenis van het koninkrijk Bohemen (of Cesk^, zoals de bewoners het zelf noemen.) De Boheemse adel heeft in de loop der eeuwen gevoelige klappen gekregen: in 1620 bij voorbeeld verlieten bijna alle aanzienlijke families het land na de Slag op de Witte Berg, die het uiteindelijk resultaat was van een jarenlange gods dienststrijd. Definitieve klap Toen na de Eerste Wereldoor log Bohemen ophield te be staan en opging in de nieuw gevormde staat Tsjechoslova- kije verloor de Boheemse adel nog meer aanzien en de laatste en defitieve klap kwam na de Tweede Wereldoorlog toen de nieuwe staat binnen de in vloedsfeer van de Sowjetunie terechtkwam. Voor adeldom was er toen zeker geen plaats meer, hoewel Peter's familie bleef êr gewoon bleef wonen en werken. In de loop der eeuwen is de fa milie ook behoorlijk „ausge- wanderd" door het Oosten rijks-Hongaarse keizerrijk. Zo werd Peter geboren in de Hongaarse hoofdstad Boeda pest. Hij besloot in 1970 dat land te verlaten. Hij kwam in Italië terecht en kon dankzij kennissen in Nederland ko men. („Ik voel me vóór alles Europeaan, dus...") Het vorste lijk verleden van het geslacht Bechinie bleef hem bezighou den en langzamerhand werd Peter de „geslachtsarchivaris" van de familie. Vanuit Vlaardingen de kro niek over een Tsjechisch vor stengeslacht samenstellen ver eist behalve veel vakkennis ook de nodige handigheid. Ge gevens uit de Tgechische staatsbibliotheken, oude naam registers en belastingboeken kunnen alleen al vanwege de afstand niet zomaar even wor den opgezocht. Bovendien is de Tsjechische regering niet zo enthousiast over de historische inbreng van de oude adel. Pe ter moet dus gebruik maken van allerhande trucks en van de „koeriersdiensten" van achtergebleven relaties. Witte plekken Toch heeft Peter in de loop van tien jaar al 25 banden van zijn familiekroniek samenge steld. Met enkele „witte plek ken" is hij nu aangeland in de tachtiger jaren van de dertien de eeuw. Hij weet in ieder ge val dat zijn voorouders in 931 in de adelstand werden verhe- Het familiewapen van de Bochlnfes van Lazans is een met ridderhelm bekroond zil veren schild met drie vissen in keel (heraldisch rood). Het is een erg oud wapen en Pe ter is er best wei een beetje trots op. „Noblesse nobllge". ven en dat er dus nog bijna tweeën een halve eeuw „ont breken". „Je zou het een verslavende hobby kunnen noemen. Als je er eenmaal aan begint blijft het je bezighouden. Het is echt detectivewerk. Mijn vader en door Marl Timmermans Peter Bechinie von UBan: „Genealogie is geen dllletan- tenwerk. Detectivewerk zou je het moeten noemen." mijn grootvader hadden er al veel werk voor verzet en een oudoom in Berlijn had voor de oorlog ook al enkele banden klaar. Dat was voor mij de ba sis, van waar uit ik ben begon nen. Ik moest al dat werk tot één geheel samenvoegen en daarin natuurlijk verbeterin gen en aanvullingen aanbren- Genealogie wordt meer en meer ais een volwaardige we tenschap beschouwd. Het ver dwijnen van de zogenaamde aristocratische barrière maak te de leer van de afstamming voor erg veel mensen toegan kelijk. „Er komt bij veel men sen natuurlijk snobisme aan te pas. Die zijn er echt op uit om hun familie een verwantschap met het huis van Karei de Grote toe te dichten. Dat be zorgt de genealogie vaak een slechte naam. Afstamming is vooral tegenwoordig een zaak van iedereen. Voor iedereen is het interessant om te weten wat je voorouders deden en welke banden er bestaan. Daarvoor hoef je natuurlijk •helemaal niet van adel te zijn." Gemakkelijker „Ja, dat adeldom maakt het wel gemakkelijker. Er is veel meer over opgeschreven bij voorbeeld. Al blijft het ook dan zoeken, hoor. Zeker als je het op afstand moet doen." Ie dere avond besteedt hij wel enkele uren aan zijn histori sche speurtocht en langzaam aan is hij de „Bohemenspecia- list" van de internationale ver eniging geworden. De genea loog is lid van de internationa le genealogenvereniging Adler en van de Nederlandse vereni ging Gens Nostra. De leden van deze verenigingen helpen elkaar met gegevens en ook voor Peter is de medewerking van collega's een belangrijk element in zijn „detectivear- be id". Tussen Brno en Praag ligt het dorpje Bechyne. Op deze gravure staat het familieslot met de hoge toren rechts. „Ik ben er pas één keer geweest. Tegenwoordig is het een mu seum annex „Kuhrort". Behalve op het werk van zijn vader, grootvader en oudoom, de medewerking van relaties in Tsjechoslowakije en de hulp van verenigingsleden moet de Hongaarse immigrant zijn kro- niekwerk verrichten met ge- gegevens uit oude boeken. Op veilingen en in antiquariaten koopt hij veel bruikbaar mate riaal. Zijn huiskamer en zijn werkhoek staan dan ook vol met oude leren banden, waar in veelal in Gotisch Duits lan ge lijsten en beschrijvingen staan van mensen en families in het oude Bohemen. Op ver zoek van eert Tsjechische pro fessor stelt Peter nu het naamsregister samen bij een zestiendelig werk over de ge schiedenis van de Tsjechische provincies. „Ik heb geen klas sieke opleiding gehad, maar door deze hobby heb ik vrij goed latijn, middelhoogduits en tsjechisch geleerd." „Wensen? Ja, ik zou gewoon alle bibliotheken en archieven in Bohemen ongehinderd wil len napluizen. Dat is ten eerste al financieel onmogelijk, want dat zou jaren in beslag nemen. En eh... laat ik nou maar met een van de gelegenheid ge bruik maken om eventuele Tsjechen in de omgeving te vragen mij iets te laten weten over hun voorouders. Als ie mand iets wil weten kan hij natuurlijk ook bij mij terecht Telefoon 35.72.52." Peter Bechinie is nu begonnen om een kaartsysteem aan te leggen van alle personen uit het familieregister. „Een gi gantisch werk, dat wel, maar het is de enige manier om echt volledig te zijn. Klaar? Ik denk riet dat je ooit kan zeg gen dat een familiekroniek af is. Er blijven altijd wel witte plekken." En toch blijft Peter Bechinie von Lafan naar vol ledigheid streven. De passie van een genealoog kent geen slot. per liter, dat is 3200 gulden, dus 540 gulden per maand en dan staan boven de radiatoren niet eens aan! Dan heb je al leen je stookkosten maar, daar komen je andere vaste lasten dan nog eens bij. Dit jaar heb ik voor het eerst mijn spaar bankboekje aan moeten spre ken en sta ik in het rood." Ineke van Adrichem vult hem aan: ,,Je kunt inderdaad niets meer doen, alles gaat op aan stookkosten. Wij hebben toch door Karin Kuijpers net zo goed het recht op voor zieningen die de Schiedam mers hebben?" Uit een onderzoek van de ONS blijkt dat een bedrag van 1500 gulden voor rekening van de bewoner moet komen als de gasleiding aangelegd zou wor den. Een bedrag dat voor som mige bewoners een breekpunt zou kunnen zijn. Volgens Ine ke van Adrichem is dit echter niet alles. „Daar komt een nieuwe verwarmingsketel bit van 1000 gulden en eventueel nieuwe pannen. Ik denk dat we kunnen rekenen op 3000 gulden of meer, als de leiding er komt Waarom moeten wij nou 1500 gulden betalen als het eiders in de stad veel min der kost? De gemeente kan best als compensatie voor de hoge stookkosten in de afgelo pen jaren dit bedrag betalen." „Trouwens," zegt Kethelinwo- ner J.Ruys, als de gemeente een enquête wil houden op ba sis van die 1500 gulden, dan winnen ze altijd. Daar moet eerst nog over gepraat worden, maar voor het zover is sturen we een rondschrijven aan alle bewoners dat ze het formulier niet moeten invullen zolang de zaken niet rond zijn. Die drie miljoen is geen investering, maar een voorziening waar we recht op hebben. We willen de zaken als heren afhandelen, we zijn geen actievoerders, maar ik weet nog niet hoe het zal lopen als het zo doorgaat." Ook indien de 1500 gulden aansluitkosten betaald moeten worden, zullen de aanwezige bewoners gas nemen. „Als je maar lang genoeg het leven hebt, sleepje het er wel uit," is de mening van de meesten. Het gemeentebeleid in de gas- zaak vinden ze treurig. „De service van de gemeente in Kethel is bedroevend en zeer onzorgvuldig," aldus Smits. „Ze weten ons altijd wel te vinden voor leuke fietstoch tjes, maar geven 'niet thuis' als het om geld gaat." De Vlaardingse gemeente-se cretaris, N. H. Duinkerken, heeft nog altijd geen vijfdaagse werkweek. Volgens de 'In structie voor den Secretaris der gemeente Vlaardingen' vastgesteld in 1908 en voor het laatst gewijzigd in 1913, moet de man zich nog steeds iedere zaterdag op het stadhuis mel den, om 's morgens spreekuur voor de bevolking te houden. Artikel 6 luidt immers: „Hij is, voor zooveel zijn tegenwoor digheid niet elders wordt ver- eischt, dagelijks, behalve Zon en Feestdagen, op het hem door de gemeente aangewezen kantoor, 's voormiddags van 10 tot 12 uur voor het publiek te spreken." Maar Duinkerken kan natuurlijk wel onder die verplichting uit Hij zegt ge woon dat dat zijn tegenwoor digheid thuis wordt vereisebt De Schiedamse gemeenteraad kon zijn schzapies vorige week maan dag moeilijk op het droge krijgen. Eerst een discussie over waterme ters, later geharrewar over water zuivering. Dat heeft wat zweet droppels gekost. De watermeters, die bedoeld zijn voor die huizen in de oude wijken van Schiedam, die nu nog met meer dan negen op één meter zit ten, worden betaald uit het fonds welzijnsvoorzieningen. „Dat is ook gek," zei Rob Hijmans van D'66r „wat heeft een watermeter nu met welzijn te maken?" De reacties wa ren simpel: èlles heeft met welzijn te maken. Al zou je de hele stads vernieuwing uit dat fonds willen betalen (en er zou genoeg in zitten), volgens dat principe kan het zon der moeite. En toch zijn die water meters wel een aardige vondst Want ooit verpatste Schiedam zijn eeuwigdurend watercontract aan Rotterdam voor een flink aantal miljoenen, maar wel zou Schiedam dan voor het drinkwater moeten gaan betalen. Die watermiljoenen kwamen in een pot de waterpot die tegenwoordig 'fonds welzijns voorzieningen' heet.. Nu met de huidige bestemming van de gelden blijft het een natte bedoening. Het is opmerkelijk dat raadsleden bij tal van gelegenheden hun ergernis uitspreken over het feit dat fraaie, nieuwe gebouwen al zo snel beplakt en bekladderd worden door de gebruikers. Diverse fracties doen zelf ook aan dergelijke 'verfraaiingen' mee. Op het raampje naast de deur van de fractiekamers van D'66, CDA en SP/PSP, op de 2e etage van het Vlaar dingse stadhuis, zitten vieze stickers met partijreklame geplakt De PSP- fractie gaat nog wat verden die heeft op haar naambordje 'SP/PSP' nog een klein stickertje geplakt precies over de aanduiding 'SP' heen. Op het raam van de fractiekamer van SGP/GPV hangt een poster van de Natio nale Brandweerdag 1980. Bij VVD en PvdA hangt niets. Artikel Q. Hij i», toot tooreel eqo tegenwoordigheid niet all '-wordt rereischt, dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, het hem door de gemeente aangewezen kantoor, "s TOor-1 middaga vaa 10 tot 12 nor voor het publiek te spreken J Artikel 7, De' Secretaris mag geene 'andere betrekking vet eénig beroep of bedrijf uitoefenen, zou i Bar gem «ester eo Wethoude Al met al voelen wij nattigheid. Ooit. dus. kreeg Schiedam gratis drinkwater uit de Maasstad. Later wilde Rotterdam van dat contract af en Schiedam stemde ermee in! Die domheid al vele malen be treurd, vooral toen het water zo duur werd de kuup. Van een deel van het geld, dat Schiedam kreeg in ruil voor ver breking van het contract, worden nu een paar honderd watermeters betaald. Maar moeten Schiedam mers daar dankbaar voor zijn? Toen het water nog gratis was, kraaide geen haan om zo'n meter. geboot* Spaland fuïri«»£ i Fragmenten uit Elsevlers persbericht. Het levende bewijs van reïncarnatie geeft Elsevier Nederland BV in een persbericht over Adriaan van der Veen, de schrijver die in Schiedam en Vlaardingen binnenkort boeken komt signeren. Van der Veen is twee maal geboren, als wij Elsevier mogen geloven: eenmaal in Schiedam en eenmaal in Venray. Goed, een schrijver mèg alles uit zijn duim zuigen, maar een erkende uitgeverij gaat kennelijk niets te ver. Voor sommige muziekgezelschap pen is het carnaval nu eenmaal on vermijdelijk. Het Schiedams Trio Mustang, gevormd door de hengste- rige heren die vorig jaar de feest- markt probeerden te veroveren met een lied dat er al tegenaan hing, heeft ook dit jaar de lijn der dubbelzinnigheid voortgezet. Het nieuwe ca ma vals nu mm er heet 'Hup erin, hup eruit'. Feministes zullen ongetwijfeld geen moeite hebben met de keuze: errrruit! Hebt u ook zo'n moeite tot tien te tellen? Wij gaan bij drie al in de bocht Van je een. twee, vier, en waartoe dat leidt, hebt u in onze krant van vorige week woensdag kunnen ziem stukje over trio Mus tang, plaatje erbij van een kwar tet.. Nou, gewoon. Verkeerde foto. Zo uniek is die naam niet, en vier cowboys hadden zich al eens eerder Mustang genoemd. Om nu met die nieuwe single van het Schiedamse trio Mustang te spreken: die ver keerde foto moet hup d'r uit, de goede hup d'r in. Maar dan wel bit de volgende single.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5