Honden niet ziek doorgif in grond 'CPN trekt Petaio in politiek vaarwater' Gereformeerde kerk biedt wij kvereniging pand aan Ik .neem- de proef krant 12? 14? MM Energie primeur Eendracht Pieferman veertig jaar ambtenaar JACKS Huurders Zwalu wenla t willen circuit houden katoenen S^si fris bedrukte meisjes ROKJES Verwijt Schiedamse fracties: Gusto-arehief geheel verloren Leo Zeef wil in terpella tie zigeunerbeleid *o*°" SCHIEm ÏCH COURANT Woensdag 25 februari 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- -105de jaargang no. 39 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Machtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Protestantenbond heeft geen geld voor rode dominee. Pagina drie. Mevrouw Koolwijk geeft in het Vlaardingse Hollandiagebouwweer haar voordrachtscursus. Een hele kunst, vindt ze zelf. Pagina drie. Hele indianenstammen liepen deze week rond in hetSehiedamse schooibuitenhuisin Oosterhout. Het gebouw is ingrijpend verbeterd, en dat had daar alles mee te maken. Pagina vijf. Simon Kelder wil drie eerste klasses. Pagina zes. Vlaardingen De honden die begin januari met ver giftigingsverschijnselen moesten worden opgeno men in de Utrechtse uni versiteitskliniek voor klei ne huisdieren, zijn niet ver* gitïgd door giftige stoffen die zouden zitten in de grond waarmee de West- wijk is opgehoogd. De re sultaten van het onderzoek in Utrecht zijn nog niet be kend. Volgens de dieren arts die de ziekteverschijn selen heeft geconstateerd moet ervan worden uitge gaan dat van een virusziek te of een opzettelijke ver- giftiging sprake is. Dat antwoordt de gemeente op vragen van PvdA-raadslid -4Jenk Krabben. In de grond waarmee de West wijk is opgehoogd zit ten geen giftige stoffen. Een nieuw onderzoek van de grond is volgens de ge meente dan ook niet nodig. De grond was destijds voor ophoging zeer geschikt Een in 1979 door de in spraakwerkgroep Opho ging Lage Weide ingesteld onderzoek bevestigt dit. De socialist had vragen aan het college van burge meester en wethouders ge steld na perspublicaties over vergiftigingsver schijnselen bij honden. Er zouden zelfs honden overle den zijn. Ook dat blijkt echter op onwaarheden te berusten. Het is de gemeen te niet gebleken dat er hon den zijn overleden. Afgeschoten wild uit de Broekpolder is de laatste jaren niet meer onderzocht Het centraal diergenees kundig instituut van Rot terdam zal nu een onder zoek verrichten. De wei dende schapen in de Broek polder kunnen niet worden onderzocht zonder toestem ming van de eigenaar. De eigenaar van de schapen .heeft echter tegen betaling een van zijn schapen afge staan voor onderzoek. Krabben wilde van het ge meentebestuur ook weten of men kan optreden als de schapen voor menselijke consumptie worden aange wend. Bij het kantonge recht in Schiedam loopt een procedure van de ge meente tegen de pachtove reenkomst die de eigenaar heeft. Verliest Vlaardin- gen, dan zal de gemeente stappen ondernemen om naleving van de pachtove reenkomst te krijgen. Vol gens de gemeente is het na melijk verboden om op de als bouwland gepachte grond schapen te weiden- CAI-protest voor rechter Schiedam Ondanks alle ivoorbereidingen bij de ge meente Schiedam zal woning bouwvereniging Eendracht de primeur,krijgen bij het realise ren van zonneënergie in Schiedam. Bij de veertien wo ningen, die na de bouwvakva kantie aan de Hoofdstraat in Schiedam-Zuid gerealiseerd gaan worden, komen zoneol- leetoren op het dak. Of de al ternatieve energievorm in de huurprijs van deze woning wetwoningen moet worden doorberekend, valt nog te be zien. Het bouwproject aan de Hoofdstraat zal de tweede leerlingenbouwplaats in Schie dam zijn. In aanbouw zijn nog de zeven huizen en een winkel aan de voet van het Schiedam- se stadskantoor, hoek Singe- PEmm astraat. Dat bij het tweede project voor leerling bouwvakkers aan zonneener- gie kan worden gedacht, is een nieuwigheid waar men bij de Eendracht en de overkoepe lende organisatie SSSW bij zonder trots op is. Juist omdat de gemeente Schiedam met wethouder Chris Zijdeveld voorop al geruime tijd veel op hef maakt over plannen met zonnewarmte in Woudhoek- Noord, vindt de SSSW het ei gen initiatief eerder nog amu sant dan milieubewust Ook bij het nieuwe bedrijfsge bouw van de SSSW in Kethel zal met zoncollectoren ge werkt gaan worden. Volgens Anton Wiegel, voorzitter van de stichting van samenwer kende Schiedamse woningcor poraties, valt de prijs ervan eest mee. Er lopen enkele of fertes, waardoor de realisatie financieel ruimschoots haal baar kan worden. Voor het complex aan de Hoofdstraat is alleen nog een formeel besluit van woningbouwvereniging Eendracht nodig, maar een en ander is al goeddeels in kan ten en kruiken. iiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiituiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiunidiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii Maassluis J. Pieterman beleefde gisteren een heuglij ke dag. De chef van de hoofdafdeling onderwijs en personeelszaken en tevens de loco-secretaris van Maas sluis vierde het feit dat hij veertig jaar in overheids dienst is. Reden voor het ge meentebestuur om Pieter man een receptie aan te bie den. Velen uit het onderwijs veld en tal van bekenden maakten van de gelegenheid gebruik om de altijd goed lachse en goed gehumeurde Pieterman de hand te schud den en te feliciteren met zijn jubileum. Cadeaus waren er te over. iiiiitniiiiiiiiiiiMiJifiiHiiiiiiiitiiiiiiiiiniiitiiiiiiiiiiriiifiiiiiJiiiiiiiiiitiiiriiriiiiiiiiiifiifiiiiiiiiiiitiiiiiiJiiiitiJfiiiiiifiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiitiiijiiJiirtffiiJtinuiiiiiiiiiniiiiiiiffiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiitiiitniuiiiiiiiriii Vlaardingen Ongezouten taal van de Vlaardingse doc tor in de sociologie F. J. van Tienen leidt eerdaags tot een proces tegen de gemeente Vlaardingen De doctor neemt het op voor 168 huurders van de Zwaluwenflat in Holy, die voor de kabeltelevisie (CAI) geen cent meer willen betalen dan zij nu doen voor hun eigen gemeen schappelijke antenne-inrichting (GAI). „U speelt een spelletje," zo verweet dr Van Tienen gisteravond de Vlaardingse CAl-commissie, voorgezeten door wethou der drs IJsbrand van der Velden. „Uw lachen om mijn woorden is een teken van domheid, want u weet dat er na dit vra- genhalfuurtje toch geen in spraak meer is. U gaat eraan voorbij, dat 18.000 huismoe ders met 18.000 portemonnees straks geen pest over het gedi stribueerde televisienet heb ben te vertellen. Walgelijk, dat" vind ik u!" Van Tienen bereikte met zijn woorden dat de gemeente raadsleden Boender (PvdA),- Quast (VVD) en Vrijhof (CDA) hem alleen uitdaagden de verwijten bij de rechter 'hard' te maken. De drie raadsleden in de CAI-commis- sie gingen voorbij aan Van Tienens opmerkingen, dat wo ningcorporatie Patrimoniums Woningen niet zomaar de GAI in de Zwaluwen flat mag op doeken en dat de gemeente Vlaardingen de 168 huurders niet zonder meer voor de keus mag stellen: CAI of niets. PvdA-raadslid Gerard Boen der zei van al die kritiek het spoor bijster te raken („maar ik troost me, ik ben gelukkig een parttime-bestuurder") en Floor Quast van de VVD kon digde Van Tienen aan dat deze 'onderuit' zal gaan bij een eventueel proces. In tegenstel ling tot de doctor kwamen zij nauwelijks met argumenten. Wethouder Van der Velden probeerde met flauwe toespe lingen dc lachers op zijn hand te krijgen. Dit alles ging vooraf aan de bespreking van de enorme schuld, die gemaakt zal wor den als de gemeenteraad niet met een extra krediet van vier miljoen gulden over dc brug komt voor de verdere CAI- aanleg in Vlaardingen. Er wa ren gisteravond geen voor standers voor te vinden, behal ve bij de consumentenbond, onder het motto 'wij moeten wel'. De drie raadsleden had den elk behoefte aan nader overleg met hun fracties. ADVERTENTIE. voor onze meisjes!! met badstof geroerd^/ W-176 eau M-11S 122-M6 SCHEDAM KOEMARKT 1 VLAARDWGEN DWBftXMAT^SKZt.67 maasslus kqnngshOék Schiedam Een poging van CPN-raadslid Ulferd Bruse- ker om via een brief aan burgemeester John te Loo als nog te bewerkstelligen, dat de familie van Koko Petaio langer in Schiedam zou mogen vertoeven, zal niets uitha len. Zowel het CDA als de PvdA en de VVD weigerden de handtekening onder de brief te zetten. Slechts D'66, PPR en de CPN waren het met de strekking van de brief eens. Een uiterst klein deel dus van de Schiedamse ge meenteraad. Volgens zowel de PvdA als VVD probeert de CPN via de brief de kwestie rond de Petaio's in politiek vaarwater te krijgen. Ge rard Verhulsdonk (WD) in een reactie: „De belan gen van de familie Petaio zijn niet gediend bij een zo politiek beladen stuk als dat van Ulferd Bruseker. Vervang je de naam van Petaio voor bijvoorbeeld 'Gusto moet open' of 'die en die moet vrij', dan kan je die brief ook gebrui ken." Ook Gé Brouwer van de PvdA liet zich in die richting uit. Voor Ge rard Verhuldonk is het geen probleem als Petaio langer dan het ultimatum van donderdag in Schie dam blijft: „Het zal me een zorg zijn. Ik heb gezegd drie weken en daar blijf ik bij. Ik denk niet dat het zo'n vaart zal lopen don derdag. Als burgemeester Te Loo machtsmiddelen zou gebruiken dan zeg ik tegen hem; doe niet zo gek. Ik ben niet bang voor moeilijkheden." Voor de PvdA ligt het allemaal wat problematischer, alhoewel ook Gé Brouwer niet ge looft dat het met de uitzet ting van Petaio donderdag zo'n vaart zal lopen. „We moeten de zaken soepel proberen af te handelen en niet gaan sjoemelen met belangen van mensen, zoals de CPN dat wil." Petaio zelf heeft de wens te kennen gegeven nog drie weken in Schiedam te blijven. De zigeunerfami lie is hard aan rust toe na alles wat zich rond hen heeft afgespeeld. Vandaag wordt in de Am sterdamse gemeenteraad de kredietaanvraag van 630.000 gulden, dus geen miljoen, behandeld om het terrein aan de Buiksloter- dijk gereedheid te maken als standplaats voor de Pe taio's. Overigens is Paul van Eeuwijk, die namens de stichting BOM voor de zigueners opkomt, niet on dergedoken. Dit in tegen stelling tot andere berich ten. Maassluis Wijkvereni ging de Taanschuur heeft met onmiddellijke ingang alle activiteiten stopgezet. Een overgrote meerderheid van de leden besloot hier* toe tijdens een buitengewo ne algemene ledenvergade ring gisteravond. Tijdens de bijeenkomst kwam ook een lichtpuntje naar voren. Het pand Fenacoliuslaan 14, dat momenteel nog in gebruik is door de gerefor meerde gemeente 'De Boeg', komt binnen afzien bare tijd vrij. De gerefor meerden hebben een ander pand aangekocht in Maas sluis. De heer Ros, lid van de gere formeerde gemeente en make laar, deed gistermiddag laat Taanschuur voorzitter Jan van de Woestijne het voorstel om in het vrijkomende pand de wijkvereniging te huisvesten. Beroepshalve taxeerde Ros de waarde van het pand op 105.000 gulden. De bewoners, zo'n 30 in getal, waren blij ver rast met de mededeling. Het bestuur ging dan ook met de opdracht naar huis om tot de volgende ledenvergadering in juni al het mogelijk in het werk te stellen om het pand van de gereformeerde kerk tot wijkgebouw te promoveren. Iets waar het voltallige be stuur zich achter kon scharen. Jan Deursen, aanwezig na mens de gemeente Maassluis, zei in een toelichting dat er met het gemeentebestuur altijd valt te praten over de realise ring van een wijkgebouw. Ook over de financiering van 'De Boeg' kan op korte termijn met de gemeente overleg wor den gevoerd. Er is nog geld vrij bij de gemeente voor wel zijnswerk, waar de wijkvere- nigingen ook onder horen. Tij dens de laatse meerjar€nhegro- ting is er een bedrag van 375.000 gulden extra vrij ge maakt voor welzijnswerk. Dit geld was aanvankelijk bedoeld voor uitbreiding van het ge meentemuseum. Ook is er nog een bedrag van 60.000 gulden bij de gemeente in kas dat ge bruikt kan worden voor twee welzijnsprojecten in Maassluis. Er is dus alle kans dat de ge meente' de wijkvereniging in ftnacicel opzicht de helpende hand kan toesteken. Schiedam Het gehele be drijfsarchief van Gusto is ver loren gegaan. Noch bij het Schiedamse gemeentearchief, noch bij het maritiem museum Prins Hendrik te Rotterdam zijn de archiefstukken aange komen. De Schiedamse stad sarchivaris drs G. van der Feijst heeft het vermoeden, dat het archief van de voor malige scheepswerf voor een groot deel in vuilcontainers te recht is gekomen en voor een ander deel verstrooid is over het verlaten en vnj toeganke lijke bedrijfsterrein en de oude fabriekshallen. En wat er ver der nog van over is, dat zal door oude personeelsleden mee naar huis zijn gekomen, meent Van der Feijst Het Gusto-archief heeft be staan uit enkele honderden meters papier, boekjes, ordners en andere paperassen. Niets daarvan heeft Van der Feijst meer mogen aanschouwen. Al les is weg. De archivaris heeft als enige troost, dat als alle spullen hem wel hadden be reikt, hij ze zelf toch niet had kunnen herbergen. Daarvoor is het gemeentearchief op de Korte Haven te klem. Van der Feijst vindt dat dit soort be drijfsarchieven beter op hun plaats zijn in daarop toegespit ste instellingen. In het geval van Gusto zouden dat het ma ritiem museum of het instituut voor scheepvaart en lucht vaart in Rotterdam geweest rijn. „Een gemeentearchief kan bij de verwerving van be drijfsarchieven. hoe plaatsge bonden deze ook zijn, met an ders dan uiterst selectief te werk gaan," aldus drs Van der Feijst. Hij heeft overigens we! gepro beerd een geselecteerd deel van het Gusto-archief te red den, maar toen hij erop afging werd hem verteld dat alles 'el ders' zou worden onderge bracht. De archivaris heeft toen nog gedacht aan het ma ritiem museum. Nu is echter gebleken dat met 'elders' de vuilcontainer werd bedoeld. Vlaardingen PSP- raadslid L Zeef wil tijdens de raadsverga dering van 4 maart een interpellatie houden over het beleid dat ge meente Vlaardingen heeft gevoerd ten aan zien van de familie Pe taio. Zeef is van me ning dat het mensont erend geschuif met mensen en de opgeroe pen bekrompen voor oordelen en de kenne lijk versterkte discri minatie ten aanzien van zigeuners aanlei ding genoeg is om een interpellatie te houden, Leo Zeef wil het beleid van de gemeente Vlaardingen van 9 fe bruari tot op heden ter discussie stellen. „Ik wil op een aantal vra gen gewoon een duide lijk antwoord van het college. Ik ben van me ning dat dat maar in het openbaar moet ge beuren, zodat alles dui delijk wordt Ik anders bang dat de hele affai re m de doofpot ver dwijnt." >3 Voorzitter Jan van de Woestijne kwam tijdens de buitengewone algemene ledenvergadering met een verheugende mededeling. Het pand van de gereformeerde kerk kan misschien het nieuwe wijkgebouw worden. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kotten bezorgd in combinatie mei het Rotterdams Nieuwsblad. Hie»*"' f,4rts" 7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1