STREEK Clubhtiis-ztiid heeft geen plaats voor jongeren 'Radio on bi Filmliga Kwaliteit van oppervlaktewater toch weer slechter Ruim anderhalve ton voor scholing aan achterstandsgroepen li--"".!' li Vier arbeidskrachten kunnen nauwelijks hun werk cioen woensdag 28 januari 1981 VD/SC/WW Schiedam „Ergens is het natuurlijk belachelijk dat de gemeente tweeënhalve ton per jaar besteedt aan beroepskrachten, die hun werk niet kunnen uitoefenen of althans de ruimte niet hebben," zegt beroepskracht André Woutersen van Clubhuiswerk Zuid. Een gewaagde uitspraak maar zoals het er nu uitziet, terecht. Nu het huurcontract met de gemeente na drie jaar gehar rewar eindelijk rond schijnt te zijn. 7.11 clubhuiswerk-zuid zonder ruimte. Vier werk krachten zorgen voor het reiien en zeilen van de acti viteiten in de Gorzen. Het gebrek aan ruimte brengen de arbeidskrachten m een benarde positie. Want hoe kun je nu clubhuisactivitei len organiseren zonder ruim te? „De rek gaat eruit," is de mening. In de voormalige school aan de Zwartewaalsestraat is een peuterspeelzaal ingericht. Dc vaak kostbare spelen en de hoeveelheid spullen die peu ters nodig hebben maken de zaal voor andere doeleinden onmogelijk. Een kleine rutm- Van links naar rechts: An dré Woutersen, Annelies de Groot en Paula Wijers. „De rek is eruit." te daarnaast, geleend van de bewonersverenigmg, is voor de volwassenen. Jeugd en jongeren kunnen niet terecht in het gebouw. „We zijn nu met verkeersprojecten bezig die op de scholen zelf gege ven kunnen worden. De rest van de activiteiten kunnen we met uitvoeren," vertelt André. „Zo konden ook de kerstactiviteiten voor de jeugd niet doorgaan omdat we op het laatste moment van de gemeente hoorden dat de ruimte op het oude GTB-terrein niet geschikt was." Het waarom is de clubhuis leider niet bekend. „Ach, ze moeten waarschijnlijk ge dacht hebben dat wanneer ze ons erin laten anderen ook komen. En misschien een be paalde angst dat ais we er door Karin Kuijpers De kwaliteit van het op pervlaktewater in het ge bied van het waterschap Delfland is in 1979 zeker niet verbeterd. Op een groot aantal monsterpun ten werd in vergelijking met 1978 een te laag zuur stofpercentage gemeten. Dit werd mede veroor zaakt door de lange vors tperiode, die aanvulling van zuurstof uit de lucht, om de zuurstof tekorten op te heffen, maakte. Ook de verontreiniging van oppervlaktewater door lozing van zware metalen wordt steeds groter. Voor een deel onmogelijk wordt de verontreiniging ver oorzaakt door water afkomstig uit de Rijn. Veel dieren kam pen met vergiftigingsver schijnselen, veroorzaakt door de metalen kwik en cadmium. Daarnaast vindt er nog toe voer van metalen plaats via neerslag, lozing van huishou delijk en industrieel afvalwa ter. Momenteel heeft het op pervlaktewater een 'redelijke kwaliteit', maar de overgang naar een slechte kwaliteit is erg dichtbij gekomen. Vlaardingen In de ge meente Vlaardingen zal dit jaar circa 160.000 gul den worden besteed aan scholing van achter standsgroepen. De acti viteiten worden alle door het rijk vergoed. Het ministerie van cul tuur, recreatie en maat schappelijk werk heeft al een toezegging ge daan, maar wacht nog op een door de gemeen teraad goedgekeurde subsidieaanvraag. Gaat de gemeenteraad volgen de week akkoord met de plannen, dan verwacht de gemeente begin maart de 160.000 gulden binnen te hebben. Activiteiten die door diverse groepen op eigen houtje wor den georganiseerd, zullen met door de gemeente worden ge subsidieerd. Voor de scholing aan achterstandsgroepen heeft de gemeente voor dit jaar twee werkplannen opgesteld: voor alfabetisering en educatieve activiteiten. In de plannen wordt aparte aandacht besteed aan Nederlanders en buiten landers. Vorig jaar waren door de ge meente al twee werkplannen opgesteld. Maar omdat voor het verkrijgen van een rijks bijdrage over 1981 weer een afzonderlijke aanvraag de deur uit moest, is bekeken in hoeverre de plannen aange past en verbeterd konden wor den. De gemeenteraad houdt zich volgende week met de plannen beïig. De gemeente hoopt begin maart de defini tieve toezegging van CRM bin nen te hebben, zodat direct daarna begonnen kan worden met een aantal nieuwe activi teiten, zoals enkele nieuwe cursussen en verbetering van bestaande cursussen. Om dc alfabetisering en educatie van buitenlanders te stroomlijnen wordt nog dit jaar het educa tief centrum minderheden op gericht. In het centrum zijn lo cale instellingen vertegen woordigd die zich binnen de gemeente bezighouden met welzijnswerk voor buitenlan ders, alsmede de gemeente. Daardoor hoopt men te voor komen dat verschillende in stellingen onafhankelijk van elkaar dezelfde werkzaamhe den verrichten. Volgens een gemeentelijke woordvoerder zijn do plannen voor een edu catief centrum voor minderhe den in een dusdanig vergevor derd stadium, dat vrijwel di rect na de subsidietoekenning van CRM kan worden begon nen met de realisering ervan. Niet helemaal op Over het laatste halfjaar van 1980 heeft de gemeente -15.000 gulden van het rijk gehad voor scholing aan achterstandsgroe pen. Eind 1980 was dat bedrag nog met helemaal opgesou peerd. Daarom heeft de ge meente alsnog subsidies toege kend aan enkele activiteiten die niet in de planning waren opgenomen. Zo kreeg de vere niging van Turkse werkne mers achteraf nog een subsidie van vierduizend gulden voor een in september gestarte naaicursus. De gemeente heeft de Turken duidelijk laten we ten dat het om een éénmalige bijdrage gaat en dat andere ac tiviteiten die met m de ge meentelijke plannen zijn opge nomen voor hun eigen reke ning zullen komen. In de twee plannen voor scho ling van achterstandsgroepen is door de gemeente een on derscheid gemaakt tussen Ne derlanders en buitenlanders. Sinds begin van dit jaar wor den aan een veertigtal Neder landers analfabeten of men sen die moeite hebben met le zen en schrijven alfabetise ringscursussen gegeven. De cursussen worden gegeven door vrijwilligers, die met al len in het onderwijs zitten, en een onkostenvergoeding voor hun werk ontvangen. Na een beginperiode van ongeveer twintig weken van individuele begeleiding warden groepen gevormd van drie tot vijf cur sisten die door twee a drie vrijwilligers begeleid. Vorig jaar is gestart met 28 cursisten, die momenteel in groepen Ie ren, Aan het project is een be roepskracht toegevoegd die daar tien uur per week voor werkt, De begeleiding van de analfabeten vindt zowel over dag ais 's avonds plaats. De stichting sociaal-cultureel werk Vlaardingen-West en het educatief centrum minderhe den houden zich bezig met de alfabetisering van buitenlan ders. Dat gebeurt in meerdere groepen die zich speciaal rich ten op vrouwen of mannen. Naast de alfabetiseringsprojec ten bestaan nog een aantal scholingsmogelijkheden voor achterstandsgroepen, die 2ïch voornamenlijk richten op bui tenlanders. De cursussen om vatten Nederlands, maatschap pijoriëntatie, gezondheidsleer, Papiamento en Turks en wor den gegeven door de ABC- werkgroep, de club- en buurt huizen Oost. 't Nieuwelant en de Haven, het educatief cen trum minderheden, de sociale en culturele vereniging van Turkse werknemers in Vlaar dingen. de werkgroep ANSU en de Turks/Nederlandse cul turele vrouwengroep. De kwaliteit van het zeewater langs de Nieuwe Waterweg is slecht. Het kustgedecltc bij Hoek van Holland vormt de enige gunstige uitzondering. De kwaliteit van het zeewater is daar wel goed. De boezemwateren in Delf land zijn m 1979 sterk in kwa liteit achteruit gegaan. Bijna driekwart van het boezemwa ter heeft nu het predikaat 'slecht*. Alleen in de Vlaardm- gervaart werd steeds een vol doende zuurstofgehalte geme ten. Over de kwaliteit van het water rond de hecmtutn in Vlaardingen is nog maar wei nig te zeggen. De eerste proe ven werden daar pas in sep tember 1979 genomen en door de geringe analyseresultaten kon nog met veel worden ge zegd over de kwaliteit. De eer ste onderzoek ngen hebben echter wel uitgewezen dat er sprake is van een weinig sta biele zuurslofhuishoudmg en een te hoge verontreinigings- graad. eenmaal in zitten, we er met meer uit gaan." Een van de grootste nadelen van de noodgedwongen verwaarlo zing van het jongeren-club huiswerk is het contactver- lies. Beroepskracht Annelies de Groot, die in oktober 1980 voor 15 uur per week is aan gesteld, zegt hierover: „Het timmerkamp is 's zomers goed bezocht. In het begin komen de kinderen nog vra gen wanneer er weer wat ge daan wordt, op een gegeven moment zie je ze niet meer. Dat is een kwalijke zaak. Bij het clubhuiswerk is een goed contact met de bewoners no dig. Nu raak je dat contact kwijt." OJC mislukt Het timmerkamp op het Hoofd blijkt een goed initia tief geweest. Honderden kin deren vonden daar het afge lopen jaar hun vertier in hutten bouwen en slopen, timmeren en pannekoeken bakken. Andere activiteiten konden niet gedaan worden doordat de gemeente geen medewerking verleende. Zo verviel een floraproject in samenwerking met de plant soenendienst. Dit jaar hoopt het clubhuisteam dat het ter rein bijgehouden wordt door de plantsoenendienst. Ook zijn er nog wensen om de ka potte zandbak te slopen zodat er meer ruimte komt. Tij dens het zomerseizoen is er voor kinderen van vier tot gi!ii!iii!iiiiiiiiiiii[fiiii[ii][iiiiii[iiiii!iiiit!iii!{iiiiiiii[iiiin(jiJiiii[iiiii([!iE[iiiiim;iijii!ii!iiiiiiti[iiiiiiimimjjiui[iiiiiiiii[iii{iJiiiiiii!ii[iiijiiiiiiniiiii[tii]ii(i]iiHii]iiiiitniiiiiiiiii!iiiiiiitiiiti!!iiiiitiii!ini Vlaardingen In 1979 werd de film „Radio On** gemaakt. Een film die alleen al door de muziek alleszins het beleven waard is. Muziek die onder meer gespeeld wordt door de Duitse groep Kraftwerk, David Bowie en Robert Fripp. De film werd gemaakt door de Franse regisseur Chris Petit en de hoofdrol wordt gespeeld door David Beames, Het is het verhaal van de jonge Robert die op zoek gaat naar de motieven achter zijn broers zelfmoord. Hij ontmoet daarbij iemand die uit het leger gedeserteerd is en iemand die denkt dat hij de reïncarnatie van de rockster Eddy Cochran is. Beide figuren maken veel indruk op hem. Ook komt Robert in aanraking met de vrouw waarmee zijn broer heeft samengeleefd en hoewel zij een klein tipje van de sluier kan oplichten vertrekt Robert toch onverrichter zake en laat zijn auto gewoon staan... De Vlaardingse Filmliga geniet gastvrijheid in sociëteit B'bwana aan de Hof laan 12. Donderdagavond begint de projector om 20.30 uur te draaien. De entree bedraagt drie en een halve gulden. twaalf jaar genoeg te doen. *s Winters kunnen zij met terecht. Reden: ruimtege brek. Het jongerenprobleem is een verhaal apart. Tot mei '79 vonden de jongeren onder dak in de Duedalf, waar zij een open jongerencentrum wiide maken. Fulltime club- huisleider Nico van Noort hielp hen bij de opzet. Het OJC liep niet. Er bleek dui delijk een arbeidskracht no dig om de jongeren te bege leiden. Onderhandelingen met CRM hepen vast: er was geen geld- Kerstmis vorig jaar werd het hoogtepunt be reikt. Onenigheid tussen jon geren en de politie mondde uit m het kort en klein slaan van de Duedalf wat tevens het einde betekende. Voorlo pig is het centrum gesloten. „Als de jongeren wat willen, helpen we graag," zegt An dré. „Maar dan zal er een aparte kracht aangesteld moeten worden. Het blijkt met te werken, dat jongeren hun eigen pand opknappen." Een eigen clubhuis ziet An dré als een oplossing. „Het zou een multifunctioneel ka rakter hebben. Tenslotte werken we voor peuters, jeugd, jongeren en volwasse nen. Maar voordat dit bij de gemeente rond is? We kun nen met wachten tot deze klaar is met de planning. De behoefte aan clubhuiswerk is groot en dat mag je niet te lang laten liggen." iiimimiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiiiuiiuiiiiMiuiiiiiuiuiiitmniuiiiuiiiiumiiiimiiMiiimimnï Zang Vier leden van zangvereniging Hosanna uit Hoek van Holland ontvingen vrijdagavond een onderscheiding namens de Ko ninklijke Nederlandse Zan- gersbond. Een bondsvertegen- woordjger reikte de onder scheidingen uit. Allereerst ge beurde dat aan mevrouw Kraaijenbrmk-Hollaar. Met inbegrip van hei jeugdkoor maakt /ij al 68 jaar deel uit van de zangvereniging. Voorts werden voor hun grote ver diensten en langdurig lidmaat schap onderscheiden: de heer A. Mostert, zijn vrouw A. Mos- tert-van der Noll en mevrouw K. van Duijn-Pnns. De Korte Veertig jaar in dienst is de 55- jartge Adriaan de Korte. Ter gelegenheid daarvan is hem vandaag de eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud uitge reikt door wethouder Bas Goudriaan. De Korte werkt bij het bednjf gemeentewerken als chef van de personeelsad ministratie Notaris Notaris tnrP. Kroesen is aan gewezen om dit jaar voor de gemeente Vlaardingen nota riële werkzaamheden te ver richten. Hij komt in de plaats van notaris J, Deurloo die dat werk in 1980 voor de gemeen te opknapte. Het notariële werk wordt door de beide no tarissen. om en om gedurende een jaar voor de gemeente verricht. Vermaas Veertig jaar bij de baas is de Rotterdammer C. Vermaas. Ai die tijd werkte de man aan de administratie var» de Coöpera tieve vereniging van levens middelen-detaillisten R.E.O. in Schiedam. Burgemeester Te Loo heeft de jubilaris de zilve ren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Rijnmond De plaats van de Maassluise mevrouw J.H.B. van der Meer in de Rijnmondraad is ingeno men door de Rc4terdammer P. Patijn. De plaats in de raad is vrijgekomen door het ont slag nemen van Mevrouw Van der Meer. Commodore Kapitein Kikkert van de Stoomvaart Maatschappij Zee land gaat met pensioen. De commodore begon zijn loop baan bij het in Hoek van Hol land gevestigde bednjf in 1946 aan boord van de 'Mecklen burg'. Onder grote belangstel ling heeft de maatschappij in middels afscheid van de cgm-, mbdore genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5