Ik ben trots op mij n zeekadetten 'Ik begon als hulpagent in battle-dress' Maassluis nu grootste korps Afscheid met weemoed Commandant Kortbeek: Certificaten ia Adjudant van Biezen: pensioen na 36 jaar Maassluis Het zeekadettenk'orps maakt een stormachtige ontwikkeling door. Sinds het korps de beschikking heeft over het opleidingsschip de Rigel is het aantal actieve zeekadetten verdubbeld tot 80. Het stemt D. Kortbeek, de huidige commandant van het korps, tevreden. Sterker nog: hij is er trots op. Het korps Maassluis groeide uit tot het grootste korps van Nederland met als ent- ge een zeewaardig oplei dingsschip. Kortbeek heeft zich altijd sterk gemaakt voor de aankoop van de Ri- gel. In nauwe samenwer king met de huidige minis ter van defensie Pieter de 5 Geus werd het schip uitein- del ijk verworven. Om het schip in de vaart te houden wordt nu gestart met een actie. Het is de be- doeling dat het schip in de toekomst regelmatig gaat uitvaren om de realiteit van ?,de zeevaart nog meer te be- naderen. Om het schip te ;j laten varen is echter geld ;nodig. Het korps wil voor, het schip een bewijs van goedkeuring van de scheep vaartinspectie krijgen zodat |het mogelijk is om met de fihoot reizen langs de Neder landse kust te maken. (%Dat bewijs van goedkeuring fêkrijgt ^et korps pas als het jschip op de helling is ge dweest voor een complete in spectie. Een zeer kostbare [geschiedenis. Er worden nu. ^certificaten in de handel pgebrerht die kunnen wor den gekocht voor 25 gulden, fper stuk. [Goed k |Het gaat ondanks de gerin ge financiële ruimte goed iinet het zeekadettenkorps (Maassluis. Het korps, waar |ook meisjes actief in zijn. |trekt zeekadetten uit maar piefst 17 gemeenten uit de |?regio. [Commandant D. Kortbeek lts een enthousiast verteller, pe marinier, die vlak voor zijn pensioen staat, geeft zich voor de volle 100 pro cent. Zo erg zelfs dat zijn vrouw hem regelmatig op de vingers moet tikken om. het rustiger aan te doen. „Ik ben trots op het korps. Het is door de groei een compleet bedrijf geworden. De meiges in het korps functioneren uitstekend. Door de goede sanitaire voorzieningen: veel dou ches en omkleed ruimten. De belangstelling van meis jes voor de scheepvaart is de laatste jaren enorm toe genomen. Onderscheid wordt er niet gemaakt. Ze gaan schoon de machineka mer in en komen net zo zwart en vuil terug als de jongens." De discipline in het korps is groot. De kadetten weten wat er van hen wordt ver wacht. Het dragen van een uniform is een van de disci plines. Buitenstaanders staan vaak vreemd tegen dat uniform aan te kijken. Kortbeek vindt het er ge woon bij horen. „De kadet ten vinden het zelfs fijn om een uniform te dragen. Het is hetzelfde als in de bur germaatschappij. Een voet balsupporter draagt ook een shawl van zijn favoriete club, Dan toon je dat je bij een bepaalde groep hoort. Dat willen de zeekadetten ook. Het is ook een stukje rangorde, wat voorkomt op schepen. Daar heb je ook officieren, onderofficieren. De stichting 'Vrienden van de Rigel' brengt 5000 certificaten in de handel. .De prijs bedraagt 25 guH den per stuk. Mensen die een certificaat willen ko pen kunnen terecht bij het havenkantoor, Go» vert van Wijnkade, de .RABO-banken aan de iTJiverlaan en Zandvliet 'en verder bij de RABO- banken in Maasland en .De Lier. De certificaten kunnen ook worden be steld: een briefje aan de (Stichting 'Vrienden van ide Rigel', postbus 93, 13140 AB Maassluis is (voldoende. k< Aan boord is verschil in rangorde. Bij ons kunnen de kadetten direct wennen D.Kortbeek: meiges gaan schoon de machinekamer in. aan de sfeer aan boord van een schip en aan de leefwij ze," Naar scheepvaart ^Veel jongens en meisjes, die 'een opleid ig hebben ge- ivolgd bij het zeekadetten- .korps, komen ook daadwer- 'kelïjk terecht in de scheep vaart. Kortbeek: „Vorig "aar hebben 23 kadetten het orps verlaten en zijn me rendeels terecht gekomen .in de scheepvaart. Maar er zijn erg veel jongens en meisjes die lid willen wor- jden van het korps. Er is izelfs nu al een wachtlijst." (Minister de Geus zal in het (kader van de financiële ac- !tie binnenkort het eerste .'certificaat in ontvangst ne- |men. De minister heeft zich fin zijn periode als raadslid ■in Maassluis altijd erg inge spannen ten behoeve van |de zeekadetten. Ooit was iPieter de Geus zelf zeeka- det in het korps van Rotter dam. Zijn vrouw heeft hij ook via het zeekadetten- korps leren kennen. Niet vreemd dus dat de minister de zeekadetten een warm hart toedraagt. Kortbeek: „Het is eigenlijk aan hem te danken geweest dat we het huidige schip hebben. In de gemeenteraad en in onder handelingen met het loods wezen heeft hij ons ontzet tend geholpen. Als de actie slaagt er moeten dan 5Q00 certificaten worden verkocht kan de Rigel weer gaan varen. Het is .zelfs niet uitgesloten dat er .ook een zeereis meege- [maakt gaat worden. De risi- tco's vinden de verantwoor delijke mensen binnen het korps momenteel echter nog te groot. De veiligheid van de kinderen zou waar schijnlijk niet helemaal ge waarborgd kunnen worden. ^Buitenland Contacten met buitenlandse korpsen zijn er in ieder ge val al wel. „Een korps uit Essex, Engeland, heeft ons korps geadopteerd en an dersom. Er bestaat nogal wat verschil tussen de be naderingswijze in Neder land en Engeland. In Enge land zit de strakke lijn er heel duidelijk in. Men is daar duidelijk defensief ge richt. In Nederland gaat het wat dat betreft veel soepe ler. Wij doen veel meer op nautisch gebied. Daar zijn wij veel verder in. Binnen kort komen er tien kadet ten uit Engeland over en draaien dan met ons mee." De ligplaats van de Rigel is uniek, midden in het cen trum. Iedereen kan de boot zien liggen. Toch is com mandant D. Kortbeek er niet tevreden mee. „We lig gen daar natuurlijk op een prachtige plaats. Erg pitto resk, maar de ellende is dat de Rigel constant wordt be schadigd. Als boten in de haven moeten manoeuvre ren rammen ze vaak de Ri gel, die zo heel wat te ver duren heeft. Last van in braken hebben we ook al. Laatst is onze marifoon ^ge stolen. Ze hadden er echter niets aan: ze namen wel de marifoon mee, maar verga ten de belangrijkste onder delen. Gelukkig heeft ra dio-Holland ons geholpen •door een nieuwe marifoon te schenken." donderdag j 10 februari 18S1 VD/SC/WW 1 Schiedam Adjudant J. P. van Biezen heeft zijn laatste werkdag bij de Schie- damse politie achter de rug. Na bijna ze sendertig jaar bij de politie neemt de zestigjarige 'adjudant-f', zoals zijn rang officiëel wordt aangeduid, morgenmid dag officieel afscheid. Aan de ene kant met pijn in het hart, maar aan de andere kant toch ook met voldoening. „Ik be gin een nieuw leven waarin ik tijd heb voor al mijn hobby's", aldus de adju dant Het afscheid morgenmiddag wordt bescheiden gehouden. Niet met toespraken en officiële gebeurtenissen, want daar houdt hij niet van. Samen met veertien anderen begon Van Biezen op 1 juli 1946 als hulpagent bij de Schiedamse politie. Zonder politieopleiding zo de straat op. Zes weken meelopen met een oudere hoofdagent en daarna alles in je eentje doen: „Dat was een gekke toestand. Vlak na de oorlog was er een enorme behoefte aan politie mensen. Het korps moest opr nieuw worden opgebouwd. Er was toen niet eens een uni form voor je beschikbaar. Er was alleen maar een blauw ge spoten battle-dress." De tijd waarin Van Biezen bij de politie begon, was een roe rige tijd. In Schiedam waren veel Amerikanen die zich re- door Richard Stomp „Toch moet je die opleiding in de praktijk niet onderschatten. Die hoofdagenten konden je heel wat leren. Je werd door die hoofdagenten afgericht, zo heette dat toen. Tegenwoordig heet het dat je door een men tor wordt begeleid, maar het komt eigenlijk op hetzelfde neer. Toen waren ze alleen iets rauwer." gelmatig in de etablissementen van de stad ophielden. De vechtpartijtjes die daarvan het logische gevolg waren moest je als beginnend politieagent in je eentje sussen. Over en weer zijn er toen flink wat klappen gevallen. Vechtpartijtjes waren er toch al veel in Schiedam. Wilton- Fijenoord en ook de andere werven hadden nog volop werk. Als een schip moest worden gerepareerd bleef de bemanning tijdens de repara tieperiode in Schiedam. De meeste zeelui gingen hun bor reltje drinken in café Trianon., Daarbij werd regelmatig veel gevochten." Van Biezen: „In die tijd ge beurde een surveillance lo pend of op de fiets. Verspreid over de stad stonden melders voor het contact tussen de agent op straat en de brigadier. Die melders werden daarom wel 'blikken brigadiers' ge noemd. In zo'n zuil zat dan een lampje en als dat brandde dan moest je via de telefoon die er ook in hing, contact op nemen met het bureau. Dan kon je le horen krijgen: er zijn wat moeilijkheden in Trianon, neem er eens even een kijkje. 's Avonds rond sluitingstijd, gingen we al bij de ingang van Trianon pos'ten, voor het geval er problemen zouden ontstaan. Die sluitingstijd viel samen met de schaftpauze van de Wilton werknemers en die kwamen gewoon op de hekjes in de buurt zitten om te kijken wat er zou gebeuren. Hetzelfde met de mensen op de BK-Iaan tegen de sluitingstijd van de café's zag je dan overal de gor- dijen opengaan en de mensen gingen dan staan kijken wat er die avond weer stond te ge beuren." „Ik heb een keer gehad dat .een aantal Noorse zeelui in Trianon aan het vechten wa ren en dat ik cr een kijkje moest gaan nemen. Twee obers hielden toen een aggre- sïeve Noor in bedwang. Als je dan als politie binnenkomt is het van: laat maar los. daar is de politie. Het heeft toen wei nig gescheeld of ik was met een glas in mijn keel gesne den. Het is dat net op dat mo ment een collega binnen kwam stappen, waardoor mij niets gebeurde. Het was ook de tijd waarin wij tegen elkaar zeiden: als je geen goede kled der voor je hoofd hebt gehad ben je geen goede politieman." Surveillance „Maar je moet niet denken dat het vroeger alleen maar knok ken was geblazen. Het was ook aardig als je op zaterdagavond in het centrum surveillance dienst had. Je had toen nog jminder. We gaan nu weer te- [rug naar die tijd van toen. Al ;een aantal jaren zijn we bezig ;de surveillance weer lopend en op de fiets te laten verrich- iten.' IVan Biezen heeft een levendi ge belangstelling voor tech niek. „Je knutselt als jongetje al een radiootje in elkaar, je weet wel hoe dat gaat. Bij de politie kom je dan weer met de techniek in aanraking en op die manier leg je je toe op de Iverbindingen bij de politie. |Toen in 1973 het nieuwe bu- jreau af was moest een meldka- •mer worden ingericht, en ik iheb daar aan mee mogen wer ken. Dat vind ik gewoon erg leuk om te doen. Net zoals ik jhet leuk vindt om zelf te knut selen als iemands 'pieper' het ;niet doet. Dan mag ik graag dat dingetje openschroeven om te kijken of ik het kan repare ren. Je moet alleen uitkijken dat je niet het verwijt krijgt Idat je als dure adjudant pie- jpertjes rit te repareren." geen televisie en daardoor wa ren er veel meer mensen op straat Het zag er werkelijk zwart van de mensen die door de binnenstad heen flaneer den. Er bestond toen een ver ordening dat je niet op straat stil mocht blijven staan. Heel gek, maar die verordening was er nu eenmaal. Als je dan als politieman in het centrum sur veilleerde, zag je mensen die ergens stilstonden gehaast doorlopen. Je mocht toen ook niet in de kozijnen van win kels zittend-dat is: wel anders dan nu." „Je had in die tijd wel veel meer contact met de mensen op straat doordat je lopend surveilleerde. Mensen kwa men veel eerder naar je toe als ze problemen hadden, maar ook voor een gemoedelijk praatje met je bleven de men sen op straat stilstaan. Die sur veillances duurden toen ook veel langer dan nu. Van de acht uur dat je werkte draaide je vijf uur of zes uur achter el- Adjudant Van Biezen: „Na zesendertig jaar ben je toch wel wat weemoedig." kaar surveillance, dan was je al die tijd op straat. Later zijn we veel meer met auto's gaan surveilleren en dat maakte het contact met de burgers veel Taken Tot de andere taken van de binnenkort zestigjarige Van Biezen behoorden de gesprek ken met sollicitanten, het Ikorps reservepoli tie (de adju dant was commandant van dat ikorps); woonwagenzaken („on- idanks alle problemen rond het jkamp had ik toch een goed ■contact met die mensen daar"); bijzondere wetten („daar heb .ik een erg leuke tijd gehad") ien voorlichting. Met die voorlichting heeft Schiedam ook landelijk aan dacht getrokken. De koningin bezocht pakweg drie jaar de voorlichting aan een klas schoolkinderen. Dat was erg leuk, zegt Van Biezen enthou siast. In dat enthousiasme klinkt een beetje weemoed door. Van Biezen geeft dat ook toe. „Dat is ook logisch", zegt hij. „Zesendertig jaar ben je politieman geweest. Je hebt van alles meegemaakt binnen het korps; aan ontwikkelingen heb je meegewerkt Dan is het wel wat om daar ineens mee te stoppen. Maar ik ben gelukkig een nuchter mens. Ik ga er ge woon van uit dat ik een nieuw leven ga beginnen, waarin tk veel meer tijd over hou voor allerlei zaken. Hobby's heb ïk genoeg: muziek, fotografie, wandelen, fietsen. En je moet ook realistisch zijn: eens moet je gewoon een punt achter je werk zetten. Ik vond het des tijds fijn toen ik bevorderd werd tot brigadier en daarna tot adjudant. Maar daarvoor moesten toen wel mensen plaats maken. Nou, er zijn nu weer andere die graag die pro motie willen maken en het is nu mijn tijd om daar plaats voor te maken. Je moet daar bij ook vooruit kijken: je gaai immers weer een hele nieuws tijd tegemoet."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5