STAD/STREEK Schrijnende ellende op de bankjes van Schiedam Open School wil snel beginnen Broers gaan wind energie gebruiken Rover wil wegwijzers naar stations Toneelstuk rond kernenergie in 9Harmonie9 Jaap Stijger neemt het voor bejaarden op Hekwerk beschermt BG3W tegen vernielingen Première bedrijfsfilm Wilton- Fijenoord Raad behandelt projectplan Financiën en glastuinbouw Binnenstad maakt van Zijdeveld optimist 33 Kosten 150.000 gulden ANWB werkt niet mee Opbrengst voor gereedschappen Rode Kruis houdt verkoping SS", Giftige stoffen niet in vuilniszak Burgemeester geeft richt lijnen herdenken raadsleden donderdag 1 19 februari 1981 VD/SC/WW Schiedam Dok- en Werf- maatschappij Wilton-Fije-, noord zal donderdagmiddag 26 februari de première ge ven van de bedrijfsfilm 1980. Het bedrijfsjournaal wordt vertoond in de Doelen te Rotterdam om half twee. Na de pauze zal de Speelfilm 'A litde romance' worden vertoond. De bedrijfsfilm laat hoogte punten zien uit 1980 zoals het afscheid van direkteur Bos en de doop van het Stan daard Fregat 'Bloys van Treslong'. Jaap Stijger verzamelde bejaarden-ellende op de bankjes van Schiedam. Hij wil zich nu voor die bejaarden In gaan zetten. Schiedam Jaap Stijger kent de bankjes in Schiedam Oost uit 2ijn hoofd. Sinds zijn pensionering heeft hij, tijdens zijn wandeltochten door de stad, alle rustplekkies al een paar keer 'bezeten'. Stijger: „Nou en dan hoor je wat ellende van de bejaarden die op de bankjes zitten. Die mensen storten dan hun hart uit. Alle problemen die ze normaal nooit zullen vertellen komen dan naar boven. Ik weet dan ook hoe slecht de bejaarden het hebben. Dat ben ik op mijn tochten wel te weten gekomen." Vlaardingen De gemeen teraad en de diverse raads commissies buigen zich in de komende vergaderingen over het projectplan voor een Open School in Vlaar dingen: zogenaamd tweede kans-onderwijs, bedoeld voor mensen van 18 jaar en ouder, die minstens 5 jaar lagere school hebben gehad, maar niet meer opleiding hebben genoten dan hoogüit twee jaar voortgezet onderwijs, in die open school bepaalt de cursist voor een groot deel het Naaldwijk De CBTB kring West!and houdt haar jaarver gadering op maandag 23 fe bruari in De Kandelaar in Naaldwijk. De financiële situa tie in de tuinbouw wordt die avond besproken door een' deskundige van een bank. Ook de sociale aspecten rond het gezinsbedrijf komen aan de orde. Verschillende mensen uit het Westlandse bedrijfsle ven zijn vertegenwoordigd op deze bijeenkomst, die om kwart voor acht 's avonds be gint. Schiedam Met onveran derd optimisme kijkt wet houder Chris Zijdeveld aan tegen de .motie-Dielemans, waarin wordt verlangd dat vóór 1 juli de eerste paal voor de binnenstad de grond in gaat Hoewel volgens D'66-raadslid Rob Hijmans de plannenmakerij veel meer tijd in beslag dreigt te ne men, althans volgens een zo geheten procesgang die Zij develd zelf voor bouwproce- dures heeft laten maken, is de wethouder nog steeds van mening dat „de motie ge haald" kan worden. De motie stelt aan Zijdeveld ook andere eisen. Zo moet volgende maand een plan klaar zijn, waarin staat wat er met de Laan en de rest van de kraakbuurt gaat ge beuren. Ook is één paal voor juli beslist onvoldoende. In diener van de motie Nikolaj Dielemans (PvdA) wil dat de binnenstad daarna in één lange ruk volgebouwd wordt. eigen programma, maar in de zogenaamde basisgroep waar iedereen aan meedoet is wel een vastgesteld minimumpak ket. Men kan daarbij kiezen uit de vakken nederlands, en gels, geschiedenis, handelsken nis/rekenen en biologie. De bedoeling is, om in het cur susjaar 1981 - 1982 tien van die basisgroepen van elk 10 tot 15 deelnemers te starten. Er wordt zoveel mogelijk wijkge richt gewerkt Om dat laatste te realiseren is de projectgroep Open School aan het proberen, belangstelling bij de buurthui zen te kweken. De Open School wil haar cursussen in die diverse buurthuizen geven, waarbij naast begeleiding door vakkrachten van het project zelf ook ondersteuning vanuit het buurthuis gegeven zou moeten worden. Nog over praten Dal laatste levert op dit mo ment nog wat problemen op. Hoewel het college van B en W in haar raadsvoorstel optimistisch het vertrouwen uitspreekt dat die samenwer king er wel zal komen, blijkt er in diverse buurthuizen nog over gesproken te moeten worden. Ook zijn er bij sommi ge buurthuizen al de nodige vraagtekens over het project, omdat men niet zit te springen om tijd, ruimte en vooral man kracht vrij te maken voor in principe niet wijkgebonden ac tiviteiten, die niet horen tot het toch al overladen eigen ta kenpakket. Aad Vader van Ontmoetingscentrum West: „Het plan is bij ons nog niet in het algemeen bestuur bespro ken, dus ik weet niet hoe de stemming ligt. Wij hebben net als in De Haven en in de Oost- wijk al een cursus Ouders op herhaling, maar dit is natuur lijk iets heel anders. Ik denk dat dit ons ook veel meer tijd gaat kosten. Als het project ook als consequentie zou heb ben dat die andere cursus er voor opgeheven moet worden, dan heb ik er persoonlijk grote moeite mee." Voor andere buurthuizen ligt het nog lasti ger. In de VOP, 't Nieuwelant en in De Heipaal heeft men op dit mement helemaal nog geen dergelijke activiteiten. Daar komt bij dat de buurthuizen na de korting op hun activiteiten subsidies niet staan te trappe len om iets dergelijks aan te pakken. Vast staat immers dat zij voor de door hen beschik baar gestelde moeite en man kracht geen extra geld zullen krijgen. Wat dat geld betreft: het gehe le project kost in de huidige opzet zo'n 260.000 gulden, ge rekend over een periode van drie jaar. Ruim 40 mille kan Vlaardingen voor haar eigen rekening nemen: dat bedrag is voor dergelijke activiteiten ge reserveerd. Of het rijk inder daad bereid zal zijn het reste rende bedrag bij te passen is op dit moment nog niet duide lijk. Van der Houwen bij experiment. p-r-s-r Binnen tien t**l rendabel. Hoek van Holland Een 22 meter hoge windmolen gaat zo rond half maart een op pervlakte van vier hectare tuinbouwglas verwarmen. Dit experimentele project wordt opgezet door Leen en Tom van der Houwen, zonen van de voorzitter van de Hoekse deelgemeenteraad. De windmolen die wieken heeft van zeven meter en dus een vlucht van veertien meter, is ontworpen in Dene marken en daar al zeer uit voerig getest. Het vermogen in Denemar ken kwam uit op 130.000 ki lowatt-uur per jaar. Gezien de plaatsing zo dicht bij zee en de daarmee gepaard gaan de windsterkte, verwacht men dat het rendement voor de broers Van der Houwen nog belangrijk groter zal zijn. Behalve de warenhuizen zul len ook de beide woonhuizen op de nieuwe vorm van energiewinning worden aan-' gesloten. Het totale project kost 150.000 gulden. Uitgaande van de huidige energieprijzen verwachten Tom en Leen vart der Hou wen, die samen het project voor hun rekening nemen, dat in tien jaar de kosten zijn terugverdiend, inclusief ren teverlies. Jaarlijks betalen de beide tuinders zo'n dertigduizend gulden aan stookkosten. Schiedam De stichting Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) wil wegwijzers naar de stations in Schiedam aan brengen. De borden die in Schiedam geplaatst zijn ge ven namelijk nergens Station Schiedam-Rotterdam West en Schiedam-Nieuwland aan. Rover wil hierin verande ring brengen en heeft de ANWB verzocht ook de spoorwegstations in de weg- wijzering op te nemen. De ANWB heeft in een reactie op het verzoek van Rover gezegd dat zij alleen voor in terlokale bewegwijzering Vlaardingen Het Rode Kruis houdt aanstaande zaterdag een verkoping in het gebouw aan de Emmastraat 38. Hon derden stadgenoten waaronder ouderen en door een handi cap vervroegd uit het arbeidsproces teruggenomen mensen houden zich bezig met zinvolle en creatieve dingen. Bij diverse gelegenheden worden de gemaakte artikelen ver kocht. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de plaatse lijke afdeling die er nieuwe materialen en gereedschappen voor aanschaft De producten variëren van één recht één averecht gebreide pannelappen tot artistiek handgemaakte voorwerpen en humoristische knuffeldieren. Van tien tot vier uur kunt U zaterdag terecht om iets van uw gading te vinden. zorgt. Aangezien de NS stations lo kale doelen' zijn, mogen zij niet op de ANWB-wegwij- zers gezet worden. Rover vraagt zich af waarom de ANWB dan wel de route naar haar eigen kantoor aan geeft. 'Aan het ANWB-kan- toor als bestemming wordt hiermee meer belang ge hecht dan aan plaatselijke stations, ziekenhuizen en an dere openbare gebouwen', stelt Rover. De zogenaamde Park en Ride stations (een station waar een automobilist dicht bij een spoorwegstation par keert en dan verder reist met de trein) worden wel aangegeven. Rover vraagt waarom dan niet gelijk alle stations aangegezen worden. De ANWB vindt dat de Park en Ride stations boven de status van 'lokaal' doel uit- omgedoopt worden in Park. en Ride stations', concludeert Rover. Rover heeft zich in middels naar een hogere in stantie begeven. Zij hebben de minister aangeschreven. Deze heeft onlangs de ANWB verzocht meer aan dacht aan bewegwijzering naar stations te schenken. De stichting Rover is begin januari dit jaar omgezet in een vereniging. Door die overschakeling is het nu mogelijk lid te wor den van Rover. Voor informatie, telefoon 731944. moet Schiedam blijk baar wachten tot de stations De 67-jarige bewoner van Schiedam-Oost is zo onder de indruk geraakt van de ellen de die onder Scbiedamse oudjes leeft, dat hij in de be wonersvereniging Schiedam- Oost een bejaardencommissie is gestart. Voorlopig is hij nog de enige in de commis sie, maar het is de bedoeling dat daar verandering in komt Piet Grashof. een be jaarde van Oost die op het moment in het ziekenhuis ligt, heeft al laten weten ook mee te willen werken. Waarom een bejaarden com - missie? „De bejaarden zitten in het verdomhoekje van de sa menleving", verklaart Stijger en omdat de meesten niet weten hoe ze dat hoekje kun nen verlaten heeft hij beslo ten zich voor de ouderen in de samenleving in te zetten. De eerste actie heeft Stijger met zijn commissie al achter de rug. Het veranderen van het buslijnennet van de RET betekende een grote ramp voor de bejaarden in Schie dam Oost. Bus 38, die nor maal van de PKO-laan naar het Emmaplein reed en zo een belangrijke verbinding betekende tussen Oost en het Centrum, stopt nu op het Stationsplein. Daar verlaten de laatste passagiers de RET bus en als ze naar het cen trum willen, kunnen ze of overstappen of verder gaan lopen. Overstappen Het grote probleem bij het overstappen is volgens Stij ger het verspelen van de be schikbare zitplaatsen: „De jeugd is veel sneller overge stapt en pikt alle plaatsjes al in voordat bejaarden de overstap hebben kunnen ma ken. „En opstaan doen ze niet meer hoor voor de be jaarde bewoners van de wijk," aldus Stijger. Vooral de rit terug van het centrum naar Oost geeft pro blemen. Vroeger stond er op het Emmaplein een lege bus 38 te wachten. Daar kon je altijd een plekje in vinden omdat het de beginhalte van de lijn betrof. Als de bus wegreed stond binnen korte tijd al weer een nieuwe, zo dat je niet buiten op de bus hoefde te wachten. Met de verandering van de busrou tes is het voor de bejaarden minder prettig. Op de Koe markt, tegenover de C en A, moeten de ouderen wachten. De meeste bejaarden gaan niet elke dag naar het Cen trum, dus als ze wel gaan hebben ze tassen vol bood schappen bij zich op de te rugweg. Met al die bood schappen moeten ze dan op het Koemarktplein blijven wachten en tot overmaat van ramp zit de bus dan ook nog vol met passagiers uit de wij ken, die alle zitplaatsen heb ben ingenomen. Jaap Stijger staat met zijn te lefoonnummer in het vereni gingsblad van de bewoners- vereniging Oost vermeld. Ie dereen die problemen had kan hem bellen, waarna hij probeert een oplossing te vinden. De bejaarden van Oost hebben hem na de ver andering van de buslijnen inderdaad weten te vinden. Tientallen telefoontjes kreeg hij binnen van boze bejaar den die allerminst tevreden waren met de veranderings- zucht van de RET. Onderzoek Stijger gaat in dat geval zelf onderzoeken in hoeverre de problemen rceël zijn: „Ik ben gewoon op de bus gestapt om te kijken wat de problemen waren. Nou, en daaruit bleek dat het allerminst een verbe tering is geweest, dat de bus sen anders zijn gaan rijden. Ik ben toen naar de informa tiekiosk op het Stationsplein in de Rotterdam gegaan. Een hoofdcontroleur heeft toen gezegd: schrijf een brief aan directeur van de RET, en dat heb ik nu namens de bejaar den in Schiedam-Oost ge daan." Wat zijn de verdere proble men die Stijger denkt te kunnen aanpakken. „Daar heb ik nog geen idee van. De bejaarden moeten door Richard Stomp naar mij toe stappen, als ze ergens moeilijkheden mee hebben. Wat die moeilijkhe den precies zullen zijn, dat weet ik nog niet, dat zal nog moeten blijken. Maar ik wéét dat de bejaarden het finan cieel erg slecht hebben. De kleine pensioentjes gaan bij na op aan de ziekenfondspre mies. Maar er is meer." „De meeste bejaarden heb ben ook een eiaarden heb- drempel vrees. Ze durven niet voor zichzelf op te komen. Ik begrijp ook wel hoe dat komt Als ze er gens moeten zijn, en ze staan toevallig bij het verkeerde loket, dan worden ze door een snotneus van een jaar of twintig afgesnauwd. De jon geren hebben gewoon geen respect meer. Ik schaam me gewoon als ik merk dat die jonge mensen op die manier tegen de bejaarden tekeer gaan." Stijger maakt zich ook boos om de houding van 'de snot neuzen'. Met stemverheffing: Dat is toch erg, dat die be jaarden zo worden afge snauwd; nou mij flikken zo zoiets niet hoor, ik pik het niet als zoiets gebeurt." De bejaardencommissie van de bewonersvereniging Oost staat nog in de kinderschoe nen. Stijger hoopt dat bejaar den hem in de toekomst makkelijker zullen vinden. „Ze kunnen me altijd bel len", aldus Stijger; „mijn nummer is 376428." Maasland Het gemeentebestuur van Maasland wijst de bevolking erop, dat er geen giftige of schadelijke stoffen in de vuilniszak gedumpt mogen worden. De ge meente is namelijk op zijn beurt daarover aangeschre ven door de Vuil Afvoer Maatschappij (VAM). De VAM heeft alle contractpartners gewezen op de kwalijke gevolgen van het zich ontdoen van chemische afvalstoffen. Gebleken is dat steeds meer stortingen van chemische afvalstoffen in ons land worden gesigna leerd. Ook in Maasland is een dumpplaats onderzocht. Chemische sloffen zijn daar echter niet gevonden. De VAM heeft bericht geen giftige of andere schadelij ke stoffen te accepteren. Wordt er echter toch chemisch afval gevonden en is de herkomst bekend, dan zal de desbetreffende gemeente aansprakelijk worden gesteld. Vandaar dat Maasland de bevolking erop wijst, overi gens zonder daarbij te zeggen waar de stoffen dan wel gedumpt moeten worden. Maassluis Steeds vaker wordt de BGSW in Maassluis geconfronteerd met vandalis me. Het zelfs zo erg geworden dat een afrastering rond het terrein nu noodzakelijk is ge worden. De schade die ontstond is de laatste maanden ernorm op gelopen. Vooral in het week einde heeft de BGSW last van ongewenste bezoekers. De kunststofplaten die in het bedrijf worden gefabriceerd worden vernield en deuren worden met messteken be werkt. Het is voor het eerst dat de BGSW moet overgaan tot het nemen van veiligheidsmaat regelen. Directeur Lucardie betreurt dan ook de stap die nu nood gedwongen moet worden ge nomen: „We zijn altijd tegen een afrastering geweest. Het geeft zo de indruk dat je helemaal ingesloten zit. Maar het liep met de vernielingen echt uit de spuigaten uit." De raadscommissie voor fi nanciën en economische aan gelegenheden wordt nu ge vraagd om akkoord te gaan met de kredietaanvrage van 16.500 gulden om de afraste ring te kunnen aanbrengen. Vlaardingen Burgemeester Kieboom maakte onlangs be kend welke overleden oud-raadsleden in de gemeenteraad zullen worden herdacht en welke nieL In het verleden heeft daar enige onduidelijkheid over bestaan en daarom heeft Kieboom enkele richtlijnen opgesteld. Gaat het om gewone raadsleden, dan zullen slechts die wor den herdacht die de afgelopen vier jaar lid zijn geweest van de raad. Bij overleden oud-wethouders zal de gmeenteraad enige minuten stilte in acht nemen, wanneer zij langer dan één of twee jaar lid van de raad zijn geweest. Overleden oud- burgemeesters zal de gemeenteraad altijd herdenken. Kie boom merkte op dat één en ander wel zal gebeuren in over leg met de nabestaanden. Vlaardingen Het politiek vormingstoneel GLTwee speelt donderdagayond in zaal Harmonie het toneel stuk 'Onder hoogspanning'' rond het thema kernener gie. Het stuk handelt over een meisje. Karen Silkwood die in 1972 als laborante bij de firma Kerr-McGee (een plutoniumfabriek in Okla homa) gaat werken. Zij is van één ding overtuigd: Kernenergie is schone energie- Dit in tegenstelling tot de tastbare vervuiling in Texas, haar geboortestreek. Op 6 maart 1979, vijf jaar na het 'auto-ongeval', waar bij Karen het leven verloor en zeven jaar na haar in diensttreding, start er een proces tegen de firma Kerr- McGee. In dit proces komt naar voren dat er voor vele ponden plutonium uit de fabriek is verdwenen; dat er radio-actief water werd geloosd in een rivier, waar in door mensen wordt ge zwommen en voor mensen drinkwater wordt gedestil leerd; dat foute lasnaden van plutonïumstaven wor den bijgetekend met vilt stiften; dat diezelfde pluto nïumstaven in aanraking komen met mensen in een in aanbouw zijnde kerncen trale in de omgeving van New York; dat tientallen werkneemsters en werkne mers met een besmetting van radio-actieve luchtaan- voer de fabriek verlieten. Aanvang .20.15 uur, toe gangsprijs 5 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3