STAO/ SIR» 3 'De C van het CDA staat straks voor conservatief uEKnu - Nieuw onderkomen Mickey Mouse geeft ruimte voor nieuwe plannen HISTORISCH 'Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap in Maassluis Vrouwendag en open school bij M.C.M. de Groot mtm* Rien Weststrate: Nivon toont film van leden Geen honden ;op :Bibelefoontse- berg Provincie accoord met subsidie SVV een vertrouwd adres voor uw perzïsche tapijten waar u geen gulden teveel betaalt 1:8 -Aém - Comité mist steun van opbouwwerker vrijdag maart 1981 VD/SC/WW Vlaardingen Nog twee maanden, dan zijn de politieke praatjes getoetst aan de werkelijkheid. Anders gezegd, dan is de verkiezing van de Tweede Kamer achter de rug en kun nen alle enquête-bureaus gaan kijken of hun voorspelling in derdaad is uitgekomen. Tot die tijd zullen de Nederlandse kiesgerechtigden het moeten doen met de welbekende 'ver kiezingspraatjes' waarin het programma van de politieke partijen zo mooi mogelijk wordt afgeschilderd. Onder hen zal, als de voorspelling van de toekomstige lijst trekker Rien Weststrate uitkomt, ook de EVP (Evangelische Volkspartij) zijn, een partij die morgen tijdens een officiële vergadering in Dronten zal worden opgericht. Wat de EVP voor plannen heeft moet genoegzaam bekend zijn. Het is een afscheiding van radicale CDA-ers die het volledig oneens zijn met de wijze waarop het in het CDA in zijn huidige vorm toegaat. Rien Weststrate, zoon van een voormalige Vlaardings CDA- wethouder en al 23 jaar actief in de politiek, is de voorman van het groepje 'religieus -andersdenkenden'. Aan de voor avond van de oprichtïfig "van de nieuwe partij een gesprek met een ambitieus politicus die er zeker van is dat hij na de verkiezingen in mei in de Tweede Kamer op de banken zit. Over twee maanden zijn de verkiezingen. Js het niet wat laat om pas zaterdag met de oprichting van een nieuwe partij te beginnen? Weststrate: „Het is natuurlijk niet zomaar uit de lucht ko men vallen. In de werkgroep Niet bij brood alleen (NBBA) is het al veel eerder aan de orde gekomen, alleen moet al les nog officieel bevestigd wor den. De oprichtingsvergade ring, in De Meerpaal in Dron ten, is eigenlijk een formali teit. Maar we hebben al een campagneteam dat bezig is voorbereidingen te treffen voor de komende verkiezin gen". De EVP bestaat in feite uit een groep behoorlijk ontevreden CDA-ers. Eigenlijk wordt min of meer geknipoogd naar de Schiedam De afdeling Schiedam van de Nivon toont 19 maart een film over de Bui- ten-Hebriden, die is gemaakt door twee leden: de heer en ^mevrouw Mulder. De voorstel ling vindt plaats om acht uur ;,in zaal Irene. ;2aterdag 28 maart heeft het linstituut voor volksontwikke ling en natuurvrïendenwerk ;haar jaarvergadering in het A/oormalig AJC-gebouwtje aan I <le Stadhouderslaan. De verga lden ng van de natuurvrienden .begint 's middags om twee uur. Schiedam Honden zijn niet pieer toegestaan op de speel plaats van kleuterschool de 3i- belebontseberg. Het kwam zo vaak voor dat de kleuters tij dens het spelen in de honde- poep trapten dat burgemeester en wethouders een honden verbod voor het speelpleintje hebben uitgevaardigd. Bij de speelplaats wordt een bord ge plaatst waarmee het verbod wordt aangegeven. Schiedam De Pro vincie Zuid-Holland heeft de subsidie voor de lichtinstallatie van SVV door de gemeente Schiedam goedge keurd. Met de subsidië ring van de voetbal vereniging was 290,000 gulden gemoeid. Goedkeuring is ook af gekomen voor de aan sluiting van de wonin gen en de winkel die op het moment worden gebouwd op de hoek van de Singel en de Emmastraat, op de cen trale antenne inrich ting. Geen moeite had de provincie voorts met het toekennen van 592 gulden aan start subsidie voor de vere niging Centraal Wonen en de 12.200 gulden die zijn neergeteld voor een opzichtersauto voor de VROM. Schiedam Morgen wordt ook in Schiedam de interna tionale dag van de vrouw gehouden. Het Schiedams vrouwenoverleg organiseert ter plaatse de activiteiten die bij deze dag horen. Om elf uur morgenochtend wordt in het M.C.M de Groothuis een expositie geopend van creatieve uitingen van Schiedamse vrouwen. Tot vier uur 's middags is de tentoonstelling te bezichtigen Morgen organiseert de open school Schiedam een fancy- fair, ook al in het M.C.M. de Groothuis aan de Stahou- derslaan. Op de fancy fair, die tien uur 's ochtends be gint, wordt onder andere kleding verkocht. Bovendien is er een grabbelton voor groot en klein. De fancy Fair duurt tot vier uur in de middag. ADVERTENTIE - Rotterdam •- - V' "betoon 010-1406.19 1^»^^ ÏJw F«ericksplaats 9 .IVMl m«. ■fVMB Telefoon 010-187700 Dinsdag Vm Zaterdag van 9.00 uur tot Rubensplein 12 18.00 uur geopend, op koopavonden Schiedam tot 21:00 uur. Telefoon 010461975 Partij van de Arbeid. Waarom niet massaal naar die partij overgestapt Weststrate: „We zijn eigenlijk al jarenlang bezig om een an dere koers te varen dan het CDA. Alleen, wij blijven van de Christelijke grondslag uit gaan. Heel anders dan de so- door Martijn Verwaaljen cialisten. Het kan best zijn dat er bepaalde zaken zijn die streken met de gedachte van de socialisten maar we willen de Christelijke grondslag als basis houden. Ik geloof ook dat er een hek' el mensen zijn die eerder c, een partij zullen stemmen die het Christelijke erin houdt dan een partij die daar totaal van afstapt". Zieltjes winnen dus op kerke lijke grondslag... Weststrate: „Dat is overdre ven. We gaan niet bekijken of iemand die zich bij ons wil aansluiten ook verbonden is aan een of andere kerk. Wel zullen we het Evangelie als richtlijn handhaven. De inspi ratiebron en de aanspreek baarheid daarvan is enorm be langrijk, er zijn mensen die daar graag op terugvallen. Ethische kwesties zijn in dit geval enorm belangrijk. Daar om is het zo vreemd dat het CDA totaal geen rekening houdt met de ethiek. Kernbe wapening, het milieu, als dat verwaarloosd of gebruikt wordt zijn dat scheppingsver- •nietigende zaken. Een Christe lijke partij moet daar ten ene malen tegen zijn, iets waar het CDA op dit moment geen re kening mee houdt". v Het CDA heeft in jullie partij volledig afgedaan? Weststrate: „Het huidige CDA voert een politiek die tegen zichzelf ingaat Men kijkt naar het haalbare, het materiële staat voorop. Als Van Agt zegt dat'matiging van de hoogste inkomens met drie procent ei genlijk te gek is maar niet kijkt naar de anderhalf pro cent van de lagere inkomens dan ben je verkeerd bezig. Kernenergie moet doorgaan zegt men, en vervolgens wordt verder nergens meer naar ge keken. Men heeft erg veel principes maar vervolgens werden die •Rien Weststrate: „Ik heb me al 23 jaar radicaal opgesteld". allemaal weer overboord ge zet Eén van die principes is dat de aarde op een redelijke manier leefbaar gehouden moet worden. Maar kijk eens wat voor troep er tegenwoor dig uit de grond wordt ge haald. Ik vind dat met name Christelijke partijen daar te gen in het geweer moeten ko men. Als het CDA zo doorgaat met beleidvoeren dan staat de C in hun naam binnenkort niet meer voor Christelijk maar voor conservatief'. Hoe is er vanuit het CDA ge reageerd op jullie oprichting van de EVP? Weststrate: „Het eerste plaag stootje hebben we al moeten incasseren. Het CDA heeft be roep aangetekend tegen onze naam. Men zegt dat intematio- neel het CDA bekend staat als de Europese Volkspartij, - de EVP dus. Maar onze naam is door de Kiesraad al goedge keurd en die mensen gaan ook niet over één nacht ijs. Vol gens mij wil men binnen het CDA gewoon voorkomen dat wij op tijd onze redameaffices en dergelijke hebben gedrukt Op 19 maart zal het beroep be handeld worden". Jn Vlaardingen staat de fami lie Weststrate bekend als vrij behoudend. Er zijn mensen die vreemd opkijken nu Jtien in eens erg radicaal is. Weststrate: „Mensen die mij een beetje kennen weten wel beter. Ik heb me al 23 iaar ra dicaal opgesteld. Altijd in de geest van de partij die we nu hebben opgericht. Niet voor niets ben ik jarenlang lid ge weest van de ARP en voor die tijd van de Christen Radicalen, de partij waaruit later de PPR is voortgekomen. Tijden lang heb ik geprobeerd wat meer inbreng in het CDA te krijgen maar het bleek onmogelijk om dat logge apparaat te verande ren. Vandaar dat ik nu het be sluit genomen heb om er uit te stappen". De nieuwe partijtelt op dit moment ongeveer 1500 leden. Hoe ligt dat in Vlaardingen. Is er interesse? Weststrate: „Ik denk dat in de regio Vlaardingen ongeveer dertig leden actief zijn. Ik neem aan dat na het congres in Dronten dat aantal groter zal worden. Evenals landelijk. Er is kortgeleden een enquete gehouden voor eenzelfde partij met dezelfde ideeën. Toen bleek dat drie procent zeker op die partij zou stemmen, zes tien procent stond er erg sym pathiek tegenover. Dat zijn al lemaal mensen die zeker op ons zullen stemmen. Vandaar dat ik na de verkiezingen re kening houd met minimaal vijf zetels in de Kamer. Pas dan gaan we ons intensief be zighouden met het opzetten van regionale afdelingen". Met in Vlaardingen Jelle Wijnstok als afdelingsvoorzit ter? Weststrate: „Hij staat niet op onze ledenlijst. Qua ideeën past hij best in onze partij maar hij heeft zo zijn redenen om bij het CDA te blijven. Hij wil zijn taak als wethouder af maken, daar heb ik alleen maar respect voor. En wat hij daarna doet zien we dan wel weer. Net zo goed als welke CDA-er dan ook die nu nog twijfelt.." i De nieuwe ruimte van Mickey Mouse wordt morgen In gebruik genomen. Vlaardingen Na ruim een jaar pionieren in een 'geleen de' ruimte van buurthuis 't Nieuwelant krijgt de Vlaar- dingse speel-o-theek Mtckey Mouse een nieuw onderko men. Het wordt een klaslo kaal van de voormalige St.Jozefkleuterschool, ach teraan de Surinamesingel, nummer 101 om precies te zijn. Te ver uit het centrum? Het blijkt dat de speel-o- theek nu al een vaste 'klan tenkring' van rond de 250 le den heeft. En die hebben de weg al gevonden. Morgenmiddag wordt de offi ciële ingebruikname, verricht door mevrouw L. Hos, werk zaam bij de Unie van Vrijwil ligers, van de nieuwe ruimte feestelijk gevierd. Met voor de kinderen als hoogtepunt de poppenkastvoorstelling om 14.30 uur. Het echtpaar Lazet zal dan achter de coulissen kruipen om vandaar de pop pen tot leven te wekken. Ze vormen trouwens een ge liefd uitleenobject, die poppen kas tpoppen. Evenals vele soor ten ander speelgoed dat de speel-op-theek in voorraad heeft. Tweederde daarvan is voortdurend in gebruik. Het blijkt Mickey Mouse voorziet in een grote behoefte. Maar toch blijkt ook mis schien juist wel door de enor me toeloop en drukte die de 22 vrijwilligers handenvol werk geeft dat een belangrijk deel van bet werk tot nu toe is blijven liggen: voorlichting aan en gesprekken met de ou ders. Ook het contact met de buitenlandse kinderen, op wie Mickey Mouse zich wil rich ten, wil nog niet vlotten. Toch is er goede hoop dat er aan die toekomstplannen, nu met de vervulling van wens nummer één (een eigen ruimte), einde lijk gewerkt kan gaan worden. De openingstijden van Mickey Mouse zijn maandag 15.00 17,00 uur, dinsdag 9.30 11.00 uur, woensdag 14.00 16,00 uur en zaterdag 11.00 13.00 uur. Een jaarlijks lidmaatschap kost slechts enkele guldens. Na het vertrek van stadhouder Willem V naar Engeland, op 18 januari 1795, trokken de Franse legers ons land binnen. In de dorpen en steden werden de prinsgezinde vroedschap pen afgezet en vervangen door de Municipaliteit, bestaande uit patriotse burgers. In Maassluis begon de „revolutie" op woensdag 21 januari 1795. Enkele Maassluise burgers belegden een bijeenkomst in herberg De Zon en vertelden, dat zij door de Vlaardingse Vaderlandsche Burger Sociëteit waren afgevaardigd om hier orde op zaken te stellen. Het stadsbestuur moest veranderd, de Franse nationale vlag uitgestoken en de schutterij naar de patriotse maatstaven van 1787 hersteld worden. Om onrust te vermijden, werd het dragen van oranje verbo den. Zonder grote problemen vond de omwenteling plaats. De Franse vlag hing uit het raadhuis en de kerkmeesters kregen opdracht ditzelfde te doen vanuit de toren. De bur gers werden verplicht het wapentuig, dat zij in '87 van de patriotten hadden afgenomen, terug te geven. Binnen enke le dagen waren zo'n veertig geweren ingeleverd een klein deel van de vroegere uitrusting. Twee dagen na de grote verandering werd in Maassluis de Vaderlandsche Sociëteit onder de zinspreuk „Vrijheid, Ge lijkheid en Broederschap", ook wel Volksvergadering ge noemd, opgericht Iedereen, die niet van een ondersteuning leefde en tenminste zestien jaar oud was, kon lid worden. Om te kunnen stemmen moest men de achttienjarige leeftijd Albert Brouwer en Ingena Veilekoop bereikt hebben. De contributie bedroeg een stuiver per week; één keer per veertien dagen haalde bode DeTSok de bijdragen op. Wanbetalers werden geroyeerd, evenals dege nen die laster spraken of dingen deden die niet in overeen stemming waren met de doelstellingen van de Sociëteit Lid zijn betekende: medewerking geven „ten nutte van het alge meen, overeenkomstig de opentlijke en plegtige erkentenis van de regten van den mensch en burger" en die zaken ver werpen, die „eenigszints teegen openbaaren rust en veylig- heia zouden inloopen". Het bestuur bestond uit vier commissarissen, die onderling de functies van president, vice-president, kassier en secreta ris verdeelden. Zij werden gekozen uit de ledenvergadering en voerden tot hun aftreden, twee maanden later, het be wind. Het Bureau of de Commissie van Correspondentie, be staande uit zes leden, stond hen bij. Om de twee maanden traden twee leden af. Elk lid kon het woord vragen, maar mocht slechts drie maal over hetzelfde onderwerp praten. Wanneer hij in de rede gevallen werd, telde dit niet mee als spreekbeurt. De gewo ne vergaderingen vonden twee maal per week plaats in het Gemeenlandshuis van Delfland. In januari 1795 betaalde de Sociëteit 25 gulden per kwartaal voor een kamer. Op 23 mei kreeg zij toestemming van het Hoogheemraadschap van Delfland om twee vertrekken te gebruiken. Een en ander diende geregeld te worden met kastelein Willem Hendrik VerhiL De Sociëteit telde ongeveer 170 leden. Ten opzichte van de Maassluise Municipaliteit trad zij vrij eigenmachtig op. In de zomer van 1795 woonden Willem van der Jagt en Davïd Moerlee, afgevaardigden van de Sociëteit, een vergadering bij in Leïdschendam, Het tweetal diende een declaratie in bij de commissarissen. Dezen, op hun beurt, stuurden de onkos ten rekening weer door aan de Municipaliteit. Op 28 oktober verstuurde het stadsbestuur een brief aan de Sociëteit, waar in zijn schreef, dat zij ditmaal 60 gulden zou bijdragen uit de dorpskas vanwege de bewuste reis. In het vervolg zouden dergelijke kosten, zonder voorkennis, niet meer worden vergoed. Het algemene nut van de Sociëteit wordt niet erg duidelijk uit het archief. In het eerste jaar van haar bestaan werden de notulen trouw bijgehouden. Later lijkt de zaak te verlo pen. Op 22 iuli 1796 werd van hogerhand opgeroepen om in alle woonplaatsen grond- en wijkvergaderingen bijeen te roepen. Hieruit konden gecommitteerden benoemd worden voor de Nationale Vergadering. Sociëteiten werden niet toe gestaan door het provinciaal bestuur. Maassluis kende geen grondvergadering, dus stuurde de Sociëteit de stukken door aan de Municipaliteit. Eind november werd de Sociëteit op geheven, waarna op 19 december 1796 het merendeel der le den bijeenkwam in de Grote Kerk voor de oprichting van de Grondvergadering. Schiedam Het comité voor de renovatie van SSSN-wo- ningen in Schiedam Oost is in de problemen gekomen na het vertrek van opbouwwerker Jan Poort Het comité dat door de opbouwwerker is gestart mist nu elke vorm van des kundige begeleiding en om dat tekort op te heffen heeft men diverse malen steun gevraagd aan de bewonersvereniging Schiedam-Oost. De vereniging heeft de roep om een deskun dige al herhaalde malen door gespeeld naar de SS WO, de werkgever van de opbouw werker, maar tot dusverre te vergeefs. De bewonersvereniging meent dat de SSWO geld moet blij ven steken in de activiteiten van het comité, omdat het één van de werkterreinen van de opbouwwerker betreft. Het co mité moet niet in de proble men komen doordat de op bouwwerker is weggevallen, zo meent men in Oost. De ver eniging stelt dat het instituut voor het opbouwwwerk zowel geld heeft ontvangen voor het salaris van de opbouwwerker als voor de activiteiten die hij verricht. Het comité zou aan spraak kunnen maken op geld voor de activiteiten. Het bestuur van het SSWO heeft het verzoek om onder steuning echter afgewezen. Het meent dat de ondersteu ning van de bewoners iets is dat door de eigenaar van de woningen, de woningbouwve reniging, moet worden bekos tigd. Die vereniging krijgt daarvoor een subsidie van honderd gulden per woning van het rijk, zo stelt het SSWO. Als de bewoners dan meer willen moeten ze niet bij bet SSWO zijn, zo vindt het bestuur van die stichting.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3