STAB/STREEK 3 Kruimelwerk levert buit van duizenden guldens op Opbouwwerker George Deibei vertrekt uitVOP 'X-mmm Baldadigen stichten brandjes Filmmiddag in de Kreek Filmdocument vervallen Schiedam misschien toch in NOS-programma Getuigen wijzen dievegges aan Vluchtelingen uit Eritrea op straat Zakkenroller betrapt Politie draait de knop dicht Wij* kvereniging wil eigen schaakclub dinsdag 17 februari 1981 VD/SC/WW Rampzalig als slag rond renovatie verloren wordt7 Vlaardingen De Vettenoordsepolder is op zoek naar een nieuwe opbouwwerker. Met in gang van 1 april treedt George Deibei, de hui dige functionaris, in dienst van de gemeente Rotterdam waar hij zich vooral bezig gaat houden met het begeleiden van vrijwilligers en beroepskrachten in het buurtwerk. Voor hem komt met dit vertrek een einde aan een boeiende periode. Er is in de VOP in de afge lopen jaren heel wat gebeurd. Veel van die gebeurtenissen heeft Deibei, die sinds novem ber 1977 in de wijk werkzaam was, meege maakt „De overgang van mijn toen malige functie van extern des kundige in Kralingen naar de VOP was niet zo erg groot. In het oude deel van Kralingen, zoals Jaffa, had ie met dezelf de situatie te maken als hier in de VOP: stadsvernieuwings problemen zijn in principe overal hetzelfde. Alleen is het hier in de wijkvereniging alle maal veel democratischer ge regeld. De democratie is hier het verat doorgevoerd van wat ik ooit heb meegemaakt, maar daar is deze wijkorganisalie dan ook een vereniging voor." Wijkgroep Het beleid binnen de vereni ging Wijkbelangen Vette noordsepolder, de werkgever van de opbouwwerker, wordt in eerste instantie bepaald door de zogenaamde wijk groep, een overlegorgaan waar iedere wijkbewoner zonder ge kozen te zijn deel van kan uit maken. Die wijkgroep is opge splitst in diverse werkgroepen, die zich bezighouden met spe cifieke taken: het buurtwerk. sociaal-culturele aanlegenhe- den, de bargroep, het peuter- speelzaalwerk enzovoort. Het bestuur van de vereniging staat loe van die structuur: dat orgaan houdt zich alleen met enkele specifieke beleidstaken bezig. George Deibei: „Door die misschien wat ingewikkel de organisatie komt de macht in de VOP inderdaad bij de wijkbewoner te liggen, en niet bij een almachtig bestuur of door Paul Houkes erger nog een machtsblok van beroepskrachten. Die con structie is een hele goede. Het moet echter wel op de juiste manier blijven werken. Er moeten in onze situatie bij voorbeeld meer besluiten in die specifieke werkgroepen worden genomen, zodat de wijkgroep zich meer met de grote lijnen kan gaan bezig houden. En je moet oppassen dat die afzonderlijke sectoren niet teveel verzelfstandigen, zodat ze de grote lijn uit het ïjvi W/ 7 xf. p?' -*1 ■'W>ï George Döiboi voor het nteuwe buurthuis van de VOP. „Daar is een enorme stimulans van uitgegaan." oog verliezen, want dan zakt de hele structuur in elkaar." Veel veranderd Lange tijd zijn George Deibei en peuterleidster Marijke Me- lief de enige beroepskrachten in de VOP geweest. Daar is in middels heel wat in veran derd. De eerste extra kracht was part time administratief medewerkster Maria Hardonk. Daarna, rond de opening van het nieuwe buurthuis, kwa men de tweede peuterleidster Nel Vrijmoet, sociaal-cultureel werkster Mine de Laat en be heerder Piet Solleveld in dienst En dan hebben we het maar niet eens over de diverse parttime huishoudelijke krachten, die in het buurthuis zorgen dat de zaak aan kant blijft „Dat is niet het enige: ook het aantal actieve vrijwil ligers is de laatste tijd enorm uitgebreid. Dat nieuwe buurt huis is een enorme stimulans. Er zijn allerlei nieuwe initia tieven ontwikkeld. Wat dat betreft is er inderdaad heel wat veranderd in de afgelopen jaren." Aan de totstandkoming van dat nieuwe buurthuis heeft George Deibei in zijn Vlaar- dtngse periode veel tijd be steed. Toch is dat in. zijn ogen met de belangrijkste taak ge weest, waar hij mee bezig was. Dat is in zijn ogen het buurt werk; de problemen rond de stadsvernieuwing in de wijk. „Die processen rond de nieuw bouw en de renovatie in de buurt zijn bijzonder belangrijk geweest. Het zou rampzalig zijn ais we die slag zouden verliezen. We hebben in de VOP een zeer evenwichtige wijk: alle bevolkingsgroepen zijn vertegenwoordigd. Je slaat de bodem er uit als je op grote schaal gaat slopen." Meer renoveren De recente successen die in de wijk geboekt zijn met de reno vatie van twee grote com plexen in de Pieter Karei Drossaartstraat hebben George dan ook veel genoegen gedaan. „Ik ben er ook van overtuigd, dat er nog veel meer gereno veerd kan worden in dat oude deel, als de politieke wil er maar is. Het gaat er maar om: waar kiest men op het stad huis voor. Eind deze maand gaan we een grote bewoner senquête houden in het oude deel van de wijk. We willen precies weten wat de bewo ners voor ogen hebben. Je kunt wel als een gek ergens voor gaan knokken, maar dan moet je wel weten waar je het voor doet. Daarnaast is een goed kwaliteitsonderzoek no dig: dat moet binnenkort uit gevoerd worden. Maar dan nog blijf ik bang dat men op het stadhuis niet de juiste keu ze zal willen maken." Toch is er volgens George Deibei ook op pohtiek gebied al heel wat veranderd. „Men weet op het stadhuis inmiddels drommels goed, dat men met meer om de wijkbewoners heen kan. Dat besef begint ook in de andere wijken door te dringen en dat is een uitstekende zaak." Het is overigens opvallend, dat er veel minder vrijwilligers te vinden zijn die zich voor de stadsvernieuwingsproblemen willen inzetten in vergelijking met hei aantal mensen dat ac tief is in de sociaal-culturele sector. George Deibcl beaamt dat. maar is er niet verontrust over. „Het buurtwerk is nou eenmaal veel gecompliceerder dan sociaal-cultureel werk. Het ligt ook wat verder uit de belangstellingssfeer van de meeste mensen. De bereidheid om vanaf het eerste begin aan dit soort zaken te werken is niet zo groot Pas als de bull dozer voor de deur staat ko men de mensen in actie. Maar dan kun je ook inderdaad op ze rekenen." Was de stap destijds vanuit Kralingen naar de VOP niet zo groot; het zal straks best wennen zijn als hij vanuit de VOP weer terug gaat naar Rotterdam. Hij treedt daar im mers in dienst van de gemeen te. „Ik heb nu acht of negen jaar in mijn werk tegenover gemeentebesturen gestaan. Nu ga ik naar de andere kant. Ik heb er dan ook best even over moeten nadenken, voor ik ja zei." Vlaardingen Een loods in de BI eekstraat heeft afgelopen vrijdag vlam gevat. Omwo nenden konden binnen korte tiid het vuur doven. De ter plaatse gekomen brandweer hoefde geen dienst te doen. Waarschijnlijk heeft men de loods aangestoken met wat oude kranten die daar opgesla gen waren. Een kelderbox van de flat aan de Van Blankenheimslraat is vrijdag de dertiende vrijwel geheel uitgebrand. Oorzaak en schade zijn nog niet bekend. Tijdens het weekeinde hebben op het terrein naast de Wind mill een aantal brandjes ge woed. De baldadige jeugd heeft vermoedelijk op diverse plaatsen wat afvalhout in brand gestoken. Een onder zoek naar de daden heeft tot nu toe geen resultaat gehad. Schiedam Een bingo avond wordt woensdag ge houden in clubhuis de Kreek. Aanvang 20.30 uur. Vrijdag is er in hetzelfde clubhuis de sociëteit Old Friends die van 9 tot één uur 's nachts harde Rock en funkplaten draait Toegang gratis. Clubhuis de Kreek organi seert zaterdag een filmmid dag voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Er worden teken films gedraaid van Donald Duck, Fopeye, Tom en Jerry. De middag begint om half twee en is om ongeveer 3 uur weer afgelopen. De toegangs prijs is 1 gulden. Clubhuis de Kreek, Lange Haven 92. t an Schaper krijgt alsnog erkenning Hans de Ridder Schiedam Zes jaar na het conflict tussen de gemeen te Schiedam en de Rotterdamse cineast Hans de Ridder komt de omstreden documentaire over de glorie en het verval van Schiedam misschien toch nog op televisie. Want, met de vertoning van de verguisde film 'Schie dam kiest voor het water' (1962) van Jan Schaper, van avond in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat, beleeft meteen ook het daarvan afgeleide filmverslag van De Ridder een opwaardering. Er is sprake van dat Schaper een nieuwe copie gaat leveren aan de gemeente, nu een oude ondanks de schaarse vertonin gen beschadigingen heeft op gelopen. Zijn film wordt nu erkend als historisch docu ment, dat een Schiedams décor laat zien zoals dat twintig jaar geleden nog bestond maar nu al niet meer. En Hans de Rid der, die in 1975 ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam een uit treksel daarvan maakte, aan gevuld met nieuwe beelden, ziet waarschijnlijk daardoor over enige tijd zijn werk als nog in net NOS-programma 'Van gewest tot gewest' uitge- Schiedam Met haar twee jongere vriendinnen is een 30-jarige Rotterdamse gearresteerd op verdenking van verscheidene win keldiefstallen en soortgelijke misdrijven op de markt. Vorige week vrijdag stalen de drie dames onder andere een scheerappa- raat in een winkel op de Schiedamseweg in Rotterdam, twee paar «ehoenen in een winkel op de Broersvest in Schiedam en voorts allerlei spulletjes van de weekmarkt op het Broersveld. Op de markt wezen getuigen de politie het drietal aan. Inmid dels heeft huisbezoek aan de woning van de Rotterdamse duide lijk gemaakt, dat zij al vaker in winkels artikelen achterover drukte. zonden worden. Ook in 1975 -was daar sprake van, maar toen de gemeente Schiedam dwars ging liggen, liet de NOS het afweten. Met de program- tnaleiding wordt een dezer da gen echter opnieuw contact opgenomen. Armoe en alcoholisme Hoe komt dat zo plots? Scha per zegt zelf dat het te maken heeft met een wisseling van de wacht in het college van bur gemeester en wethouders. Zo heeft oud-burgemeester Harm Roelfsema zijn film uit 1962 al tijd beschouwd als een aanval op het gemeentelijk sloop be leid in binnenstad en bran- derabuurt en ook diens opvol ger Arie Lems heeft nimmer een tevreden woord voor 'Schiedam kiest voor het wa ter* over gehad. Maar het was vooral PPR-wethouder Hans van der Wilk, in 1975 voor dat soort dingen verantwoordelijk, die moeilijk deed en er de oor zaak van was dat de bewer king. die Hans de Ridder van Schaper* film had gemaakt, niet op de buis kwam. Van der Wilk was een geducht bestrij der van alle sympathieën, die Schiedam Inbrekers hebben de laatste dagen in Schiedam weer goede zaken gedaan. Behalve de toe valstreffer bij Baartmans BV aan de Ringersstraat, Waar 5300 gulden aar, buitenlandse valuta werd mee genomen, raapten zij bij kruimelwerk over de hele stad "og eens voor zo'n 5500 gulden bijeen. Het vermelden waard is om te beginnen een kelderinbraak op het ("hopinpiein, waar een racefiets, een autostofzuiger en koffers werden gepikt. Totale waarde 1450 gulden. nee, inhoudend 100 gulden, een bankpuje, foto's en een paar «trippenkaarten. De hond des huizes had de insluiper niet kunnen tegenhouden, wel had het dier aangeslagen. Uit een auto In de Frederik Hendrikstraat is geluidsappa- de Stadhouderslaan was «et de melkboer, die op een pgevcn ogenblik een buiten lander met kort krullend haar JJ» huia zag binnenglippen, Hij alarmeerde de 47-jarige be- woomater, die ontdekte dat ie- ln*öd hem door de achterdeur Van de woning was gaameard in aijn bssit de portamon- klokje gingen over in illegaal beziL Een kraak in een woning aan hel Edisonplein leverde de da der 16 girocheques op, alsmede een paspoort, een gouden ket tinkje en familiefoto's. Bij Radio Bob aan de Singel werd een xwartwit-tv met ra- diocassetterecorder gestolen. Het ding had een waarde van 050 gulden. Buurtbewoner* hebben opgemerkt, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag enkele perionen zich vlak voor de winkel in een auto op hielden. Verder mist de politie ratuur gartolen. Een ecuüizer, twee apeeken en «en kwart»- gegevens. Uit een tuinhuisje op het cora- Klex Thurlede weroen artike- :r ter waarde van 450 gulden gestolen. Een transistorradio, een boorkop, een schijnwerpe runit en handgereedschap vormden de buit. Ook uit een kelder van een 62-jarige bewo ner van de Nieuwe Damlaan verdween gereedschap, onder meer een handzaag en elektri sche apparatuur zoals een de- coupeermachine, een boortol cn een vlak*chuurmachien. En dan wa* er ook nog de gis teren gemelde inbraak in een benzinestation, waar voor 1500 gulden aan wasmiddelen en brandstof werd gestolen. Dat was overigens in de Nieuw Ma then esser* treat, niet in de Nieuwe Maasstraat uiteraard, want daar is geen benzine pomp. in het 700-jarige Schiedam naar de tijd van de jeneverglo rie uitgingen. Die jenever, zei Van der Wilk, die zorgde al leen voor economische bloei van de stad, maar het gelijktij dige leed onder de werkende klasse was schrijnend. Armoe en alcoholisme was in de bran- dersstad troef. Zwart Nazareth kende vreselijke sociale ellen de. Daar nu groots over doen en ongenuanceerd blij zijn met door Kor Kegel alle behouden distilleerderijen, dat was iets waar Van der Wilk niet makkelijk toe over ging. Roelfsema was voor die tijd al rigoureuzer geweest* hij heeft zien nooit druk gemaakt voor behoud van historische panden. In zijn tijd viel de branderebuurt en een schamel maar toch nog waardevol res tant is er nu van over. En dit nu, de sloop van gebouwen waar Schiedam mee had ge leefd, Het Jan Schaper tref fend in zijn film zien. Geen wonder, dat de vroede vade ren er geen heil m zagen. Tijden veranderen. Schaper heeft ondervonden dat Schie dams huidige burgemeester John te Loo meer enthousias me betoont voor het binnen twee decennia uniek gewor den filmverhaal, uniek omdat elders geen levende beelden van het toenmalige Schiedam bestaan. En Te Loo zou het een schande vinden, dat Schie dam nooit aandacht heeft ge schonken aan Schaper* mate riaal. En komt dat er nu als nog van? De bewoneravereniging Schie dam-Centrum heeft het lo venswaardige initiatief geno men ter gelegenheid van haar eerete lustrum Jan Schaper uit te nodigen ziin film te komen draaien, en dat gebeurt vana vond in zaal Beatrix, rond half tien. Dat maakt in elk geval de discussie weer los. Schaper heeft al vernomen, dat net stadskantoor een nieuwe copie wil hebben. Het Passagethea ter beschikt over een 33 milli- meter-copie, alleen geschikt voor de grote zaal. Voor kleine filmvoorstellingen is echter een 16 mm-copie meer ge schikt en die nu is flink be schadigd. Volgens Schaper is met de nieuwe gemeentelijke erken ning ook de weg vrijgekomen voor tv-uitzendmg van De Ridders documentaire. Met toestemming van Schaper ge bruikte Hans de Ridder in 1975 beelden uit 'Schiedam kiest voor het water' en aange vuld met nieuwe opnamen was het geheel rijp voor 'Van gewest tot gewest'. Totdat het college van B en W (met Lems en Van der Wilk) met het be streden argument op de prop pen kwamen dat Schiedam de auteursrechten van Schapers film bezat en dat de NOS dus eerst toestemming aan het ge meentebestuur moest vragen. Dat leidde tot het nu zes jaar lange uitstel van tv-uitzcn- ding. Hans de Ridder over woog een kort geding, maar kreeg het gevoel dat het juri disch moeilijk en duur kan zijn tegen een gemeenteappa raat op te boksen. Een helpen de hand bood CDA-raadslid Siem Rosman hem door in de cember '75 schriftelijke vragen te stellen over de vreemde weg, die B en W bewandelden. Maar bij een simpele beant woording daarvan is het sinds dien gebleven. Verder dan wat privévertomngen van hun werk kwamen Schaper en De Ridder niet In het Zakkendragerehuisje, dat Jan Schaper ooit samen met jonge Schiedammer* res taureerde en dat hij nog im mer van de gemeente huurt, zei de filmer vrijdagavond nog: „Ik vind dat een prima initiatief van die bewonersve reniging. Leuk dat ze met zoiets komen, ja toch? Dat maakt de tongen weer los." En vanavond zal hij er waar schijnlijk ook nog wel een praatje bij houden. Burgemeester Te Loo, gistera vond om commentaar ge vraagd, deelde mee: „Ik heb 'm gezien cn ik vind het een zeer aanvaardbare film. Ja, dat ik dat vind, is een beetje provocerend, heb ik achteraf begrepen; de meningen zijn daarover verdeeld. Maar ik vond die film zeer boeiend. Het is zwart-wit, een beetje verouderd, dat wel, maar toch..." Te Loo desgevraagd: „Als er behoefte aan is om die film va ker te gaan vertonen, zou ik daar geen bezwaar tegen heb ben. Ik heb dat overigens nog niet in het college overlegd, maar ik zie geen problemen." De burgemeester vindt een volle week in Passage wel wat 'zwaar' voor de film, maar in cidentele vertoningen moeten wat hem betreft kunnen wan neer daar vraag naar is. Jan Schaper Schiedam Binnenkort staan twee vluchte lingen uit Eritrea zonder dak boven het hoofd. Nu biedt de kosterij van de Bethel- kerk nog onderdak, maar gezien deze kerk gesloopt gaat worden, moeten de vluchtelin gen uitzien naar een ander 'huia'. De Eritrese vluchtelingen zijn een man van 26 jaar en een vrouw van 23 jaar en verblij ven al een jaar in Nederland. Beiden werken en kunnen een redelijke huur betalen. Een van hen heeft naar alle waarschijnlijkheid al een ander huis gevonden, de ander staat per 1 maart met de spullen op straat. Het bureau huisvesting kan geen hulp bicden. Zij zijn derhalve op zoek naar iemand die «en tietje een zelfstandige woning kan bie den. Contactpersonen zijn mevrouw Marcus, telefoon 707372. M. Snoek 260691 of S. van "Wenaum, telefoon 732292. Vlaardingen Een 22-jarige Rotterdammer is vrijdagmid dag op heterdaad betrapt toen hij uit een garderobe van een bedrijf aan de Mercuriusstraat, een portefeuille wegnam. Na een proces-verbaal werd hij heengezonden. Uit de school aan de Kraanvo gellaan is in de nacht van don derdag op vrijdag ingebroken. Er werden 45 vulpennen ont vreemdt Schiedam Tweemaal heeft de politie muziekapparatuur in beslag genomen, omdat de eigenaars herrie en storing in hun buurt veroorzaakten. In de Franklinstraat had een 24-jarige jongeman zijn pick up tot ergernis van zijn bu ren wijd opengedraaid en die rampestamp duurde tot in de nacht door, totdat agenten er een eind aan kwamen ma ken. In de Johan van Oldcnbar- nevelLstraat was het een 17- jarige jongen, die met behulp van microfoon, voedingsbak en oscïlator liedjes uitzond en derhalve televisieuitzendin gen en koffieapparaten in Nieuwland stoorde. Ook zijn apparatuur is in de heilige handen van Hermandad overgegaan. Vlaardingen Wijkvereni ging Hoevenbuurt organiseert met de schaakvereniging HVO woensdag een schaakavond voor jong en oud. Men wil kij ken of er behoefte bestaat aan schaakclub voor volwassenen uit de buurt. Voor de jeugd wordt een schaakclub opgezet bij de vereniging HVO waar men onder deskundige leiding de jeugd gaat opleiden in de schaaksport De schaakavond begint om 19.00 uur in zaal de Deel aan de Baarnhoeve 6. Voor de jeugd tot en met 13 jaar is er gelegenheid om wat wedstrij den tegen elkaar te spelen. Ouderen en volwassenen zul len snelschaakwedstrijden houden. Om te inventariseren hoeveel schaakmateriaal nodig is moet men wel van te voren inschrijven, telefoon 74.45.95 en 74.24.32. Inschrijfkosten zijn 1,50 gulden voor de jeugd tot en met 13 jaar, overigen 2,50 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3