STAD/STREEK H Kraakactie moet Zuid aan clubhuis helpen Locale maatschappelij ke discussie kernenergie Insprekers boos over afgewezen declaratie ~p 38S5 Posthoorn: rapport afwachten over graslandje Hoofdstraat Drie boldingen na carnavals- dronk Inbrekers willen geld en geluid VVV wil poffertjes tent aan Maasboulevard CJVorganiseertwethouder Bot doet mee Maassluise bevolking onder loep Politie pakt illegale zender Beschonken brokkenmaker aangehouden Abortusfilm voor vrouwen Faxpost alleen bij hoofdkantoor dinsdag 3 maart 1881 VD/SC/WW !- mJ Dsze huisjes aan de Dwarsstraat worden gesloopt. „Als de gemeente dat nu doet, ontstaat er ruimte voor ons, zeggen de clubhuiswerkers. Achteraan op de foto het gekraakte hoofdkantoor van de GTB. Foto s: Jacques Zorgman. De houten keten, dia aan de voet van da ronde gashouder staan, zou het clubhuiswerk Zuid graag i gebruik nemen. Het zit erin, dat de oude gastank zelt wordt gesloopt. Schiedam Twee Schie dammers en één Vlaar- dingse hebben in het car navalsweekend moeilijk heden gehad met het ver voer naar huis. Alledrie I hadden tijdens het feest gewoel een borreltje te veel gedronken waardoor het misging met de rij vaardigheid. Een twintigjarige soldaat ging met zijn auto over de kop in de Sint Lidutnastra^t. Toen de militair door de politie werd verhoord bleek hij zelf ver baasd over de vreemde ma noeuvre. Na blaastest en bloedproef is de man overge dragen aan de Koninklijke marechaussee. Zijn auto staat in gedeukte toestand nog bij de politie. Verse schade ontdekten sur veillerende agenten aan de auto die werd bestuurd door een 18-jarige Vlaardingse. Na der onderzoek leerde de agen ten dat de dame even tevoren twee auto's op de Lange Ha ven had geramd. De vrouw die meer alcohol had genuttigd dan in het verkeer is toege staan, bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Een flauwe bocht in de Groe- nelaan bleek een te grote hin dernis voor een 51-jarige "Schiedammer. De man vloog uit de bocht en botste boven op twee geparkeerde auto's. De blaas- en bloedproef wer den de man afgenomen. Schiedam Zeshonderd twintig gulden aan oude munten en hedendaagse valuta zijn gestolen uit een woonhuis in de Wil lem Pijperstraat. In de avond is de deur van het pand geforceerd waarna het hele huis is doorzocht. Winkeliers in het Hof van Spaiand hebben na verschil lende inbraken in het winkel centrum nu maatregelen geno men tegen de diefstallen. Wo ninginrichter Elderhorst had op wat wisselgeld na. zijn kas sa voor het weekend leeg ge haald en daardoor verdwenen er bij een inbraak in zijn pand maar negen gulden. Wel werd een ruit van de winkel ver nield. Op de Vlaardingerdijk is de auto van een 52-jarige Schie dammer met een valse sleutel geopend. 'De muziek' ver dween uit de wagen. Radiocas- setterecorder, boxen en casset tebandjes waren volgens de ei genaar 650 gulden waard. Minder duur was de geluidap- paratuur die uit een auto in de S, van Houtenstraat verdween. De 27-jarige Schiedammer die werd bestolen had 440 gulden voor zijn stereo betaald. De dieven bemachtigden hun buit door gebruik te maken van een valse sleutel. Schiedam De krakers van het oude hoofdkan toor van de GTB aan de Dwarsstraat beschouwen dat pand niet als definitie ve ruimte voor het club huiswerk in Schiedam- Zuid. Veel liever zouden de actievoerders beschik ken over de houten loka len die vlakbij de ronde gashouder van de GTB staan en het zou helemaal te gek zijn, als de gemeen te de dichtgetimmerde woninkjes aan de Dwars straat meteen zou slopen om er ruimte te maken voor een bouwspeelplaats en andere ruimte voor buitenactiviteiten. „Daar heeft de jeugd van Schie- dam-Zuid behoefte aan," zegt clubhuiswerker An- dré Woutersen. Maar de ervaring heeft ge leerd, dat de gemeente Schie dam daar zelf niet zo makke lijk over denkt. Er is eens een keer sprake van geweest, dat door Kor Kegel de oude, ronde tank tot wijk centrum kon worden verbouwd, zoals je in Rotter dam-Zuid het Mallegat hebt, maar in Zuid hebben de bewo ners gehoord dat wethouder Chris Zijdeveld dat ding te bouwvallig vindt. Ook is er eens overleg geweest met wet houder Herman Posthoorn over het gebruik van de hou ten keten die nu op het GTB- terrein staan en inderdaad zou het clubhuiswerk daarover kunnen beschikken, maar de bedoeling is daarbij dat de ke ten verplaatst zouden worden naar de Hoofdstraat, naar het graslandje bij Guus Klepkes jongerenschuit Groene Vrede. Dat veldje is volgens het club huiswerk Zuid echter te klein. Er is daar niet de mogelijkheid al het club- en buurthuiswerk samen te brengen en volgens And ré Woutersen wordt het nu eens hoog tijd dat dat ge beurt. „De verschillende werksoorten zijn in deze wijk al zolang versnipperd," zegt hij. De laatste anderhalf jaar heeft het clubhuiswerk van Schie- dam-Zuid wel meer gepro beerd. Toen de Dukdalf des tijds verlaten werd, omdat er ook een jongerencentrum zat wat overlast opleverde voor de andere activiteiten, hebben de clubhuiswerkers het moeten doen met een oud schoollo kaal. Het wijkgebouw van het Zuiderkwartier aan de Dwars straat was iammer genoeg te klein, de school aan de Zwar- tewaalsestraat was te krap voor wijkactiviteïten, een pand in de Leliestraat werd André Woutersen en Ada Elshof bereiden nu cfubhuisactivfteiten voor aan de andere kant van de balie, waar vroeger half Schiedam zijn energiezaken kwam regelen. gebruikt als opslagplaats voor Jeugdland en de verlaten school aan de Prins Mauri ts- straat werd door de gemeente evenmin geschikt bevonden voor clubhuiswerk. Anderhalf jaar hebben de clubhuiswer kers zonder geschikte ruimte gezeten. En steeds zei de ge meente, dat de zaak in onder zoek was. Zaterdagochtend was de maat vol en hebben de clubhuiswerkers, bijgestaan door dertig wijkbewoners, het oude kantoor van de GTB (ge meentelijke technische bedrij ven, tegenwoordig ONS) aan de Dwarsstraat gekraakt. De open dag daags daarna kreeg belangstelling van drie- vier honderd wijkbewoners, vooral kinderen, die er film keken, disco draaiden, tafeltennisten en zich op andere wijze ver maakten. De gemeente Schiedam is op de hoogte gesteld, maar de krakers mochten nog geen reactie vernemen. Gisteroch tend hebben burgemeester en wethouders daarover een sub tiel briefje mogen ontvangen., „Aangezien u het tot op heden niet nodig hebt gevonden in te gaan op onze verzoeken tot een gesprek, zowel schriftelijk als bij u ten huize gedaan, ne men wij aan dat u akkoord bent gegaan met het in ge bruik nemen van het in uw bezit zijnde pand," zo schrijven de clubhuiswerkers het colle ge. Voor de zekerheid blijven zij voorlopig echter overnach ten in het GTB-kantoor. „Je- weet nooit," zegt André Wou tersen, „als wij weggaan, ko men er misschien andere men sen op het idee dit te kraken." Ordentelijke lieden Hoewel Ben W nog niet naar de krakers toe gereageerd hebben vermoedelijk wordt de kraakactie vandaag in de wekelijkse collegevergadering besproken wilde de voor wijkzaken verantwoordelijke wethouder Herman Posthoorn gistermiddag wel commentaar kwijt tegenover onze krant. „Ik ben niet de eerst aangewe zene om op kraakacties te rea geren," zei hij. „dat is aller eerst een politiezaak. Wel neem ik er nota van. Dat bete kent niet, dat ik ermee instem. Ik voel voor dit soort acties niets, maar dit gaal duidelijk verder dan iets wat mii alleen aangaat. Het is een kwestie voor het college." Posthoorn noemt de clubhuis werkers „ordentelijke lieden, die steeds in overleg met de gemeente naar ruimte hebben gezocht". Volgens hem is hun volstrekt bekend, dat de hou ten keten van de GTB niet ge bruikt kunnen worden op de plaats waar zij nu staan, in verband met de stadsvernieu wingsplannen. In tegenstelling tot het clubhuiswerk acht Posthoorn het graslandje aan de Hoofdstraat niet te klein, althans, „dat moet nu juist dui delijk worden uit de rapporta ge van gemeentewerken, die wij afwachten," aldus de wet houder. Wanneer dit rapport te verwachten valt, weet Post hoorn niet. Zolang er geen zekerheid be staat over een goed onderko men voor wijkactiviteïten, pie keren de clubhuiswerkers er niet over om het gekraakte hoofdkantoor van de GTB te verlaten. De politie is nog niet aan de deur geweest en even tuele maatregelen van de ge meente worden, met spanning afgewacht, maar volgens woordvoerders André Wouter sen en Ada Elshof staat er al het een en ander op het pro gramma. Het GTB-kantoor is groot genoeg, er is gas en licht en water, dus problemen zijn er vooralsnog niet. Wei heeft een ambtenaar van gemeente werken gezegd, dat deze week nog oude bureaus en tafels op gehaald zouden worden („dat moeten ze dan maar doen," zegt Ada Elshof). De clubhuis werkers zijn bereid eenmaal per maand de projectgroep stadsvernieuwing toe te laten; voorheen heeft dit overlegor gaan ook één keer in de maand vergaderd in het oude hoofdkantoor van de GTB. Voor het jongerenwerk zal in de Dwarsstraat geen plaats zijn, „Wij willen niet dezelfde ellende die wij in de Dukdalf hebben gehad, waar de ene werksoort de andere door kruiste," zegt André Wouter sen. „Ze kunnen hier films draaien, er is ook gelegenheid voor jongeren om hier hun huiswerk te komen maken, begeleid door iemand uit de wijk, maar aan disco-toestan- den beginnen wij niet. Maar het is prima natuurlijk als de jongeren voor hun poen willen knokken. Een open jongeren centrum in de Dukdalf had al lang gefinancierd moeten wor den, alsmede de jongerenwer ker, maar ik krijg de indruk dat de gemeente en CRM er niet zo hard aan trekken." De clubhuiswerkers hebben niet de gewenste houten keten elders op het GTB-terrein wil len kraken am zichzelf niet in de vingers te snijden. Voor de activiteiten, die nu voorlopig in het gekraakte hoofdkantoor zijn gepland, derxkt het club huiswerk een aanvullende subsidie aan te vragen. De werkers vinden tenslotte dat zij goedemspullen nodig heb ben en wijken zoals Schiedam- Oost en -Noord kregen die wel, dus waarom Zuid niet? Naast activiteiten zoals films uit het alternatieve circuit, te beginnen aanstaande vrijdag, en bmgo, praatgroepen en huiswerkbegeleiding staan ook nieuwigheden op het program ma, waar de wijkbewoners zondag zelf om hebben ge vraagd, zoals pottenbakken en een AOW-cursus. En voorts wordt het geslaagde verkeer- sproject van vong jaar her haald. Nu doen alle vier de la gere scholen utt de Gorzen mee: de Wtllibrordusschool aan de Ijsselmondesestraat, de Gorzen aan de Dwarsstraat, de Jozefschool aan de Nassaulaan en de Wilhelm inaschool aan de Zalmstraat toonden zich alle enthousiast voor het project, waarbij scholieren een njvaardigheidstest krijgen, waarbij fietsen gekeurd wor den en waarbij diaseries in de klassen worden vertoond. De clubhuiswerkers hadden voor het uitreiken van diploma's aan naar verwachting zo'n driehonderd scholieren eerst het Passagetheater of het ste delijk museum willen afhuren, maar nu het GTB-kantoor in gebruik is genomen weet je maar nooit. André Woutersen: „Wij denken eraan burge meester Te Loo uit te nodigen de diploma's uit te reiken, voor zulke dingen is hij altijd wel in." Mocht het hoofdkantoor van de GTB tegen die tijd nog steeds door het clubhuiswerk gekraakt zijn. dan zou dal een komische situatie opleveren: de burgemeester op bezoek bij krakers, krakers die overigens gisteren door Posthoorn „or dentelijke Heden" werden ge noemd. Schiedam De VVV wil in het voorjaar een poffer tjestent met terras gerealiseerd hebben op de Maas boulevard. Na de sluiting van restaurant Europoort vindt de VVV het een groot gemis dat er geen gele genheid meer is een kopje koffie te gebruiken op een terras. Juist omdat er in het bestmmingsplan een ho recabedrijf is gepland zou het een goede zaak zijn dit jaar nog in zo'n stukje dagrecreatie te voorzien, is de mening van de VVV. De instantie heeft er bij het college op aangedrongen, alvast een tijdelijke voor ziening te treffen. ke plaatsing van ziening té treffen. Zij denken daarbij aan een tijdelij- een poffertjesbedrijf i l met terras. Vlaardingen Jonkheer De Braauw heeft nog nau welijks actie ondernomen de 'brede maatschappelij ke discussie' over kerne nergie aan te zwengelen of de CJV Liefde en Vre de houdt binnenkort in Vlaardingen een bijeen komst met het thema 'kernenergie, ja of nee'. De christelijke jongeren hopen door de discussie die wordt gehouden op zondag 22 maart een ieder die daarvoor belangstel ling heeft te informeren over kernenergie en de voor- en nadelen daarvan. Behalve veel informatie zal er ook een forum zijn dat duide lijkheid in de zaak moet ver schaffen. CD A-weth ouder Cees Bot heeft toegezegd de forumdiscussie te leiden. Xnmi- dels hebben zich al tachtig mensen aangemeld voor de themadag. Het CJV streeft naar een fo rum van acht personen, waar in een evenwicht is tussen voor- en tegenstanders van kernenergie. Zowel mensen uit het bedrijfsleven (o.a. van Philips, Centraal Bureau voor de Statistiek) als van belan gengroeperingen (o.a. Energie Anders), alsmede de Vlaar dingse predikant Kelling heb ben plaats in het forum. Op de dag die wordt gehouden in ge bouw Triangel zullen ook een aantal films worden vertoond te weten 'Kernenergie' van Philips, 'Kernenergiecentrale Dodewaard' cn de film 'Meer kerncentrales??????'. Ook zijn er voorlichtingstands van Energie anders, Milieudefen sie, GEM en de stichting ener gie informatie. Verder worden een aantal diaseries vertoond, waarin het energieprobleem en alle toepassingen van ener gie aan de orde zullen komen. Omdat de bijeenkomst bijna de hele dag duurt zal er ook een brood- en soepmaaltijd worden geserveerd. Belangstellenden worden verzocht zich, indien mogelijk, reeds van te voren op te geven, zodat de organisa tie enig zicht heeft op het aan tal te smeren broodjes. Voor inlichtingen en opgeven kan men terecht bij Anja Koel, tel.35.17.21. Vlaardingen Het afwij zen van een declaratie voor de gemaakte kosten bij de inspraakprocedure voor de locatie van drie parkeergarages heeft ver ontwaardiging gewekt bij de indieners. De twee in dieners de insprekers Bulva en Steenbergen vroegen de gemeente ie der 9.900 gulden als tege moetkoming in de ge maakte kosten. Het geld zou de gemeente over moeten maken aan de Herman Frantsenstich- ting, die zich in Vlaardin gen bezighoudt met de zorg voor geestelijke ge handicapten, Op die ma nier zouden van hun in spanningen, die niet wa ren terug te vinden in de uiteindelijke locaties, toch nog iets positiefs over zijn gebleven, aldus de boze insprekers. Reden voor beide insprekers om een claim bij de gemeente in te dienen was vooral de zin loosheid van de hele inspraak procedure. Volgens beide be langenbehartigers stond het van te voren al vast dat er geen parkeergarage op het Veerpleïn zou komen. Zij me nen dat het gemeentebestuur heeft nagelaten de insprekers daarover naar waarheid m te lichten. Daarbij verwijzen zij naar uitspraken van verant woordelijk wethouder Bas Goudriaan dat er geen sprake kon ziin van een parkeergara ge op het Veerpleïn, waarvoor de middenstanders en cen- trumbewoners altijd hebben gepleit. Nadat de wethouder deze uitspraak had gedaan haaste het college van burge meester en wethouders zich te verklaren dat Goudriaan dat voor zijn eigen rekening had gezegd en de locatie Veerpleïn wel mspreekbaar was. Toen uiteindelijk de locaties stad huis, Afrol en Jacob van der Windtstraat uit de bus kwa men, zagen de insprekers dat als een bevestiging van hun mening dat de locatie Veer pleïn inderdaad niet inspreek- baar was. De meerderheid van de insprekers had immers ge pleit voor een parkeergarage op het Veerplein. De inspre kers, met name Bulva en Steenbergen voelden zich door de gemeente onder valse voor wendsels misbruikt. „De meerderheid van de inspre kers was voor het Veerplein en toch legde het college die locatie naast zich neer", aldus Bulva. We hadden beter al die tijd aan onze gezinnen kunnen besteden, in plaats aan die zinloze inspraak. Het gaat ons er niet om dat de raad ons voorstel niet heeft overgeno men. Nee, het gaat er om dat het doel en de rede waarom wij inspraken feitelijk niet ïn- spreekbaar was. Daarom heb ben we die claim ingediend," Aanvankelijk wilden beide he ren het afdoen met een grapje door ieder een gulden te clai men. Maar zij vonden het een te serieuze zaak dat zij op basis van het minimumloon een kostenberekening opstelden en die naar de gemeente stuurden met het verzoek het bedrag over te maken aan de Herman F rantsenstichting. Maassluis De komende drie maanden zal in Maas sluis een enquête worden gehouden naar de opbouw van de bevolking. De en quête maakt deel uit van een tweejaarlijks ar be ids- krachtentelling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het doel van het onder zoek, dat in Europees ver band wordt gehouden, is statistische gegevens te verzamelen over omvang en samenstelling van de beroepsbevolking. de werkloosheid en de positie van bepaalde groepen van de bevolking zoals gepen sioneerden, gehuwde vrouwen en jongeren. Bij het onderzoek worden on der andere vragen gesteld over het werk dat men doet of deed, het bedrijf waarin men werktfe), de gevolgde opleiding en of men nog een opleiding volgt. In Maassluis zijn ruim zes honderd adressen bij de enquête betrokken. De be woners van deze adressen worden vooraf schriftelijk geïnformeerd over de komst van de enquêteurs, die verplicht zijn zich voor te stellen met een speciaal legitimatiebewijs. Het on derzoek loopt tot eind mei. Vlaardingen Politiemannen van de afdeling bijzondere wetten hebben vorige week een illegale 2ender in de West- wijk in beslag genomen. De politie was in actie gekomen na een klachtenregen van buurtbewoners. De radioama teur zou storingen op radio en televisie van de omwonenden veroorzaken. Vlaardingen De politie wist het afgelopen weekein de een automobilist te ach terhalen die was doorgere den nadat hij een verkeers- zuil op de hoek Burgemees ter Pruissingel/Soendalaan omver had gereden. De man, eqn 39-jarige inwoner van Maassluis bleek tijdens de aanrijding onder invloed van alcoholische drank te ziin. In totaal maakte de vlaar dingse politie het afgelopen weekeinde zes maal proces verbaal op tegen automobi listen die toch achter het stuur waren gekropen hoe wei zij een een fikse borrel op hadden. Eén van de aan gehouden automobilisten, een 34-jarige Schiedammer, bleek tevens niet in hel bezit van een rijbewijs. Vlaardingen De vrouwen praatgroep van het ontmoe tingscentrum West vertoont morgenavond een film over abortus. De film met de titel 'Abortus is 'geen misdaad' wordt vertoond in ontmoe tingscentrum West aan de FIo- ris de Vijfdelaan 2. Aanvang acht uur. 'Abortus is geen misdaad' is een Portugese film, waarin vrouwen op (gedwongen) ille gale wijze contacten hebben met verschillende doktoren en medische studenten en strijden voor legale abortus. In de film wordt ook een abortus ge toond. de toegangsprijs be draagt 2,50. Het versturen van een brief per faxpost, een nieuwigheidje dat de PTT gisteren introdu ceerde, kan in Vlaardingen. Schiedam en Maassluis alJWn bij de hoofdkantoren geschie den. Dit in tegenstelling tot Rotterdam waar meerdere verzendpunten zijn. Faxpost is de benaming voor een nieuwe methode van brie ven verzenden. Het epistel gaat niet meer gewoon met de postbode mee, maar wordt via een fotozendapparaat naar het kantoor van bestemming door geseind. Daarna is de verwer king als bij een telegram. Voor de desbetreffende PTT-ambte- naar geldt evenals bij het tele gram het briefgeheim. Tussen het moment van aanbieding en aflevering bij de geadres seerde liggen minder dan vier uur. Verzending van het eer ste briefvelletje (gerekend naar A4-formaat) kost /15.-. ieder volgende pagina ƒ5,-. De brieven worden in gesloten envellop afgeleverd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3