6 STREEK t Doen ze nou nog 'ns wat. aan het schoonmaken van de zee? feisimg Water filteren in de duinen is net vuil storten ■ÊÊSÊmShb i IppSHSsSISli li .- A B&SgjgSi WlSÊSIÊ0^ÊmêSSSi 00m» i> Hebt u zich ook wel 'ns geërgerd toen u J (op één der weinige mooie dagen) afgelopen zomer aan het strand was en uw blik over de zee liet dwalen? Denk je mooie witte schuimkoppen te zien. zoals "y het behoort maar niks.... Vuil wit tot een beetje bruin is watje ziet Zou dat nou ooit nog 'ns anders worden? WO! Hoogheemraadschap van Delfland dinsdag 10 l©bru»rf 1981 vo/sc/ww Monsters duin met afgraving bedre gd nop? i Ean deel van hst drinkwaterwtnningscomptex van de West lands Monster Het duingebied bij Monster zal binnen enkele jaren voor de helft zijn afge graven en doorsneden met kanalen. Dit voor spelt de Stichting Duinbehoud bij monde van voorzitter Helias Udo de Haes. „Wanneer di recteur Walma van de Westlandse drinkwa terleidingmaatschappij zijn zin krijgt en de uitbreiding naar een jaarproduktie van zo'n 25 miljoen kuub water doorgaat zal de helft van het gebied onder water staan. Alle zeldzame planten zullen binnen een jaar zijn verdwe nen. Want het filteren van het oppervlakte water in de duinen is hetzelfde als vuil stor ten", is de mening van Udo de Haes. Wel noemt hij het in het voor uitzicht gestelde gebruik van voorgezuiverd Maaswater in plaats van Westlands boezem water een vooruitgang. „Want er komt hoe dan ook methyl bromide in het drinkwaterge bied terecht- In principe is het mogelijk dat het gif in het drinkwater komt voordat het is afgebroken. Walma zegt dat het water drie maanden in de bekkens bezinkt, maar dat geldt niet voor alle duinpan nen. In sommige bekkens staat het water maar een week of zeven. En darii hoeft methyl bromide nog niet te zijn afge broken", legt hij uit. Bergafwaarts In 1977 werd de Stichting Duinbehoud opgericht. De groep was al actief in 1975, toen het structuurschema drink- en industriewatervoor ziening werd gepubliceerd. In dat schema werd de prioriteit toegekend aan het gebruik van grondwater. Omdat grondwater van goede kwali teit schaars is in het Westland, werd de voorkeur gegeven aan infiltratie van oppervlaktewa ter in de duinen. De tweede aanleiding voor het ontplooien van activiteiten was het parti ciperen van de stichting in een overlegorgaan dat zich bezig houdt met het onderzoek naar goede alternatieven voor de drinkwaterwinning. „Sovendien", vertelt bestuurs lid Erik van Dijk, die even eens een deskundige is op dit gebied, „gaat het steeds berg afwaarts met de duinen. De droge vegetatie heeft te lijden en de vochtige vegetatie wordt overwoekerd door de voe dingsstoffen die zich in het water bevinden dat de duinen wordt binnengeleid. Doordat de duinen altijd zo schoon wa ren ontstond die interessante vegetatie. Maar nu stroomt ernstig vervuild cpper :?3cte- water de duinen in". Bovendien verdwenen veel planten doordat het gebied ernstig verziltte. Dit kwam doordat men de ondergrondse watervoorraden uitputte zon der dat dit door regenwater even snel kon worden aange vuld. Daardoor steeg de zout- waterspiegeL Somber Omdat de waterbehoefte toe nam werden rechte kanalen door de duinen gegraven om* door Pieter Harcksen wil serieus na te denken over alternatieven die door het we tenschappelijk overlegorgaan (waarin ook de Stichting Duinbehoud een belangrijke rol speelt) worden aangedra gen. Ook voor het Westland zijn er alternatieven. Udo de Haes: „In plaats van oppervlakkige infiltratie zou den we gebruik kunnen ma ken van diepteïnfiltratie. Dat kan in de duinen, maar het is niet strikt noodzakelijk. Er worden putten van zo'n tach tig meter diep gegraven in de buurt van Alphen, Bodegra ven en Woerden en in het strandwallengebied tussen Wassenaar en Den Haag. Op grote diepte bevindt zich zoet water dat met weinig extra kosten kan worden gebruikt Een probleem dat aan deze techniek kleeft is echter het snelle dichtslibben van de put In Noord-Holland heeft men aangekondigd geen bezwaar te zullen maken wanneer dit nieuwe systeem wordt inge voerd. Zuid-Holland loopt ech ter wat dat betreft behoorlijk achter". Volgens de Stichting Duinbe houd is het eveneens mogelijk de overcapaciteit van de Bies- bosch te benutten door meer Maaswater in de bekkens van dat gebied te leiden. Voor waarde voor dit systeem is wel dat er een zuiveringsfabriek wordt gebouwd in de Bies- bosch. ook. Uiteindelijk kan er van alles worden ingegooid". Volgens Helius Udo de Haes zijn er nog meer alternatieven. Deze wil hij echter niet be kend maken tot het interim- rapport uitkomt Dat gebeurt naar verwachting deze zomer. Wel verwacht de stichting dat de nog geheime alternatieven veel kans maken als toekom stige drinkwatervoorziening. „Er zijn mogelijkheden die nog meer kans hebben", legt Udo de Haes uit, „we denken aan oeverfiltratie, hyperfütra- tie van het oppervlaktewater en aan het ontwikkelen van plannen bij de zandwinnings- Eut in de buurt van Valken- urg (ZH). Maar meer wil ik daar nog niet over bekendma ken". Op 13 februari zal ook de Stichting Duinbehoud de hoor zitting in Monster bijwonen over de uitbreidingsplannen van de WDM. Monsters Onlangs namen de leden van de groep monsters in de dui nen van de WDM. Op dit mo ment worden namelijk diverse duinpannen schoongemaakt Het slib wordt dan aan de kant geschoven en in de zomer ver kocht als compost. „Wij heb ben die slibmonsters niet ge nomen om aan te tonen dat de drinkwaterwinning weg mact uit de duinen. Dat maakt Wal ma er van. Wij willen alleen onderzoeken welke stoffen in het slib zijn achtergebleven. Er is geen sprake van dat wij het onderzoek in een bepaalde richting willen uitvoeren waarbij we gebruik maken van de huidige situatie met de methylbromide", aldus Erik van Dijk. Directeur J. Walma van de WDM zegt: „Ik heb geen en kele behoefte om met deze groep in discussie te gaan. Zij lichten een bepaald punt uil dat onderzoek om aan te tonen dt die drinkwaterwinning uit de duinen moet". Dat de heer Walma niet in discussie wil gaan, betreuren de leden van de Stichting Duinbehoud. Dat de stichting slechts wordt afgespiegeld als een actiegroep rit Udo de Haes niet lekker. V. rig Maatschappij. „We proberen een zo breed mogelijk beeld te geven van alle aspecten van de drinkwa terwinning. We houden ons notabene intensiever bezig met het zoeken naar en bestu deren van alternatieven, dan dat we bezig zijn te bewijzen dat de drinkwaterwinning uit de duinen moet Er moet een goed onderscheid worden ge maakt tussen het werk van de stichting, het beschermen van het landschap, en het onder zoek van de universitaire in stanties", aldus voorzitter Udo de Haes. dat de speelse bekkens, die kronkelend met elkaar in ver- Vergiftigd binding stonden, het verlang de water niet snel genoeg kon den verwerken. Voor de nabije toekomst ziet het er volgens de leden van de stichting somber uit voor de Monsterse duinen. „Als je na gaat dat je vijf hectare natuur lijk duingebied moet opofferen om per jaar een miljoen kubie ke meter water extra te ver werken.... Walma wit uitbrei den tot ongeveer 25 miljoen kuub. Op die manier houden we niets over. Wij zijn het eni ge land met nog een interes sant duingebied. Maar er is vanuit de steden een constante druk op die streken. Het West land is nog vrij unie. Het bui tenduin is vrij kalkrijk en het binnengebied is geheel ont- kalkt, waardoor op die plaat sen heide kan groeien. Wan neer je dan kanalen door dat duin gaat graven snijd je het hele middengebied uit die eeu wenlange wordingsgeschiede nis", aldus Erik van Dijk. Volgens Udo de Haes loopt Zuid-Holland achter bij de rest van het land wat betreft de „Maar de waterleidingbedrij ven zijn veel te bang dat hun autonomie in gevaar komt door deze alternatieven. Ze vinden het juist prachtig als ze hun eigen gebied weer kun nen uitbreiden. De directie kijkt wat dat betreft niet ver der dan haar eigen gebied", al dus Helius Udo de Daes. De Stichting Duinbehoud heeft principiële bezwaren te gen het gebruik van de duinen als filter. „Wanneer de filters verzadigd zijn sijpelen zware metalen en giftige stoffen toch door in het drinkwater. De leden van het stichtingsbe stuur kunnen wel een eind meegaan in het plan de duinen te gebruiken als veilige berg plaats voor drinkwater. „Maar dan wel ondergronds", legtf i Udo de Haes uit „Bovendien is dat een veilige voorraad plaats ingeval van calamitei ten. Als het drinkwater op een of andere manier wordt ver giftigd, hebben we daar nog een voorraad zuiver drinkwa ter achter de hand. Ik vind die open bekkens nog gevaarlijk G li V l ÜH l.fK Wanneer dlrocteur Walma rijn zin krijgt zo zoflgori bostuurslodon van de stichting Dulnbeihoud dan zullen do dui non bij Monster er binnen twee jaar zo uitzien. Nou. als het aan het Hoogheemraadschap Delfland ligt gaat dat 2eker veranderen Door een betere zuivering Want er komt veel te veel vuil in het water. Door fabrieken industrieën maar ook door u. Via het toilet en de gootsteen spoelt u dagelijks zo'n 100 liter vuil water het riool in Daarom is het een redelijke zaak dat we allemaal wat meebetalen aan een goede zuiverings installatie, waarin dat vuil kan worden afgebroken Delfland doet er heel wat aan Het Hoogheemraadschap, werkt flink aan de schoonmaak van het vuile water. Met milieu vriendelijke zuiveringsinstallaties. Het water wordt biologisch gereinigd. Met behulp van ontelbare bacterieen "Vuil- vreters" zogezegd Waar staan cfie Installaties? Binnen het gebied Delfland staan 2e in Hoek van Holland, Berkel en Rodenrijs. De Lier en Maasland In Den Haag (Houtmst) staat een grote instal latie die voor bezinking van het vuil zorgt Maar er wordt hard gewerkt aan volledige zuivering voor Den Haag en omstreken. Delfland bouwt in Vlaardingen al een moderne installatie voor het gebied van de Waterweg- gemeenten. Wat kost dat allemaal? Goede zuiveringsinstallaties kosten veel geld. Daarom is een heffing (door het provinciaal bestuur goedgekeurd) nood zakelijk: de verontreinigings heffing van Delfland. Industrieën en andere bedrijven betalen hun deel Inwoners ook: in 1981 f 7.86 per maand voor gezinnen en andere samenlevingsvormen. f2.62 per maand voor alleen- wonenden. In de meeste gemeenten wordt de heffing op de nota van het energiebedrijf gezet. Om extra kosten te voorkomen. Een bijdrage die ruks kost Wanneer u een beetje oplet, kunt u zelf veel doen om het water minder vuil te maken. Gooi geen rommel in sloten, grachten en plassen. Vissen, kikkers en planten zullen u dankbaar zijn Het water schap ook. Een goede doorstroming van het water is belangrijk. 9 Gooi geen etensresten, vaste stoffen of vet in de WC of in gootsteen of put. U denkt misschien één schepje theeblaren of één filterzakje koffiedik is niet zo erg, maar. als we allemaal zo denken. Heus de vuilniszak is de beste wegwerpplaats l Verf, brandbare, giftige en andere gevaarlijke stollen kunnen het zuiveringsproces lelijk in de war sturen. Het lozen van die stoflen in het riool is verboden, i Olie in het riool is héél schadelijk. Afgewerkte olie kon by de meeste garages i ingeleverd gratis worden h Bedrijven moeten voor het lozen van afvalwater en bepaalde (hoeveelheden) stoffen op de riolering een lozingsvergunning bij de gemeente aanvragen, en bij lozing op het oppervlakte water bjj Delfland

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 6