SCHIEDAMSCHE COURANT Kk i eetit., proef 23 Plannen deel Holy- eentrum gepresenteerd krant Onvoldoende kredietbewaking: Leerlingen brengen twee musicals D'66 wil bloeiende hoofdstad- Schiedam Schiedam genoemd als standplaats voor zigeuners Raad Schiedam unaniem: Provincie moet weigering isolatieplan herzien VIaardingen De aanleg van de kabeltelevisie gaat de Vlaar- dingse gemeenschap nog eens een kleine vier miljoen gulden ex tra kosten. Als oorzaak van de onvoorziene extra uitgave geeft het college aan „het niet goed functioneren van de kredietbewa king bij het onderhavige bedrijf (het GEWB, red.), hetgeen wij ten zeerste betreuren." CDA wil vrijwilligers bij overblijf- experiment Wellicht gebruik van aardwarmte Extraatje voor buitenlandse kinderen Abonnee, draait voor vergissing' Brandweer krijgt 2e telefoonkabel Woensdag 18 februari 1981 •ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 34 -*6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie £63091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeenteraad wil dat Gedeputeerde Staten hun standpunt over de Schie- damse isolatieplannen onge daan maken. Gisteravond zijn alle fracties unaniem akkoord gegaan met een PvdA-motie waarin ernstig bezwaar tegen dit besluit wordt aangetekend. Gedeputeerde Staten hebben geweigerd 8,3 miljoen uit te trekken voor de warm te-isola tie van 1403 gemeentelijke huurwoningen in Schiedam. Zij is het niet eens met de ma nier, waarop Schiedam het iso leren wil bekostigen. Directe consequentie van dit besluit is dat met het eerste isolatieproject van 351 wonin gen aan het Johann Straus- plein voorlopig nog niet be gonnen kan worden. „Het is een schandaal dat Gedeputeer de Staten onze isolatieplannen frustreert," zei wethouder van ruimtelijke ordening Chris Zij develd gisteravond. „Wij wer ken exact volgens de regeling van het ministerie en GS, dat een lagere overheid is, blok keert dit." De statenfractie van de PvdA is al bezig schriftelijke vragen op te stellen inzake deze kwes tie voor Gedeputeerde Staten. „Uitstel werkt alleen maar kostenverhogend," sprak PvdA-raadslïd Aad Wiegman. „In een tijd waarin wij streven naar energiebesparing is het teleurstellend dat GS zulke reacties geeft" CAI kost nog 4 miljoen méér Een momentopname uit de musical 'Het koffertje van meneer Van Dalen', opgevoerd door leerlingen van de basisschool Albertus Magnus. Schiedam Leerlingen van de Albertus Magnus- school en kleuterschool Jacintha hebben gisteravond de musical 'Het koffertje van meneer Van Dalen' ten gehore gebracht. Een met familieleden gevuld Passa getheater kon na afloop tevreden zijn over de presta tie. De musical van Benny Vrede is een actueel stuk dat handelt over een jeugd actiegroep die vecht voor een schoon milieu. 40 leerlingen van de basisschool Alber tus Magnus namen hieraan deel. Kleuterschool Ja cintha speelde 'Wie vaart er mee', een verhaal over piraten en een goedmoedig zeemonster die op een on bewoond eiland zitten. De producties zijn door leerkrachten en enkele ouders in elkaar gezet. De ouders hebben geholpen met het decor, de rekwisieten en de kostuums. Schiedam CDA-raadslid Rita van Lambalgen wil vrij willigers inschakelen om op die manier het nu zo kostbaar genoemde overblijfexperïment op kleuterschool Het Windas te verlagen. „Het is een geld verslindend experiment," sprak zij gisteravond in de ge meenteraad. „Er blijft nu nog zo'n 6000 gulden over voor overblijfmogelijkheden in an dere wijken en dat is veel te weinig. Elke wijk heeft daar behoefte aan, dus moeten we de gemeenschapsgelden even redig verdelen. Als we er meer ouders in betrekken, werkt dat kostenverlagend." Dat overblijfgelegenheden ge handhaafd moeten blijven, vond ook Jos van der Lugt fPvdA). „Het is een dure aan gelegenheid, maar dat moet geen belemmering zijn om er mee door te gaan. Misschien is een andere opzet mogelijk." Van der Lugt stelde voor de evaluatie van het experiment in Kethel te vervroegen zodat een duidelijke kijk op de za ken gegeven kon worden. Wethouder voor onderwijs Herman Posthoorn vond dat de normale arbeidscontracten, zoals ze nu zijn, gehandhaafd moeten blijven. „Het kost in derdaad meer geld dan de be doeling was, maar om de con tinuïteit te garanderen moeten we doorgaan op deze manier en niet met vrijwilligers gaan werken." Vlaardingen De plannen voor de helft van de geplande nieuwbouw in het middengebied van de Holywijk ziin klaar: hier komen 270 woningwetwoningen. De mogelijkheid be staat dat de gemeente bij de energievoorziening gebruik zal gaan maken van een vorm van aardwarmte. Mochten de ideeën die daaromtrent bestaat doorgang vinden dan zal dit het eerste grote bouwproject zijn, waar de nieuwe techniek wordt toegepast Den Haag Het onderwijs aan anderstalige leerlingen heeft van het rijk een extra steuntje in de rug gekregen. Maassluis krijgt ƒ11.000-, Vlaardingen ƒ31.000,- en Schiedam ƒ35.000,-. Het betreft een eenmalig bedrag. Het gulle gebaar werd mogelijk gemaakt door de on derwijss takingen van vorig jaar, waarbij het rijk in het totaal drie miljoen gul den overhield aan niet betaal de salarissen. Het geld zal besteed moeten worden aan leermiddelen ten behoeve van de anderstalige kleuters en lagere schoolleer- lingen. Vlaardingen en Maas sluis weten nog niet precies hoe ze hei extraatje zullen ver delen- Schiedam zal het geld toekennen aan de afzonderlij ke scholen, al naar gelang daar meer of minder migrantenkin deren zitten. Gisteravond presenteerde ste- debouwkundige Van Bende- gom van de firma Kuyper Compagnons en architect Henk Klundert de plannen aan enkele raadsleden. Het ge bied waar het om gaat ligt tus sen de Holysingel en Chur- chillsingel. Veel van de 270 woningen, die de architect op speelse wijze heeft gegroe peerd en in het totaal vier woonlagen omvatten, zullen bestaan uit driekamerwonin gen. De oorspronkelijke plan nen tot overdekt parkeren blijken om financiële redenen losgelaten te zijn. Verwacht wordt dat de eerste paal voor het project dit najaar geslagen zal worden, al heeft men nog geen aannemer kunnen vin den. Ook de hoogte van de hu- •ren is nog niet bekend. Het onderzoek naar de renta biliteit van de gebruikmaking van aardwarmte is nog gaan de, evenals besprekingen met het ministerie. Wethouder Goudriaan verwacht echter 'een positief afloop. Het princi pe is gebaseerd op een omge keerd koelsysteem': opge pompt grondwater wordt afge koeld, de daarbij vrijkomende warmte wordt opgeslagen in een warmtewisselaar en zo verder benut. In 1979 werd de raad al ge vraagd om meer dan twee miljoen extra, zodat de totale •overschrijding in de buurt ligt van de zes miljoen. Dek king van het gat zal moeten geschieden door verhoging van de abonnementskosten. Gedacht wordt aan een ver hoging tussen de 5 10 pro cent. Een meevallertje daar bij is dat bij de oorspronkelij ke ramingen uitgegaan is van een lager aantal abon nees dan nu het geval blijkt; anders was de verhoging nog drastischer geweest. De enorme overschrijding van de oorsponkelijke ra mingen houdt verband met een verkeerde taxatie van de verantwoordelijke gemeente dienst. Dacht men aanvanke lijk bij aanleg van de kabel televisie in de hoogbouw te kunnen volstaan met reno vatie en modernisering van het oude systeem, enige tijd geleden bleek reeds dat de PTT dat niet accepteerde, waardoor de kosten aanmer kelijk hoger zouden uitko men. In oktober 1978 werd al bekend dat het zogenaamde rijgnetsysteem in de hoog bouw niet meer toegepast mocht worden. „Wij dachten echter dat het niet zo'n vaart zou lopen," licht een ambte naar bij het energiebedrijf toe. Volgens vele raadsleden, ge confronteerd met de over schrijdingen, hadden de wet telijke ontwikkelingen al veel eerder bekend kunnen zijn. VVD-raadslid Floor Quast: „Het was voorspelbaar dat dat verbod er aan zou komen." En ook PvdA'er Gerard Boender en CDA-fractieleider Jo Schriel toonden zich zeer veront waardigd. Donderdag staat de directeur van het energie bedrijf, ir W. F. Pinkse, in de commissie financiën dan ook een heet vuur te wachten. De behandeling van deze kwestie zal overigens niet in de openbaarheid gebeuren. Het betreffende deel van de commissievergadering is be sloten verklaard. In 1977 koos de raad met op zet voor een technisch sy steem dat weliswaar duurder uit zou komen dan het ge bruikelijke CAI-systeem, maar dat voor de toekomst daarentegen meer mogelijk heden bood. De totale kosten die de raad toen voor werden gehouden bedroegen onge veer 17 miljoen gulden. Daar kwam een aanvullend kre diet overheen van 2 miljoen. En nu zal de raad nog eens 4 miljoen extra moeten slik ken, zodat de voorlopig be groting een eindbedrag van 23 miljoen gulden geeft te zien. Ondanks de woede van de raad valt echter niet te verwachten dat het extra krediet wordt afgewezen. Het karwei moet gewoon worden afgemaakt. in AA is juist in jeneverstad Schiedam nodig. Pagina drie. Mari den Draak heeft een grote band met de stad. Pagina drie. De potitie moet het met minder doen. Toch blijft, zeker in Vlaardingen, het dienstbetoon gehandhaafd, aldus commissaris Van Toledo. Pagina vijf. Met Leo van Osten moeten ze weer serieus rekening houden. Pagina zes. WD-raadslid verhulsdonck: geroerd door fantasie van D'66. Vlaardingen De onduidelijkheid over de nabije toekomst voor de zigeunerfamilie van Koko Petaio duurt nog altijd voort. De groep, die de afgelopen dagen bivakkeerde op het kermisterrein aan het Erasmusplein in Vlaardingen, moest vanmiddag om 2 uur de stad verlaten hebben. Vanmorgen was nog niet duidelijk waarheen de groep van middag zou trekken, maar steeds hardnekki ger werd sinds gistermiddag buurgemeente Schiedam genoemd. Volgens Paul van Ewijk, vertegenwoordiger van de stichting ROM die zich het lot van zigeuners aantrekt, zou die stad met name genoemd zijn binnen de tweede kamerfractie van de PvdA, die zich steeds nadrukkelijker met de zaak schijnt te bemoeien. Hei Gusto-ierrein in Schiedam zou daarbij aangegeven zijn als mogelijke locatie, maar de nieuwe eigenaar van het complex zou daar niet veel voor voe len, zo as inmiddels gebleken. Over andere plekken binnen de stad zou overleg zijn ge weest met burgemeester Te Loo van Schie dam. De burgemeester was vanmorgen met voor bevestiging hiervan bereikbaar. De Vlaardmgse wethouder Wijnstok ver klaarde gistermiddag dat het gemeentelijk standpunt in die gemeente ongewijzigd was gebleven. Nogmaals was hem door diverse instanties medegedeeld, dat de tijdelijke standplaats in Amsterdam nog altijd een goed alternatief biedt, ook al voelt Petaio zich op die plek door omwonenden bedreigd. Schiedam Het college gaat alle invloed aan wenden om Schiedam hoofdstad te maken var» de nieuwe provincie Rijnmond, De gemeente raad heeft dit gisteravond met zeventien stem men vóór en 14 stemmen tegen besloten na een motie van Annemarijke Peterhans van D'66. Peterhans vond Schiedam hoofdstad maken dé kans om de stad nieuwe impulsen te geven. „Die kans moet energiek aangepakt worden, want het verwezenlijken ervan zal een zware dobber zijn. Schiedam moet een bloeiend en levendig middel punt worden." Het D'66 raadslid vond dat voor dit algemeen belang de partijpolitieke belangen moes ten wijken. Gerard Verhulsdonck (VVD) zorgde na lange tijd weer eens voor een lachserenade m de raad in zijn reactie op de motie. Verhulsdonck was geroerd door de fantasie van D'66 orn Schie dam hoogte te laten maken in de 'vaart der ste den'. „Ik bewonder uw ijver en zou zwichten voor uw charme als u geen motie ingediend had," schertste hij en gaf in dezelfde trant zijn visies over de in de motie neergezette argumenten. „Die centrale ligging hangt af van hoe je het bekijkt," sprak hij. „Dat onze stad 700 jaar bestaat is geen uitzonderlijke toestand, want zo zijn er meer en die historische banden met het Openbaar lichaam Rijnmond waar u het over heeft, daar is niets an ders dan gelazer mee geweest. En wat het bevol kingsaantal betreft, daar kunnen alle amtenaren en alle inwoners van Schiedam zelf wat aan doen," besloot Verhulsdonck zijn reactie. Hij vond Peterhans* motie eerder een motie van wantrou wen dan een beleidsondersteuning „Ons college loopt hard genoeg en zullen heus wel serieuze po gingen ondernemen Schiedam als hoofdstad aan te prijzen, maar dat wel met meer uitgesproken argumenten dan die u opnoemt." Vlaardingen - Binnenkort zal een extra telefoon kabel naar de meldkamer van de brandweer wor den aangelegd. In het verleden is het voorgeko men dat de brandweer via de telefoon onbereik baar was omdat* de PTT elders m de stad werk zaamheden verrichtte aan het telefoonnet Door een dubbele kabel naar de ka/erne aan de Hof- laan te trekken hoopt men dat te voorkomen Met het aanleggen van een tweede kabel is een bedrag gemoeid van zevenduizend gulden. De raadscom missie voor algemene zaken heeft zich inmiddels akkoord verklaard met de uitgave. JSL Dit nieuwsblad. v/ai ami j ron I cor Rat waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt ronder extra kosten bezorgd in combinatie met hel Rotterdams Nieuwsblad. ToS,c' ,W' enM«iC VB AM «34.3°°° I.»*' ADVERTENTIE *cVRN DUITS TOPMBRK* korte riiYtrw 104-175 SCHEEAM KOEMARKT MAASSLLPS KOWMGSHOfeK.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1