STAD/ STREEK 3 Twijfels over silogarages Ziekenomroep weigert huur om subsidie af te dwingen E IT I, M. i Zandbakken worden weggehaald R tt S Voorlichtingsbureau parkeren: Toneelstuk over WAO-ers dóór WAO-ers iOntwerp Maasstraat klaar KI IK Geen vakantie kost ook geld ■Film Zig Zig >ïn de Sokkel Winkeldiefstal Met bromfiets gevallen Glazenwasser mist spullen 'Het is een grote schande Hulp met invullen belastingpapieren SI Ruiten koffiehuis vernield vrijdag 20 februari 1981 VD/SC/WW *Hé WA O-er, wat ■nu?', een toneelstuk van de groep Pijlsweerd, wordt maan dagmiddag om twee uur ver toond in de bijzaal van de Im- ïnanuelkerk aan de Lange BoonstraaL Het Sociaal Cultu reel Werk voor Andere Actie- Ven heeft beslag kunnen leg gen op een videoband van dit toneelstuk. Het handelt over de proble men en situatie van de WAO- êr, door WAO-ers zelf op de planken gebracht Wie niet in $taal is op eigen gelegenheid te komen, kan bellen voor ver voer naar de heer J. Mulder, telefoon 18445. Schiedam Het ontwerpplan voor de Nieuwe Maasstraat is definitief klaar. Er komen 29 haaks- en langs parkeerplaat sen. Het rijweggedeelte zal geasfalteerd worden zodat er minder geluidsoverlast zal ont staan van het rijdend verkeer. Er worden in de straat spee- lobjecten geplaatst waaronder duikelrekken, hobbelbeesten en knikkerputjes. In de straat komen 6 bomen. Op de hoek •van de Nieuwe Maasstraat- Geervlietsestraat wordt een plantvak aangelegd. Een defi nitieve aansluiting van de Nieuwe Maasstraat op het Ro zenburgerplein zal in een later stadium uitgevoerd worden. Over enkele jaren zal in de Rozenburgsestraat en Rözen- hurgerplein een nieuw riool worden aangelegd. _i M jn- j rfl- j s. j ID- Schiedam Een inbreker heeft zijn kans schoon gezien, toen de familie G. uit de Nieu- we~Damlaan besloot om dit iaar maar niet op winterva- kantie te gaan. Hij hield er bij "een nachtelijk bezoek aan de kelder twee paar skischoenen en vier paar kunstschaatsen aan over. Waarde: 675 gulden. Ook uit de kelder van een 56- jarige nabuur van de familie ,7verdwenen kunstschaatsen, f alsmede zeventig monsterfles- ijes en kledingstukken met een 'gezamenlijke waarde van 700 gulden. Enkele spijlen boven 'de kelderdeur werden verbo- gen. Vlaardingen Aanstaande zaterdag wordt in sociëteit 'de Sokkel' de film Zig Zig ver toond. In deze film spelen on- - der andere Catharine Deneuve .'en Bernadette Lafont De film "gaat over twee nachtclubzan geressen die wat geld bijver dienen als prostituee. Hierbij komen ze in kontakt met een aan lager wal geraakte arts, Walter. De film begint om 20.00 uur. Toegang leden 3,50 gulden, niet-leden betalen 5 gulden. De Sokkel is te vinden in een ^zijvleugel van de Ichtuskerk, yVan Maerlantlaan 4. Vlaardingen Een 13-jarige pVlaardinger is woensdag be trapt op winkeldiefstal, In 'Vroom en D rees man had hij goederen met een waarde van 61 gulden gestolen. Hij kreeg een proces-verbaal, evenals twee Vlaardingse meisjes die in dezelfde winkel betrapt „werden. Zij hadden voor 93 -gulden weggenomen. ■Vanuit een vrachtauto, die stond geparkeerd op de Marat- honweg zijn woensdag twee accu's gestolen. De waarde be draagt 878 gulden. Er werd voor 150 gulden schade toege bracht aan de vrachtwagen. Vlaardingen Een 50-jarige Maassluise ia woensdag met haar bromfiets gevallen, na dat de schroeven waarmee het voorwiel vastzit losge- trild waren. Het voorwiel schoot uit de as. Zij werd met hoofdletsel vervoerd naar het Dijkzichtzieken- trais en kon na behandeling weer huiswaarts keren. Vlaardingen Het voorlichtingsbureau Verkeer en Par keren heeft ernstige twijfels over de haalbaarheid van zogenaamde stapel- of silogarages, vooral als ze bedoeld zijn voor winkelend publiek. Dat schrijft 'Berichten over bereikbaarheid', het maandblad van het bureau. Aan de hand van de ervaringen die men in Antwerpen met een dergelijke garage heeft opgedaan en op basis van gesprekken met gebruikers komt het bureau tot de conclusie, dat er heel wat haken en ogen aan zitten en dat voor zo'n silogarage alleen gekozen zou moeten wor den als er echt geen ruimte is voor een conventionele ga rage. Zoals bekend wordt in Vlaar dingen de mogelijkheid bestu deerd, een of twee van derge lijke parkeergarages te laten bouwen in het centrum van de stad. Verkeerswethouder Bas Goudriaan heeft zich al een enthousiast voorstander van dit parkeersysteem getoond. In boxen Bij een silogarage worden de aangeboden auto's mechanisch in boxen gezet, nadat de be stuurders hun voertuig in een lift hebben gereden. Hierdoor is een veel compactere bouw mogelijk. "Berichten over be reikbaarheid' is in Antwerpen gaan kijken, waar een dergelij ke garage staat „Kort daar voor was een delegatie van de Vlaardingse gemeenteraad op bezoek geweest De volksver tegenwoordigers reageerden enthousiast op wat de exploi tant hen liet zien. Onze erva ringen waren niet zo onver deeld positief." Het voorlichtingsbureau kwam zelf overigens de garage niet in: de Toyota Landcruiser waar de redactie in reed bleek te hoog te zijn. Ook extra lan ge auto's kunnen niet naar binnen. Het zwakke punt van het systeem is echter vooral de techniek: het komt regelmatig voor dat ergens in het systeem iets misgaat en dan kan het wel even duren voor een 'vast gelopen' auto weer buiten staat. Volgens een woordvoer der van net voorlichtingsbu reau is het argument, dat de Antwerpse garage wellicht al is verouderd en dat die techni sche problemen door de mo dernere technieken kunnen worden voorkomen slechts ten dele waar. „Zo'n garage werkt met heel wat mechanische toe standen en die kun je nauwe lijks verbeteren. Als het om puur electronische apparatuur gaat is de kans op storingen veel kleiner, maar dat geldt voor zo'n garage natuurlijk niet." Handrem Haperingen kunnen ook wor den veroorzaakt door de ge bruikers, als die tegen de voor schriften in toch de handrem aantrekken en hun wagen af sluiten. Als dat gebeurt moet een personeelslid zelf naar de betreffende box klauteren om de zaak te klaren, hetgeen wel even kan duren. Als alles ech ter goed gaat duurt het afleve ren van een auto twee tot drie minuten. De Antwerpse gara ge heeft in totaal vier liften, zodat daar diverse parkeerders tegelijk geholpen kunnen wor den. In spitsuren zal het echter weinig uitmaken met een tra ditionele garage: dan ontstaat een file..Met als enig verschil dat de mensen in het ene ge val in hun auto zitten en in het tweede buiten staan te wachten." aldus "Berichten over bereikbaarheid'. Volgens de reportage van het blad is een groot probleem de weerstand, die parkeerders hebben om hun auto's aan zo'n mechaniek toe te vertrouwen. Een van de ondervraagde au tomobilisten klaagde over be schadigingen aan zijn voertuig, terwijl een ander onomwon den toegaf geen vertrouwen in het systeem te hebben. „Niet dat ik geloof dat me daar iets kan overkomen, maar ik zou niet weten hoe ik mijn auto te rugkrijg alk ik hem er eenmaal heb geparkeerd," aldus een winkelende huisvrouw. Het feit, dat het onmogelijk is hal verwege de parkeerduur nog even naar de auto terug te ke ren, om alvast wat van de zware boodschappen kwijt te raken, blijkt ook zwaar te we gen. De Antwerpse exploitant wil de komende periode dat robleem ondervangen door agagekluizen te bouwen. Veel geld Volgens het blad van Verkeer en Parkeren vergt het bouwen en exploiteren van een derge lijke garage veel geld. Iedere parkeerplaats zou bijna negen tienduizend gulden kosten,' te gen dertienduizend voor een conventionele garage. Daar komt bij dat een standaard si logarage acht man personeel zou vergen: twee receptionis ten, vier man op de liften om de auto's naar de boxen te be geleiden, één kassier en een onderhoudsman. Door het sy steem via een computer te be sturen kan dit aantal tot vier man worden teruggebracht, „maar ook dat is nog steeds meer dan in een traditionele garage nodig is". Het grote voordeel blijft echter als een paal boven water. On danks de hoge kosten, de sto ringsgevoeligheid en de drem pel die parkeerders moeten overwinnen kan worden vol staan met minder dan 60% van het grondoppervlak van een traditionele parkeergarage. Ook kan zo efficiënt worden gestapeld, dat het gebouw niet hoger hoeft te worden dan de helft van een normale garage. Die ruimte wordt gewonnen doordat men immers totaal geen ruimte hoeft te reserve ren voor op- en afritten en voor rijstroken tussen de par keervakken. Wat de Vlaardingse situatie betreft: het college van B en W heeft al laten weten dat er een silogarage zou moeten komen, als blijkt dat de derde locatie in het centrum tóch de Jou- bertstraat zou worden indien het alternatief, de Jacob van der Windtstraat, niet haalbaar zou zijn. Op die Joubertstraat is geen ruimte genoeg voor een traditionele garage. Vol gens wethouder Goudriaan zou er ook wat voor te zeggen zijn om op een van de andere locaties, die van de Afrol, zo'n silogarage te laten bouwen. K. de Zeeuw De heer K.de Zeeuw is op 1 maart veertig jaar werk zaam op de afdeling bevol king, burgerlijke stand, militaire zaken en verkie zingen van de gemeente Vlaardingen. Ter gelegen heid hiervan bieden bur gemeester en wethouders de heer de Zeeuw en zijn echtgenote een receptie aan in de Oude Hal van het Stadhuis op 2 maart van vier tot vijf uur 's middags. Hoofd neemt ontslag Het hoofd van de Speel werkhoeve, openbare school voor lager onder wijs te Vlaardingen, heeft zijn ontslag ingediend. De heer J.M. Puttenstein zal zijn functie nog tot 2 mei blijven vervullen. Zo gaat hel in Antwerpen. Binnenkort ook In Vlaardingen? (Foto: Voorlichtingsbureau Verkeer en Parkeren. Schiedam Een 29-jarige gla zenwasser is op de Hogenban- weg bestolen van een twee wielige aanhangwagen met daarop' drie trapleren en een werkplatform. Het kenteken- nummer van de aanhangwa gen is 52-90-VK. Uit een auto in de Stations straat werd een radiocassette recorder van 300 gulden gesto len. Uit een kelder in het flat gebouw Over de Veste ver dwenen twee luidsprekers. r? Schiedam Si'<ds het benefietbal in Musis Sacrum, waar drie jaar g»_?eden de ziekenomroep Schiedam een riante gift aan overhield, verkeert iedereen zo'n beetje in de veronderstelling dat men het zn de studio aan de Korte Haven 27 breed kan laten hangen. Het geld kwam de ziekenomroep voortreffelijk uit, in een perio de dat de oude studio in de Dr Kuyperlaan verlaten was en de nieuwe juist verbouwd werd, en gesterkt ging men verder. Nu, februari '81, zijn de muren nog steeds niet met goud be hangen. Koffie is hooguit van roodmérk-kwaliteit, een verfje hier en daar is inmiddels ook wel weer eens nodig, en voor zitter Cor Hertog en penning meester Gerard Kerpels zijn gewone mensen in een gewoon kostuum, praten en lachen ge woon en dóen ook al niet an ders. Nee, luxe en deftigheid is in de studio iets totaal onbe kends. De ziekenomroep Schiedam (ZOS) zit zelfs drin gend om subsidie te springen. Wat, subsidie? Was die er dan nog steeds niet? „Nee. en dat is een schande," foetert penningmeester Ker pels. „Vorig jaar op de wel- zijnsmarkt kwamen wij wet houder Posthoorn tegen en vroegen wij hem nóg eens, meneer Posthoorn, waar blij ven die subsidiecenten nou? Zegt die man doodleuk, ach. zeur niet, jullie hebben geld genoeg! Ik vind dat werkelijk ongehoord." Toch heeft de ZOS nimmer zo openlijk geklaagd als nu. De armoede was geheim en daar mee had de omroep iets ouder wets. Vroeger schreeuwden de mensen hun minvermogen lie ver niet van de daken, tegen woordig is dat heel apders. Achter de schermen van de ZOS werd een krappe begro ting zorgvuldig in elkaar ge flanst. Maar, waar liet men al dat geld dan? „Vergis je niet in wat een zie kenomroep kost!" zegt Gerard Kerpels. „Je hebt binnen de kortste keren een ontzagwek kende schuld. De huur van het pand, 700 gulden de maand, het huren van telefoonlijnen naar de zieken- en bejaarden tehuizen, het kopen van platen en banden, de afschrijvingen van apparatuur, het onder houd alleen een nieuwe mi crofoon kost al zo'n 600 gul- Vlaardingen De Federa tie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) wil leden hel pen met het invullen van belastingformulieren. Het belasting team Van de vak bond maakt afspraken met mensen die moeite hebben het aangifteformulier voor de inkomstenbelasting in te vullen. Maandagavond van zeven tot negen uur kan men hiervoor terecht in het Trefcentrum, Hoogstraat 28. Men dient wel een geldig Iidmaatschapsbewijs mee te brengen. Wijkvereniging 'de Indische buurt' wil iedereen helpen bij het invullen van formu lieren ook bijvoorbeeld huursubsidie-aanvragen, kindcrbijslagformulieren enzovoort. Op maandag 2 maart van twee tot vier uur 's middags en van 8 tot 10 uur 's avonds kunt U te recht in ontmoetingscen trum West, Floris de Vijfde laan 2. telefoon 348993. De ziekenomroep Schiedam heeft de armoe nooit aan de grote ktok gehangen. Nu wel. Penningmeester Gerard Ker pels, zoon Paulus de ZOS-kabouter en voorzitter Cor Hertog klagen hun financiële nood. Bijna vijftig medewerkers heeft de ZOS. in de studio op de Korte Haven wordt veel avonden vrijwillig gewerkt. En nóg meer handen zou de omroep uit de mouwen willen steken. t Ook de zandbakken achter de flats aan de Van Lennepstraat zullen verdwijnen. Maassluis De dienst van ge meentewerken zal binnenkort drie oude zandbakken in hel oosten van de stad opruimen, omdat ze nauwelijks meer worden gebruikt Het gaat om twee zandbakken in de ge meenschappelijke tuin van de flats aan de Van Lennepstraat en de P C.Hooftlaan en een bak achter de woningen van de Koningin Wilhelminalaan. In deze buurten wonen niet zoveel kleine kinderen meer. zodat de overigens sterk verouderde speelplekken nog maar zelden worden ge bruikt. Het onderhoud van zandbakken kost toch nog aar dig wat geld; enkele malen per jaar moet het zand vervangen worden. De gemeente zal in de komen de jaren overigens in de oude re stadswijken nog wel het no dige geld uitgeven om ge meentelijke speelplaatsen te verbeteren. Hiervoor zijn in de meerjarenbegroting posten op-, genomen. den. Onze technici lopen uiter aard geregeld de hele boel na, want de ontvangstmogelijkhe den moeten optimaal zijn, en dan heb je dat, dat de ene keer een kop zus van een micro foon vervangen moet worden, en dan weer een kop zo. Ons door Kor Kegel exploitatietekort is nu onge veer 7000 gulden. Gelukkig hebben wij van een fonds een lening van 5000 gulden kun nen krijgen, dat scheelt even tjes, maar verder..." Verder doet de ZOS het met af en toe een enveloppe. Die krij gen de medewerkers soms, als zij in een bejaardentehuis be zig zijn met opnamen van een of andere festiviteit. Of ais er een woningbouwvereniging is, zoals Sint Jozef, en een aanne mer als Kuijpers BV. en die twee gaan renoveren, dan zit er ook nog wel eens wat in het vat voor de ZOS, zo mocht on langs blijken. Maar op de ge meente is de ziekenomroep boos, want de gemeente die doet niks. Kerpels: „Wij heb ben expres al acht maanden geen huur betaald, net goed. In overleg was dat trouwens met de hoofdaccountant. Hij heeft er niets van gezegd." Voorzitter Cor Hertog vindt de 'situatie niet bevredigend: „Als je als ziekenomroep ai 21 jaar actief bent, op de goeie toer, dan krijg je toch nog datje af hankelijk bent van de grootste fractie in de gemeenteraad. Alleen als dc PvdA sympathie voor je heeft, dan 2it je gebei teld, maar anders... Mijn voor ganger, Maarten Brand, die heeft in 1979 een brief van 45 kantjes aan de gemeenteraad geschreven waarin hij om schreef welk totaal nut de zie kenomroep heeft in het geheel van het Schiedamse beleid. Het enige wat je /van de raad hoorde, was, oh, jullie krijgen subsidie, prima. En het zou ook prima zijn... als wij die subsidie ook écht maar kregen. Het was tot nu toe alleen een voorschot van de subsidie over afgelopen jaren..." Vrij man Paulus Kerpels, programma leider en zoon van de pen ningmeester, zegt: „Als de twee Schiedamse ziekenhuizen gaan fuseren, dan zou het te overwegen zijn om de ZOS meteen te integreren. In Delft heb je zon situatie, daar zit de omroep goed, daar krijgen zij van de ziekenhuizen een be- jiaald bedrag per bed, per lig dag. Hoewel hier aantrekke lijk is dat wij de studio buiten het ziekenhuis hebben. Wij bieden nu onze diensten ge woon aan." Gerard Kerpels: „Hier 2ïjn wij vrij man. Zit je in een zieken huis, dan moet je toch altijd nog langs de portier. Dan moet je onder bepaalde condities gaan opereren." Diadienst Waar de ziekenomroep Schie dam allang niet meer aan toe komt, is het maken van dia programma's. De diadienst van de omroep, die al een dik ke vijf jaar bestaat, kon vroe ger twee series per jaar leve ren en voor acht tehuizen be tekende dat toch zestien voor stellingen. Daar was goede belangstelling voor. „Maar de laatste paar keer hebben wij het met bestaande diapro gramma's moeten doen, over Noord-Amerika en zo, wel aardig, maar toch niet zo leuk als Schiedamse series," zegt Gerard Kerpels. „Wij zouden graag programma's willen ma ken over, nou, bijvoorbeeld de Schiedamse molens. Dat is overigens niet alleen een kwestie van geldgebrek, hoor, om medewerkers zitten wij ook te springen. Acht a tien hebben wij er al gauw nodig, of het nu iemand is die een beetje leuk kan fotograferen of iemand die een aardig tekstje schrijft. Het heeft als voordeel boven het werken in de studio, dat je bij de diadienst helemaal je eigen tijd kunt bepalen. In de studio zijn de medewerkers toch altijd aan bepaalde opna metijden gebonden." Wie zin heeft, kan bellen naar voorzitter Cor Hertog (746759), penningmeester Kerpels (705235) of Leny de Jager (708230). Vlaardingen Onbekenden hebben dinsdagavond drie rui ten vernield van een koffie huis aan de Westhavenkade. Bij de komst van de politie waren de daders reeds ver dwenen. Diezelfde dag is vanuit een winkel aan de Hoogstraat een geldkistje, inhoudende 5800 gulden uit een bureaulade ont vreemd. Van de daders ont breekt elk spoor, f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3