'Gemeente laat ons expres in de zenuwen zitten' Nog te veel vooroordelen over buitenlanders" Burgemeester TeLoo 95 Snel wou ook naar carnaval Jelle Wijnstok over migrantennota: Kantines missen koffie na inbraak Verslik je niet Roof voor vijftien gulden Internationale Vrouwendag Bromfietser ziet auto niet Unwel door rook woensdag I 4 maart 1881 VD/SC/WW I TWEE GEBEURTENISSEN HEBBEN In de loop van vorige maand de Indruk kunnen wekken, dat Schiedams burge meester mr G. J. te Loo geen gemakkelijk man is. Hij heeft In een open brief laten weten, dat alternatief hulpverlener J. Zwart nauwelijks meer serieus kan worden genomen. Ook heeft hij de actievoerder die het opnam voor de be langen van Koka Petaio's zigeunerfamilie, P. van Eeuwijk van de stichting Rom, niet meer willen beschouwen als ge sprekspartner toen deze een Te Loo onwelgevallige weg bewandelde. Is nu deSchiedamse burgemeester een nor se, autoritaire man? Nee, dat is hij niet. Te Loo is een heer die in zijn nog korte ambtsperiode in Schiedam al geregeld er blijk van gaf tot serieus overleg bereid te zijn. MAAR WAAR ONGEMANIERDHEID zijn deel wordt, staakt hij pogingen zonder pardon. En dat Is in twee weken tljds tweemaal gebeurd. Zwart hield zich niet aan afspraken, Van Eeuwijk verdraaide deze zelfs. En Te Loo is geen burgemeester die over zich laat lopen en zich tot roddelobject laat maken. Hij gaat het In het openbaar tegenspreken van aantijgingen niet uit de weg. Te Loo laat van zich horen en dat nu Is een eigenschap, die Schiedam In hem kan prijzen. In zijn ambtstermijn, dis In Schiedam nu zestien maanden telt, heeft John te Loo zich al meer tot een burgervader ontwikkeld dan bijvoorbeeld zijn voorganger drs A. J. Lems, die tegenwoordig Zaanstad 'doet'. Was Lems meer een man die het temidden van politici plezierig kon vinden, Te Loo treedt duidelijker in andere lagen van da bevolking naar voren. HIJ Is veel meer een man die middenin het plaatselijk vere nigingsleven staat en daarmee inmiddels welbekend Is. De huidige burgemeester geniet dan ook een populariteit, die bij zijn Installatie In Schiedam niet direct werd verwacht. Zo had een fikse meerderheid in de plaatselijke PvdA lie ver de Groningse wethouder J. Wallage gezien als Schie dams burgemeester, doch minister H. Wiegel achtte die te jong voor zo'n bliksemcarrière. Maar ook kon aan Te Loo's populariteit In Groningen worden getwijfeld. GEMEENTERAADSLEDEN IN Winschoten, die hem van na bij hebben meegemaakt, feliciteerden hun Schledamse collega's met naar men zegt een zeker leedvermaak. Te Loo gold In het hoge noorden als een autoriteit, die beter te vermijden was. MR TE LOO IS EEN GOEDE burgemeester. Hij voldoet aan de eisen die aan een bekwame burgemeester gestetd kun nen worden. Hij weet zich bóven de partijen te plaatsen en Is daarbij ook nog eens een graag ge2ien persoon. De vuurproef heeft hij doorstaan. De twee recente voorbeel den van moeilijker contact met hem doen daar niets aan af. Kor Kegel Schiedam De clubhuiswerkers en bewoners van Schie dam-Zuid, die het GTB-hoofdkantoor aan de Dwarsstraat ge kraakt hebben, denken dat de gemeente Schiedam niet op hun actie reageert in de hoop dat de zaak dan doodbloedt „Ze laten ons expres in de zenuwen zitten, ze denken zeker dat wij dan wel weggaan," zei gistermiddag mevrouw Bo- gerd, de 58-jarige actievoerster uit de Voomsestraat, die ooit samen met de huidige wethouder Herman Posthoorn en an deren de bewonersvereniging Schiedam-Zuid oprichtte. Gisteren hadden B en w, de laten horen. Alleen een amb- politieke partijen en de poli- lenaar heeft contact gehad tie nog steeds niets van zich met de clubhuiswerkers om te zeggen dat het projectteam stadsvernieuwing beter niet meer kan vergaderen in een gebouw, waar krakers zitten. Het clubhuiswerk Zuid had de deuren voor het project team graag open laten staan. Als het team, dat eenmaal in de maand vergadert, inder daad naar andere ruimte uit wijkt, heeft de gemeente Schiedam geen reden meer het GTB-kantoor op gas, wa ter en elektriciteit aangeslo ten te houden. De clubhuis werkers wachten dat met spanning af. De rapportage, waarvan wet houder Posthoorn gisteren sprak en waarin zal staan wat de mogelijkheden zijn van een clubhuislocatie aan de Hoofdstraat, had er vol gens clubhuiswerkers André Woutersen en Nico van Noort allang moeten zijn. Zij vinden het weinig „ordente lijk" van Posthoorn, dat hij nog geen pogingen heeft ge daan tot verder overleg te komen, ondanks een her haald verzoek daartoe. Ton Molenaar, voorzitter van bewonersvereniging Schie dam-Zuid, en mevrouw Bo- gerd („58, dat is oud voor een kraakster, hè?") hebben gis teren tientallen reacties van wijkbewoners gehad, die in stemden met dé actie. In de winkels van de Gorzen werd over weinig anders gespro ken. „Ze hadden dat gebouw al veel eerder moeten kra ken," is een veelgehoorde opmerking. In de Dwars straat is er de hele dag door een grote toeloop van jonge ren op het gekraakte GTB- kantoor geweest Volgens André Woutersen toont dat de behoefte aan een clubhuis in Schiedam-Zuid aan. Vlaardingen De gemeenteraadsvergade ring van vanavond betekent voor wethouder Jelle Wijnstok (CDA) zonder twijfel-een be langrijke mijlpaal. Tijdens die vergadering wordt een oordeel gegeven over de migrantennota, die Wijnstok samen met zijn ambtenaren en met mede werking van bijna alle ande re collegeleden tot stand heeft gebracht. Een nota, waarin tot uit drukking komt, wat het Vlaardingse gemeentebe stuur voor beleid wil voeren met betrekking tot de bui tenlanders binnen de ge meentegrenzen. Migranten, zoals ze tegen woordig heten, want het woord „gastarbeiders", is, sinds we in Nederland onze gastvrijheid eigenlijk een beetje hebben verloren, uit de gratie geraakt Schiedam Twee jongens van een jaar of vijftien hebben een 67-jarige vrouw beroofd van haar tas. Het tweetal ruk te op de Troelstralaan de tas uit handen van de dame en vluchtte daarna met tas weg in de richting van de Vlaardin- gerdijk. In de tas zat een-por- temonnee met vijftien gulden. Vlaardingen In buurtcen trum de Haven wordt zaterdag met een feestelijke bijeen komst aandacht geschonken aan de Internationale Vrou wendag. De Vlaardingse Vrou- wenkalees organiseren deze dag die behalve met feestelijk heden en muziek ook met spreekbeurten van buitenland- se vrouwen is gevuld. Het begint om 12.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Burgemeester Te Loo vroeg gisteren de stadssleutel van Schiedam terug, die hij zaterdag voor de duur van het carnaval had geleend aan prins Geraldo lil. Schiedam De slotavond van het Schledamse carna val is niet voor iedereen even plezierig verlopen. Terwijl in zaal Irene burgemeester John te Loo en en kele gemeenteraadsleden de sleutel van de stad Schie dam kwamen terughalen bij de prins van de Rietzei lers, Geraldo III, zat CDA'er Luud Snel zich in het stadhuis te verbijten dat wethouder Herman Post hoorn geen puntje draaide aan de vergadering. Snel had al uren eerder naar het carnaval gewild, maar zelfs met een ordevoorstel bereikte hij niets. In zaal Irene stonden intussen 300 paarden in de gang uitgelaten te hossen op kamerbrede tapijten en dat fe^st duurde tot diep in de nacht. Snel heeft er nog Iets van kunnen meepikken. Schiedam Voetbalvereni gingen in sportpark Harga hebben het de afgelopen da gen moeten ontgelden. In-; brekers bezochten de kanti nes van SVDPW, FC Nieuw- land en Schiedam se Boys. Alleen in het laatste geval wordt iets vermist. Tien pak ken koffie is de vereniging armer. In de bedrijfskantine van het gritstralen en metaalbescher- mingsbedrijf Krayema aan de Strickledeweg ontbreekt voor zeshonderd gulden aan spullen. Koffie, melkpoeder, chocola en suiker staan niet meer in de keukenkastjes. Men vermoed dat de inbre kers die bet pand bezochten, de spullen met zich mee na men. Aan de tot standkoming van die nota heeft Wijnstok vele maanden gewerkt. Om pre cies te zijn: hij is er vrijwel meteen mee begonnen, toen hij wethouder was geworden, „we zijn in december 1978 al van start gegaan. We begon nen vrijwel blanko: er was nog helemaal niets op dit ter rein, dus we moesten van de grond af aan beginnen. We hebben toen meteen als een van de belangrijkste uit gangspunten gesteld, dat we bij net maken van een be leidsnota over buitenlanders in de stad die buitenlanders zelf zoveel mogelijk zouden betrekken, door middel van inspraak dus". In de eerste maanden is er louter achter de schermen, oftewel op de diverse afde lingen van de gemeentese cretarie gewerkt Vrijwel alle afdelingen heb ben met de nota migranten te maken gehad, omdat im mers alle buitenlanders in de stad net als „normale" Vlaar- dingers met alle gemeentelij ke aspecten te maken heb ben. Om die laatste reden Waren ook andere leden van het college van B en W er uitge breid bij betrokken, met on derwijswethouder A rij Maar- leveld natuurlijk voorop. Uiteindelijk leidden al die inspanningen tot een con cept-nota, die in de inspraak procedure voor de buitenlan ders gebruikt kon worden. Niet leesbaar Het stond al vantevoren vast dat die inspraakprocedure geen gemakkelijke zaak zou worden: niet alleen had Vlaardingen er totaal geen ervaring mee, het was ook voor het eerst dat een Neder landse gemeente haar bui tenlandse inwoners op zo'n grote schaal bij haar plan nenmakerij ging betrekken. Het grootste probleem werd gevormd door de noodzake lijke vertalingen die van de concept-nota gemaakt moes ten worden. Om zo nauwkeurig mogelij ke vertalingen te krijgen werd met beëdigde vertalers gewerkt, maar net resultaat was voor de buitenlanders soms toch' nauwelijks lees baar. Wijnstok: „Er is op die verta lingen inderdaad nogal wat kritiek geweest. Vooral bij de Marokkanen schijnt het zo te zijn geweest, dat de vertaling van de nota in een dialect was geschreven die voor de hier wonende Marokkanen volstrekt onleesbaar was. Het nare bij dat vertaalwerk is natuurlijk, dat ie er weinig greep op nebt. Je kunt het zelf niet controleren, want ik lees geen Marokkaans. We hebben er erg veel van ge leerd. Voortaan laat ik bijvoorbeeld toch liever dingen vertalen door mensen uit de eigen buitenlandse gemeenschap hier, dan door ingehuurde tolken. Dan ben je er misschien niet honderd procent zeker van dat er -letterlijk vertaald wordt, maar dan is het resul taat voor de hier wonende buitenlanders tenminste be grijpelijk". Vijftig conclusies Met de nodige problemen is. de inspraakprocedure toch afgerond en de definitieve nota, die daar uit is voortge sproten wordt vanavond, zoals gezegd, in de raad be handeld. In die nota worden maar liefst vijftig uitgangspunten en beleidsconclusies opge noemd: vijftig voornemens die de gemeente zich wat de migranten in de stad betreft heeft gesteld. Het is duidelijk dat het een moeilijke zaak is, om al die voornemens tegelijkertijd uit te voeren. Daar zal aanzien lijke tijd voor nodig zijn. Wijnstok: „Je moet bij het belangrijkste beginnen. Maar het zijn stuk voor stuk moeilijke problemen. Neem de spreiding van buitenlan ders bijvoorbeeld. Je weet niet wat het beste is. Je bent bijvoorbeeld geneigd om op dusdanige manier te spreiden, dat je alle nationa liteiten zoveel mogelijk bij elkaar houdt: alle Turken bij elkaar bijvoorbeeld. Maar uit gesprekken is duidelijk ge bleken dat die visie helemaal niet de juiste is. Er zijn ook binnen die natio naliteiten veel onderlinge verschillen, bijvoorbeeld tus sen mensen die vroeger in een stad gewoond hebben en dorpelingen. De spreiding komt hier overigens lang zaam op gang. In de Oostwijk loopt het aan tal buitenlanders wat terug, maar we hebben er ook erg veel in het centrum, de VOP, en achter de Van Hogendor- plaan. Al hebben we hier na tuurlijk geen toestanden als ïn Rotterdam, gelukkig. Een complicerende factor bij een spreidingsbeleid is nog steeds, dat die mensen alleen betrekkelijk lage huren kun nen betalen. Van hun inko men moet immers iedere maand een flink deel naar hun familie thuis. Toch zal men ook wat dat betreft toch wat meer moe ten aanparsen aan onze nor men". Ook op geheel andere terrei nen valt er nog heel wat te verbeteren. De moeilijkhe den in het onderwijs zijn ge noegzaam bekend. Een aspect uit dat onderwijs dat bij al die problemen mis schien wel in het niet valt, maar waar het Vlaardings gemeentebestuur toch erg aan hecht, is de ouderpartici patie van buitenlanders bv het onderwijs. Hoewel dat iets is dat nauwe- lijk tot stand te brengen lijkt. „Je kunt die mensen heel moeilijk bij het onderwijs van hun kinderen betrek ken. Men heeft veel te wei nig inzicht in het Nederland se onderwij5stysteem, men heeft zelf veel te weinig scholing. Toch zal uiterst voorzichtig geprobeerd moeten worden om op dat terrein het nodige tot stand te brengen". Vooroordelen Veel moet er ook nog verbe terd worden aan de houding, die Nederlanders innemen ten opzichte van buitenlan ders. Volgens Wijnstok is die hou ding pas te verbeteren, als daar van allerlei kanten aan wordt gewerkt. „Het aantal vooroordelen bij Nederlan ders ten opzichte van mi granten is nog veel te groot. Ik merk dat het beste op mijn huisvestingsspreekuur: het gebeurt maar al te vaak door Paul Houkes dat mensen tegen je zeggen: ia, was ik maar een buiten lander, dan kreeg ik vast wel een huis. En men spreekt ook maar al te vaak over „die Turk" of „die Marokkaan". Men vindt dat men als Nederlander méér rechten heeft dan de migrant en men heeft het er duidelijk moeilijk mee, dat wij buitenlanders op dezelfde manier behandelen: volko men gelijkwaardig. Maar natuurlijk begrijp ik best dat de aanwezigheid van buitenlanders spanningen met zich meebrengt. Het is ook niet gemakkelijk als je een Turkse familie op het zelfde flat hebt wonen. De andere leefwijze, de gro tere gezinnen: het is heus niet altijd even gemakke lijk". Volgens Wijnstok zouden de club- en buurthuizen veel aan het veranderen van die onplezierige houding ten op zichte van buitenlanders kunnen doen. In de nota wordt gesteld, dat het buurtwerk aangepaste activiteiten zou moeten ont plooien voor buitenlanders in hun wijk. Echter: extra geld daarvoor is niet be schikbaar. „We zijn op het ogenblik in overleg met het ministerie van CRM over een extra kracht, die voor dal doel kan worden aange steld. Een week of vijf, zes geleden hebben we daar een goed ge sprek over gehad en ik heb goede hoop, dat die functio naris er komt. Die kracht is van evident belang. Als straks de toezegging er is zal er nog wel een discussie ko men bij wie die man precies in dienst komt, of waar hij bij aangehaakt wordt. Maar dat zal ons worst zijn:" als hij er maar komt. Wijnstok verwacht geen gro te problemen, tijdens de raadsvergadering van vana vond. De migrantennota is in de di verse raadscommissies in middels positief ontvangen, dus het is niet te verwachten dat de gemeenteraad het werkstuk zal afkeuren. En na die raadsvergadering? Wat wordt de eerste taak die moet worden aangepakt? „Onze eerste taak wordt het geven van een antwoord op de vraag: hoe kunnen we die mensen het beste bereiken? Het verschaffen van goede voorlichting aan buitenlan ders dus, in hun eigen taal. En verder moeten we er aan werken dat de Kontaktgroep Migranten een dusdanige vorm krijgt, dat het een vol waardig adviesorgaan wordt, bestaande uit allerlei instel lingen die zich voor buiten landers inzetten, maar ook uit vertegenwoordigers van die buitenlanders zelf. En verder de hele gang binnen het onderwijs, die van essen tieel belang is. En tenslotte: het goed onder kennen van de tweede gene ratie-problematiek". De problemen voor Wijnstok beginnen dus pas, nadat de raad zijn beleid vanavond heeft goedgekeurd. Er is nog werk genoeg. Jelle Wijnstok: „Moeilijke problemen..." Vlaardingen De werk groep „Verslik je niet" houdt volgende week maandag avond een bijeenkomst in wijkcentrum De Heipaal. Die avond is voor tedere be langstellende te bezoeken. Wie meer inlichtingen wil kan contact opnemen met Rini van Binnendijk, tele foon 347158, Henny Kemp 740190 of met mevrouw vd Does 744625. Wie problemen heeft met vervoer kan eveneens con tact opnemen met voornoem de medewerkers. Schiedam Op onverklaarba re wijze is een 48-jarige Schie- damse bromfietser met flinke vaart tegen een geparkeerde auto op de Boerhavelaan ge botst De man liep daardoor een beenfractuur een schou derfractuur en een hersen schudding op. Hij is opgeno men in net gemeentezieken huis. Maassluis Tijdens een brand het afgelopen weekeinde in een houten schuurtje achter een pand in de Piersonstraat werd een van de bewoonsters als gevolg van de rookontwik keling onwel. Zij is naar het Holyziekenhuis gebracht. Ove rigens vermoedt de politie dat de brand opzet is geweest

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3