SCHIEDAMSCHE COURANT ia* Ik dênroef Actievoerders blijven strijden voor Petaio i Jozef renovatie eind 1981 klaar 12? Maassluis huldigt Maarten 91 Hart Ambtenaren krijgen gelijk File door bloem kool Kosten 8 miljoen Schiedam woedend; minister beschikt 'Bewoners-deskundigen komen snel' V Ondanks problemen met provincie U heeft méér aan een goed vakantie-advies! \HLLERIUS 3S33SSOIE333SS voorjaar* POLO SHIRTS voor't gehele gezin! TEXTIELBÜHANS Sloopplan Zeeheldenbuurt: Provincie steunt 's-Gravenzande Donderdag 12 februari 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 30 -8 pagima-s Broerevest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De renovatie van 213 woningen in West zal toch eind 1981 klaar zijn. Na nogal wat problemen die zich de afgelopen tijd voordeden, „loopt de zaak nu als een trein",' aldus Jan van Ewijk, voorzitter van woningbouwvereniging Sint Jozef. De renovatie in West omvat het vernieuwen van deuren en gevels, ramen met isolatieglas, het herstellen van daken en goten en grondvloeren en het verbeteren van voegwerk aan gevels. Ook kunnen, waar be woners dat wensen, nieuwe douches en keukens aange bracht worden. De renovatie wordt uitgevoerd door het Schïedamse aannemingsbedrijf Kuijpers BV, een firma die door de bewoners zelf is uitge kozen. De renovatie is zeer ar beidsintensief, omdat geen twee woningen gelijk zijn. De kosten voor het project bedra gen acht miljoen. Eind 1980 dreigde het werk stopgezet te worden, doordat een aanvraag voor een geldle ning bij de provincie niet beantwoord werd. Zowel de opdrachtgever, de stichting sa menwerkende Schïedamse woningcorporaties (SSSW) waarbij Sint Jozef is aangeslo ten. als de aannemer kwamen financieel klem te zitten. Van Ewijk noemt het uitblijven van antwoord een 'superstaai- Schiedam Hele grote bloemkole' hebben voor de Benelux-tunnel een file van negen kilometer veroor zaakt Het dekzeil van een Franse vrachtauto met kisten bloemkool klapperde voor de hoogtesignalering van de tunnel, waardoor de ver- keerslichten voor de tunnel op rood 55 sprongen. Onder jj= politiebegeleiding is de wagen di =5 tunnel doorge- m voerd. [ADVERTENTIES J REISBUREAU BROERSVELO 157 - 010-731511 5111LQ - 8CMEDAM piktClacaste) axa 95 i® kiniermaten 104-184 dames maten 35-48 herra maten s-m-l-xl SCHEQAM KOEMARKT t VLAAfOfjGcN CAVBfCKMAiNWSlVjEL 67 UAASS-US KONINGSHOEK tje van bureaucratie'. „Er was al voor tweeëneenhalf miljoen geïnvesteerd en de banken weigerden verdere leningen. Bijna waren we genoodzaakt het werk stil te leggen, maar de benodigde handtekening van de provincie bleek achter af zonder veel moeite binnen te komen." Een ander struikelblok zijn de ramen geweest. Volgens de wensen van de bewoners was voor een zeer lage borstwering gekozen, zodat men gemakke lijk naar buiten kon kijken. Een enthousiaste tekenaar bij de ramenleverancier dacht echter dat deze maten niet juist waren en veranderde ze. Hierdoor kwamen de bewo ners letterlijk met een bord voor hun kop te zitten. De borstwering werd ruim een halve meter hoger dan ge pland. In samenspraak met de bewoners, die hun tuintje niet meer konden aanschouwen, heeft men voor een nieuwe constructie gekozen. Voorzitter Jan van Ewijk dankte gisteren de bewoners commissie voor de grote inzet, die zij bij deze problemen heeft gegeven. Van Ewijk uit te zijn dank op originele wijze door een kleur-teken-plak- kijkdooswedstrijd uit te schrij ven voor de jeugd in de wijk. „Ik kan toch geen eerste paal heien of eerste spijker slaan, ook geen raam plaatsen, want dat zou best fout kunnen gaan, maar een leuk alternatief is dan zo'n kleurwedstrijd," sprak Van Ewijk. Kinderen moeten bij deze wedstrijd laten zien wat zij graag in hun wijk zouden willen. Die wensen zal de woningbouwvereniging Sint Jozef naar de gemeente brengen voor een aanpassing van de woonomgeving. innuiintnniitimtitiimnmiuiinnnnniiiiiiinimntunininiinniiiiiriiiiuimiiiiiiiiintutmnmmtHimniiniinmiiiimiiiiMiiunmiiiinniiEmiiff Maassluis' burgemeester Jan van Es benoemt Maarten 't Hart tot ereburger van de stad: de schrijver krijgt de versierselen uitgereikt die behoren bij de zilveren medaille van de stad. Maassluis- Maassluis Profeten, die niet geëerd worden in ei gen stad, worden langzaam aan een zeldzaamheid. Gis teravond huldigde het Maassluise gemeentebe stuur de schrijver Maarten 't Hart op een wijze, die weinig overliet van de oude bijbelwijsheid. De 36- jarige schrijver, die zeker in zijn verhalen en romans de Maassluise geboorte grond nooit blijvend verla ten heeft, werd onder grote belangstelling benoemd tot ereburger van de stad. Een eer die in het verleden slechts één andere kunste naar ten deel viel: Feike Asma. „Mag ik mij nu ook in de toekomst belasting vrij vestigen in Maassluis?" vroeg 't Hart zich hardop af. De bijeenkomst gisteravond in de Koningshof stond in het teken van de voorpre mière van de film 'Een vlucht regenwulpen', die re gisseur Ate de Jong maakte naar de gelijknamige roman van Maarten 't Hart. De belangstelling was overwel digend groot. Behalve de Maassluise genodigden be vonden zich onder het pu bliek onder andere ook de schrijvers Maarten Biesheu vel, Anton Korteweg en Yvonne Keuls. 't Hart zelf bedankte zijn huldigers in een humoris tisch speech, waarin hij on verbloemd de belangrijke plaats die Maassluis in zijn leven en werk inneemt on derstreepte. Hij las een frag ment voor uit een nog niet eerder gepubliceerd verhaal, dat vele van de toehoorders in verrukking bracht door de onmiddellijk herkenbare Maassluise personages. Maarten *t Hart besloot zijn woorden met een zeer dub belzinnig gekozen bijbelci taat uit het boek Jesaja. „De tong van de stamelende zal vaardig zijn de schijn te spreken." iiiihiiiitiiniiiiiiiiiiniiMiiiiiiniiiiiiiiiriiiiiiimiiniiiinimiiiiüiiüiiniiiiiiiiiKHiiiDtinüniiiiuiniiiiimniHinmiifiiiinnutHimiiiiüimiimiiitinnmiiiiiiR Fr ovincie wijs isolatieplan a Schiedam De isolatie van 1403 huur woningen kan voorlopig geen doorgang vinden, omdat gedeputeerde staten van Zuid-Holland afwijzend hebben beschikt op een Schiedams gemeenteraadsbesluit hiervoor 8,3 miljoen gulden uit te trek ken. De provincie is het niet eens met de wijze, waarop Schiedam het isoleren wil bekostigen. Schiedamse stadsbestuurders zijn daarover in woede ontstoken. „Ik hoop dat u evenals ik de pest in heeft," zei wethouder Chris Zijdeveld gistera vond tot de leden van de commissie voor ruimtelijke ordening. De weigering van GS van Zuid-Holland om het miljoe nenplan goed te keuren bete kent voor Schiedam in de eerste plaats, dat met de uit voering van het eerste isola tieproject nog niet kan wor den begonnen. Dit project bestaat uit 351 gemeentewo ningen aan het Johann Straussplein. „Maar in deze blokkering kon den wij niet berusten," zeggen burgemeester en wethouders van Schiedam, „en daarom is gestreefd naar een voor beide partijen aanvaardbare oplos sing. Met de provincie heeft Zijdeveld het nu op een voor lopig akkoord gegooid. Uitslui tend voor de woningen aan het Straussplein kan via een begrotingstruc toch isolatie ge regeld worden, waarbij het aardige is dat de huurders niet meer gaan betalen dan volgens het aanvankelijke Schiedamse plan. Dat is een kwestie van overboeken naar de zoge naamde algemene bedrijfsre- serve. Daartegen heeft de pro vincie geen bezwaar. Nochtans was de commissie gisteravond laaiend. Zijdeveld zei: „Ik neig tot vloeken van vier lettergrepen, maar ik zal mij beperken tot '2ot'. In het provinciehuis in Den Haag hebben wij al in niet mis te verstane bewoordingen te kennen gegeven dat wij 2o'n situatie niet pikken." Daarmee doelt dc wethouder op het feit, dat Schiedam met zijn groot scheepse isolatieplan conform een rijksregeling werkt, maar door een lagere overheid dan het rijk, de provincie, tot stop pen wordt gebracht, In acht Nederlandse gemeenten is dat nu het geval. „Zo'n situatie mag niet blijven voortbe staan," aldus Zijdeveld. B en W van Schiedam wijzen erop. dat om die reden op ministe rieel niveau wordt gewerkt aan een betere regeling, die kan gaan gelden voor alle an dere complexen, waar Schie dam wil gaan isoleren. Vlaardïngén Wet houder Ba£ Goudriaan heeft gisteravond aan gekondigd dat het niet zo lang meer zal duren voor de gemeente drie mensen kan aanstellen, die bedoeld zijn voor het begeleiden van be- wonersgroepen in stadsvernieuwingspro- jee ten. Deze bewoners deskundigen, waarvan er drie moeten komen, worden aangesteld in navolging van de nota organisatie stadsver nieuwing. die onlangs door de raad is aange nomen. De provincie geeft uit een provin- ciaal fonds een subsidie die in drie jaar afloopt Na die periode zouden de bewonersdeskundi gen weer moeten af vloeien, of de gemeen te zou ze helemaal voor haar rekening moeten nemen. Het wachten is mo menteel op het goed keuren van de ge meentebegroting over 1981 en op het honore ren van de betreffende subsidie-aanvraag door GS, aldus Goudriaan. Als dat gebeurd is en dat wordt binnen kort verwacht kan de sollicitatieprocedure beginnen. De deskundigen krij gen ieder een werkge bied toegewezen. Eén is speciaal bedoeld voor de Gostwijk, een ander voor de VOP, en de derde voor de gecombi neerde wijken centrum en Babberspolder. Vlaardingen De raadscom missie voor stadsvernieuwing heeft gisteravond haar goed keuring gehecht aan het voor stel, dat de ambtenaren binnen de projectgroep hebben uitge bracht over de mogelijkheden tot sloop en renovatie in de Zeeheldenbuurt van de Oost- wijk. De alternatieven die de woningbouwverenigingen en vooral de bewoners hadden aangegeven in het eindrapport werden terzijde geschoven. Met name voor het bewoners- standpunt kon de commissie niet zoveel waardering op brengen. De bewoners hadden aangege ven dat zoveel mogelijk wo ningen zouden moeten worden opgeknapt, omdat er nu een maal een enorme behoefte is aan goedkope huurwoningen. Het TNO-onderzoek naar de kwaliteit van de huizen wil den ze niet als basis laten gel den voor definitieve plannen tot sloop of renovatie. Juist dat laatste was voor Wil lem Kwakkelstein (PvdA) niet erg verteerbaar. „Die bewo ners hebben zich maandenlang terecht sterk gemaakt voor een goed onderzoek naar de kwaliteit van de woningen. Destijds gingen ze niet ak koord met het globale onder zoek, dat was uitgevoerd vol gens de zogenaamde fietsmet- hode, en mede daarom is dit TNO-onderzoek uitgevoerd. Maar nu hebben ze ook dat onderzoek afgewezen. Wat willen ze dan? Wanneer kun nen ze dan wel akkoord gaan?" De commissie velde, afgezien van de sloop van een flink aantal andere huizen, ook een oordeel over een groepje van 30 verspreid staande woningen van woningbouwvereniging Samenwerking, die de bewo ners in elk geval hadden wil len behouden. De opknapkos- ten voor deze woningen zou den volgens de ambtelijke le den veel te hoog zou worden. „Je kunt die huizen voor maximaal 50.000 gulden op knappen. Maar daar komt dan nog eens 50.000 gulden bij voor het verbeteren van de funde ringen. Als het opknappen in totaal een ton gaat koeten, dan hoef je gewoon niet verder meer te praten," aldus Jan Landsheer, de ambtelijk pro jectcoördinator. Diverse leden van de commis sie spraken er hun teleurstel ling over uit dat de bewoners niet aanwezig waren, zodat men niet met hen van gedach ten kon wisselen. Landsheer gaf aan dat de bewoners waar schijnlijk verstek hadden laten faan, omdat ze bang waren dat et ambtenarenstandpunt toch wel aangenomen zou worden, zoals uiteindelijk ook gebeur de. Die vrees was er ook de oorzaak van geweest, dat de bewoners tijdens de laatste vergadering van de project groep voortijdig naar huis gin gen. De projectcoördinator verwachtte wel dat de bewo ners bij de rest van de plan nenmakerij betrokken zouden willen blijven. Binnen de projectgroep is ove rigens afgesproken dat beke ken wordt welke woningen het eerst worden gesloopt als duidelijk is, welke van de hui dige bewoners naar de nieuw bouw op de kaalslag verhui zen. De op die manier leegko mende huizen zouden het eerst tegen de vlakte kunnen. Den Haag Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland stemt in met een subsidie-aanvraag van de gemeente 's-Gravenzande voor recreatieve voorzienin gen nabij Slag Vlugtenburg. Het gaat om de aanleg van een parkeerterrein, een fiets pad, beplanting, lïgweide, voetpaden en een trapveldje. Het totale project moet 1.095.000 gulden kosten. De actievoerders laten het ©r niet bij zitten. Ook de komende dagen gaan zij acties op touw zetten om de familie van Koko Petaio alsnog een standplaats te bezorgen in Vlaardingen. JBL Dit nieuwsblad, w&ann u al het nieuw* uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeien bezorgd in combinatie mst het Rotterdam* Nieuwsblad e •o* o* .P"*1 ,ni" 90 VB Vlaardingen De Vlaardingse actievoerders, die dinsdaga vond Koko Petaio te hulp zijn geschoten, gaan verder met hun acties. Zij willen alsnog proberen om een standplaats te vinden in de gemeente Vlaardingen voor de familie van de zigeuner. Dat moet dan gezien worden als overbruggingspe riode, totdat de zigeuners terecht kunnen op het terrein aan de Buiksioterdijk in Amsterdam. Hoe de acties er gaan uit zien, weet men nog niet. Tijdens de eerste bijeenkomst gistermiddag is alles nog eens op een rijtje gezet en zijn de mogelijkheden tegen elkaar afgewogen. Overigens was men blij dat de gemeente Maassluis zich veel soepeler opstelde tegenover de zigeu ners dan Vlaardingen. Tot maandag mogen de zigeuners immers in Maassluis blijven staan. Voor PSP-raadslid Leo Zeef is de kous ook nog niet af. Tij dens de commissievergadering voor maatschappelijke dienst verlening vanavond wil hij tij dens de rondvraag wethouder Jelle Wijnstok aan de tand voelen over het gevoerde be leid inzake de verwijdering van de 2igeuners uit Vlaardin gen. Zeef speelt ook nog met een andere gedachte. Als hij de meerderheid van de raad achter zich kan krijgen, wil hij het college interpelleren over hetgeen is voorgevallen met de familie Petaio. Concrete plannen daarover heeft Leo Zeef echter nog niet. Hij wil eerst zijn achterban raadple gen en de opinies binnen de verschillende partijen pellen. Dan pas vindt hij het zin heb ben om eventueel een inter pellatie aan te vragen. Zeef toonde zich ook verheugd over het initiatief van Maas sluis om de zigeuners tot maandag onderdak te verle nen. „De familie was hard aan rust toe, want men zat echt ka pot dinsdagnacht. Ik hoop dat er nu snel een definitieve op lossing voor hen gevonden kan worden." Fractieleider Rien Lensvelt van SGP/GPV toonde zich gisteravond nogal verbolgen over het feit, dat hij niet op de hoogte was gesteld van de po gingen van de groep politici dinsdagavond om een oplos sing voor het zigeunerpro bleem te vinden. Hoewel hij er blijk van gaf niet te juichen bij de gedachte flinke groepen zi geuners op kosten van de ge meente onderdak te geven, was hij nogal nijdig over het feit dat hij niet was uitgeno digd en zelfs niet op de hoogte was gesteld over de bemidde lingspogingen. „Ik heb het al lemaal maar uit de kranten moeten lezen; ik heb niet ge hoord," klaagde hij. Hij speelt nog met de gedachte hierover bij een van de initiatiefnemers om opheldering te vragen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1