STAD HOREN EN ZIEN Wereldwinkel maakt schoolproject over Nicaragua Belasting terug Singel kwartier niet meer bang voor regen Amnesty doet beroep op leer krachten m té ;r"- UNIEKE TOCHT OP AUTHENTIEK ZEO.SCHIP Provincie akkoord met woonverbetering 60 fietsrekken iri binnenstad Goudsbloem in andere handen $8Ü éÊ/BtÊÊKÊ&^ê De rijke baas en de arme boeren ll Olie maakt RW 20 glad Botsing vlak voor ziekenhuis ^•"ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Mimicri Zang Absurde triestheid Steen en Brons Steen Brons (20) Lunchmuziek Amateurtoneel woensdag 28 Januari 1981 VD/SC/WW Nieuwe riolering ruim drie j aar na wateroverlast Schiedam De Singel krijgt, drieënhalf jaar na de 'watersnood' in de wijk. een nieuwe riolering. Maandag starten in de Singel de werkzaamheden aan het hoofdriool, nadat in een eerder sta dium de zijstraten van de Singel van nieuwe buizen werden voorzien. Met het leggen van een nieuwe riolering wordt einde lijk een belofte van burgemeester en wethouders uitgevoerd en komt er een einde aan de ongerustheid van vele bewoners van het Singel kwartier, zodra het ook maar even harder regent dan normaal. ;De maand augustus van het -jaar 1977 zullen bewoners van "de Singel en directe omgeving .niet licht vergeten. Na een .voorproefje op maandag 15 au gustus waarbij de straten blank kwamen te liggen, werd de wijk een week later, op maandag 22 augustus, bedekt door een laag water van soms wel veertig centimeter. Een regenbui was daarvan de di- Vlaardingen De plaatselijke afdeling van Amnesty Inter national roept alle leerkrach ten van Vlaardingse scholen op een protest te laten horen tegen de moord van de Salva- doriaanse overheid op zeker 90 leerkrachten. Tijdens de acties van de veïlig- heiddienst van El Salvador, die vorig jaar plaats vonden, werden veel scholen binnen gevallen en bezet. In het wes ten van het land moest als ge volg daarvan 85 procent van de scholen gesloten worden. Amnesty International heeft inmiddels alle Vlaardingse scholen aangeschreven in ver band met de protestactie. Het contactadres is Cellina Brou wer, dr. Abr. Kuijperstraat 81, Vlaardingen, tel. 34.12.15. Vlaardingen De afdeling verkeer heeft een onderzoekje afgerond naar de mogelijk heid, weer een aantal fietsrek ken ie plaatsen in het centrum van de stad. De stallïngsmoge- lijkheid voor rijwielen is nogal achteruit gegaan toen enkele rekken die in het winkelcen trum stonden, voor het win kelpand waar tegenwoordig Foxy Fashion in zit, alsmede de rekken op de Blokmakers plaats, waar nieuwbouw wordt gepleegd, moesten verdwijnen. Ter compensatie van die stal- lingsplaaisen zuilen nu aan iwce kanten van het Liesveld fietsrekken worden geplaatst. 'Zowel aan de zijde van de Kuiperstraat als bij de Kui pershof komen er 30. De ver wachting is dat die rekken binnen een maand of twee in gebruik kunnen worden geno men. -Schiedam Café de Gouds bloem is twee weken geleden overgenomen door vier men sen, afkomstig uit Rotterdam en Vlaardingen. Hans van Griendse, Fred Waltmans, .Hans Kroone en Herman Hen- ke hebben het heft in handen genomen en willen de Schïe- damse horeca nieuw leven in blazen. Ervaringen voor deze frisse wind hebben zij allen opgedaan in de Rotterdamse kroegen Dizzy, Heavy en Sjaan aan de 's Gravendijkwal. Voorlopig beginnen zij elke donderdagavond met levende 'muziek. „Wel bekendere "bands dan tot nu toe het geval was," zegt een van de nieuwe '.huurders. Eén keer per maand wil het viertal flipper- en dartswedstrijden houden. recte oorzaak. Bewoners moesten het water dat de huizen kwam binnenlo pen, wcghozen met pruileman- den en emmers, in afwachting van de komt van de brand weer die het vele werk niet aankon en zelfs mensen op de wachtlijst moest zetten, „We staan met onze rug tegen de muur" zei de Schiedamse brandmeester H. van Doorn in onze krant van 23 augustus 1977. Dammen van zand Bewoners bonden toen maar zélf de strijd aan met het wa ter, dat het meubilair de hui zen uit deed spoelen. Dammen werden in de straten opgewor pen met behulp van zand en planken. Tot overmaat van ramp viel ook nog de electrici- teit uit door een blikseminslag, waardoor de straatkolken het water niet meer konden ver werken. Maandag wordt de volstrekt onvoldoende riolering dus ver vangen en wordt een herha ling van de overstroming wel haast uitgesloten. Over de ge hele lengte van de Singel zul len betonnen buizen worden neergelegd met een lengte van twee meter en een binnen- doorsnede van 125 centimeter. Per stuk wegen die buizen maar liefst 3700 kilo. Het ge volg daarvan is dat de bodem onder het gewicht van de nieuwe riolering zal verzak ken en daarom wordt na het leggen van het nieuwe riool een voorlopige herbestrating toegepast. Zodra de bodem is ingeklonken kan de Singel de finitief worden herbestraat. Men verwacht dat dat begin juli kan gebeuren. De werkzaamheden zullen maandag vlak naast het stads kantoor beginnen. De Singel wordt dan over een afstand van ruim honderd meter afge zet. Die afzettingen zullen 3» -arc W&ïï-y b\ mmm Wateroverlast leverde op 22 augustus 1977 grote pro blemen op in het Singelkwar tier. Nu wordt de riolering eindelijk vervangen. meeschuiven als de werk zaamheden langzaam aan naar het Stationsplein worden ver plaatst. Bij de dienst gemeen tewerken heeft men berekend dat de buizen er na twaalf we ken wel moeten liggen. Maandag is het ook definitief verleden tijd dat de RET-bus- sen de bewoners grote overlast veroorzaken. De Singel wordt voor het verkeer afgesloten en vanaf die dag zullen de bussen definitief een andere route gaan rijden. Vlaardingen Tot en met vrijdag kunnen bij de gemeen te Vlaardingen nog verzoeken worden ingediend voor terug gaaf van de in 1980 betaalde huisvuilbelasting en een deel van het abonnementsgeld voor de CAI. In aanmerking voor die terug gave komen alleenwonenden die minder dan 12.737,50 ver dienen en niet-alleenwonen- den die minder dan 18.385,44 verdienen. Bovendien kunnen mensen die iets meer verdie nen dan genoemde bedragen, een verzoek indienen voor te ruggave van een deel van het betaalde geld. Het verzoek tot teruggave moet persoonlijk worden inge diend bij de afdeling belastin gen, Westnieuwland 2. Wie een verzoek gaat indienen moet meenemen: een bewijs stuk voor de bruto-ïnkomsten, de laatste nota van de gemeen telijke energie- en waterlei dingbedrijven en het eigen gi ronummer. y> j -Jr Vlaardingen „Het grootste deel van de oogst neemt de rij ke baas. Wat hij zelf niet nodig heeft verkoopt hij en hij wordt nog rijker en nog machtiger. Voor het geld koopt hij solda ten en kanonnen, en tanks en geweren. Want soms is hij bang dat de boeren kwaad op hem zullen worden. En dat ge beurt ook..." Dat is in heel eenvoudige be woordingen het verhaal van de de sociale opstand, zoals die ook in Nicaragua heeft plaats gevonden. De laatste dagen van dictator Somoza; het heeft uitvoerig in de kranten ge staan. Schaarser echter is de berichtgeving na de val van de dictatuur. Soms druppelt er nog iets door over de wederop bouw van het land, maar voor paginanieuws is het niet meer. De wereldwinkels stellen zich al jaren ten doel het tekort aan informatie over de situatie in de ontwikkelingslanden op te vullen. En in ctie informatie campagne hoort ook het on derwijs thuis. In dat kader heeft de werkgroep onderwijs een schoolproject over Nicara gua ontwikkelt, dat in april in de klassen zal worden ge bracht. Het is een heel eenvoudige, op het lagere schoolkind afge stemde lesbrief geworden, waarin echter wel alle aspec ten aan bod komen. Aardrijks kunde, geschiedenis, econo mie, onderwijs en politiek. Ook vindt men achterin de lesbrief een paar Laiijnsameri- kaanse recepten. Voor de Hol landse maag exotische, maar wel nieuwsgierig makende ge- Het verhaal van de sociale opstand in de Latijnsameri- kaanse landen wordt eenvou dig verteld. (Illustratie uit de lesbrief Nicaragua). rechten'als Escabeche en pica- dillo. Het schoolproject Nicaragua zal een onderdeel vormen van een grotere voorlichtingscam pagne, die het VLOS (de vere nigde Vlaardingse werkgroe pen die zich met de ontwikke lingssamenwerking bezighou den) in april over het land van de sandinisten zal organiseren. Schiedam Rijkswaterstaat is meer dan een uur bezig ge weest om gladheid op rijksweg 20 te bestrijden. Nabij de afslag Kethel bevond zich vermoede lijk door lekkage van een wa gen een lang oliespoor, dat rijkswaterstaat met flinke hoe veelheden zand heeft bedekt. Schiedam Na een harde aanrijding met een auto is een 78-jarige fietser met verwon dingen over zijn hele lijf in het ziekenhuis beland. Op de BK- laan ter hoogte van de Veen- Iantstraat. op nog geen hon derd meter afstand van de in gang van het gemeentezieken huis. sloeg de bejaarde fietser plotseling af, waardoor hij on der de wagen van een 57-jari- ge Schiedammer terecht kwam. De bejaarde heeft eraan overgehouden: een her senschudding, een schouder uit de kom, een gebroken en kel, een gebroken been, een vleeswond op zijn arm en schaafwonden over de linker helft van zijn lichaam. Tijdens Rotterdam Maritiem '80 heeft u de prachtige traditionele zeilschepen van de Zeilvaart Enkhuizen kunnen bewonderen. Het Rotterdams Nieuwsblad biedt u de kans 4 onvergetelijke dagen en nachten te beleven op één van die authentieke zeilschepen. Het vaarplan is als volgt: Inschepen in Enkhuizen op 27 mei 1981 28 mei bezoek aan Hoorn 29 mei bezoek Volendam en Marken 30 mei bezoek aan Muiden 31 m^ terug naar Enkhuizen waar in de middag zal worden afgemeerd. Aansluitend per bus weer terug naar Rotterdam. Deze geheel verzorgde reis aan boord van een klipper of tjalk kost normaal 415, Als paspoorthouder ontvangt u 50, - korting p.p. Paspoortprijs 365, Reserveer vóór 1 maart 1981 bij het bespreekbureau van het Rotterdams Nieuwsblad, 010-128231 - De deelnemers aan deze tocht die van sportiviteit hou den, zullen aan boord worden ingeschakeld bij de di verse werkzaamheden die er te doen zijn: zowel wat het zeilen aangaat als wat de verzorging betreft (aardappelen schillen, koffie zetten) Er zijn bedden/kooien, een kombuis en uitstekende sanitaire voorzieningen. Iedereen dient een eigen slaapzak, vrijetijdskleding voor warme en koude dagen en geschikt schoeisel (uit sluitend met rubber zolen) mee te nemen. Het is geen voorwaarde dat men moet kunnen zwemmen! Tel.: 010-144144 Pleunie Touw en Hugo Metsers spelen in het Schie damse Passagetheater don derdag 5 februari de be roemde komedie Mimicri ('Wie is wie') van Roger O'Hirson. Het verhaal gaat over het huwelijk van George en Emily, dat vast gelopen is maar doordat de beide echtelieden zich als het ware vermommen, een andere gedaante aannemen, blijft het samen leven wel mogelijk. De voorstelling in het Pas sagetheater begint om 20.15 uur. De toegangsprijzen va rieren van 20 tot 15 gulden. Kaarten zijn vanaf 29 janu ari te koop. Een loop-in-concert wordt zaterdag gegeven door de christelijke zangers van een blijde generatie. In het Schiedamse wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bach- plein concerteert op die dag op het vroege tijdstip van elf uur het koor Happy Generation. De zang zal tot onge veer een uur aanhouden. Cabaret Vangrail komt vrij dag- en zaterdagavond in het Schiedamse theater De Teerstoof. Het publiek kan dan getuige zijn van een zo genaamde try-out van hun nieuwe programma „Ach, laat mij toch niet sterven op het station van Etten-Leur' De titel zegt al voldoende. Het sentimentele, gevoelige en emotionele worden hier tot in het absurde belache lijk gemaakt en levert al met al een programma op dat doet denken aan de poe- zie van Piet Paaltjens, Jaap Fischer en Lévi Weemoedt. Lachen bij gebrek aan tra nen, als het ware. De toegangsprijs bedraagt 14 gulden en CJP'ers en 65+*ers betalen 11.--. Het begint om 21.0D uur. maar de foyer is al vanaf 20.00 uur open. De Amrobank is behalve In geldzaken ook actief in de kunsL Een gaaf voorbeeld van het veelbesproken „meacenaat" dat vooral te genwoordig als „kunstspon- soring" de gemoederen hoog doet oplaaien. Is het bedrijfsleven de ideale be schermengel voor de kunst of moet de kunstenaar zijn ziel „verkopen" aan kapi taalkrachtige zakenlui? Kunst en geld zijn voor ve len niet gemakkelijk vere nigbaar en in de ogen van het grote publiek is de „hongerkunstenaar" de eni ge echte. De Amro-kunststichting koopt voor alle filialen de „in- en uitpandige" kunst. In de grotere vestigingen organiseert zij ook tentoon stellingen. De Maassluise Amrobank aan de Uiver- laan kreeg dit „Veulen" bij haar opening in 1977. Het veulen staat op de stoep voor de ingang van de bank. Het werd gemaakt door de momenteel in het Australische Abilene wo nende en werkende kunste naar Gabriel Sterk. De be moeiingen van het zakenle ven met de kunst worden door velen toegejuichd. Minstens evenzoveel men sen zien het echter als een onverantwoorde vermen ging van vaak heel tegen strijdige belangen. De Amro-kunststichting gaat ondanks de discussie ge woon haar gang. Aad Zoutendijk, organist van de Vlaardingse Grote Kerk, concerteert morgenmiddag weer voor de lunchen de muziekliefhebbers. Dat doet hij overigens iedere don derdag van 12.45 tot 13.15 uur. Morgenmiddag staan twee werken van Johann Sebastian Bach op de agenda, alsmede twee composities van Pa- chelbel en een werkstuk van de vroeg achttiende eeuwse Fransman Louis Marchand. De Vlaardingse liefhebbers van amateurtoneel krijgen niet vaak de gelegenheid om alle gezelschappen bij elkaar te zien. Daarom moeten zij er aanstaande za terdag zeker bij 2ijn als in de Harmonie het tiende Vlaardingse éënakter-festi- val gaat plaatsvinden. Vier gezelschappen: Oni, Varia, De Fakkel en VCA. Ieder met een zelfgekozen éénacter. Achtereenvolgens: „Jenny in de Boomgaard" van Charles Thomes, „De Overledene" van Rene de Obaldia, „Buikie Buikie" van Rien van den Heuvel en „Vertel me iets nieuws over de regenwormen" x'an Yvonne Keuls. Het festival staat onder au spiciën van het Vlaardings Centrum voor Amateurto neel. Het begint zaterdaga vond om half acht. Schiedam Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben goedkeuring verleend aan de instandhouding van wonin-. gen aan de Ouddorpsestraat en omgeving en voor de verbete ring van 213 woningen van de woningbouwvereniging St Jo zef in Schiedam-West. Boven dien heeft GS de begrotings wijzigingen goedgekeurd, die nodig zijn om de werken uit te kunnen voeren. Het gaat om 101.000 gulden voor de omge ving van de Ouddorpsestraat en acht miljoen voor de St Jo- zefwoningen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3