SCHIEDAMS GHE COURANT Te Loo neemt stelling tegen hulpverlener lil Zigeuners wijken uit naar Schiedam Ik neem dépfoe Ui deze krant Unanieme voordracht van bestuur en fractie Weinig uitzicht op herstel werkgelegenheid Secretaris Centrum boos om 'censuur' Villersus Jaap Stijget neem! het voor Pagina drie. Commandant Kortbeek is trots opzijnzeekadetten. Nina vijf. Het is mogelijk het Kolpa- buitenbad te overkappen voor een redelijke prijs,'meen! de scheidende VZC-voorritter Jan Edeüjn, Pagina zes. denieuwejno^ net tiflbteeifipje Maassluis Elly Coenen volgt de onlangs afgetreden Gré van Eek op als wethouder van sociale zaken, maatschappelijk werk, volksgezondheid, onderwijs en personeels zaken in Maassluis. Het bestuur en de frac tie van de VVD besloten gisteravond una niem om Coenen voor te dragen als de nieuwe wethouder. Receptie voor Gré van Eek Oosterse markten niet op zondag (J heelt méér aan een goed vakantie-advies! x S' Donderdag 19 februari 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -- 105de jaargang no. 35-" PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL John Zwart. Schiedam In een open brief heeft burgemeester John te Loo stelling geno men tegen ernstige beschul digingen van alternatief hulpverlener John Zwart je gens gemeenteambtenaren. De burgemeester heeft de in druk dat Zwart meer geïnte resseerd is in het uithalen naar de gemeente en particu liere instanties, zoals de Trechter en het SWA, dan in het zoeken naar oplossingen van vermeende problemen. Volgens Te Loo staat Zwart die oplossingen zelf in de weg, onder andere ook door het niet nakomen van af spraken met de burgemees ter. „Het zal u, naar ik hoop, duidelijk zijn dat u op deze wijze nauwelijks meer se rieus genomen kunt wor den," zo besluit burgemees ter Te Loo zijn brief aan John Zwart. Te Loo zegt met verbazing kennis genomen te hebben van het interview met Zwart, dat vorige week donderdag in de Schiedamse editie van de Havenloods stond. Daarin uit de oprichter van het bureau voor alternatieve hulpverle ning (BAH) kritiek op ambte naren van de sociale dienst en op twee instellingen, de Trech ter en het project 'Schiedam mers werkloos maar toch ac tief' (SWA). Zwart somt een aantal klachten op, die in au gustus 1980 uitvoerig met wet- icuder Riet Taverne 2ijn be preken. Dit onderhoud met 'aveme bevredigde Zwart niet. Hij liet Te Loo weten daarom een afspraak met hem te willen maken. Dat geschied de. Op de betreffende datum, 29 augustus, was Zwart echter a ziek. Afgesproken werd een nieuwe afspraak te maken. Te Loo nu, in zijn open brief: „U hebt daartoe geen initiatieven ontwikkeld. Een en ander gaf mij aanleiding u op 6 oktober 1980 te schrijven, dat ik uit uw stilzwijgen meende te mogen afleiden dat de zaak als afge daan kon worden beschouwd. Op deze brief hebt u niet ge reageerd." Het verbaast de burgemeester daarom, dat Zwart nu toch nog dezelfde verhalen afstak als in het on derhoud met Taverne. Dinsdag hebben Zwart en Te Loo elkaar gesproken. Zij kwamen overeen dat de alter natief hulpverlener een datum zou afspreken met de secreta resse van de burgemeester, waarop alsnog de grieven be sproken kunnen worden. Ook dat heeft Zwart evenwel niet gedaan. John Zwart, om commentaar gevraagd, zei gistermiddag: „Ik vind dat behoorlijk onfat soenlijk, dat die brief van Te Loo in de openbaarheid is ge bracht. Ik dacht dat het in goed vertrouwen besproken kon worden. Het lijkt mij een beetje onzin, als een burger, die gewoon op het spreekuur van de burgemeester komt. de dag daarna alles uitgemeten in de krant moet zien." Zwart: „Zo zijn ze gewoon be zig mij kapot te maken. Te Loo wéét waarom ik niet meer met hem praten wil. Hij zit al leen ambtenaren te bescher men, wij hebben te maken met burgers die bij ambtenaren stuklopen. Ik zal hem wel een reactie sturen, als partijgeno ten onder mekaar, m de trant van: beste John... en dan zien we wel." John ta Loo. Elly Coeneri nieuwe wethouder Maassluis Schiedam/Vlaardingen/Maas- sluis De werkloosheid in het waterweggebied blijft stij gen. Het Gewestelijk arbeids bureau stelt dat op vrijwel alle arbeidsdeelmarkten de ont wikkeling nauwelijks enig uit- ADVERTENT1B uit India! vflnr de inanflcjL S-M-i SCHEÜftM KOEMAPXT1 VLAAfiONGEN DWBECKMfl.MdVGB.67 maassclas konnsshoek Vandaag worden burgemees ter Jan van Es en de fractielei ders vein de politieke partijen in de raad op de hoogte gesteld van de beslissing van de libe ralen. Elly Coenen heeft ja ge zegd en zal zo spoedig mogelijk beginnen. Fractieleider Klaas de Roo wilde gisteravond geen ja of nee zeggen op de vraag wie Gré van Eek zou opvolgen. Elly Coenen zelf deed minder geheimzinnig en gaf volmon dig toe dat zij de nieuwe wet houder zou worden. „Ik was blij verrast met de unanieme voordracht van het bestuur en de andere leden van de fractie. Ik heb er lang over nagedacht en uiteindelijk besloten om het te doen. Ik zie het als een uit daging." Volgens De Roo is het laatse woord over het vertrek van Gré van Eek als wethouder ze ker niet gesproken. „De leden van onze partij hebben recht op een stuk informatie. Het overviel ons enorm en ik kan wel zeggen dat zoiets ontzet tend aan komt We hebben een kandidaat unaniem naar voren geschoven en niet zon der pijn heeft zij uiteindelijk ia gezegd." Die zij is dus Elly Coenen, die veelal wordt ge zien als de grote rivale van de afdgetreden wethouder. De twee VVD'sters lagen constant met elkaar in de clinch over beleidszaken. Zo erg zelfs dat Gré van Eek zich in de rug voelde aangevallen en besloot om op te stappen. zicht op herstel geeft. Daar naast is er een onrustbarende ontwikkeling in de aanvragen voor ontslagvergunningen. Deze stijgen met een voorlopig gemiddelde van 30 per week. In 1980 bedroeg deze aanvraag nog 23. In de maand januari werden 185 werklozen méér geno teerd: 104 mannen en 81 vrou wen. Het werkloosheidsper centage bedraagt thans bij de mannen 4,4% (was 4,1%). Bij de vrouwen is het werkloosheid spercentage 10,3% (was 9.7%). De vraag naar personeel daal de van 975 naar 901. In de bouwnijverheidsector was dit het sterkst te merken, daar zakte de vraag naar personeel van 30 naar 16. In januari 1980 was deze nog 72. In de metaal is nog steeds een forse vraag naar personeel te constateren. Het bedrijfsleven zit nog steeds dringend verlegen om 200 plaatwerkers, 90 machine bankwerkers, 100 pijpenmon- teurs en 30 elektrische lassers. De vraag en aanbod in de kan toorsector is constant, hoewel de mogelijkheden tot arbeids bemiddeling te gering blijven. Vooral voor de eenvoudig ge schoolde kantoorbediende is het vrijwel ondoenlijk om ge schikt werk te vinden. De si tuatie onder de schoolverlaters is tamelijk stabiel. Bijna 350 schoolverlaters hebben tot op heden geen geschikte werk kring kunnen vinden. Vorig iaar bedroeg het aantal werk lozen onder de schoolverlaters nog geen 200. De groep ongeschoolden vor men op de arbeidsmarkt een steeds groter wordend pro bleem. Het aanbod van onge schoold personeel bedraagt 1200 personen tegen slechts 25 vacatures. Maassluis Ex-wethou der Gré van Eck-Groot- veld, die op 3 februari jongstleden na conflicten binnen haar VVD-fractie is afgetreden, krijgt van het gemeentebestuur een afscheidsreceptie aangebo den, die op 25 februari in de foyer van het Maasslui- se stadhuis plaatsvindt Voorafgaande aan die re ceptie is er een besloten bijeenkomst voor genodig den. Het openbare gedeelte be gint om 16.30 uur. Alle re laties van mevrouw van Eek zijn welkom en kun nen haar tot 18.00 uur de hand drukken. Gré van Eek wa3 eerst in de periode van 1 septem ber 1966 tot 1 mei 1969 lid van de Maassluise raad. Nadat ze enige jaren elders had gewoond keerde ze op 1 september 1974 als wet houder voor de WD in de raad terug. Sinds het begin van de huidige zittingspe riode beheerde zij de por tefeuilles van sociale za ken, maatschappelijk werk, volksgezondheid, onderwijs en personeelsza ken. 8 ~a' ...w iur. Sensatiebelust wachtte het Vlaardlngse publiek gistermiddag tegen twee uur op de komst van de politie, die de zigeuners Immers uit Vlaardlngen zou verjagen. Aapjes kijken, maar dan met mensen als onderwerp. Men had pech: de Petalofamilie kreeg uitstel en vertrok gisteravond In alle stilte. Schiedam De familie van Koka Petaio heeft een nieuwe voorlopige standplaats gevonden in Schiedam. De familie had van de gemeente Vlaardingen uitstel gekregen tot 9.00 uur van ochtend. De zigeuners hebben maar voor een deel gebruik ge maakt van dat uitstel. Gisteravond rond half tien streek de fa milie neer op het terrein aan de Parallelweg, op de hoek van de Overschieseweg. Hoe Schiedam zich gaat opstel len tegenover de zigeuners is nog niet duidelijk. Wel wilde burgemeester John te Loo gis teravond laat kwijt dat hij niet houdt van paniekvoetbal en zich rustig op de situatie gaat beraden. De PvdA in Schie dam is van mening dat er in alle rust moet worden gezocht naar een oplossing. Fractielei der Gé Brouwer: „Mijn per soonlijke mening is dat het af gelopen moet zijn met het ge schuif van deze mensen. Je moet er van uit gaan dat een definitieve standplaats onmo gelijk is in Schiedam. Maar een tijdelijke plaats moet toch kunnen. In het verleden zijn de Petaio's ook in Schiedam geweest en toen zijn er nooit moeilijkheden geweest en die verwacht ik nu ook niet." Het CDA heeft nog geen standpunt ingenomen. Fractie voorzitter Rosman: „We gaan het college niet voor de voeten lopen. Wij wachten rustig af." Gerard Verhulsdonk, de libe rale leider, vindt het geen en kel probleem als de zigeuners een tijd in Schiedam te gast zouden zijn: „Tijdens het se niorenconvent heb ik me hard gemaakt voor een tijdelijke standplaats. Als Te Loo zegt drie dagen dan zeg ik drie we ken. Ik heb het gevoel dat onze burgemeester het pro bleem menselijker zal benade ren dan zijn Vlaardingse colle ga." Overigens vond Verhuls donk het vreemd dat verant woordelijk wethouder Taver ne niet aanwezig was tijdens het seniorencovent. Ook de PPR stelt 2ich op het stand punt dat er een tijdelijke op lossing moet komen voor de zigeuners in Schiedam. Her man Noordegraaf: „De mensen zijn behandeld als opgejaagd vee. Tegen Schiedam als tijde lijke standplaats heb ik geen bezwaar, maar dan moet er wel gezocht worden naar een definitieve oplossing, in over leg met landelijke organisa ties." Of de zigeuners aangesloten op water en licht is niet bekend. Wel zou er voor worden ge zorgd dat er een toüelwagen zou komen. Al enkele weken zijn de zigeuners door de on verzettelijke houding van de Vlaardingse burgemeester Kieboom voor hun sanitaire behoeften aangewezen op de welwillendheid van winke liers en bareigenaren. Een baby van 2,5 maand oud van een van de zigeuners is gisteren in het Holy-zieken- huis opgenomen met ademha lingsmoeilijkheden. Wat pre cies de diagnose is. is nog niet bekend, De GGD van Vlaar dingen vond het in ieder geval nog geen aanleiding om een bezoek te brengen aan de zi geuners voor een algeheel me disch onderzoek. Schiedam Jos Poolman heeft bedankt als secretaris van be wonersvereniging Schiedam-Centrum. Hij b verontwaardigd omdat vice-voorzitter Jan Hagendoorn een artikel uit de leden krant heeft gehouden. Dit stuk had dezelfde inhoud als de inge zonden brief, die onze krant dinsdag plaatste, en kan worden gezien als een reactie op het interview met representanten van de vereniging, dat in onze krant van vrijdag 23 januari stond. Pas deze week is binnen de bewonersvereniging kritiek op dit interview naar buiten ge komen. Vijf leden zeiden in het ingezonden artikel, dat het interview geen bijdrage had betekend tot de lustrumvie ring van de bewonersvereni- ging. In de ledenvergadering van dinsdagavond heeft voor zitter Cees de Graaff tijd ge vraagd om een en ander bin nen het bestuur uit te praten. De vijf boze briefschrijvers voelen zich gepasseerd, omdat het interview gehouden werd met slechts vier personen, voorzitter De Graaff, vice- voorzitter Jan Hagendoorn, oud-voorzitter Hans Uittenbo- gaard en oprichter Hans van Kleef. Het verhaal ging over de betekenis van de vereni ging in de afgelopen vijf jaar. De boze leden vinden dat zij er zelf ook bij hadden moeten zijn en dat bijvoorbeeld Uit- tenbogaard, die niet meer ac tief is, geen recht van spreken had. Voor Jos Poolman is dit al aanleiding geweest uit het bestuur te treden, maar de doorslag gaf het optreden van Hagendoorn die de reactie uit de ledenkrant hield. Vlaardingen Het college van B en W geeft de organisa toren van een oosterse jaar markt en een pasar malam, die binnenkort in de Lijnbaanhal len worden gehouden, geen toestemming om ook op zon dag hun beurs te houden. Wel wordt ontheffing verleend voor de avonduren. Het verzoek om vergunning was gedaan door de stichting Rukun en de heer D. Stekenes, die in de periodes van 8 tot en met 11 april en 21 tot en met 24 mei een oosterse markt en een pasar malam willen hou den in de Vlaardingse Lijn baanhallen. Het gemeentebe stuur moet ontheffing geven van het verbod om buiten de normale winkeltijden een der gelijke markt te houden. Vol gens de winkelsluitingswet kan de gemeente een onthef fing geven voor de avonduren gedurende op ten hoogste tien werkdagen per jaar. Voor de zondag is dat echter niet mo gelijk. Een woordvoerder van de af deling algemene zeiken van het stadhuis: „Het houden van dergelijke evenementen op zondag is tegen de bepalingen. Het wordt in andere steden in derdaad soms wel gedaan, bij grote beurzen bijvoorbeeld, maar die gemeenten handelen dan echt tegen de regels en daar doen we in Vlaardingen niet aan mee." Volgens de ge meentelijk woordvoerder heeft het ministerie van eco nomische zaken vorig jaar nog een waarschuwing doen uit gaan naar alle gemeenten, om zich wat die winkelsluiting be treft aan de spelregels te hou den. De gemeenteraad zal de beslis sing van het college van B en W in de eerstvolgende raadsvergadering overigens nog moeten bekrachtigen. Daarna zal overleg met de or ganisatoren van de markten volgen. ADVERTENTIE 1EISBUREAU anOERSVELD 167 - 010-731611 3111 LQ SCHIEDAM Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kotten bezorgd m combinatie met Het Rotterdams Nieuwsblad. fvii" Pc*'--" teleloo"'"' -Oe«bo« i sturen (04.3000

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1