14 EXTRA Recreatie gebied Kleiburg krijgt hoogwater-dijk m Gevolg van open Hartelkanaal 4 Getij Inham Golfbaan Meertje Opspuiten Doorgaan Fietspad EUROPOORT maandag 23 februari 1Ö81 VD/SC/WW De golfspelers zullen het de komende zomer met noodoplossingen moeten doen omdat door de werk zaamheden enkele banen verloren gaan. Brielle Er wordt momenteel hard gewerkt op Kleiburg, be langrijk onderdeel van het re creatiegebied Brielse Meer, ten noordwesten van Brielle. Om het hele gebied wordt een 3.5 meter hoge dijk gelegd, die te vens de inham zal afsluiten tussen Kleiburg en de oostelijk daarvan gelegen Krabbeplaat. De inham zal daarna worden opgespoten, waardoor een nieuw recreatiegebied van on geveer tien hectare ontstaat. Dit ter compensatie van voor zieningen. die elders in het ge bied verloren gaan. De werkzaamheden zijn een nood zakelijk gevolg van de open verbin ding die tot stand wordt gebracht tussen het Hartelkanaal en de Oude Maas ten noorden van Spijkenisse. Daartoe is besloten om de duwvaart over het Hartelkanaal betere moge lijkheden te geven. Gevolg van de open verbinding is dat in het Hartelkanaal weer getij bewegingen zullen plaatsvinden. Om ook bij iaagwater scheepvaart mogelijk te maken moet het kanaal worden uitgediept. Om bestand te zijn tegen hoogwater moeten de oe ververdedigingen van het kanaal worden vernieuwd. Maar de zuidoever is tevens de noordoever van het recreatiegebied Brielse Meer. Als er geen bijzondere maatregelen worden genomen zou Kleiburg regelmatig overstromen. Het fraaie Bos van Roorda, een in 1952 aangeplant loofhoutbos, zou dan verloren gaan. De hierin aange legde golfbaan Kleiburg zou groten deels onbruikbaar worden. Ook de bosjes en grasgazons zouden onher stelbare schade oplopen. Vandaar de aanleg van een 3,5 meter hoge dijk, beschermende kade genoemd, die een lengte gaat krijgen van zestien honderd meter. Met de aanleg van de nieuwe kade is inmiddels een be gin gemaakt. Vanaf de noordwest punt van Krabbeplaat loopt de kade eerst een meter of tweehonderd langs de bestaande oever en maakt dan de oversteek naar Kleiburg- Noord. Daarmee wordt de inham ter hoogte van de Kroondijk afge sloten, die voor het scheepvaartver keer op hel Hartelkanaal geen bete kenis heeft. Maar voor het recrea tiegebied is de inham juist wel van grote waarde. Na opspuiting van de inham kan het recreatiegebied met tien hectare worden uitgebreid. Geen overbodige weelde, want aan de andere kant gaat er door de werkzaamheden het één en ander verloren. De beschermende kade sluit na de inham niet direct weer op de oude oever aan. maar blijft er aanvanke lijk enkele tientallen meters van- 'daan. In het diepste gedeelte van de inham ligt de kade op ongeveer tweehonderd meter uit de oever en dat loopt geleidelijk uit op nul. De aansluiting op de bestaande oever vindt ongeveer plaats kort na het midden van het gebied. Het gebied tussen de nieuwe kade en het recreatiegebied wordt gro tendeels opgespoten en ook de ta luds en bu iten berm van de Brielse Maasdijk moeten worden aangepast Dit betekent ten eerste dat ruim drie hectare bosjes moeten worden gekapt. Daarnaast gaan drie hole* (banen) van de golfbaan verloren. Ook een gedeelte van het fietspad door Kleiburg kan niet op die plaats worden gehandhaafd. Het verlies van deze voorzieningen wordt voor een belangrijk gedeelte goed ge maakt door de nieuwe tien hectare, die door opspuiting van de inham ontstaan. Maar daardoor moet ook een groot gedeelte van het bestaan de gebied worden aangepast. Er zijn plannen om de negen holes (banen) waar de golfbaan nu uit be staat, te verdubbelen, omdat dit aantal bij wedstrijden voorgeschre ven is. In de oude situatie werd dit ondervangen door de negen holes twee keer „te nemen", maar de werkzaamheden bieden de moge lijkheid om nu een ideale golfbaan met achttien holes te maken. Het ontwerp hiervoor is momenteel in handen van het dagelijks bestuur van het recreatieschap ter beoorde ling. Bij de ingrijpende werkzaamheden op Kleiburg zullen de bestaande en fraaie riet- en wilgenoevers gehand haafd blijven. In de nieuwe situatie gaan ze een soort langgerekt bin- nenmeertje vormen met een breedte van twintig tot vijfentwintig meter en een lengte van acht- tot negen honderd meter. Het meertje vervult tevens een functie voor de afwate ring van het omliggende gebied. Omdat het meertje binnen de be schermende kade komt te liggen is het noodzakelijk dat de binnenkant van deze kade geleidelijk afloopt naar hel meertje toe. De kans bestaat dat er ook een meertje komt in het tien hectare nieuwe gebied, onstaan door opspui ting van de afgedamde inham. Dat zou dan komen aan het oostelijke einde van het „rietkragen-meertje", maar daarover moet nog een beslis sing worden genomen. Dat staat weer in verband met de vraag of er in het nieuwe gebied een gemaaitje of een sluis moet komen. Berekeningen hebben namelijk uit gewezen dat de 3.5 meter hoge be schermende kade eens in de hon derd jaar door superhoogwater zal worden overstroomd. Er zijn twee mogelijkheden om het water dan weer snel uit het recreatiegebied weg te krijgen. Dat kan gebeuren via een gemaaitje en daar is het re creatieschap voorstander van of met een zogenaamde situatie-sluis (pijp onder de dijk door) en daar gaat de voorkeur van Rijkswaterstaat naar uit. Als het een sluis gaat worden komt hij in de kade rond de opge spoten inham. In dat geval moet hierop ook het „rietkragenmeertje" aangesloten worden. Dat kan dan gebeuren door een tweede meertje, dat tevens voor de golfspelers een aantrekkelijke hindernis kan wor den. Als de keuze zal vallen op een gemaaitje is een extra meertje ver moedelijk niet nodig. De afgedamde inham zal worden opgespoten met het materiaal dat vrijkomt bij het uitdiepen van het Hartelkanaal. Een cutterzuiger is daar al mee bezig. Een pijpleiding die over een deel van de oever van Kleiburg ligt brengt het spul naar de reeds half afgedamde inham. Wat door het uitdiepen van het Hartelkanaal vrijkomt bestaat over wegend uit zand. Als hiermee de af gedamde inham geheel kan worden opgespoten is het nieuwe recreatie gebied het snelst klaar, want het water trekt daar vrij snel uit. In een jaar tijd is deze grond vol doende rijp om te worden ingezaaid. Maar de kans bestaat dat het uitdie pen van het Hartelkanaal onvol doende materiaal oplevert om de in ham geheel op te spuiten. De rest zal dan moeten gebeuren met klei, dat uit de mond van het Hartelka naal wordt opgebaggerd. Omdat deze slib minder snel „uitlekt", kan het maximaal drie jaar duren voor het nieuwe gebied kan worden in gericht. Wellicht bestaat de moge- Do golfbaan Kleiburg In zijn huidige vorm. De banen liggen tussen de autoweg en het Hartelkanaal. Een fietspad loopt dwars door het fraaie gebied. (SOLFB/JflW KLEIBURG FIETSPAD HAKTELKAIfnAL. uLve0* C-1-tf »V' r %-■< "4.U, V, - lijkheid om reeds „gedroogd" mate riaal te gebruiken, maar vanwege de hoge transportkosten moet daar niet al te veel op gerekend worden. Hoe het ook zij, op z'n vroegst kan er pas in 1983 in het nieuwe gebied worden gegolfd. Met alle macht wordt er nu gewerkt om de komende zomer het golfen op Kleiburg zo mogelijk doorgang te laten vinden. Makkelijk is dat niet, want bijna drie banen zijn door de werkzaamheden niet meer te ge bruiken en het nieuwe gebied is nog lang niet klaar. En om toch wed strijden te kunnen spelen zijn er ne gen holes nodig, die dan twee keer worden „genomen". De oplossing wordt waarschijnlijk als volgt. Hole 4 is erg groot. Er kunnen twee banen van worden ge maakt. Gevolg is wel dat dan twee banen elkaar zullen kruisen, maar met de spelers kunnen bepaalde voorrangsregels worden afgespro ken. Door ook andere banen nog wat te wijzigen lijkt het mogelijk om tegen de zomer toch weer negen banen beschikbaar te hebben. Het fietspad door Kleiburg is in verband met de werkzaamheden af gesloten. Met name voor het trans port van materialen zouden fietsers in dit gebied hinderlijk kunnen zijn. Bovendien moet een deel van het fietspad worden vervangen omdat het gebied ter plaatse moet worden opgehoogd, maar wellicht hoeft dit nog niet op korte termijn. Maar of het fietspad komende zomer in aan gepaste vorm beschikbaar zal zijn, is op dit moment niet te zeggen. Dat heeft onder meer ook te maken met zinkers (persleidingen) die ter plaat se moeten worden aangelegd. Behalve Kleiburg ondervindt de rest van het recreatiegebied Brielse Meer geen hinder van de werk zaamheden in en langs het Hartel kanaal. De vijf meter hoge Brielse Maasdijk, waarover de weg door het recreatiegebied ligt, onttrekt de werkzaamheden vrijwel geheel aan het oog van de recreant. Slechts een boven op de dijk staan de bouwkeet of bulldozer kan de ar geloze fietser of automobilist op de gedachte brengen dat er daarachter wel eens wat aan de hand kan zijn. Het gebied van Kleiburg ten noor den van de Brielse Maasdijk is voor namelijk bekend bij de golfers en sommige andere recreanten. Door de dijk iigt het een beetje afgeschei den van de rest van het recreatiege bied, waarvan het accent valt op de oevers van het Brielse Meer, dus juist aan de andere kant van de dijk dan waar de werkzaamheden plaatsvinden. Daarom zijn er vele regelmatige be zoekers van het recreatiegebied Brielse Meer, die nog nooit op Klei burg zijn geweest. De automobilist parkeert zijn wagen rechts van de weg. ziet de aantrekkelijke oevers van het Brielse Meer en realiseert zich nauwelijks dat er achter de dijk ook nog iets is. Ook zij die regelma tig rond het Brielse Meer fietsen hebben nauwelijks weet van het verscholen Kleiburg. Want ter hoogte van dit gebied gaat het „ge wone" fietspad langs het meer nor maal verder. Weinige weten dat er ter plaatse een tweede fietspad door Kleiburg loopt. Dat ligt wat uit de route omdat eerst de verkeersweg overgestoken moet worden en daar na ook nog de Brielse Maasdijk be klommen moet worden. In de huidige nawinterse dagen ver toont Kleiburg een wat triest ge zicht. De werkzaamheden die nu aan de gang zijn laten duidelijke sporen na. De verschillende bios- schages - totaal drie hectare - zijn al verdwenen of liggen, gekapt^ op vervoer te wachten. Op de dijK en het talud hebben de machines diepe geulen gegraven en de grasmat hier en daar in een modderpoel veran derd. Waar vanaf de punt van Krabbe- ï;i\t Dia*! Kapt 11 Int. Zeelicisneenlffira Hel VUier Ocrierbajt. Kretnmt ir flbma Oqsuruhd I Httoetlt MjmjV Ly-MEEUWtNOORD «ettio Aanleg van de beschermde dijk om Kleiburg, die tevens de inham afdamt, waardoor na opspuiting een nieuw recreatie gebied van tien hectare ontstaat. door Wim Huibers De stippellijn op deze kaart geeft de 3.5 nieter hoge dijk aan die Kleiburg moet beschermen tegen hoogwater op het Hartelkanaal. Het geaceerde gedeelte geeft de afgedamde inham aan, die na opspuiting een nieuw stuk recreatie gebied wordt. plaat de dijk begint, staan borden „gevaarlijk terrein drijfzand". Op de reeds gedeeltelijk opgespoten in ham huppelen meeuwen krijsend rond. Op de oever liggen veel losse pijpen die straks nog meer bagger moeten aanvoeren. Eén pijpleiding doet zijn werk al. In het diepste ge deelte van de inham duikt hij plot seling uit het water op om een eind je verder zijn inhoud uit te braken. Vlakbij een keet met de naam „Bag* gemnii Holland Hardinxveld". Vanaf het diepste punt van de in ham begint ook het eigenlijke golf terrein. De spelers zijn zo verdiept in hun spel dat het lijkt alsof ze van de werkzaamheden niets zien. Vanaf de punt van de inham is het niet mogelijk om langs de oever naar het golfterrein te lopen. De werkzaamheden hebben de grasmat in een tijdelijk moerasje veranderd. De nieuwsgierige wandelaar die er toch probeert door te komen blijft met zijn laars in de modder steken en kan hem slechts met moeite los wurmen. Langs vrijwel de gehele oever van Kleiburg Jigt een pijpleiding als een langgerekte roestige sigaar die van geen ophouden weet. Aan de bui tenkant van de pijpleiding, net op het uiterste randje van de oever, ruwweg neergegooide hopen grond en puin. Het fietspad in dit gedeelte is door modder vrijwel onbegaan baar. Aan beide kanten van het pad zijrr bosjes gekapt. Even na het midden van Kleiburg liggen aan de oever twee schepen afgemeerd. Eerst een oude woon schuit waarop Breda 1776 met moei te te lezen is. Daarnaast de Holland 14 waar de pijpleiding overheen loopt. Kennelijk dus een doorpomp station. De loopplank naar dit vaar tuig wordt heel toepasselijk ge vormd door twee stukken pijplei ding met een smalle plank er op. Rond de beide schepen vertoont het landschap een aanblik alsof er een orkaan heeft huisgehouden. Het bosje dat hier stond heeft plaats moeten maken. Er liggen grote ho pen hout en puin, waaronder grote stukken asfalt en forse brokken van een muur. Ook hier bovenop de dijk golfers, maar ze kijken bij voorkeur niet naar de puinhoop beneden hun. Even verder de plaats waar de bei de fietspaden weer bij elkaar ko men. Ook hier is een bosje verdwe nen. Op de dijk een grote gele bouwkeet met Herk BV Sliedrecht en een groene keet van Wijnands Werkendam. In het water een dek schuit van Paans BV Werkendam en de sleper Annelies D. Een meter of tweehonderd richti.ig Oostvoorne ligt de cutterzuiger die het Hartelkanaal uitdiept. Vanaf het vaartuig lopen, in een grote boog, enkele tientallen oranje kleurige „worsten", verbonden rubberen stukken pijp. Drijvend op het water vervoeren zij de opgebaggerde blub ber naar de pijpleiding, die op een vlot begint. In de richting van Oost voorne ligt een klein gedeelte van een tweede pijpleiding. Zo wordt er hard gewerkt aan Klei burg, dat zich moet aanpassen aan de nieuwe situatie. De genieter van natuur en landschap doet er goed s aan het gebied voorlopig te vermij-s den. Want aanpassing betekent on- herroepelijk ook aantasting. Dat de winter het groen tijdelijk heeft doen verdwijnen maakt de aanblik van Kleiburg nog triester. Maar eens zal dat verleden lijd worden. Dan ontstaat er een nieuw Kleiburg dat wellicht nog fraaier zal zijn dan het geweest is. De komende zomer zal het gebied er nog zeker geha vend bijliggen. Jammer, maar het is niet anders. Niemand heeft er om gevraagd. Het is slechts een gevolg van noodzakelijke werkzaamheden elders.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4