Overlast De Hoeve aangepakt m Gekrenkte Wijnstok overtuigt raad van collegebeieid Petalofamilie in Ik -fleem- dê proef sksms Jacobs tekent Bungalowpark -op-wielen moet netjes blijven m deze jVa instorten buurtbewoner: TEXT1ELBIJ HANS Westlandse kunstenaar-* exposeren in Maasland im A Vier miljoen voor isolatie in Nieuwland 1 iï 11*1 Interpellatie Jennifer krijgt grote buit terug krant 'Melkkoe' houdt vast aan avond over huisvuil Cos"*61'- SCHIEDAMSCHE I OtllA iï Vrijdag 6 maart 1981 - Broeravest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Uachtendienst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -- 105de jaargang no. 46—«PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De bewo- ook zo snel mogelijk herhuïs- nersvereniging Schiedam- vesten. In dit geval kun je Centrum overweegt een spreken van een mentaal juridische procedure om brandgeval. 'discotheek De Hoeve weg te krijgen van de Grote Markt. De vereniging acht een discotheek op die in de binnenstad onaanvaardbaar. Vooral nü een van de bewoners van de Grote Markt naar verluid ten gevolge van de overlast over spannen in een Delftse in richting is opgenomen. Disco de Hoeve moet bin' rienkort waarschijnlijk ge luidsisolatie in het pand aan brengen om aan de overlast een eind te maken. De ge meente heeft geluidsmetin gen in het pand laten ver richten en nog deze week wordt op het stadskantoor het rapport van de dienst centraal milieubeheer Rijn mond verwacht. Volgens Gus Schram van de afdeling algemene Zaken van de ge meente Schiedam kan isola tie waarschijnlijk een einde maken aan de overlast voor de bewoners. De bewonersvereniging Schiedam-Centrum voert al jaren actie tegen de disco in Schiedams historische een trum. Voorzitter Cees de Graaff: „We storen ons niet alleen aan de geluidsoverlast 'van de discotheek, we heb- *ben ook veel last van de be zoekers van de dancing, die soms minuten lang hun brommers laten ronken, plantenbakken vernielen en bomen beschadigen. De ge luidsoverlast kan misschien minder worden door isole rende maatregelen, maar aan de andere overlast kun je niets doen. Vandaar dat wij de discotheek weg willen hebben." De bewonersvereniging heeft de gemeente in een brief verzocht om vervan- gende woonruimte voor de overspannen bewoner van de Grote Markt. Het hoofd Ivan bureau huisvesting van de gemeente, R. Zuideroa, zegt dat zo snel mogelijk ver vangende woonruimte voor de man zal worden gezocht als blijkt dat hij inderdaad ;door overlast van de disco theek is ingestort. Om daar zekerheid over te verkrijgen is advies gevraagd aan de so ciale dienst. Volgens Zuide- ma hoeft de overspannen Marktbewoner niet zijn beurt af te wachten op de ur- gentielijst: „We hebben in Schiedam een paar duizend urgente gevallen. Je moet het vergelijken met mensen die dakloos zijn geworden door brand, die moeten we ADVERTENTIE ISCKCVW KOEMARKT 1 I VUWflDTJGEN OWBÊCXMWenGa 671 MAASSLUS K0NNG5H0EK f] Jacobs volgt bij SVV Sandor Popovics op, die nog op zoek is naar een. full-time baan als trai ner. Lukt het niet dat stopt hij. Wie de opvolger wordt van assistent-trainer Jan van der Velden die de le divisieclub ook verlaat is nog niet bekend. Jacobs zal In overleg met De Vries op zoek gaan naar een geschikte Kan didaat Maasland Westlar.dse Beel dende Kunstenaars houden een gezamenlijke expositie in de Rozenhof in Maasland van 10 tot en met 24 maart Er is werk te zien van schilders, grafici, fotografen en een kun stenares die met textiel werkt. Beeldhouwers tonen werk in brons, steen en bout. De tentoonstelling wordt dins dagavond geopend door de heer C. A. I. Ammerlaan, ltd van het Rozenhof-comité. De groep Westlandse kunste naars bestaat uit 15 leden. Ti neke Spaans komt met wer ken naar de expostie en ook mensen als Gerard Smits en Johan Traxel. Het is ruim een half jaar gele den dat de gezamenlijke West- landse kunstenaars voor de laatste keer een tentoonstel ling organiseerden. De Maaslander Aad Moerman is een van de kunstenaars. Hij exposeerde al eerder in de Ro zenhof. Strenge selectie voor nieuw woonwagenkamp Schiedam Als een voorbeeld voor nieu we woonwagencentra in Nederland wordt aan de Koekoekslaan in Schiedam een ter rein ingericht met 21 standplaatsen voor huidige bewoners van het kamp Schiekade. Het nieuwe centrum, tegen de komst waarvan een paar hon derd bewoners van Kethel- Oost vorig jaar protesteerde, ziet er op de plantekening uit als een fraai bungalowparkje, door veel groen en waterpar tijen omringd, met woonerven en met voor elke woonwagen familie een eigen tuintje, sani- tairgroep en bergingsruimte. De woonwagens worden alle aangesloten op gas, water, elektra en kabeltelevisie. Een zogenaamde Isometrie van het woonwagencentrum, zoals een werkgroep van gemeen-, te. woonwagenbewoners en Kethelaars dat gerealiseerd wil zien aan de Koekoekslaan. Schiedam Vier miljoen gul den heeft het gemeentelijk woningbeheer nodig om bij 266 woningen in Nieuwland de houten buitenkozijnen te ver vangen door kunststofkozij- nen. Veel is dat volgens de di rectie van het gemeentelijk woningbeheer niet „De ver nieuwing van hier en daar verrotte kozijnen gaat gepaard met isolatie in de vorm van dubbele beglazing," aldus di recteur P. Kulik. De 266 woningen staan in het deel van wijk Nieuwland dat begrensd wordt door Parkweg, Mgr Nolenslaan, Nieuwe Dam- laan en Burgemeester Honner- lage G re te laan. Wanneer met de isolatie en verbetering wordt begonnen, staat nog niet precies vast omdat de studie nog niet helemaal afgerond is. Het toeval wil dat juist in dit wijkdeel van Nieuwland drumband OBK repetitieruim te krijgt. Vlaardingen In een heftig, maar zeer minitieus onderbouwd en openhartig betoog heeft wethouder Jelle Wijnstok de afgelo pen nacht zijn beleid ten opzichte van de Petalo-familie verde digd. Het was een verdediging, waarbij hij ook de voor hem pijnlijke persoonlijke kwesties die aan het probleem, dat Vlaar dingen de afgelopen weken in de ban heelt gehouden, niet uit de weg ging; een verdediging ook, die hem bij de raad een volle dig eerherstel bezorgde. Dat het wethouder Wijnstok zou zijn die het leeuwendeel van de beantwoording der vragen, die PSP-raadslid Leo Zeef in zijn interpellatie over het zigeunerbeleid van de ge meente opwierp, voor zijn re kening zou nemen, en niet burgemeester Kieboom, lag ei genlijk al een beetje in de lijn der verwachtingen. Hij greep de kans dan ook met beide handen aan en liet Leo Zeef, die een fel, maar algemeen ge houden aanklacht deed aan het adres van het college, geen gelegenheid meer zijn verwij ten verder te staven. De PSP'er zag dat in: in tweede instantie deed hij er het zwij gen toe. Wijnstoks verdediging bestond uit het oplezen van het be stuurlijk logboek, dat hij opte kende tijdens de komst en het verblijf van de zigeunerfamilie in deze streek. Fel bestreed hij de mening dat het daarbij ge gaan zou zijn om alleen een „wettische" en formele bena dering. Hij schetste zijn eigen positie als wethouder een be stuurder die al het mogelijke had gedaan, maar op bestuur lijk niveau geen uitweg had kunnen vinden. Zijn redevoe ring maakte op iedereen, de critici van het college niet uit gezonderd, grote indruk. Met name de houding van sommige kerkenraden (de wethouder is door deze ter verantwoording geroepen en de toegang tot het avondmaal ontzegd) bleek hem zeer ge troffen te hebben. In enkele emotionele woorden verweet hij de kerken een stellingname zonder zich vooraf bij oe be trokkene te hebben geïnfor meerd. „Selectieve verdraag zaamheid", riep hij uit, daarbij ook doelend op andere groe pen uit de bevolking die de pleitbezorging van de Petalo familie tegenover het college op zich hebben genomen. La ter zou hij bijval krijgen van zijn eigen CDA-fractie, die in deze ook de beschuldigende vinger uitstak naar de kerken. Het debat gisternacht naar aanleiding van de interpellatie werd voor het belangrijkste deel in beslag genomen door Wijnstoks eigen persoonlijke verdediging. De politieke en sociale vragen, die in het ver lengde liggen van de turbulen te gebeurtenissen rand de Pe talofamilie kwamen wat min der aan de orde. Wijnstok stel de zelf een paar maal nadruk kelijk dat een oploöing daar van in Vlaardingen niet moge lijk was. Leo Zeefs opmerking, gemaakt aan het slot van zijn interpellatie („Hier past geen Pontius Pilatus, hier past geen handen wassen in onschuld, hier past een ander beleid!") kreeg dan ook nauwelijks een vervolg. Wel was het zo dat, blijkens een toelichting van PvdA- fractieleider Hans Versluys, binnen deze partij een grote groep raadsleden een soepeler en minder formeel optreden van het gemeentebestuur voorstaat Men ging echter niet zo ver de ï§P-motie te steunen, die vroeg om de Peta lo-familie alsnog op te nemen. De motie van afkeuring kreeg al helemaal weinig steun. Al leen D'66, de PSP en WD'er Jan van Hemert stelden zich daar achter. Ook de verkla ring van burgemeester Kie boom in zake het politieoptre den riep nauwelijks verdere vragen op. Kieboom gaf als uitgangspunt van zijn beleid: geen machtsvertoon, geen dreigen met de ME en geen provocerende politiebegelei ding van zigeunergroepen die de stad binnenkomen. „En als er wel gedreigd is met de ME, dan had dat wat mii betreft niet mogen gebeuren, zei hij. Een onderzoek in te stellen naar het optreden van de poli tie, noemde hij dan ook „tijd- verknoeien". Hoek van Holland Twee Vlaardingers van 30 en 31 jaar, die in Hoek van Holland voor een halve ton aan geluidsappa ratuur hadden gestolen, zijn woensdagnacht door de politie van Maassluis gearresteerd. De twee mannen hadden uit de oefenruimte van popgroep Jennifer aan de Rondgang de hele installatie meegenomen. Na een tip van een voorbijgan ger konaen de mannen wor den aangehouden. Omdat er aan de Schiekade grote belangstelling voor be staat, maar vooral omdat er zo veel bewoners van Kethel te gen geprotesteerd hebben, zal op de woonwagenbewoners een ongekend strenge selectie worden toegepast. „Wie zich niet houdt aan de afspraak om de boel netjes te houden en wie er een rommeltje van, maakt, gaat zonder pardon te rug naar de Schiekade. Ten slotte, adel verplicht!" zei gis termiddag wethouder Chris Zijdeveld tijdens een toelich ting op de plannen. Met de se lectie, die hii „correct en ste vig" noemt, hoopt de wethou der verdere bezwaren uit de omgeving-Koekoekslaan te voorkomen. In 1979 richtten verontruste bewoners van Kethel zelfs de vereniging 'ruimtelijke orde ning Kethel en omstreken' op, speciaal met het doel het ver zet tegen de komst van een woonwagencentrum te organi seren, hoewel dat aanvanke lijk werd ontkend. Er was ech ter ook een minderheid van wijkbewoners, die vond dat woonwagenbewoners als ie dereen de vrijheid moeten kunnen hebben om temidden van anderen te wonen. Zij richtten een werkgroep op, waarin ook ambtenaren en woonwagenbewoners zelf zit ting hadden. De boze vereni ging werd ook uitgenodigd, maar nam aan het overleg geen deel Onder voorzitter schap van J. H. Hensen maak te de werkgroep sinds juni 1980 enkele excursies naar woonwagencentra in Naald wijk, Alphen aan de Rijn, Soesterberg, Nijmegen en Arn hem om te zien, hoe een kamp goed ingepast kon worden in een bestaande woonwijk, maar nergens trof men goede voor beelden aan. Het had overal nog iets weg van het kamp aan de SchieKade, wat juist de protesterende Kethelaars 2o'n afstotend aanzicht vinden heb ben. Hensen'. „Wat nu uit de koker is gekomen, is volstrekt uniek. Ik denk dat noch de omwonenden van het terrein aan de Koekoekslaan noch de woonwagenbewoners zelf zoiets hadden verwacht." Bezwaren tegen het huidige plan acht Hensen volstrekt overbodig. „Dan had die vere niging voor ruimtelijke orde ning beter bezwaar kunnen aantekenen tegen die ïeliike karkassen, die nu worden neergezet aan de Kerklaan." Daarmee bedoelt Hensen het vlakbij de Koekoekslaan gele- bedr- Vaert gen drijfscomplex Ketel- De op de woonwagen proble matiek betrekking hebbende plannen voor huizenbouw op het Schuttersveld in Nieuw land worden in een tweede fase bekeken. Voorlopig is de bedoeling dit jaar aan de Koe koekslaan met de inrichting te beginnen. Als het kamp aan de Schiekade, het Hof van Cy- rene, met 21 standplaatsen verkleind wordt, voldoet het kamp in elk geval wel aan de eisen die de provincie aan zul ke centra stelt Het huidige kamp is veel te groot, ook daarom stond er druk op de ketel en moest er haast wor den gemaakt met plannen om trent de Koekoekslaan. Ande re reden van de haast was, dat de woonwagenbewoners al een jaar of tien vragen om een lo catie dichterbij of in de be bouwde kom. flien Weslslrate was eigenlijk altijd a! een radicale christen en een knjidje-roer-me-niet in ARP en CDA. Daar moest wei wat anders uit groeien. De EVP als concurrent van een 'log apparaat'. Een ambtenaar springt voorlopig in, nu sociaal raadsman Hans Suyiing Schiedam verruil! voor Zevenaar. Wat, een ambtenaar? Kan die dat dan? De rechtswinkel denkt van niet. Pagina vier. Zegt de meester: „Ga jij de bloemetjes maar water geven." Leuk, maar... les gemist Zo krijg Pagina vier. Toss neois parachoorein. Kijk uit! Een expositie van Jan Cox Pagina Toonbeeld Diverse Vlaardingers en Maassluizers hebben een goede kans om zaterdag op de Zuid- Hollandse kampioenschappen judo in Naaldwijk een ereplaats te behalen. Pagina sport Vlaardingen Het comité 'huisvuil geen melkkoe' blijft vasthouden aan een speciale discussieavond, tijdens welke het gemeentebestuur zich te genover de bevolking zou moeten verantwoorden voor het gevoerde huisvuïlbeleid. Het comité vraagt alle politie ke groeperingen mee te doen aan de organisatie van een dergelijke avond. Het comité had in eerste in stantie gevraagd de avond te mogen organiseren, maar col lege en raad weigerden hun medewerking. Men beargu menteerde dat een 'grote dis cussie-avond' niet zinvol zou zijn omdat de feitelijke politie ke besluitvorming al had plaats gevonden. Wat de actie voerders echter vooral in het verkeerde keelgat is geschoten is de opmerking van wethou der Van der Velden die hen gezegd zou hebben niets te voelen voor „een propaganda- avond voor de Socialistische Partij". Het comité Melkkoe wordt gesteund door de SP. Angst om oprecht de eigen mening in deze materie als volksvertegenwoordiger ter discussie te stellen, verwijt het comité nu de raadsleden. „De huisvuilproblemen zijn ons in ziens te belangrijk om een der gelijke kleinzielige houding van uw vertegenwoordigers in. de raad te rechtvaardigen." De brief bevat daarom een uit nodiging aan de raad om de organisatie samen ter hand te nemen. Daarbij worden wet houder Van der Velden en de politieke partijen op het hart gedrukt dat 'propaganda' voor het eigen standpunt niet ver boden zal worden. r «JH» Di! nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeten bezorgd in combinatie met hel Rotterdams Nieuwsblad. iflooop1 ioaA<=IÏ>(

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1