SCHIEDAMSCHE COULANT Wijkcentrum Nieuwland streeft naar open huis 'Handhaaf de garantie' Ik «neem., de toto t deze krant mBmm Alcoholisten honden elkaar van drank af PvdA-raadslid wil informatie over weilandwinkel Renovatie Oost: deelproject- groep sterk verdeeld m .1 Vandaag overleg met gemeentebestuur IE Hans Eijsacker een jaar directeur Julianaschool. Er is al veel verbeterd. Pagina vier. Bomvolle zaal bij jubileumviering PvdA Schiedam. DWSversiaatllVGopde valreep. Pagina drie. Pagina vijf. Verbouwing van twee miljoen WÉÈÊSÊSh gfej sH spotgoedkoop! corduroy kinder ïkieuren maten 06-164! Vergadering uitgesteld om speelfilm ïSWCtnt>",ie .0 Dinsdag 10, februari 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 28-öPW|MA'8 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeente wil na de verbouwing van wijk centrum Nieuwland het be heer in handen geven van de afdeling cultuur, sport en jeugdzaken (CSJ). Een zoge naamde beheerderscommissie, waarin leden van de vaste ge bruikers, wijkbewoners en ambtenaren, zal de beheerder bijstaan. Een zelfde bestuurs vorm wordt gehanteerd bij wijkcentrum de Blauwe Brug in Schiedam-Noord. Volgende week zal de raad zich buigen over de verbou wing van het wijkcentrum. In 1955 werd het bestaande 'za lencentrum' gebouwd. Door de jaren héén ontstond bij de be volking echter de behoefte het centrum een meer open ka rakter te geven. Aan de eisen die hiermee gepaard gaan, vol doet het huidige wijkcentrum niet. Er werd een werkgroep ge vormd die zou moeten bekij ken hoe een wijkcentrum eruit moet zien. De wens naar een ontmoetingscentrum als 'open huis' bleek dringend. Was het in 1955 nog een ernstige zaak dat de christelijke gymnastiek- verening en de Schiedamse af deling van de vereniging voor sexuele hervorming tezamen in het gebouw zaten, nu wordt ernaar gestreefd een zo groot mogelijke pluriformiteit te creëren. Het wijkcentrum moet een plaats zijn waar de bewoners dat kunnen vinden waar ze behoefte aan hebben, is de mening van de bewoners. Zowel op cultureel, sociaal- educatief als medisch gebied. Het verbouwingsplan zoals het nu op tafel ligt zal ruim twee miljoen kosten. Aan het wijk centrum wordt 500 vierkante meter aangebouwd met een kelder. De bibliotheek, die volgens een enquête zeker be houden moest worden, wordt vergroot tot ruim 545 m2. Een. belangrijk accent komt te lig gen op het creëren van een 'open huis'-ruimte, waar be woners uit de wijk ten allen tijde toegang hebben. Schiedam Het PvdA- raadslid Hans Konings komt op voor de buurtwinkel. In eën brief, die door de ge meente omgezet is in een schriftelijke vraag, infor meert hij of het college op de hoogte is van het bestaan van een loods in de 's Gra- velandsepolder die speelgoed en huishoudelijke artikelen verkoopt tegen dumpprijzen. „Zo rij ie de buurtwinkels in de wielen," aldus Konings. „Die kunnen wel inpakken als we dit soort loodsen toe staan op industrieterreinen." In het collegewerkprogram ma heeft de gemeente ge steld tegen het invoeren van zogenaamde weiland winkels te zijn, winkels die buiten de stadskern liggen. Konings wil van het college weten of hiervan sprake is. „Als we dit soort loodsen op grote schaal gaan toestaan, komt de positie van de buurtwin kel nóg meer in het nauw," aldus het PvdA-raadslid. i z "Schiedam De club van ano nieme alcoholisten, de AA, gaat in Schiedam meer pogin gen doen om mensen met drankproblemen te helpen. Naar schatting zijn er in Schiedam 5500 stevige drin kers, uitgaand van het lande lijk gemiddelde, en de helft van hen kan alcoholist worden genoemd. Gistermiddag hielden de vijf initiatiefnemers een meeting, zoals deze voortaan elke maandag van drie tot vijf uur gehouden zal worden. Plaats van handeling is de kliniek voor verslaafden aan de Boer- haavelaan. onderdeel van de Boumanstichting. Volgens Hans 'Kethel', woordvoerder van de AA-Schiedam, zijn de bijeenkomsten zo anoniem dat zelfs dé hulpverleners van de Boerhaavekliniek niet weten wie er wel of. niet komen. Doel van de meetings is, dat Meetings op maandag door uitwisseling van ervarin gen de alcoholisten zich ge sterkt zullen gaan voelen de drank te laten staan. „Je moet ons niet zien als mensen van de Blauwe Knoop, want wij zijn geen drankbestrijders,' zeggen de vijf initiatiefnemers, „maar wij weten wat alcohol kan doen daarin zijn wij specialisten want wij hebben er persoonlijk ontzettend mee te maken gehad en door daarover te praten kunnen wij elkaar tot stimulans zijn." Het werk van de AA kan vol gens de vijf de therapieën van de Boerhaavekliniek aanvul len. Het komt hier vaak voor, dat de strenge regels van de kliniek worden overtreden. En ook de AA'ers.zelf zeggen dat nieuwe dronkenschap nooit uitgesloten kan worden. „Soms wéét je niet eens dat je weer mét een glas in je han den slaat," zegt Hans, wiens bijnaam in de AA 'Kethel' is omdat hij daarvandaan komt. De initiatiefnemers van de AA in Schiedam onderkennen, dat alcoholisme een langzaam slo pende ziekte is. Zij zeggen er nooit van te zullen genezen, omdat er steeds de 'dreiging, van het eerste glas' zal zijn, en daarom juist hebben zij elkaar nodig. In de praktijk blijkt dat goed te gaan. Zij zien echter een groeiende doelgroep. De AA heeft de in druk, dat steeds meer vrou wen en jongeren in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar aan de drank verslaafd raken. College moet kiezen uit drie standpunten Vlaardingen De deelpro- jectgroep voor de Zeehelden buurt in de Oostwijk is er op geen stukken na in geslaagd, met een eensluidend stand punt te komen over het reno veren of slopen van woningen in de wijk. In haar eindadvies over deze zaak aan het college van BenW komt de deelpro- jectgroep maar liefst met drie verschillende conclusies naar voren: dat van de woning bouwverenigingen, dat van de ambtenaren en de opvatting van'de bewoners. Het strijd punt betreft de vraag of nu al een beslissing moet worden genomen over de. sloop van ruim 200 woningen en op wel ke manier renovatie van de rest van de wijk moet worden voorbereid. De bewoners binnen de deel- projectgroep voelen er niets voor, op basis van de nu be kende gegevens al te besluiten over het slopen van woningen. De bewoners willen eerst een hieuw en onafhankelijk on derzoek naar de toestand van alle 30f woningen van de bei de woningbouwverenigingen in de Zeeheldenbuurt, omdat zij het onderzoek dat TNO on langs heeft afgerond een on voldoende basis vinden. Voor lopig is men van mening dat. gezien, de grote woningnood onder mensen met een laag in komen, zoveel mogelijk wo ningen in de wijk gerenoveerd moeten worden. De woningbouwverenigingen Samenwerking en Patrimoni um hebben het standpunt in genomen, dat op basis van het TNO-rapport al wel conclusies kunnen worden getrokken. Zij zijn van mening dat in ieder geval 146 woningen op en rond de Van Kinsbergenplaats en 62 woningen in het gebied tussen Boslaan, Spoorsingel, De Ruyterstraat en 2e Van Leyden Gaelstraat moeten worden gesloopt, omdat reno vatie wegens de hoge kosten niet meer uitvoerbaar is. De woningbouwverenigingen vin den dat ten aanzien van de re novatie van 98 woningen die in de eindnota worden ge noemd eerst nadere adviezen moeten worden afgewacht van de projectgroep stadsvernieu wing, terwijl de ambtenaren in de deelprojectgroep voor die renovatie al meteen twee schetsontwerpen willen laten maken. Bij 30 van die renova tiewoningen zou na het maken van de schetsplannen alsnog kritisch moeten worden beke ken. of zo'n opknapbeurt echt haalbaar is. Overigens vinden alle leden van de deelprojectgroep het wel dringend noodzakelijk, dat binnen afzienbare tijd duide lijkheid komt over de vraag welke woningen wel en welke niet zullen worden gesloopt. Die duidelijkheid moet er vol gens de deelprojectgroep zijn vóór eind maart van dit jaar, omdat dan de tweede inschrij- vingsronde plaatsvindt voor de nieuwbouwwoningen op het kaalslaggebied. De problemen rond de Zeehel denbuurt worden morgen avond, woensdag 11 februari, besproken in de commissie voor stadsvernieuwing, die om 19.30 uur begint in kamer 10 van het stadhuis. Daarna zal het college van BenW haar standpunt bepalen. In laatste instantie komt de gemeente raad aan het woord. ADVERTENTIE. SCHEQAM KOtf/ARKT 1 VtAAflOfJGEN OWBECKMAArSrgGB.67 MAASSUU6 KCrJNGSKXK Koko Petaio voorlopig op Marathonweg Vlaardingen -r- Koko Petaio, de ex-zigeunerkoning, is gistermid dag met zijn familie in Vlaardin gen neergestreken. De familie, in totaal 25 personen gehuisvest in vijf grote caravans, koos een par keerplaats achter de Marathon- weg voorlopig als standplaats. Voorlopig, omdat de gemeente de rondtrekkende zigeuners liever op een andere plaats ziet staan: op de voormalige ijsbaan aan de Broekpolderweg of op het par keerterrein van het Lickebaert- bos. Deze locaties werden echter door Petaio van de hand gewezen. Het terrein van de voormalige ijs baan zou te klein zijn en het par keerterrein van het Lickebaert- bos is te gevaarlijk voor de kinde ren: ze zouden het water in kun nen lopen. Vandaag vindt verder overleg met de zigeuners plaats over een standplaats. De familie Petaio kwam uit Utrecht, nadat men eerder door de Amsterdamse politie van een terrein in die stad moest vertrekken. De politie in Utrecht was ook al niet blij met de komst van de zi geuners en sommeerde Peta io eveneens te vertrekken. De groep koos uiteindelijk voor Vlaardingen, omdat een aantal broers van Petaio in het Botlek-gebied slijpwerk- zaamheden moeten verrich ten voor de industrie. Wat er met de zigeunerfami lie gaat gebeuren is nog niet bekend. Petaio zelf zegt dat hij wacht tot hij terug kan keren naar Amsterdam, waar hij en rijn familie een vaste standplaats krijgen aan de Buiksloterdijk, De ge meente Amsterdam heeft toegezegd dat hij daar in de toekomst kan gaan staan. Er moet alleen nog een hoorzit ting komen met bewoners en zigeuners. Binnen zes weken kan die procedure afgerond zijn. Tot die tijd moet Petaio als overbrugging ergens an ders terecht. Het is nog niet duidelijk of hij al die zes we ken in Vlaardingen blijft. Petaio stelde gistermiddag dat hij de burgerij geen over last wil bezorgen. Vandaag heeft Petaio contact gehad met de burgemeester en ver antwoordelijk wethouder Jelle Wijnstok. Dat zou ei genlijk gisteravond al plaats hebben gevonden. maar Wijnstok voelde er weinig voor om maandagavond al te gaan praten met Petaio. Het college van B en W heeft tij dens de wekelijkse vergade ring van vanmorgen over de zaak gesproken. Petaio verklaarde desge vraagd dat hij voor alle kos ten wil opdraaien die de ge meente Vlaardingen zou moeten maken. Maassluis De vergade ring van de raadscommis sie voor ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting en verkeersaangelegenheden in Maassluis gaat morgen avond niet door. Dit in verband met de opening van de tentoonstelling door Maarten 't Hart over zijn werk en de première van de film 'Een vlucht regenwulpen* naar een boek van Maarten 't Hart. De vergadering is nu ver plaatst naar maandagmid dag 16 februari. De aan vangstijd van de vergade ring wijkt evenwel af van de gebruikelijke tijd. Er wordt niet in de avond uren vergaderd, maar 's middags om vijf uur. Wet houder Han Hummelen kon zich niet vrijmaken voor de maandagavond. Plaats van handeling is het stadhuis. B en W in telegram aan 2e Kamer Vlaardingen Burgemees ter en wethouders hebben gisteren per telegram de vaste kamercommissie voor de volkshuisvesting drin gend verzocht ervoor te zor gen dat garantiehuren voor nieuwbouw in stadsvernieu wingsgebieden gehandhaafd blijven. De vaste kamer commissie vergaderde giste ren, maar hield zich uilslui tend met de huurharmoni- satie bezig. Op verzoek van PvdA'er Marcel van Dam wordt een apart debat aan het huurbeleid in de stads vernieuwingsgebieden ge wijd. De PvdA-fractie zag zich bij dat verzoek ge steund door het CDAy „Omdat stadsvernieuwing alleen goed kan gebeuren indien dat in overleg gaat met de bewoners van de oude wijken, hechten wij grote waarde aan de moge lijkheid om vooraf met hen afspraken te maken over de huurhoogte van voor hen bestemde nieuwbouw", stelt het college in het telegram. Het college hecht vooral be lang aan het systeem van garantiehuren omdat in de oude wijken overwegend mensen wonen met lagere inkomens. Begin dit jaar ontstond eni ge verwarring toen staatsse cretaris Guus Brokx (volks huisvesting) de Tweede Ka mer meedeelde dat de ga rantiehuren zouden worden afgeschaft Toen trokken de vier grote steden al bij de staatssecretaris aan de bel Op verzoek van een meer derheid in de Kamer wordt de zaak nu nogmaals beke ken. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeten berorgd in combinatie met het Bolterdams Nieuwsblad. •- ""i ■da»5* f.dte5"-, «dn»*" i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1