4 STAD/STREEK FESTIVAL DO BRAS! 5.00 korting Gietijzerproject in 1983 mee met spaceshuttle THEATER ZUIDPLEIN ^ROTTERDAMS NIEUWSBLAD EVENEMENTEN- PASPOORT-HOUDERS Fusie in het bejaarden- werk Aanvang: middagvoorstelling 14.00 uur avondvoorstelling 20.15 uur vrijdag 20 februari 1381 vo/scmw TH gaat op onderzoek in de ruimte Delft Wanneer over een paar maanden de eerste spaceshuttle vanaf Cape Canavaral wordt gelanceerd, staat de wetenschappelijke wereld in Amerika en Europa op de drempel van een nieuw tijdperk. Voor het eerst in de geschiedenis is het dan mogelijk om in gewichtloze toestand en in een vacuum omgeving experimenten te verrichten en nieuwe on derzoeken te beginnen onder het permanente toezicht van wetenschap pers. Tot nu toe wss dit onderzoek hoofdzakelijk aangewezen op onbemande satellieten. In het spacelab krijgt de wetenschap op talloze terreinen de moge lijkheid experimenten uit te voeren en te controleren door goed opgeleide ruimtevaarders in een betrekkelijk grote ruimte vol technische hulp- door Art van (peren middelen. Het laboratorium keert na een missie terug naar de aarde en wordt vervolgens weer ingericht voor de volgen de vlucht. Deze unieke mogelijkheden voor wetenschappelijk onder zoek hebben nog een prettige bijkomstigheid: door de moge lijkheid de 'ruimtetrein' jaren opnieuw te kunnen gebruiken worden de kosten van het project gedrukt. De Technische Hogeschool van Delft doet ook mee. De af deling Metaalkunde heeft een experiment ontwikkeld om het gedrag van gietijzer te on derzoeken bij stolling in ge wichtloze toestand. De beide TH-medewerkers. T. Luijen- dijk en H. Nieswaag, hopen op deze manier tot nu toe onver klaarbare verschijnselen tij dens het stollingsproces op aarde te kunnen verklaren. Het uiteindelijk doel van al het aan gietijzer verrichte on derzoek bij de vakgroep toege paste metaalkunde is erop ge richt een sterker gietijzer mo-, gelijk te maken. Zover is het echter nog niet Het TH-expe- riment gaat pas in april 1983 mee. Tenminste, als het totale project geen verdere vertra gingen oploopt De voorberei dende werkzaamheden zijn in middels wel in Delft voltooid. Spacelab Spacelab is een ruimtelabora torium, waarin onderzoekers in gewichtloze toestand hun experimenten kunnen ver richten. Het programma is een samenwerkingsverband tussen Europa en Amerika. De Euro pean Space Agency (ESA) zorgt voor de ontwikkeling van het spacelab en de Ameri kaanse NASA gebruikt zijn kennis en ervaring voor het transportvliegtuig: de orbiter. De steeds wisselende lading wordt door beide organisaties samen ontwikkeld. Het ver voermiddel kan diverse malen worden gebruikt en de appara tuur. de materialen en de ge gevens keren terug op aarde. Dit werkt kostenbesparend en opent nieuwe mogelijkheden voor de wetenschap. De tradi tionele ruimtewetenschappen als astronomie, astrofysica en atmosfeerfysica kunnen wor den uitgebreid. Met hetspaces- huttle-project kan nu voor het eerst in de ruimte op grote schaal worden geëxperimen teerd op het gebied van mate riaalkunde, natuurkunde, scheikunde, biologie en de me dische wetenschap. Het Europese ruimtevaartlabo ratorium wordt door de NASA-shuttle in een lage baan advertentie- Zondag 1 maart 1931 Festival do Brasil is „gebo ren" in Rio de Janeiro en reist vanuit Brazilië over de gehele wereld. Met veel vaart brengen zij een keur van zang- en dansnum- mers uit hun exotische fol klore. Juist deze tempera mentvolle folklore brengt ieder publiek in extase met als klap op de vuurpijl het bekende Carneval do Rio. MARIA DE CASTRO Speciaal voor de Nederlandse tournee is de Braziliaanse zangeres Maria de Castro gecontracteerd. Voor tegen inlevering van theaterverrassingsbon „B" -op de plaatsen inde Avondvoorstelling: van 25.00 voor 20.00. Middagvoorstelling: van 20.00 voor 15.00. Maximaal 2 personen per bon. Kaartverkoop bij het bespreekbureau Coolsinge! 67 en Theater Zuidpieln. Het Evenementen Paspoort '81 Is verkrijgbaar bij het be spreekbureau Coolsingel 67 en de losse verkoop adressen van het Rotterdams Nieuwsblad. Zo ziet het laboratorium eruit Ir» een baan om de aarde. De wetenschappers kunnen hun werk doen in het lab, terwijl het platform plaats biedt aan meetapparatuur. cp een hoogte van drie- tot vijfhonderd kilometer om de aarde gebracht. Hoofdmoot van de shuttle is een soort vliegtuig (orbiter), dat als een raket wordt gelanceerd en na de missie van zeven tot dertig dagen als een vliegtuig op aar de terugkeert. Tijdens de lan cering werpt de orbiter twee steunraketlen en een brand stoftank af. De eerste twee zijn weer te gebruiken, de tank verbrandt echter bij de passa ge door de dampkring. Het vliegtuig kan naar schatting honderd keer worden gelan ceerd en wordt bestuurd door drie astronauten. In het laad ruim van het ruimtevliegtuig kan het laboratorium worden gemonteerd. De geleerden schatten dat het laboratorium tien jaar meegaat en vijftig keer kan worden gebruikt Het bestaat uit twee gedeelten: een op druk gebrachte cabine, waarin maximaal vier passa giers de instrumenten onder meer microscopen, computers en ovensbedienen en een werkplatform in de vacuüm 'buitenlucht' met richtsyste- men, telescopen en radars. Al naar gelang de opdracht zijn diverse samenstellingen van deze elementen mogelijk. Door het spaceshuttle-project worden op velerlei weten schappelijke gebieden nieuwe wegen geopend door de moge lijkheid hooggekwalificeerde ingenieurs in het luchtledige en zonder zwaartekracht expe rimenten te laten uitvoeren. Op het programma staan on der meer onderzoeken naar de atmosfeer, meteorieten, de zon. de sterren, kosmische straling, metalen, bio weten schappelijke processen, aard observatie en communica tiesystemen. De spaceshuttle is al een keer uitgeprobeerd op de rug van een Boeing 747. Het laboratori um is ook al uitgetest in de ruimte, achter een Apollocap- sule en op een Saturnus-raket, Hoofdaannemer is het Duitse ERNO/VF W-Fokker concern. De totale kosten van het spa celab-programma zijn aanvan kelijk begroot op 308 MAU (Million Accounting Units), of wel 86.240.000.000 gulden. De werkelijke kosten zullen hoger uitvallen. Duitsland is de grootste subsidiënt met ruim vijftig procent van het totale bedrag. Nederland wordt aan geslagen voor 2,1 De rest wordt betaald door België (4,2%), Denemarken (1,5%), Frankrijk (10%), Italië (18%), Spanje (2,8%), Zwitserland (1,0%), Engeland 6,3%) en Oos tenrijk («1,5%). Op J4 maart 1981 gaat de spa ceshuttle zonder laboratorium de lucht in om de betrouw baarheid te testen. In 1974 heeft de ESA alle participe rende landen aangeschreven om experimenten voor de eer ste vluchten te ontwikkelen. .Op het gebied van materiaal- LAUNCH FACILITY REMOVE experiment data SPACELAB REFURBISHMENT INVENTORY EXPERIMENTER SPACE FLICMT TRAINING EXPERIMENTS EXPERIMENTER SHUTTLE SPACELAB OPERATIONAL PROFILE De cyclus van de spaceshuttle en het spacelab. Na de lancering en het verblijf In de ruimte. Keert het geheel terug op aarde. De verzamelde gegevens gaan naar de Initiatiefnemers van de experimenten; het laboratorium wordt opnieuw Ingericht en het vliegtuig kan na een onder houdsbeurt weer vertrekken. wetenschappen zijn 104 voor stellen ingediend, waarvan er uiteindelijk 37 zijn geselec teerd. De vakgroep toegepaste me taalkunde van de Technische Hogeschool zag haar verzoek gehonoreerd. Over twee jaar vliegt een stukje TH de ruimte in: een onderzoek naar de stol ling van gietijzer zonder zwaartekracht. Door de vak groep toegepaste metaalkunde is veel onderzoek verricht naar de geleide stolling van gietijze^;. Dr. H. NiesWèag is gepromoveerd op dit onder zoekgebied en T. Luyendijk behaalde de ingenieurstitel eveneens op dit onderwerp. Beiden hebben samen het TH- project voor het spacelab op poten gezet. Ir. T. Luyendijk vertelt er %meer over „Begin 1976 nam het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR) contact op met Hollandse researchbe- drijven, universiteiten en ho gescholen. In 1977 werd ons voorstel geaccepteerd. Over enkele maanden vermoede lijk in april gaat de eerste spaceshuttle de lucht in. In 1983 komt de TH pas aan de beurt Dan gaat ons gietïjze- ronderzoek mee. Gietijzer is een relatief goedkope legering van ijzer en koolstof met in teressante eigenschappen. Het heeft een relatief lage smelt- temperatuur (1150°C) en is goed gietbaar in de meest ge compliceerde vormen. Het wordt bijvoorbeeld gebruikt voor cv-ketels, automotoren, pompen, turbinehuizen en fra mes voor bewerkingsmachines als draaibanken. Ons onder zoek heeft tot doel de struc tuur en de eigenschappen van gietijzer te registreren tijdens stolling. Na diverse proefop stellingen hebben we besloten staafjes gietijzer van vijftien centimeter lang en één centi meter dik in een keramische kroes vertikaal door een oven te halen met verschillende snelheden. In gietijzer komt natuurlijke verontreiniging voor: zwavel en fosfor. Deze stoffen maken gietijzer minder sterk en in de praktijk pro beert men deze verontreini ging zo laag mogelijk te hou den". „Bij de geleide stolling van gietijzer begint de stolling aan de onderzijde van het vijftien centimeter lange staafje. Bij voortgaande stolling zal het scheiaingsvlak vast/vloeibaar zich verplaatsen in de lengte richting van het staafje. Boven het reeds gestolde gedeelte be vindt zich dan een vloeistofko lom. De verontreinigingen zwavel en fosfor zijn in het vaste gedeelte slechter oplos baar dan in het vloeibare en tiidens de stolling zal de vloeistofkolom steeds rijker worden aan deze verontreini gingen. De verdeling van zwa vel en fosfor in de kolom kan men met behulp van een aan tal theoretische gegevens bere kenen. Uit de experimenten is echter gebleken dat beide ele menten een afwijkend gedrag vertonen. Het element zwavel doet dit in sterkere mate dan fosfor. De doelstelling van het spacelab- onderzoek is een verklaring te vinden voor dit afwijkende gedrag. In de bijna gewichtloze situatie in het ruimtelaboratorium is de ver wachting dat zwavel zich over de vloeistofkolom zal verdelen volgens de theorie. Die proe ven worden in de ruimte uit gevoerd door astronauten. Misschien wel door de Neder lander Wubbo Ockels, één van de drie Europese astronauten voor spacelab. De gegevens worden tijdens de proeven in de boordcomputer opgeslagen en wij krijgen hier in Delft het proefstukje gietijzer terug voor nader onderzoek. Daarna moe ten we een publicatie verzor gen over ons experiment", al dus Luyendijk. Mede afhankelijk van het re sultaat van de TH-proef gaat Metaalkunde opnieuw projec ten ontwikkelen voor toekom stige vluchten van spacelab. Tussen 1C33 en 1993 staan nog honderd vluchten op het pro gramma. Deze experimenten worden gecoördineerd door het eveneens in Delft gevestig de Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart De proefopstel ling In één van de zalen van het TH-gebouw Metaalkunde. Rechtsboven op de foto de oven, waarin de staafjes giet ijzer worden ge smolten. Aan de muur de contröle-appa- ratuur. In het rulmtelaborato- rium wordt de gletljzerproef echter In de daar aanwezige standaardoven uitgevoerd. Maasland Het bejaarden, werk in drie gemeenten Maasland, De Lier en Schi pluiden gaat fuseren. Ér komt met ingang van vob gende maand een nieuwe stichting, die de drie plaatse lijke stichtingen gaat vervan gen. Achtergrond van de fusie is .een beschikking van het mi nisterie van CRM, waarbij het voornamelijk om de fj. nanciën gaat In het alge meen wijst het ministerie pas een dienstencentrum en een leider toe, als in een gebied tenminste 2000 bejaarden wonen. Dat is in drie gemeenten af zonderlijk bij lange na niet het geval. Het gemiddelde van ruim 500 bejaarden ligt ver onder de ministeriele norm. Met ongeveer 1600 be jaarden in de nieuwe regio wordt die norm trouwens nog niet gehaald, maar dat is verder geen probleem. De reorganisatie heeft meer be stuurlijke wijigingen om het lijf, dan dat de bejaarden zelf 'iets van de wijziging zullen merken. De bestaande dien stencentra in het gebied blij. ven gewoon gehandhaafd. Mogelijk ondergaan de Maas- la ndse bejaarden de wijzigin gen nog het meest, want hun leider wordt de projektleider over het gehele gebied. Dat is de heer J. G, van Kan. die sinds enkele maanden in Maasland werkzaam is. Hij ziet zijn Maaslandse functie dan tot drie gemeenten ver ruimd. De heer Van Kan zal dan wat minder in Maasland aanwezig kunnen zijn, omdat hij zijn werkzaamheden over de drie gemeenten moet ver delen. Wel krijgt de heer Van Kan er een medewerker bij. Dat wordt de leider van het centrum in Schipluiden, die momenteel overigens nog vacant is. Geheel nieuw in de stichting, die wellicht de naam „Del- ma aseh" zal krijgen (De Lier, Maasland, Schipluiden) is de bestuurlijke opzet. Er komen nu plaatselijke raden van elf personen, waarin verenigin gen die met het bejaarden - werk te maken hebben een zetel krijgen. Dat zijn het Rode Kruis, het Groene Kruis, de Bejaardenbond. het gemeentebestuur, de stich ting huisvesting enzovoort. Die plaatselijke raden vaar digen ieder drie personen "af in het bestuur van de nieuwe stichting. Deze negen be stuursleden kiezen op hun beurt uit hun midden een dagelijks bestuur, een voor zitter, secretaris en penning meester. Afgesproken is dat deze drie functies gelijkelijk over de drie gemeenten wor den verdeeld. burgerlijke stand Geboren te Schiedam: Irene d.v, de Mol-Wassenaar. Hubertina L. D. d.v. Bollen- Theunissen; Az»z z.v. Demir- gan-Sagicu Esmeralda d.v. van Persie-Schoonbrood; Miranda d.v. Uitenbroek-Wijzenbroek; Martin E. z.v. Boston-Baum- gart; Valery E. d.v. Posl-Wuis- ter; Tamara d.v. Brust-Delle- voet: Marvin M. z.v. van Oos- terhout-Hofstcde; Ummu d.v. Memmer-Kacak; Hendrik B z.v. VrieJing-Berrevoets; Djon z.v. Lokken-Bijl; Daniel z.v. Bogaards-Pmto; Gulsum d v. Uysal-Uear, Aytac z.v. Bay- rak-Kalafat;, Redouane d.v. Aissati-El Bouchtaoui; Micha z.v. Tempelman-van den Brink; Marianneke d.v. Mud- de-Hoogendijk; Merel I. d.v. Bosch-Jansen. Ondertrouwd te Schiedam: J. M. Coster 24 en J. van de Post 22; G. Rops 22 en K. Bur ger 23; A. T. Scheenloop 25 en J. Meijer 23; E. S. B. van de Steeg 20 en D. N. Jaspers 22. Getrouwd te Schiedam: A. C. van den Brug 28 en R. V. UI ate Ledezna 25; D. Biton 24 en I. Heukels 21; R- van Rij 23 en S. J. Steenbergen 21; H. N. Jansen 23 en E. Walraven 21: E. R. van Oostrom Soede 29 en M. J. Grift 28; J. Boom 25 en B. M. Doeli 24. Overleden te Schiedam: A. van Belle vr, geh. gew. m. A, J. van Dijk 75; K. A. C. Klijnoot vr. geh. gew. m. E- Kiele 88: T. Westermeijer man 81; A. C. Vermgmeier vr. geh. gew. m. H. in 't Veld 59; L. Huismans vr. geh. gew. m. T. C. Aartse 94; F. M. Plomp man 83; G. Roetjes man 86; E. de Baat vr. geh. gew. m. H. J- N. Graven 90;W. A. Ligteneigen man 39; N. Teunissen man 71; J. P. Mangnus man 61; M- H. Dekker vr. geh. gew. m. D. Hatenboer, P. Vermeulen man 90; A. M. A. van der Laan vr. geh. m. P. J. Bakker; P. Lazza- rï man 91.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4