4 EXTRA] 1 Riet op hetdak :i^eed'\\ hatuur- produkt w. a. x, VD/8C/WW Rietdekker: Cabauw De Lopikerwaard, een laagveengebied voor 88% in de provincie Utrecht en voor 12% in Zuid Holland gelegen. Begroeid met wilgen, populieren, elzen, berken en riet, doorsneden door de Lopikerwetering en de Vlist. Door de eeuwen heen werd hier gebouwd, althans wat de boerenhofsteden betreft, met materiaal dat in ruime mate voorhanden was in de natuur. Rivierklei voor de baksteen, riet voor de dakbedekking. Zo bleven bebouwing en landschap in harmonie met elkaar. Nu zijn werkgroepen nodig om die harmonie te redden. De Lopikerwaard, vooral na -de Tweede Wereldoorlog in snel tempo opengebroken, is bedreigd landschap geworden. Maar naast die werkgroepen is er de (meestal vergeten) particulier, die door het uitoefenen van zijn vak een steentje bijdraagt aan het behoud van het karakter van de agrarische buurtschappen. Zon man is bijvoorbeeld Jan van den Hoek. Rietdekker, vermeldt het bordje naast de deur van zijn vriendelijke wo ning aan de Lopikerwetering met de originele naam"Krèk wak wou". We treffen de riet dekker bij de kachel, want op het dak heeft hij deze maan den niets te zoeken. Bij gunstig weer zal hij pas in maart het werk hervatten. Tijd volop dus om in gezelschap van vakge noot Martien van Klaren uit Schoonhoven zijn verhaal te doen. Een rieten dak is gemiddeld een (kleine dertig centimeter dik. De V-A V -VHV vV Eg. Een mooi, maar hard vak onderste laag, het zogenaamde sprei riet, dik en grof, vormt een bijna ondoordringbare laag van zon zes a zeven centimeter. Een bos riet weegt circa drie kilo en is ongeveer anderhalve meter lang, moet taps toelopen cm een goed sluitende deklaag te verkrijgen. Gemiddeld gaan er negen tot tien bossen op een vierkante meter. Rodderdak Om een dak goed te kunnen dek ken moet de betimmering aange past zijn. Boven aan de gevel wordt een muurplaatfdikke hou ten balk) bevestigd. Vandaaruit gaan de sparren omhoog waar de panlatten aan getimmerd worden. Op die muurplaat, aan de buiten kant van de muur, een centimeter of zes, zeven boven de panlatten wordt de "knelplank' aange bracht. Ponr dat hoogteverschil ontstaat wu uiteinde van de ■buitenste lagen een knik(de vak man zegt knelling" of "knij ping"). Deze knelling garandeert een goed sluitende, veerkrachtige dakbedekking. "Die knelling er goed in te krijgen, dat is nu juist de kunst. Maar daarvoor ben je natuurlijk vakman. Met die knel ling staat of valt je dak. Til je bij een goed gelegd dak een laag op," dan veert die vanzelf weer op zijn plaats terug. Bij een slecht dak blijft het openstaan. Zon dak noe men wij een "flodderdak", legt Van den Hoek uit. Het vervelende is echter, dat dat pas na een jaar of tien blijkt. Dan pas komen eventuele gebreken aan het licht Te vroeg, want een goed dak gaat zeker vijfentwintig tot dertig jaar mee. En dat nog aan de slechte westkant, waar het dak het meest aan de elementen is blootgesteld. Ook de steilheid van een dak kan van invloed zijn. Een rietgedekte molen bijvoorbeeld met zijn steile wanden kan wel een mensenleef tijd mee. Het riet wordt met gegalvaniseerd draad aan de panlatten gebonden. Dat wil zeggen, wanneer het een gewone boerderij betreft Boven een stal waar de dampen het draad kunnen aantasten maakt men gebruik van roestvrij staal draad. Met uitzondering van de onderste en bovenste lagen, die dichter op elkaar gelegd worden, gaan de verschillende lagen met dertig centimeter onderling ver schil omhoog. Uitgeschoten riet wordt in opwaartse richting met de klopper bewerkt. Is het dak ge reed en zijn ook de rietvorsten- de bolle dakpannen op de nok en de hoeken- gemetseld, dan wordt het hele dak nog eens met de klopper bewerkt All-round Het werk van een rietdekker be staat grotendeels uit reparatie en onderhoud, respectievelijk ver vangen van reeds bestaande da ken. Uit de laatste drie jaren kan Van den Hoek rich maar vier of vijf nieuw bouwen herinneren. Wanneer een dak of een gedeelte daarvan aan vervanging toe is wordt de bovenlaag tot aan de spreilaag verwijderd, maar wan neer deze eveneens in slechte staat is, wordt ook deze wegge haald. De beide rietdekkers- Van Klaren heeft onlangs zijn bedrijf van de hand gedaan, maar steekt Van den Hoek zo nu en dan de helpende hand toe- hebben zich all-round gespecialiseerd. Kleine voorkomende timmerkarweitjes nemen zij zelf voor hun rekening. "Het spaart een heleboel tijd en geld". Wanneer de basis weer op timaal is wordt het dak opnieuw gedekt." Vroeger deed men dat door een dak te "verdrijven". Eer ste laag eraf, nieuwe ervoor in de plaats. Volgende laag eraf, nieuwe er op. Tegenwoordig halen we eerst al het oude riet er af", aldus Jan van den Hoek. Het materiaal moet tegenwoordig veel worden ingevoerd uit Polen, Oostenrijk. Hongarije ook wel Frankrijk. Het Nederlandse riet wordt schaars. Alleen in het dorp je Kal en berg in de kop van Over ijssel brengt de rietteelt nog wat op. Dit riet is overigens volgens ken ners van uitstekende kwaliteit Enthousiast is Van den Hoek over "dulen" of "duïlen", het riet dat met sigaren bloeit en langs de Lek wordt aangetroffen. In tegenstel ling tot het holle riet, is dit mas sief. Uitstekend geschikt om in combinaue met het conventionele riet op kleine huizen toe te passen. Riet op je dak betekent een na tuurlijke isolatie. Riet is warm in de winter en koel in de zomer, be weert men altijd. Van den Hoek op wiens huis uiteraard met riet gedekt is, kan dit wel beamen. Is een rieten dak Dok duur, afge zien van de verzekering? Van Klaren:"Het is puur handwerk, natuurlijk. Bovendien is het sei zoenarbeid." Tijdens de winter maanden valt er niets te verdie nen. Vroeger hielp Van den Hoek nog wel eens met slachten bij de boeren, of maakte thuis rieten matten- Een blauwe maandag ging hij riet snijden in de Bies- bosch. Toch wel gewend aan niet al te behaaglijke werkomstandig heden, bewaart hij slechte herin neringen aan dit koude, maar vooral natte werk. Automonteur Als hobby beoefent de rietdekker ....het rietdekken. Hij is een graag geziene gast op braderieën en jaarmarkten in de omgeving. Zo kan het verkeren. De jonge Van den Hoek zijn aspiraties lagen el ders. Automonteur wilde hij wor den. Geregeld was het al. Hij zou bij Schakel in Schoonhoven be ginnen voer vier hele guldens per week. In diezelfde tijd hoorde rietdekker Oskam uit Polsbroek, dat Jan de schoolbanken ging ver laten. Hij zocht een knechtje om voor hem het riet op het dak te brengen. Zou Jan niet...? Tien gul den in de week had hij er wel voor over, plus een bord warm eten tussen de middag. Een beke ken zaak voor vader Van den Hoek. Zo ging jonge Jan als veertienjari ge aan het werk. Negen jaar bleef hij in Polsbroek, waar hij van nu wijlen de heer Oskam het vak leerde. Toen had hij het recht toe, recht aan werk op de boerderijda ken wel gezien. Om zijn vakken nis te vergroten trok hij naar Bel gië, waar hij in de villa bouw ging. "Daarmee leer je de moeilijkhe den van het vak pas. Een villadak kent uitbouwen, dakkapellen, schoorstenen op voor een rietdek ker de meest onmogelijke plaat sen. Dat moet je maar voor elkaar zien te krijgen. Al heb je er nog zon goede kijk op, dan komt daar toch wel de nodige vakkennis bij kijken." Van Klaren vult aan:" Er gaan jaren overheen, voor je die fijne kneepjes onder de knie hebt." Terug uit Belgie probeerde Jan van den Hoek een olieslagerij en de melkfabriek. Maar hij was in middels zo verknocht aan het riet- dekken, dat hij na enkele jaren zijn oude stiel weer opnam. Zoals met veel beroepen het geval is worden de gelederen der riet dekkers langzaam- uitgedund. Er zijn er in Nederland nog zon klei ne achthonderd. De ouden ver dwijnen, er staan geen jongeren klaar om het werk van ze over te nemen. Zijn eigen zoons hebben ook een andere richting gekozen. Toch zou Van den Hoek het graag aan een opvolger leren. Hoewel rietdekkers meest met het hoofd in de wolken werken, staan zij wat hun vak betreft met beide benen op de grond. "Want", zegt Van Klaren, "het is een mooi vak, daar wil ik niets van zeggen, maar het is een hard vak!" Jan van den Hoek op de deksto'el bezig met het kloppen van het dak. door Phlne Over beek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4