STREEK Lenen glastuinders mogelijk nadelig I If? M Padvinders vieren feest H APOTHEKERS ASSISTENTE Vliegtuigje van rijkswaterstaat tuurt onafgebroken Noordzee af IJL. HOUTSTRA nr KLEEFSTOFFEN IRVAREN ADMINISTRATEUR Demi chef de partie y HEBTGROTE KANS METEEN KLEINTJE 5 D. van Geyl Zn. mS DELTA HOTEL Vlaardingen LEI in rapport: Bingo Café's met carnaval Fototoestel gestolen Koffie-ochtendin 'f Nieuwelant woensdag 18 februari 1S81 VD/SC/WW Pollution Control' zoekt inilieuvervu ilcrs zelf op .-"ft Hoek van Holland Olielozingen op zee zijn he laasniet zeldzaam meer. Regelmatig wordt er ille gaal gedumpt. Liefhebbers van een stevige wandeling langs de Westlandse kuststrook, maar ook de strand en badgasten, ondervinden dat regelmatig aan den lij ve. Niet zelden braken de wassende golven de olie achtige substantie op onze stranden. De vervuiler 2elf probeert intussen driftig buiten schot te blijven. Hardnekkige ont kenningen zijn nog de minst felle reacties van de kapi teins die worden aangeval len. Vaak volstrekt ten on rechte, zoals intussen bekend is. De kleine en grote olietan kers worden —evenals het overige scheepvaartverkeer op de Noordzeeintensief gecontroleerd. Door Jan Rie ken bijvoorbeeld. Jan Rieken is in dienst van de directie Noordzee van rijkswater staat. Als waarnemer aan boord van de Pollution Control. Vijf dagen per week vliegt hij over de Noordzee. Op zoek naar schepen du het met de zorg voor een leef baar milieu minder ernstig nemen. Op zoek naar mensen door wiens optreden de zeevogel stand ernstig wordt bedreigd en die een aanslag doen op ónze redelijk witte stranden. De Noordzee wordt systema tisch afgezocht Per vlucht wordt een kwart van het hele gebied bekeken. Van daag gaat onze vlucht naar het zuidelijke deel van het Noordzeegebied dat onder rijkswaterstaat ressorteert. Over de koppen van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden vliegt de Piper PH- RWS naar Zeeuws Vlaande ren om van daaruit de eerste trek over zee te maken. Richting Engeland. Het is de drukst bevaren scheepvaartroute ter wereld, met zijn aan- en afvoerwe- gen. van Rotterdam, De vlucht van vandaag gaat spe ciaal langs de ankerplaatsen van grote schepen die daar wachten tot ze kunnen wor den gelost. Zuidwestelijk van de Nieuwe Waterweg ligt een anker plaats voor schepen en ten noordwesten van Hoek van Holland is er een voor super tankers van zo'n 200.000 tot 300.000 ton. Deze 'grote jongens' liggen ongeveer zes mijl uit de kust. Ze kunnen de havens niet in omdat ze te diep steken. De ankerplaats ligt ver uit de kust om eventuele verontrei niging van de stranden te voorkomen. Het overladen van de olie gebeurt op volle zee. Preventieve werking Bij de ankerplaatsen gaan de mannen van de Pollution Control een stuk lager vlie gen dan de gebruikelijke driehonderd meter. Om een paar schepen vlie gen ze een extra rondje. „Wij hebben zeker ook een pre ventieve werking", zegt Jan Rieken „het is algemeen be kend dat wordt gecontro leerd op het illegaal lozen van afval. Minder kapiteins zullen overgaan tot het over boord gooien van rommel omdat zij weten dat er een dikke kans in zit dat ze wor den betrapt." Ook andere instanties letten op vervuiling. De afgelopen jaren heeft rijkswaterstaat meldingen binnengekregen van de Marine Luchtvaart Dienst, van luchtmacht en burgerluchtvaart, van koop vaardijschepen en rijkspoli tie. Als een kapitein wordt be trapt op het illegaal 'over de muur' zetten van afval, krijgt hij overigens in de .meeste gevallen géén boete Wel komt het internationale overleg op gang maar men is nog niet zover, dat daadwer kelijk straffen kunnen wor den uitgedeeld. Stort een schip uit een be paald land olie in zee, dan stuurt de Nederlandse Scheepvaartinspectie een of ficiële brief, die via het mi nisterie van buitenlandse za ken terecht komt bij de be trokken ambassade. In die brief vraagt de inspec tie de vlaggestaat om derge lijke praktijken tegen te gaan, „Sommige staten leg gen een boete aan de vervui ler op," zegt Rieken, „andere landen doen dat nog niet. Voordat de waarnemers een melding doorgeven aan de door Mieke van der Wenden scheepvaartinspectie probe ren we eerst contact op te nemen met het schip. Wij vragen de vervuiler dan di rect op te houden met lozin gen," zegt Jan Rieken. „Veel olie is afkomstig van lekkages aan boord. Een schip zou een haven moeten aandoen om het lek te laten repareren en om de olie le gaal af te voeren. Dat kost ze dan teveel tijd en de rommel verdwijnt in een onbewaakt ogenblik over boord," Rijkswaterstaat maakt foto's van olievlekken die op zee worden gesignaleerd. Jaar lijks komen' enkele honder den meldingen binnen bij deze dienst van rijkswater staat, die een centrale meid- post heeft in Hoek van Hol land. Onze tocht met de Pollution Control leidt dit keer niet tot het opsporen van een olie vlek. „Gelukkig niet," zegt Jan Rieken. Wel zijn duidelijk sporen te zien van een schip van rijks waterstaat, dat bezig is met het storten van bagger vijf kilometer uit de kust van Hoek van Holland. Het gaat om de Cosmos, die ook kan worden ingezet voor het af zuigen van olie van het wa teroppervlak. Tegenstrijdig lijkt dat rijks waterstaat aan de ene kant het milieu bewaakt terwijl aan de andere kant wordt Het bestrljdlngsschlp De Smal Agt, afgemeerd In de haven van Scheveningen. meegewerkt aan ontheffin gen, die de minister van ver keer en waterstaat verleent voor het dumpen van afval. Dat deze verantwoordelijk heden bij één instantie be rusten is logisch en begrijpe lijk, vindt rijkswaterstaat. „De lozingen worden zoveel mogelijk beperkt," zegt de directie Noordzee daar zelf over. „Aanvragen voor het dumpen van afval worden uiterst zorgvuldig bekeken. Voordat wetenschappelijk is uitgezocht waar het afval bet beste terecht kan komen zal nooit een oordeel worden ge veld.'* Bij de directie Noordzee van rijkswaterstaat staat men op het standpunt dat het afval toch ergens moet worden weggewerkt en dat zorgvul dig moet worden bekeken waar het milieu de minste gevaren loopt. Psychologie Gedurende het slrandseizoen zal het afval niet op vijf kilo meter uit de Westlandse kust worden gestort, maar veel verder. Als de bagger dan geen di recte gevaren oplevert voor de bezoekers van de *s-Gra- venzandse en Monsterse stranden, waarom dan toch een verlegging van het stort- gebied? Rijkswaterstaat neemt elke twee weken watermonsters en de directie Noordzee acht bewezen dat geen bagger in de monsters voorkomt. De Cosmos bezig met het storten van bagger voor de kust van Hoek van Holland. Rijkswaterstaat zet het schip ook in om olie van het water oppervlak te zuigen. Dat het ministerie van ver keer en waterstaat deson danks toch heeft besloten het afval in de zomer een eind verderop te lossen heeft te maken met een staaltje van psychologie. Het ministerie gaat er vanuit dat de badgas ten tevreden zullen zijn met deze regeling en is dan ook wel bereid tot het nemen van een dergelijke beslissing. De ohebestrijding op zee wordt op verschillende ma nieren aangepakt. Een van die mogelijkheden is het bio logisch afbreken van olie met chemicaliën. Dat gebeurt met het schip de Smal Agt. Dat is de naam van een zandbank. De Smal Agt sproeit de vloeistoffen met vijftien meter lange spraeiarmen uit over het verontreinigde wateropper vlak. Een andere methode is om de olie onder water af te breken. De olie moet bezin ken. Dat wordt bereikt door er een soort zand op te gooien dat de olie meeneemt naar de zeebodem. Samen met het verbranden van olie horen deze methoden bij de milieu onvriendelijke oplossingen. Het is beter om de olie van het water af te scheppen. Dat kan gebeuren door er olie- absorberende korrels op te gooien, die dan later met olie en al kunnen worden verwij derd. De Smal Agt is zo gebouwd, dat zij ook mechanisch olie van het wateroppervlak kan verwijderen. Veegarmen verzamelen dan de olie voor ze wordt opgezogen. ONDERHOUD EN REPARATIE NAAIMACHINE ONDERHOUD en reparatie door gedipl. mon teur. wij repareren alle merken snel en met garantie. Bel 010- 353105 of brengen- Callenfcurg- straat 129. Vlaardingen. DIVERSEN JASSEN, japonnen, broeken, rokken, inkorten, knoopsgaten maken door gedipl. naaister. Bellen QiO-353105 of brenger: Callenburgstr. 129. Vfaardln- gen. ADVERTEREN DOET VERKOPEN I KENNISMAKING ALLEENSTAANDEN, 2 gezelli ge dansavonden m Hotel „Rijn mond" a s. zaterdag- en zon dagavond, aanvang 8 uur, entr. 2,-. Nieuwlandptem 12. Schiedam, int. dhr. Vis, tel. 015- 567066. ONDERHOUD EN REPARATIE Voor het LEVEREN, SCHOON MAKEN EN REPAREREN van uw gelsars naar Smederij Daub, Callenburgstr. 80, Vlaardingen Tel. 34.30.96. TE KOOP AANGEBODEN Hel juiste adres voor al uw MEUBELSTOFFEERWERK Fa. Hessels en Co., Eendracht- straat 52, tel. 3415Ê3 - 348764 na 18.00 uur. Wij zijn een snel groeiende, internationaal opererende onderneming op het gebied van kleefstoffen voor de papierverwerkende indus trieën. Wegens pensionering van de huidige functionaris kunnen wij op korte termijn plaatsen een verantwoordelijk voor de financiële administratie en rechtstreeks ressorterend onder de direktie. Zijn werkgebied zal o.m. bestaan uit: - de dagelijkse leiding van een team van medewerkers - de opstelling van periodieke overzichten en de jaarstukken - de debiteurenbewaking en kostprijsberekeningen. Voor de vervulling van de vacature gaan de gedachten uit naar iemand van 25-35 jaar, die in het bezit is van SPD 1 en 2 of HEAO (BE) en die beschikt over de nodige ervaring. Ook mensen die studeren voor SPD 2 kunnen reflecteren. Een redelijke beheersing van de Engelse en Duitse taal, alsmede goede contactuele eigenschappen lijkt ons gewenst. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectiepro cedure. Belangstellenden wordt verzocht hun sollicitatie te richten aan de Direktie van Houtstra's Kleefstoffenfabriek B.V., Postbus 20, 2670 AA NaaldWijk (telefoon 01740-26961). DIVERSEN PERS. GEVRAAGD Leuke BIJVERDIENSTE, Pro!,- cital (eiicitalieserviCB B.V.. Til burg vraagt in Maassluis dames voor verkoop aart wmkeliers met als doe! bet samenstellen van couponboekjes. Bel voor meer inlichtingen tijdens och tenduren, 013-324Ü96. NOOTEBOOM autobanden v. b.v. Zwalywltcn 94. Schiedam/Kethel -"•-.Tel 700069-708976 - b.g.g. 708328 'zaterdags tot 13.00 uur geopend flBBBBBSBinBIBaBIRlBBHflBaiBIB Internationaal Meubeltransport ÏOOR IAKKUNDIO f ERHUIZEN ET ODERN ATERIAAL O.9. LIFT 5 G roeneiaan 9-14 Schiedam, tei. 268071 en 263046 ERKEND VERHUISBEDRIJF WIJ WERKEN ONDER DE fi. V. V. VOORWAARDEN IBBBBHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBflBBjB Apotheek van Westendorp vraagt 'n voor 's middags. Parkweg 207, Schiedam Telefoon 737674 In verband met pro-moties zoeken wij op korte termijn een Naast ruime promotie-mogelijkheden bieden wij aaneengesloten werktijden en vrije dagen in een prettig en dynamisch teamverband. Voor inlichtingen en nadere informatie telefoon 010-345477. Den Haag Het lenen van geld door de Nederlandse glastuinders kan in de toe komst mogelijk nadelige ge volgen hebbben. Een toene mend aantal bedrijven blijkt in de tweede helft van de ze ventiger jaren na het afbeta len van hun leningen en an dere financiële verplichtin gen niet in staat te zijn ge-, weest hun produktiemidde- len met eigen geld te finan cieren. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het landbouwkundig eco nomische instituut (LEI) te Den Haag heeft gehouden. Dit was jngesteld om inzicht te krijgen in de problematiek rondom de bedrijfsontwikke ling in de glastuinbouw, die in de zeventiger jaren in een stroomversnelling is geraakt. Het is gebleken volgens het LEI, dat het reserveren van eigen middelen voor het op vangen van de afschrijvin gen op het produktïeappa- raat, (de opstallen, machines en werktuigen) meer en meer onmogelijk is gewor den. Dit kan op langere ter- Schiedam Invaliden sport vereniging 'De Ooievaars' heeft vanavond een grote bin go-avond in de grote zaal van de Christelijke Sociale Belan gen aan de Lange Haven. Er zijn weer diverse prijzen te winnen. Het eerste nummer wordt om precies 20.00 uur af geroepen. mijn nadelige gevolgen heb ben voor de bedrijfsontwik keling en de financiële posi tie van glastuinders. Volgens het LEI heeft in de periode '74'76 het in be langrijke mate financieren van de bedrijven met ge leend geld niet geleid tot be talingsproblemen. Na 1976 is de situatie echter belangrijk ongunstiger geworden. Dit was mede een gevolg van de grote uitbreidingsdrift. De gestegen behoefte aan geld moest namelijk voor een groot deel komen uit nieuwe leningen, omdat er minder winst werd gemaakt. Daarbij stond tegenover de toename van het vreemde vermogen een afname van de mogelijk heid om te lenen. Vlaardingen Scouting een gezellig samenzijn. Plaats Vlaardingen viert zaterdag 21 van handeling is het scoutcen- februari Baden-Powell dag. trum aan de Broekpolderweg Baden-Powell is de oprichter *n Vlaardingen. van de internationale scou- tingbeweging. Hij werd, even als zijn vrouw, op 22 februari geboren. Internationaal wordt door de meisjes vereniging deze dag als gedenkdag ge vierd. In Nederland is de emancipa tie verder doorgevoerd. Ook de jongens vieren samen met de meisjes de geboortedag van Baden-Powell. De padvinders in Vlaardingen hebben zater dag een groot postenspel. In de ochtenduren zullen kabouters en welpen het spel spelen en na de middag de padvindsters en verkenners. Iedereen is welkom om een kijkje te ne men. "s Avonds is er dan nog Schiedam In verband met de viering van carnaval mo gen café's en dergelijke inrich tingen in de periode van vrij dag 20 februari tot cn met maandag 2 maart op één avond naar keuze tot vier uur 's nachts geopend zijn. Als hiervan gebruik wordt ge maakt meet tijdig ontheffing aangevraagd worden bij het bureau algemene zaken op de tweede verdieping van het stadskantoor, Emmastraat 1. Maassluis Uit een afgesloten personenauto, die stond gepar keerd in de Reigerlaan, is vo rige week een fototoestel met diverse bijbehorende voorwer pen gestolen. De waarde be draagt 3.745 gulden. Uit een personenauto, die af gelopen zondag in de Kuipers- hof geparkeerd stond, zijn een aantal waarde-papieren ent-,, vreemd. De waarde bedraagt 50 gulden. Vlaardingen Wijkcentrum 't Nieuwelant houdt elke dinsdag en donderdagochtend van half tien tot elf uur een koffieochtend. De leiding'van 't Nieuwelant wil op deze manier vermijden dat mensen op de meest onvoor spelbare tijden het wijkcentrum bezoeken. Het dagelijkse werk wordt hierdoor verstoord. Om nu de mensen voldoende aandacht te geven, heeft de leiding de barzaal gezellig ingericht. Een kopje koffie kost 50 cent, een tweede kopje koffie is voor rekening* van het wijkcentrum, 't Nieuwelant is gevestigd op de Goudsesir.gel 87a, telefoon 34.99.78.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4