STREEK a f Knotwilgactie trekt veel vrijwilligers f Christelij 'konderwijsMij ft hijautomatische inschrijving Bomvolle zaal voor 35 jaar PvdA Gemeente gaat oversteekplaats extra beveiligen Spreekbeurt over Vlaardingen Ambacht CDA wil bezuinigen op commissie stukken Al 200 bomen geknot Ruilen Posthoorn opent schoolbnitenhuis Schiedam botste minder in januari Dieven slaan slag in winkels Politie pakt fietsendieven dinsdag 10 februari 1981 VD/SCAVW I 'rof Tinbergen: actie moet heft van Iiink tank' hebben Schiedam Het 35-jarig jubileum van de PvdA-Scbiedam kende gistermiddag in zaal Irene de ouderwets gezellige sfeer» die veel oudere partijleden alleen nog van de vooroor logse socialistische jeugdbeweging AJC kennen. Er werd weer eens uit volle borst de Internationale gezongen (voor het laatst gebeurde dat in Schiedam zo massaal, toen Joop den Uyl een paar jaar geleden naar Arcade was gekomen) en voorts luisterde het Nivon-orkest met strijdlustige muziek het jubileumfeest nog meer op. Een dichtende dêclamant, waar veel oud-SDAP'ers met open mond naar luisterden, joeg echter actieve PvdA'ers van vandaag de dag de zaal uit. Het was al met al een gea nimeerde happening, bijge woond door naar schatting 180 Vlaardingen De oversteek plaats voor voetgangers en fietsers op de kruising Schie- damsedijk-Mr. L.A. Kesper- weg-Van Hogendorplaan zal door de gemeente Vlaardingen beter worden beveiligd. Het probleem op de kruising zit hem in de verkeerslichten. Als de stoplichten voor het afbui gende snelverkeer op groen springen, krijgt ook het door gaande fietsverkeer en de voetgangers groen licht Nor- mari gesproken zouden de af buigende automobilisten moe ten wachten voor de voetgan gers en de fietsers. In de prak tijk komt het echter nogal eens voor dat het snelverkeer vlak voor of vlak achter het langzame verkeer langs schiet Volgens een aantal bewoners* een uiterst gevaarlijke situatie waaruit veel ongeluken voor komen. De gemeente gaat nu maatregelen nemen. De vcr- keerslichteninstallatie zal wor den aangepast. Snel kan dat echter niet gebeuren. In de in stallatie moet een apparaatje worden ingebouwd dat de de circulatie van de lichten moet regelen. De tol die de fietsers, voetgangers en het snelver keer nu moeten betalen is dat er langer gewacht moet wor den voordat men aan de beurt is om de kruising te passeren. Vlaardingen De heer C. A. Eendenburg houdt op 17 februari een lezing voor de historische vereniging Vlaar dingen. Het onderwerp waar de oud-inspecteur van de ge meentepolitie in Vlaardingen het over zal hebben luidt; 'de politie in een dorp*. Want dat was het voormalig Vlaardin gen Ambacht tot 27 juli 1941. Het was voor de gezagdrager in die tijd niet gemakkelijk om de taak naar behoren uit te voeren. Het dorp was welis waar klein, maar het grondge bied van Vlaardingen Am bacht was groter dan dat van de stad Vlaardingen. Zo vielen onder de gemeente Vlaardin gen Ambacht de Zouteveen- sche-, Holierhoeksche-, Bab- bers-, de Vettenoordsche- en de Aalkeetpolders. De taken waren zo verdeeld dat voor het dorp zelf een gemeente veldwachter was aangesteld, die later werd geassisteerd door een hulpveldwachter. Sa men met de burgemeester, die het hoofd van de poltie was, dus drie mensen. De laatste burgemeester van Vlaardingen Ambacht, Luijerink, functio neerde samen met Van der Werf (gemeenteveldwachter) en Molendijk (hulpveldwaeh- ter), die later nog is opgevolgd door Van Haren. Naast deze kern functioneer den nog drie rijksveldwach ters. Hoofdzakelijk voor de vertegenwoordiging van het wettig gezag in de polders. Het waren de heren Bredero, Ki- viet en Klein jan. Bredero stond bekend als een gemoede lijk man, Kiviet was de felle en Kleinjan stond als agressief bekend. De wetten, verordeningen en andere regels werden streng nageleefd. Het komt in deze tijd van tolerantie vreemd over dat vroeger jongelui die de gemeentegrens passeerden direct door de veldwachters werden gewaarschuwd dat zij het niet in hun hoofd hoefden te halen om ergens in de weg berm in het gras te gaan 'zit ten'. Tijdens de lezing zal de heer Eendenburg ongetwijfeld en kele fraaie anecdotes de revu laten passeren. Belangstellen den zijn van harte welkom in de zaal achter de Bethelkerk, Burgemeester Verkadesingel. De aanvang is 20.00 uur. Vlaardingen De fractie van het CDA heeft voorgesteld de notulen van vergaderingen van raadscommissies te beper ken en te vereenvoudigen. Door het voorstel hopen de christen-democraten hun steentje aan de bezuinigingen bij te dragen. Zij hebben het voorstel gedaan aan B en W die het vervolgens op de agenda's van de diverse raadscommissies hebben gezet. Kei college zelf heeft ook een duit in het bezuinigingszakje gedaan door het verzenden van -stukken aan gemeente raadsleden terug te brengen. Het bode{. ^rsoneel van de se cretarie zal voortaan drie- in plaais van viermaal per week de raadsleden langs gaan om de voor hen belangrijke stuk ken te bezorgen. Volgens het CDA zouden alle raadscommissies in principe moeten volstaan met het ma ken van besluitenlijsten, als mede een lijst van nog in be handeling zijnde zaken, zoals de raadscommissie voor ver keer en vervoer dat al doet. De fractie meent dat van de regel afgeweken zou moeten worden indien het gaat om po litieke zaken of als commissie leden er om vragen. Schiedamse socialisten, vooral ouderen. Onder de nauwelijks aanwezige niet-leden bevond zich CDA-wethouder Riet Ta verne, die de Internationale niet meezong maar die met haar aanwezigheid namens het uitgenodigde college van bur gemeester en. wethouders be wondering oogstte. Burge meester John te Loo zong wel mee, uit volle borst De jarige PvdA had voor zijn jubileumfeest een landelijke grootheid uit de partij uitgeno digd, professor Jan Tinbergen, ooit lid van de Club van Rome en in zijn loopbaan uitvinder van vele vernieuwingen op gebied van statistieken en der de-wereld-problematiek. Par tijgenoot Tinbergen hield een lezing over zijn samenwerking met PvdA-bonzen zoals Jan Pronk, Joop den Uyl en Wim Kok voor wat betreft de ont wikkelingssamenwerking in de wereld, waarbij het opviel hoe Tinbergen voortdurend de wetenschap verhief tot motor van de maatschappij. Actie groepen mogen dan vaak in spirator zijn en dingen aan zwengelen waar veel anderen nog over na moeten denken, acties lopen dood als de den kende wereld er niet op in haakt, betoogde hij. Prof Tin bergen noemde als voorbeeld de actie tegen de kerncentrale in Dodewaard. De actie geeft volgens hem iets aan, maar de 'think tank' moet ermee ver der, ddar komt iets uit voort en de actie alleen brengt nog geen alternatief. Daarom, al dus Tinbergen, moet er meer geld worden uitgetrokken voor denkprocessen. Onder anderen de Schiedamse oud wethouder Sabel ging daaro ver nog even met zijn geleerde partijgenoot in discussie. De voorzitter van de Schie damse Pvd A-afdeling, Hans Bakker, had de jubileum bijeenkomst geopend met een venijnige aanval op de heden daagse politiek. Zijn beschou wing kwam erop neer dat hij doorgaans alleen wat ruis hoort en dat de PvdA de enige partij is die af en toe een dui delijk geluid kan laten horen. Zijn kritiek richtte zich met name op het CDA, niet elegant tegenover de ene vertegen woordigster van die partij, wethouder Taverne, maar zij liet niets van ongenoegen blij ken. Het PvdA-feest duurde de hele middag. De Schiedamse mevrouw Bos hield nog een toespraak over vrouwen. Professor Tin bergen voor de jarige PvdA in Schiedam: ac tiegroepen ge ven iets aan, maar de den kers moeten er mee verder... Schiedam De knotwilgactie van de gemeente Schiedam is een groot succes. Met mede werking van particulieren zijn de afgelopen twee maanden al 200 bomen geknot en is groot onderhoud verricht aan de be planting van drie van de der tig erven. De knotgroep Schiedam be staat uit bijna dertig actieve en gemotiveerde medewerkers die op de vrije zaterdag de bijl en zaag ter hand nemen. De' gemeente zorgt voor gereed schappen en de afvoer van het hout. Vooral in de polder bij Kethel bleken de knotwilgen ernstig verwaarloosd. Dit sei zoen hebben de bomen een grote onderhoudsbeurt gehad. De werkzaamheden aan de Joppelaan zijn vrijwel afge rond. Binnenkort begint de knotgroep met de beplanting langs de Harreweg. Het knot- seizoen loopt tot eind maart- Diegenen die nog graag willen meewerken aan het onder houd van het landelijke ge bied! kan kontakt opnemen met A.Saucr. telefoon 70.15,02 of J. O. van der Veen, telefoon 26.14.06. - 2Ï\. -"SC.; Vlaardingen/Maassluis Verzamelaars kunnen deze week weer uitgebreid aan hun trekken komen. Verza melaars van postzegels, munten, stickers, sigaren- banden, ansichtkaarten, souverniers van scheep- en sïeepvaart en Oud-Vlaar- dingen kunnen donderdag terecht in De Halte (Callen- burgstraat 41) »f» Vlaardin gen. De ruilbeurs start om 1Ö.O0 uur cn een kaartje kost 1,50 (tot veertien jaar ƒ0,50. De organisatoren van de maandelijkse ruilbeurs laten weten dat het in ver band met de toenemende inflatie aan te bevelen is een verzameling op te zet ten. Voor postzegelverzamelaars is er twee dagen later, op zaterdag, een ruilbeurs in Maassluis in de Koningshof (Uiverlaan). De toegang is gratis. Het ruilen begint om I3.0O uur en zal duren tot 17.00 uur. De volgende ruil beurs in de Koningshof wordt op 14 maart gehou den en zal groter van opzet zijn. De organisatoren neb ben al meer dan zeventig verenigingen van postzegel verzamelaars in het hele land aangeschreven om hun medewerking te verlenen. Schiedam Wethouder van onderwijs Herman Posthoorn zal 23 februari officieel het Schiedamse schoolbuitenhuis in Oosterhout openstellen. Het afgelopen jaar heeft het buiten huis een ingrijpende renovatie ondergaan en het gebouw is nu weer kant en klaar om de scholen op te vangen. Leerlingen van de zesde klas van De Notekraker zullen de eerste zijn die samen met de wethouder het buitenhuis in ge bruik nemen. Een delegatie van de gemeente zal de opening bijwonen. Schiedam In januari van dit jaar is het, voor zover de poli tie bekend, 163 keer misge gaan in het Schiedamse ver keer. In 30 gevallen spreekt het politierapport van zware ongevallen; 128 keer spreekt men van botsingen met lichte schade en vijf keer was er geen krasje op de botsende voertuigen te vinden. Vier Schiedammers raakten in januari zwaar gewond; vijftien liepen kwetsuren van lichtere aard op. Meestal botsten Schie dammers op elkaar doordat zij geen voorrang verleenden op momenten dat dat wel had moeten gebeuren. Negentien auto's bewaarden zo weinig af stand, dat een aanrijding volg de. Het Schiedamse verkeer heeft 1981 beter ingezet dan het jaar ervoor gebeurde. Toen ging het in de eerste maand al 180 keer mis. Schiedam Een polstaq'e met zevenhonderd gulden, pas poort, rijbewijs en andere waardepapieren ïs het afgelo pen weekend in de winkel van Albert Heyn van eigenaar ver wisseld. Tijdens het winkelen in de Oranjestraat werd de 58- jange Schiedammer van zijn tasje bestolen. De bloemenkiosk aan het Sta tionsplein heeft moeite met het afrekenen van de ver kochte boemetjes, nu de kassa uit de kiosk is weggenomen, In de geldla zat 150 gulden. Beeldjes en tapijtjes staan nief langer in de winkel van „Klassiek" aan de Hoogstraat- Vermoed wordt dat de inbre ker die de winkel bezocht er zijn interieur mee heeft opge sierd. Vlaardingen De vereniging voor Christe lijk schoolonderwijs in Vlaardingen houdt gewoon vast aan een beperkte automatische inschrijving van leerlingen du"1 doorstromen van de kleuterschool naar de lagere school. De vereniging gaat er van uit dat cr geen sprake is van concurrentie met het open baar en katholiek onderwijs, maar een lang zame integratie met het oog op de nieuwe wet die in 1983 een feit wordt. In die wet wordt de integratie klcutcrs.chool-]agere school geregeld. Er is dan slechts één school. De kleuterschool verdwijnt dus. Volgens de vereniging voor Christelijk schoolonderwijs blijkt dat in de praktijk de doorstroming op grote schaal al gebeurd. Op de zogenaamde koppelscholcn stroomt ongeveer 84 procent automatisch door. Er zijn zelfs scholen in Vlaardingen waar 100 procent doorstroming plaats vindt. Ieder jaar zijn er twee dagen waarop de ou ders de kinderen kunnen laten inschrijven voor de lagere school. Dit jaar op 10 en 11 maart. Het protestants-christelijk onderwijs in Vlaardingen stuurt nu een brief aan de ouders waarin ze kenbaar kunnen maken vf ze het kind automatisch van de kit uier- school naar do lagere school laten dootstto men. Op 10 cn 11 maart hoeven de ouders dan niet meer speciaal naar de school. De heer Netten namens de vereniging voor christelijk onderwijs: ,*,Ik vind het onzin om dc ouders dan de gang naar de school weer te f. 't'i, holen (if d.-t... r i hmd alut l.i ,i .o ik nn* deigthi..ii»*. th' kent de kindcitu m dc ,.l. IX. beperkte inschnjving is een intigiuiic naar de ouders toe. Beperkte automatische inschrijving is zeker geen verkapte vorn van leerlingen werving." Schiedam Nadat de eige naar van een gestolen brom mer vorige week de dief over de Zwaluwlaan voorbij zag brommen, heeft de politie de bromfietsbende opgerold, die voor de diefstal verantwoorde lijk was. Drie Schiedammers van veertien en vijftien jaar oud, bleken veel meer fiets- en bromfietsdicfstallen op hun geweten tc hebben. De fietsen en brommers bleken gestolen in Schiedam, Vlaardingen en Delft. Negentien fietsen zijn voorna melijk in Schiedam ontvreemd door een 28-jarige Rotterdam mer. De man verkocht alk fietsen vrijwel onmiddellijk op straat weer door. Twee rijwie len zijn achterhaald en terug gegeven aan de eigenaars.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3