4 siu/slil Hans Eijsacker één jaar directeur van Juliana: r; me Stichting nog niet uit financiële nood dinsdag 10 fobruarl 1S31 VD/SC/WW De opbouw van de school is niet a P Maassluis Het is hem eigenlijk meegevallen. Hans Eijsackers kijkt tevreden terug op één jaar directeur schap van de openbare scholengemeenschap Juliana in Maassluis, Hij kwam enkele jaren geleden uit het rus tieke, idyllische Zeeland naar het meer wereldse Maas sluis, werd aangesteld als adjunct-directeur en gaf Duits aan de HAVO-top. Na het vertrek van directeur Okker, die om gezondheidsredenen zijn functie moest neerleggen, werd hij directeur. Een frisse wind waait sinds dien door de scholengemeen schap. Een groot aantal kin derziekten is nu overwonnen. De omschakeling van een klei ne MULO-school naar eerst een MAVO en later naar een scholengemeenschap met een HAVO-top ging met veel moeilijkheden, interne strub belingen en onderwijs-techni- sche problemen gepaard. De eerste lichting van de HAVO- top kreeg daar de weerslag van. De reputatie van scholen gemeenschap Koningin Juliana werd er dan ook niet beter op. De school stond alge meen als slecht bekend in Maassluis. Die tijd is nu achter de rug. Niet zonder trots ver telt Hans Eijsackers over de ontwikkelingen. Frustraties Hoe komt het nu dat het nu wel goed gaat met de school? „Daar speelt een aantal facto ren in mee. Kijk, momenteel zitten hier op school MAVO- en HAVO-scholieren die hier ook thuis horen. Dat was in het verleden wel anders. De HAVO-afdeling moest com- Sleet nieuw worden opgezet Ie school was gewoon te snel groot geworden, Er werd te veel naar de kwantiteit geke ken in plaats van naar de Hans Eijsackers poseert voor 'zijn' school: „Het direc teurschap is me meegeval len." kwaliteit Op onze school zaten leerlingen die eigenlijk veel beter af waren op een techni sche school of Op een detail- handelschool. Kortom, er wa ren nogal wat frustraties. Wij hebben nu gekozen voor kwa liteit in de positieve zin van het woord. De leerlingen die hier nu zitten hebben een re delijke kans van slagen. De helft slaagt zonder meer en van de andere helft ook nog eens 50 procent wat het totaal op 75 procent brengt Dat is door C^ris Woerts een heel goed uitgangspunt Je kunt het ook merken aan de sfeer in de school. De scholie ren weten dat ze hier op hun plaats zijn en dat werkt een betere verstandhouding in de hand." De relatie met het bijzonder onderwijs is nooit erg goed ge weest. Het bijzonder onderwijs ging ervan uit dat zoveel mo gelijk leerlingen per jaar moesten slagen, Het liefst 100 procent In de derde klas werd dan ook al bekeken of een leerling kans van slagen had. Matige leerlingen werden af gevoerd en kwamen automa tisch terecht op scholenge meenschap Juliana. Dat is niet direct bevorderlijk voor de sfeer op de school. In die situa tie is nu verandering geko men. „Ik vind het heel eng dat scholen streven naar een per centage van 100 procent ge slaagden. Alles kwam bij ons terecht. Van enige toelatings eisen was bijna geen sprake. Dat is nu wel anders. Ik ben erg blij met de huidige toela tingscriteria. Die zijn niet te hoog, maar ook niet te laag. Het loopt prima. Het is vaak zo dat ouders hun kinderen graag een bepaald schooltype willen laten volgen. De kinderen maakt het eigenlijk weinig uit. Voor de ouders is het vaak een prestigeslag. Een afvalrace," Soepele integratie De integratie tussen de MAVO- en HAVO-leerlingen verloopt op de scholengemeen schap soepeL „Ongeveer 40 procent van de MAVO leerlin gen stroomt door naar de HAVO-top. Een scholenge meenschap heeft als voordeel dat er twee of meer keuzes ge maakt kunnen worden. Ik ben van mening dat de wat betere MAVO-Ieerling niet veel af wijkt van een zwakke HAVO- leerling. Vaak is het beter om eerst de MAVO af te maken en daarna door te stromen naar de HAVO. Dan heb je in ieder geval de zekerheid van een diploma. Dan doe je welis waar 6 jaar over de opleiding, maar je blijft niet zitten. En het is algemeen bekend dat zitten blijven niet erg motive rend werkt De zekerheid die een MAVO- diploma biedt is onlangs in twijfel getrokken door de mi nister van defensie Pieter de Geus. De minister stelde tij dens een bijeenkomst van in dustriëlen in Arnhem onom wonden dat de MAVO een ro- toplciding js. Hans Eijsacker heeft zich aan die uitspraak zeer geërgerd. „Een schandali ge uitspraak van de minister. Iemand in die positie kan zich zo'n uitspraak niet permitte ren. Het is erg triest dat een grote groep leerlingen een stempel krijgt opgedrukt. Ie dereen weet hoe moeilijk het is om na de MAVO een baan te krijgen. Op de meeste scho len wordt al geklaagd over de motivatie van de leerlingen. Stijlloos van de minister. Ik vind het net zo'n negatieve op merking als vroeger altijd werd gemaakt over de am bachtsschool. Dat blijkt tegen woordig toch een gedegen op leiding te zijn. Het is merk waardig dat een minister een uitlating doet die die de zorg heeft over een leger waar de mentaliteit heerst van: je moet vooral niet denken." Uitbreiding nodig De scholengemeenschap be staat momenteel uit een MAVO- en een HAVO-vleu- gel. Hans Eijsackers zou niets liever zien dat de school zou worden uitbreid met een VWO-afdeling. Al jaren knokt Maassluis voor uitbreiding. Tot nu steeds zonder resultaat. Eij sackers vindt dat jammer, weet eigenlijk niet waarom er nog steeds geen toestemming is verkregen. „De opbouw van de school is nog niet af. Onze school is er klaar voor, er zijn voldoende bevoegde leraren en de tekeningen voor de aan te bouwen nieuwe vleugel zijn gereed. Vorig jaar is het afge sprongen op Casimir in Vlaar- dingen. Het aantal leerlingen ging daar achteruit. Volgens de directie zou men met een dependance in Holy uit de brand zijn. Het rijk moet daar nog een beslissing over nemen. Momenteel reizen veel scholie ren naar Vlaardingen en Schiedam om daar VWO on derwijs te volgen en dat ter wijl ze net zo gemakkelijk in Maassluis terecht zouden kun nen, als het rijk maar toestem ming gaf." Sehieland- ziekenhuis Voor het bestuur van het Schï eland-ziekenhuis, zoals het Schiedamse gemeentezie kenhuis en het Noletzieken- huis na de fusie zullen gaan heten, worden vijf personen voorgedragen. Voor politiek Schiedam zitten daar twee ta melijk onbekende Schiedam mers bij: J.H.Jensen en P. F. A. Pouwer. De andere drie toekomstige ziekenhuisbe stuurders zijn welbekend, te weten burgemeester John te Loo, wethouder Reinier Sc heer es en oud-Pvd A-fractie leider dr Joop de Jong, tegen woordig Rijnmondraadslid. De Schiedamse gemeenteraad zal zich maandag over hun benoe ming buigen. Zoals bekend heeft de fusie van de twee Schiedamse zie kenhuizen tot gevolg gehad, dat in de directie koppen moesten rollen omdat deze an ders topzwaar zou worden. De gemeenteraad behandelt dan ook maandag de vrijwillige ontslagaanvraag van drs Jan de Koning, die nu nog direc teur van het gemeentezieken huis Schiedam is. B en W van Schiedam willen De Koning dat ontslag eervol verlenen. Zwembaden In het bestuur van de stichting Zwembaden Schiedam komen vier Schiedammers, die in het verenigingsleven in de loop der jaren enige faam hebben verworven, voor herbenoe ming in aanmerking: A.F- Wiegel. A. Sluyters, M.G.van der Lee en J.C- Koopmanschap. Nieuw be stuurslid wordt mevrouw J. van Gogh-van Beek. Adviseurs De nieuwe commissies van de Schiedamse gemeenteraad krijgen oude vertrouwde amb tenaren als adviseurs. De com missie voor onderwijszaken wordt voortaan ambtelijk bij gestaan door onderwjjseonsu- ïent Lex Tigges en afdelings hoofd A. Algra. De commissie voor cultuur, sport en jeugdza ken (CSJ) wordt bijgestaan door de chef van de gelijkna mige afdeling, Ben Hakken; broek, en sportambtenaar Gé Bens, Joepie Joepie Mevrouw Tbca M. G. de Rïjck- Boerlage, hoofdleidster van de openbare kleuterschool Joepie Joepie aan het Edisonplein in Schiedam-Oost, heeft ontslag aangevraagd. Burgemeester en wethouders van Schiedam stellen de gemeenteraad voor haar dit ontslag eervol te ver lenen Plantage Festival wil amfi- theater op stadserf Schiedam De organisatie van popconcerten in Schie dam zal dit jaar ernstig bemoeilijkt worden door de ui terste terughoudendheid, waarmee de Schiedamse Ge meenschap en de gemeente Schiedam zich opstellen te genover de stichting Plantage Festival. Niet dat de twee subsidieverleners onvoorwaardelijk scheutig die nen te zijn om de poporganisatie te spekken, tenslotte heeft de stichting Plantage Festival met een falend penningmeesterschap het vertrouwen een beetje be schaamd. Vorig jaar was er dan ook geen subsidieaan vraag èn geen popconcert in de Plantage. Maar nu de stichting met hernieuwde krachten aan het werk is ge gaan en probeert het vertrouwen in de organisatie te herstellen, spelen de gemeente en de SG elkaar de bal toe. Voorzitter Hans Grob: „Ik heb Ruud Pillard van de SG aan de lijn gehad en die zei dat de festivalbegroting structureel gemaakt moet worden en dat de huidige post daarvoor te klein is. Eventueel zou de ge meente rechtstreeks moeten gaan subsidiëren, dus buiten de SG om. Maar hoe dat nu precies zal gaan, dat wetd'n wij ook niet." En van die onzekerheid han gen de plannen eigenlijk af. De stichting Plantage Festival wil wel de handen uit de mou wen steken om dit jaar weer de festïvaltraditie op konin ginnedag in de Plantage te hervatten, maar in het vcrie- dc.'i kon dat alleen bereikt worden doordat er naast subsi die ook geld van sponsors bin nenkwam. Enkele Schiedamse bedrijven staken ook een duit in het zakje. Nu echter laat zich dat aanzien. Hans Grob: „Er is een stichting in Schie dam, welke kan ik niet zeg gen, die alleen wil sponsoren als dc gemeente ook over de brug komt. Die stichting zegt: wij gaan niet doen, wat eigen lijk de gemeente zou moeten betalen. Logisch. Maar de situ atie is nog niet zo. Koningin nedag is een erg drukke, hcci gewilde dag en als je cr iets goeds van wilt maken, zou je nu al popgroepen moeten con tracteren, anders zijn zij straks allemaal volgeboekt. Dat wordt dus moeilijk, jammer. anders zou het een steengoed festival kunnen worden." Vertrouwen Fris van de lever wil de stich ting beginnen na een moeilijke periode, waarin het financieel niet snor zat. „Laten we er maar geen doekjes om win den," zegt Hans Grob, „wij hadden twee jaar geleden eert penningmeester die zijn zaak jes niet goed beheerde. Er is toen een financieel gat geval len. En wij konden het niet verantwoorden naar de subsi diegevers toe om in die situatie door te gaan met de activitei ten. Het vertrouwen van de sponsoring, van de SG en de VNFG (vereniging voor her denking van nationale feest en gedenkdagen, red.) in ons moest eerst hersteld worden. Wij hebben nu een nieuw be stuur. En wij hebben er zin in om veel concerten te organise ren, naast het popfestival op koninginnedag ook andere kleine concerten. Wij zouden kunnen inspelen op de wel- zijnsmnrki, op braderieën in verschillende wijken, cn wij denken aan concerten op het stadserf, bij het Proveniershuis of op het Emmaplcin. Als de financien dat toelaten. En dat is het *m nu juist. Bij de SG hebben wij in november al een subsidieverzoek ingediend, maar om onbegrijpelijke rede nen hebben wij er nog niets van gehoord. Het is zelfs nog niet in de stichtingsraad van de SG besproken." Amfi-theater De stichting Plantage Festival overweegt enkele muzikale ac ties te gaan voeren om de fi nanciële nood bij het gemeen tebestuur kenbaar te maken. Over die acties laat Hans Grob zich nog niet uit. maar vers in het geheugen ligt een kraakac- tie in de Gusto-hallen, bedoeld om het gebrek aan repetitie ruimte onder de aandacht te brengen. Er zijn meer wensen. Het be stuur van de Plantage-stich ting, naast voorzitter Grob be staande uit secretaris Frits van Mourik, penningmeester Wim van Mcencn, Piet Penning na mens de stichting open ionge- rencentrum Schiedam-Noord en voorts John Havermans en Ben van Pelt, ziet in zijn fan tasie al een amfi-theatertje gebouwd op het stadserf, aan de voet of in ieder geval in de nabijheid van het stadskantoor door Kor Kegel cn de ruïne van het kasteel Huis te Riviere, „Daar wonen toch weinig mensen," zegt Frits van Mourik, „en je zou daar heel goed concerten kun nen geven." Nu is de gemeente Schiedam blijkens plannen voor het stadserf/Emmapleïn toch van plan een cultureel plein in te richten, eventueel met trappen die met ruime interpretatie- vrijheid aan een Romeins amfi-theater zouden kunnen doen denken. Misschien is eert vergelijk met het Schouw burgplein voor de Dooien in Rotterdam wat beter op zijn plaats. Maar daarnaast zijn wo ningen gepland. Hoe zit dat met de geluidsoverlast? Ten slotte betekende dat enkele concert per jaar in de Plantage ook oï oen bron van overlast voor de omwonenden. De leus 'Weg met die punk-ratten!' ligt in ieder geval John Haver mans neg vers in het geheu gen en hij heeft er wat boze reacties op gegeven in de Schicdammofoon, het clubblad van de Schiedamse popmuzi kanten. De stichting Plantage Festival denkt evenwel, dat op het stadserf iets mogelijk zou zijn wat de herrie goed kan tegen gaan. Een halve schelp zou daar zo neergezet kunnen worden, menen Van Mourik cn Grob. Maar daar is het Plantage-podium niet geschikt voor. Volgens Frits van Mou rik, die in Schiedam een be kend gcluidstcchniker is, kan een kleinere schelp, goed ge construeerd, beter voorkomen dat de ruiten in de buurt gaan trillen. De tip, dat er ook kin dervoorstellingen in de open lucht kunnen plaatsvinden, maakt de gemeente er mis schien iets warmer voor. Wat betreft de overlast in de Plantage zelf: burgemeester en wethouders van Schiedam hebben beschikt, dat in princi pe niet meer dan één concert per jaar mag plaatsvinden in de Plantage. Nu kent Schie dam twee organisaties voor popmuziek: de stichting Plan tage Festival cn dc stichting- in-oprichting die eerst het po- povcrlcg van de Schiedamse Gemeenschap was. Wie doet de claim? Hans Grob heeft niet de in druk, dat de twee instellingen elkaar in de wielen zullen rij den. „Er is overleg op han denzegt hij, „en er is heel misschien de mogelijkheid dat er toch een tweede festival in de Plantage mag komen. In dat gevallen komen wij allebei aan ons trekken, hoewel het wat ons betreft te weinig blijft, maar ja. Eerst die sponsoring eens in orde zien te brengen..." Medewerkers De stichting Plantage Festival kan, gezien de ervaringen, re kenen op een uitgebreid aantal vrijwillige medewerkers. Zo zal ex-bestuurslid Peter Pij- Muzikale acties zijn mis schien weer op komst. De gedachten gaan hierbij on middellijk uit naar zulke evenementen als de kraakac- tie op het Gusto-complex, eind vorig jaar. Popgroepen traden daar op om de nood aan repetitieruimte onder de aandacht te brengen. pers nog optreden als adviseur. Wie verder zin heeft een bij drage in welke vorm dan ook te leveren, kan zich melden bij secretaris Frits van Mourik. Kortlandstraat. 17b, telefb°n 010-25.84.08.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4