SCHIIEIl iMSCHE COURANT in Geen huis, wel een bewoners vereniging Rij nmondraadslid zet vraagtekens bij DNA-onderzoek Ik „neem^ dêproef .1 Klachten tegen sociale dienst in onderzoek Raad van State wijst verzoek Wateringers af deze krant Soldaat TEXTIELBUHANS was van carnaval onderste boven Historisch materiaal Gusto in bezit gemeente College akkoord met sloopplan Auto's beschoten op Rijksweg 20 krokosp nieuw PULLOVERS Vrachtwagen de Gaag in Unilever- laboratorium in "Vlaardingen Bouwmarkt in Holy afgewezen Vlaardingse bevolking weer kleiner Dinsdag 3 maart 1981 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 105de Jaargang no. 43-4PA0SWS Broetsvest 3 - telefoon administratie 368091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeente heeft nog enig historisch ma- teriaal van de voormalige Gustopanden in hun bezit 'kunnen krijgen. In het ge meentelijk archief bevinden zich een omvangrijke diase rie van voor de sloop en fo to's van verschillende sche pen en werven met bijbeho rende lambrisering. Het bedrijfsarchief van Gusto is geheel verloren gegaan. His torisch materiaal kon nog ge deeltelijk gered worden. Uit de ontvangsthal heeft de ge-' meente een deel van het Ju gendstil tegelwerk, een be schilderde linnen muurbekle ding en een relief beeldhouw werk in het bezit gekregen. Een wastafel met onderbouw en houten schuifdeuren uit de directie vertrek ken liggen voorlopig opgeslagen bij Ge meentewerken. Deze heeft te vens een deel van de glas in lood ramen en een schouw op gebouwd uit tegel- en beeld houwwerk en twee koperen kronen onder hun hoede. In de commissie Cultuur, Sport- en Jeugdzaken zal be sproken worden wat er gaat gebeuren met dit historisch materiaal. Clubhuiswerkers uit Schiedam-Zuid kraakten het verlaten hoofdkantoor van het gemeentelijk energiebedrijf. „Wij nemen aan dat wij er kunnen blijven, nu de gemeente niet reageert" Pagina drie. De illegale radiopiraat Veronica Schiedam hoopt door 'Til' erkendte worden. EeneerstereactievanministerGardeniers stemde het Zwarte Schaap van Schiedam tenminste hoopvol. Pagina vier. Wim Liebregtswon de eerstewieierkoersvan de Vlaardingse renclub 'De Coereur'. Pagina vier. Schiedam Klachten te gen ambtenaren van de sociale dienst <GSD) ron den volgens sommige ge meenteraadsleden niet bij deze dienst zelf ingediend moeten worden. Andere ambtenaren, met name die van de gemeentesecre tarie, zouden klachten te gen de GSD in ontvangst moeten nemen. Gistera vond liep PvdA-raadslid Jos van der Lugt althans met die stelling vooruit op de mening van zijn fractie. Van der Eugtr „Het is bij een sociale dienst natuur lijk niet zo als bij een bakker. Als een bakker geen goed brood heeft, ga je naar een ander. Bij een sociale dienst kan dat v niet en je bent op de amb tenaren aangewezen. Af gezien van de lastige klanten, die je altijd hebt. kan ik mij voorstellen dat er ook mensen zijn die hun el niet kwijt kan nen bij de ambtenaren van de GSD. Die mensen zou je dan beter naar de secretarie kunnen verwij- zen." Het probleem van klagen de cliënten van de GSD is tamelijk actueel, vooral sedert de activiteiten van het bureau voor alterna tieve hulpverlening (BAH) van John Zwart. Wethouder Riet Taverne zag er gisteravond voor alsnog geen oplossing in de klagers door te verwij-, ren naar de gemeentese cretarie in het stadskan toor. Zij vindt dat de amb tenaren, tegen wie een klacht wordt ingediend, het eerst het recht hebben daarvan op de hoogte te worden gesteld. Of "Van der logt nu bijval van rijn fractie nodig heeft, is de vraag. Voorlopig gaat een jaar lang geïnventari seerd worden, wat zoal de oorzaken kunnen zijn van klachten tegen de sociale dienst. Fout adres nekt inspraak ron d Dam Vlaardingen Het college van burgemeester en wethou ders heeft zich akkoord ver klaard met het sloopplan voor de oude woningen in de Zee heldenbuurt, waardoor de plannen nu in een definitief stadium zijn gekomen. Van de 306 woningen zullen er con form de huidige plannen 208 worden gesloopt, terwijl de overige woningen nader on derzocht of opgeknapt worden. Eerder was de gemeentelijke commissie stadsvernieuwing al met dit voorstel van de stuur groep akkoord gegaan. De wo ningen zijn in het bezit van de bouwverenigingen De Samen werking en Patrimonium. Schiedam Met een lucht buks hebben onbekenden zon dag auto's op rijksweg 20 be schoten. Twee voorruiten sneuvelden bij de schietpartij, maar niemand werd gewond. Een 29-jarige inwoner van Maassluis heeft bij de Schie- damse politie aangifte van het schieten gedaan. Van de Simca waarmee hij op de rijksweg reed en van een naast hem rij dende auto zijn de voorruiten door kogels getroffen en on middellijk gesprongen, aldus de Maassluizen aar. In een vari de voorruiten is een kogelgat aangetroffen. De auto's wer den getroffen ter hoogte van de Parkweg. ADVERTENTIE i K»trS 1 \w4/, rtfcTE* 92-1761 Den Haag De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft het verzoek van enkele inwoners van Wateringen af gewezen om de vergunning voor de vestiging van een snack bar aan de Herenstraat in te trekken, deling rechtspraak geen be slissing in dit geschil nemen. De rechter is van mening dat de aangevoerde bezwaren binnen het kader van de hinderwetvergunning vallen. Op grond daarvan kan de af- ISCHEDAM KDEMARCT I t'i WAARDfJGEN OVV EÊCX.W7 JVST JGEL 67 I maassuxs komngshoek I Schipluiden Door een plot selinge inhaalmanoeuvre van een onbekende automobilist is gistermorgen om kwart over acht een vrachtwagen in het water langs de Gaagweg te recht gekomen. De bestuurder uit Utrecht en zijn twaalfjarig dochtertje raakten licht ge wond. De vrachtwagen was geladen met bakkerijgrond stoffen. De vrachtwagencom binatie reed op de Gaagweg richting Maasland. Hij moest plotseling uitwijken voor de inhalende tegenligger. De rijkspolitie van Schipluiden is op zoek naar getuigen van het voorval (telefoon 01738-8372). Burgemeester en wethouders van Wateringen hadden de exploitant P. Dobbe in au gustus van het vorig jaar toe stemming verleend om aan de Herenstraat 41 een kof fieshop te beginnen. Het be drijf verdraagt zich met het ter plaatse geldende bestem mingsplan. De tegenstanders, omwonen den van het pand, menen dat zij ernstig in hun belangen zijn geschaad. Volgens hen zijn de bij de toestemming gestelde voorschriften en be perkingen ontoereikend. Na leving daarvan voorkomt volgens hen niet dat zij in hun woningen grote hinder ondervinden van de afge voerde geuren en dampen ten gevolge van het bakken. Derhalve vragen zij zich af of er ook geen vergunning op grond van de Hinderwet is vereist De jonge soldaat keek vreemd op, toen hij zag waartoe het carnaval hem had gebracht Met zijn auto was hij op de Nieuwe Haven in Schiedam, vrijwel vlak voor de hossende zaal Irene, flink beschonken over de kop gegaan. De koninklijke marechaussee heeft hem wegwijs gemaakt: het zal de soldaat wel geld kosten. Schiedam De bewonersve reniging Schiedam-Centrum is niet tevreden over de ma nier waarop de inspraak rond de herinrichting van de Dam is verlopen. Door een foutieve adressering is de vereniging niet uitgenodigd op de evaluatieavond waar zij zelf bij de gemeente op heeft aangedrongen. De ge meente Schiedam heeft wel een uitnodiging gestuurd, maar die is gestuurd naar een sterk verouderd adres. Daardoor ploft er een dezer dagen een inrichtingsvoor stel in de bus waar de bewo ners van het centrum niet volledig over hebben kun nen meepraten. Uit informeel overleg met ambtenaren van het stadskan toor is bewoners gebleken dat in het plan parkeermeters op de Dam zijn opgenomen, en dat de straat niet autovrij is gemaakt, zoals de bewoners wel hadden gewenst. Henk Nieuwenhuysen van de bewo nersvereniging Schiedam- Centrum: „wij hadden een voetgangersgebied gewild waarover in bepaalde uren le veranciers voor de bedrijven terecht kunnen, net zoals in de Hoogstraat het geval is." Volgens Nieuwenhuysen zHn er nu drie mogelijkheden. Of de vereniging gaat accoord met de plannen die zijn ge maakt (weinig waarschijnlijk) of de vereniging krijgt alsnog een mogelijkheid tot evaluatie, of men gaat in beroep tegen de plannen zoals die zijn ge maakt Oud-wethouder Clara Stro man is bestuurslid van de kersverse bewonersvereni ging in Woudhoek. Zij kon gisteren ongeveer zeventig mensen op de oprichtings vergadering verwelkomen. Schiedam Nog geen huis, maar wel een bewonersvere* nlgingl De toekomstige bewoners van de nieuwbouw in Woudhoek-Noord zijn gisteravond vooruit gelopen op de problemen die in de wijk kunnen ontstaan en hebben een vereniging voor huiseigenaren opgericht, nog voor dat hun huizen zijn opgeleverd. De belangstelling voor de ver eniging voor huiseigenaren Woudhoek-Noord deelplan l B, zoals de vereniging officieel heet, was gisteravond opval lend groot Ongeveer zeventig toekomstige bewoners vonden de weg naar het wijkcentrum de Blauwe Brug. Daar werden meteen de wensen van de be woners met betrekking tot de woningen geïnventariseerd. De nieuwe vereniging die naar eigen zeggen bijzonder veel medewerking van de gemeen te Schiedam ondervindt is een initiatief van Marcel Hout kamp, ëên van de toekomstige bewoners van de wijk. Hij schreef eind januari 49 toe komstige bewoners aan en vroeg hen of er belangstelling voor een vereniging bestond. De respons was volgens Hout kamp opvallend groot. Veertig toekomstige bewoners reageer den positief. Vier werkgroepen zijn inmid dels al met problemen van de toekomstige wijk aan de slag gegaan. Zo is er een werk groep oprichtingszaken, een werkgroep materiele zaken, een werkgroep wijkzaken en een werk roep bouwzaken. Te kenend voor de haast waar mee de vereniging uit de grond is gestampt, is het feit dat er wel al een kascontrole commissie Is gevormd, terwijl er nog geen cent in de kas aanwezig is. De bestuursleden hebben gemaakte kosten voor ander andere het kopiëren van uitnodigingen, dan ook zelf moeten bekostigen De vereniging, waarvan oud wethouder Clara Stroman be stuurslid is, wil zich gaan in zetten voor onder meer een la gere onroerend goed belasting, een snelle uitbetaling van de locatiesubsidie, voldoende speelvoorzieningen en Par keerplaatsen en goede verbin dingen met de rest van Schie dam via het openbaar vervoer. Vlaardingen Het college van Vlaardingen voelt niets voor de vestiging van een bouwmarkt in Holy-Noord- Een verzoek daartoe van de BV Houthandel Utrecht wil het college dan ook van de hand wijzen. Het genoemde bedrijf had graag een bouwmarkt willen vestigen op het voor bedrijven bestemde terrein in Holy- Noord. Achtergrond van de afwijzing is het bestem mingsplan dat voor het betreffende gebiedje weliswaar bedrijven aangeeft, maar vestiging van grote verbrui- kersmarkten uitsluit omdat de infrastructuur de toe stroom van het publiek niet zou kunnen verwerken. JL» Du nieuwsblad. waan» u al hel nieuw* uit eigen omgeving kunt vinden, wordt tonder extra koeten bexoigd in combinatie roet hel Rotterdams Nieuwsblad. ïloe>"e fa** ifjooPP' teW'000' A»sW"' «O* ,„\0P tot» i M®*' Vlaardingen A.P.van der Jagt, Rijmondraadslid voor de PvdA, maakt zich zorgen over de uitbreiding van het re combinant DNA-onderzoek bij Unilever-Research in Vlaar dingen. Unilever bereikte onlang? een doorbraak in het er- felijkheidonderzock en wil nu gaan beginnen met nieawe experimenten voor de produktie van thaumatine in een spe ciaal daarvoor Ingericht laboratorium. De socialist vraagt het dagelijks bestuur van Rijnmond of het bedrijf wel over de vereiste vergrotingen beschikt voor het nieuwe erfelijk- heidsonderzoek. Tevens vraagt hij het dagelijks bestuur van Rijnmond die de vergunningen verleent of bin nen de dienst centraal milieu beheer Rijnmond (DCMR) wei voldoende informatie over deze vorm van genetische maipulatie voorhanden is. Is dat het geval dan wil Van der Jagt weten, waaraan de DCMR die informatie ont leent Is de informatie niet voorhanden dan vraagt hij hoe Rijnmond zich dan gaat opstel len en op welke wijze in dat gebrek zal worden voorzien. Van der Jagt vraagt zich ver der af hoe het komt dat de in 1978 ingestelde landelijke commissie die zich zou gaan bezighouden met de ethische Vlaardingen Het bevol kingsaantal van Vlaardingen is weer verder gedaald. In de maand januari van dit jaar zakte dat aantal met 44 inwo ners, zodat per 1 februari '81 een totaal werd geteld van 79.056 Vlaardingers. De door zettende teruggang is voorna melijk te wijten aan de vele burgers die de stad verlaten. Zo verhuisden in januari 279 mensen naar elders, terwijl slecht 198 zich van buiten hier vestigden. De natuurlijke aan was van de bevolking bleek ook al weinig zoden aan de dijk te zetten; in de maand ja nuari werd een geboorteover schot geregistreerd van 26 jon ge Vlaardingertjes: en maatschappelijke aspecten van deze vorm van genetische manipulatie tot op heden nog geen merkbare activiteiten heeft ontplooid. Tot slot vraagt het PvdA-Rijnmondraadslid of van de gerecombïneerde bac teriën uit het laboratorium van Gent ook exemplaren naar Nederland zijn overge bracht. Onlangs tekende Unilever be roep aan bij de raad van state tegen een hinderwetvergun ning die het U nil verlaborato rium in Vlaardingen beperkt in zijn recombinant DNA-on derzoek. Weliswaar had het concern twee vergunningen van Rijnmond gekregen, maar door de beperkende bepalin gen voelde Unilever zich aan getast in zijn vrijheid van on derzoek. Rijnmond vindt dat voor andere projecten van er- felijkheidsonderzoek opnieuw een vergunning moet worden aangevraagd. Unilever meent echter dat het laboratorium zichzelf genoeg beperkingen heeft opgelegd. Unilever merkt op dat er slechts DNA- projecten worden uitgevoerd die zijn goedgekeurd door de landelijke commissie die in 1978 is opgericht, maar Rijn mond stelt daartegenover dat de commissie alleen een advi serende taak heeft, terwijl de verantwoordelijkheid ligt bij het openbaar lichaam. Overi gens betreurt Rijnmond het oat er voor recombinant DNA- onderzoek geen meer geëigend wettelijk kader is. Juist daarin zouden ook de bredere maat schappelijke en ethische aspec ten van het erfelijkheidson- derzoek aan de orde kunnen komen, aldus het dagelijks be stuur van Rijnmond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1