STAD/STREEK N 1 Analfabeten overwinnen schaamte vaak moeilijker dan alfabet zelf Blokje rond^ 'De gemeente zelf mag sociaal raadsman toch niet vervangen ?9 ïiXè&Y - K "-* '<"-T 4 vrijdag 6 maart 1981 VD/SC/WW Rechtswinkel bang, dat ambtenaar funest is Schiedam Vandaag was Hans Suyling er voor het laatst. Dat zal al even in de pen, want hem staat een andere baan voor ogen, even so ciaal alleen in het gerief lijker klimaat van Zeve naar. En Schiedam nu? „Wij zullen wel zien wie er volgende week op het spreekuur zit," zeggen mr Hans Schoenmakers en Metsie Kokee van de stichting rechtswinkel Schiedam, die gehuisvest is in hetzelfde pand, Broersveld 140, als waar ook sociaal raadsman Suyling zeven jaar heeft gewerkt. Wethouder Riet Taverne deelde maandagavond mee dat Hans Suyling (35) voorlopig door een ambtenaar vervangen zal worden, omdat er nog geen betere oplossing is gevonden, maar bij de rechtswinkel betwijfelt men de goede werking daarvan. Een ambtenaar op die plek is wel het laatste, dat de rechtswin kel, de Schiedamse advo caten Van Opijnen en Dieleman, het bureau voor rechtshulp Schie dam en Hans Suyling zelf voor ogen stond. Zij hebben er zelfs voor ge pleit het instituut sociaal raadsman helemaaL van de gemeente los te kop pelen, omdat er dan het gevaar niet meer is dat de hulpverlener inge kapseld wordt door de instelling waartegen hij juist zoveel klachten ont vangt. De rechtswinkel, het bureau voor rechts hulp en advocaten Van Opijnen en Dieleman vonden bovendien, dat er best een tweede raads man bij kon komen voor het vele werk. Het zit er voor Schiedam nog niet in. Overleg, overleg, overleg. Wrang feitje: Suyling komt als sociaal raadsman in Zevenaar terecht bij een van die gemeente onafhankelijk instituut èn inderdaad een tweede beroeps kracht... Vrijwilligers voor beroepswcrk? „Het vertrek van Hans Suy ling is niet zomaar op te van gen. Het sociaal raadswerk heeft hij zeven jaar gedaan, dat vangt een ander niet zo maar op, en als er een ambte naar komt te zitten, zal het door Kor Kegel die man wel flink tegenval len." aldus Hans Schoenma kers. Hij vreest dat de leemte die ontstaat gevolgen zal hebben voor instellingen zoals de stichting maatschappelijk werk, het bureau vooi rechtshulp en de rechtswin* kei zelf. „Het komt mij lo gisch voor dat de menser. straks naar ons toestappen, in plaats van naar een ambte naar, en zeker als zij bij amb tenaren hun neus bebten ge stoten. Maar wij zijn maai een vrijwilligersorganisatie En wij zitten al overvol. Als de gemeente het instituut so ciaal raadsman beschouwt als een sluitstuk in de hulpverle ning, dan moet zij dat goed oplossen, niet door er een ambtenaar neer te zetten. Het zal erop neerkomen, dat er meer mensen naar ons gaan, maar dat is toch te gek? Je kunt toch het werk voor een beroepskracht niet laten opknappen door vrijwilli gers?" Eerste hulp Weinig goede woorden heeft de stichting rechtswinkel Schiedam voor het gevoerde beleid over. De stichting, die gisteren op de kop af vijf jaar bestond, huist sinds januari 1978 in hetzelfde pand als waar sociaal raadsman Hans Suyling sinds augustus 1973 gewerkt heeft en zij hebben in die drie jaar een goede in druk kunnen krijgen van de problemen, waarmee Schie dammers bij de raadsman ko men. Dat varieerde van het invullen van belastingformu lieren tot huisvestingszaken en opstellen van bezwaar schriften tegen besluiten van de gemeente. Vooral dat laat ste kwam nogal eens voor, en Suyling zelf kreeg vaak te maken met mensen die in hun eentje zo'n beroepszaak niet aandurfden. Omdat hij zichzelf er toch in had ver diept, begeleidde hij die men sen ook verder en ging hij mee, naar allerlei beroepsza ken. Hans Schoenmakers en Metsie Kokee vragen zich nu af, of een ambtenaar daarbij ook wel behulpzaam zal zijn. Wie stelt zich een ambtenaar voor, die helpt bij bezwaar schriften tegen zijn eigen ap paraat? Nu was dat een taak, die so ciaal raadsman Suyling zich zelf stelde. Zo wordt dat ten minste vaak gezegd in poli tieke kringen. En bij herha- Metsie Kokee en mr Hans Schoenmakers van de stichting rechtswinkel Schiedam: „Je kunt het werk voor een beroepskracht toch niet laten opknappen door vrijwilligers?" Iing kreeg Suyling dai te ho ren van de interim-commis sie, die herri met een mooi woord begeleidde maar in feite toezicht op hem hield, en die bestond uit wethouder Taverne, directeur van de so ciale dienst Gérard Smits en ambtenaar Van Marsberger. Het was ook bij de opzet van het instituut sociaal raads man in 1973 de bedoeling, dat Suyling zijn dienstverlening voor het publiek zou beper ken tot een eerste contact en dan verder zou doorverwij zen. Alleen, in de praktijk er voer Suyling dat hij er beter aan deed veel mensen zelf verder te helpen, beter dan die mensen met hun proble men weer eens naar iemand anders sturen. Hans Schoenmakers en Met sie Kokee: „Hans Suyling trad vaak op tegen de ge meente, maar daar is hij voor. Als mensen bij de ge meente zijn stukgelopen en bij hem om hulp komen, dan moet hij ze helpen. Dat deed hij ook, maar de interim- commissie heeft hem daar heel bewust in willen beper ken. Heel opzettelijk is ge probeerd zijn taakinhoud te rug te schroeven in de nieu we verordening, die eraan komt. Ik hoop alleen niet dat dat lukt." Wethouder Taverne heeft maandagavond gezegd, dat een ambtenaar voorlopig de spreekuren van de raadsman zal waarnemen, omdat an ders het publiek voor een dichte deur komt, Metsie Ko kee interpreteert dat aldus: „De spreekuren moeten open blijven om de loop erin te houden." En Hans Schoen makers: „Dat was misschien nog het meest afschuwelijke van de hele avond, toen Ta verne dat zei. Het lijkt wel een commerciële instelling! Om de loop erin te houden... het gaat niet om de loop. het gaat erom dat de mensen een beetje behoorlijk geholpen worden," Meer zaken De rechtswinkel is niet zo optimistisch als de gemeente, waar het de rechtshulp be treft. „Alle uitbreiding die er in de hulp is, wordt alleen veroorzaakt door een groter aantal zaken. Bezuiniging, waardoor minder mensen iti de toekomst naar een gratis advocaat kunnen, betekent echter enge vermindering van de advocatenhulp." Vol gens Hans Schoenmakers is ook daarom een grotere aan loop bij de rechtswinkel in plaats van bij de sociaal raadsman onwenselijk. Bovendien komt subsidie voor de rechtswinkel nooit zo snel los. Voor 1980 heeft de stichting de gemeentelijke subsidie van 3000 gulden nog niet gehad. Extra tegenvaller is dat een aantal medewer kers van de rechtswinkel Schiedam zich na de zomer zullen vestigen. Van vijf af gestudeerden staat al vast dat zij weggaan: mr Schoenma kers zelf, de Schiedamse ju risten Rob van Emden en Diana Bomans en hun Rot terdamse collega's Wil Um- mels en Hans Bijlsma. Voor zover bekend blijven negen medewerkers over voor de gratis rechtsbijstand via de rechtswinkel Schiedam: mr Jos van Waas en Kees Ter mijn uit Vlaardingen, mr Anke Faber en Leo Buchers uit Schiedam en drs Jan Ott, Metsie Kokee, Elise Braven- boer. Hans Karstel en Gerard Poot uit Rotterdam. Signalement: Naam: Lady Eas: Duitse herder Leeftijd: ongeveer acht jaar Kleur: zwart Geslacht: mannelijk Alweer een hele tijd verblijft de door ons zo genoemde Lady in de Hargahoeve. Ze had nog geen naam, toen ze bij ons werd binnengebracht en wij vonden deze naam wel bij haar passen. Ze is ook een beetje 'lady like' in haar manier van doen. Tijdens de wandelingen luistert zij perfect als zij geroepen wordt en ook in an dere situaties toont zij zich zeer gehoorzaam. Het is na tuurlijk normaal dat een hond op deze leeftijd zich rus tig en gehoorzaam gedraagt. Het wilde is er wel uitge groeid en dan blijft er een zekere natuurlijke kalmte over. Lady begint nu aan haar verblijf in de Hargahoeve te wennen en beschouwt het als haar eigen domein. Zo reageert zij bij vreem den nogal luidruchtig en toont zij zich een ware waakhond. Geen vreemd geluid ontsnapt aan haar waakzaamheid en zij rea geert er uiterst alert op. De leeftijd speelt hierbij geen enkele rol en als een furie werpt zij zich op het zoveel mogelijk produce ren van lawaai. Het ware karakter of liever gezegd het ouderwetse karakter van de Duitse herder, die daardoor juist zo. populair is geworden. Toch raak ik een beetje gedeprimeerd, wanneer ik aan haar denk. Ze is niet zo jong meer en dat zou wel eens kunnen gaan be tekenen, dat we voor Lady geen nieuw huis meer kunnen vinden. Die gedachte vind ik heel akelig, maar er komt een tijd dat Lady niet langer haar kennel kan bezetten om eventuele nieuwe honden ook een kans te geven. Die bittere gedach te is moeilijk te verdrin gen als je regelmatig ziet dat de mensen haar vol komen negeren vanwege haar leeftijd. Het is in de hondenwereld natuurlijk wel heel raar geregeld dat je zo enorm afhankelijk bent van mensen. Een mens die kan beslissen over leven en dood van een ander levend wezen. Een mens die het zo regelt dat het voor een hond een gunst is om te mogen le ven, terwijl het eigenlijk een recht moet zijn voor ieder dier. Een mens die je met onbewuste hard heid een stempel geeft van 'te oud'. Hoe fijn zou het niet zijn, als er voor honden en katten en an dere afhankelijke huisdie ren een soort bejaardente huis zou ontstaan, waar zij in alle rust hun oude dag kunnen slijten en nage nieten van het boeiende en toch wel geweldige le ven. Tot die tijd zal voor ieder dier de strijd om het leven door blijven gaan omdat het maar dieren zijn. Juist daarom vind ik het zo fijn om als een soort spreekbuis te kun nen dienen voor, al die asielhonden en asielkat ten. Om op die manier hun gevoelens een beetje te verwoorden en tevens een kleine kans te wagen op een beetje geluk op deze voor iedereen be stemde aardbol. Misschien ga ik er wel een beetje te diep op in, maar dat komt dan doordat je iedere week weer pro beert een tehuis te vinden voor een asielhond door middel van Blokje Rond. Na al die afleveringen weet U wel zo'n beetje hoe ik erover denk. Daar om is het ook zo fijn te weten dat er bijna iedere week weer door vele mensen naar een oplos sing wordt gezocht. Ook worden andere mensen attent gemaakt op een hond van deze week. Lady is ook zo'n hond, die alle hulp nodig heeft om die laatste jaren te kun nen genieten. Lady is een fijne hond, waarvan wij niets weten, omdat zij ge vonden is. Ze is waaks en reageert verschillend op andere honden. De ene keer gaat het wel en de andere keer moet ze niets van vreemde honden heb ben. Het liefst zie ik Lady geplaatst in een gezin met wat oudere kinderen en geen andere hond. Een tuin betekent voor haar een onmeetbaar geluk, maar de zekerheid van een goede baas is haar nog meer waard. Ik hoop dat mijn mistroos tige gedachten ongegrond zijn en dat voor Lady ein-. delijk de kans komt om het asiel op een goede ma nier te verlaten. Vlaardingen In ons land zijn naar schatting een kwart miljoen analfabeten, volwas sen Nederlanders die proble men hebben met lezen en schrijven. Tot voor enkele ja ren was dat een vergeten groep. Niemand bekommer de zich eigenlijk om hen en de mensen zelf stonden ook niet te trappelen om hun handicap aan de grote klok te hangen. Het kwam niet bij hen op om aandacht te vra gen. Liever lieten zij de buitenwe reld in de waan dat zij wèl konden lezen en schrijven. Pas toen een jaar of vijf geleden de eerste studies over analfabetis me in Nederland verschenen stortten de hulpverleners zich op deze groep achtergestelde landgenoten. Op basis van de landelijke cij fers zijn in Vlaardingen bijna vijftienhonderd volwassenen die niet kunnen lezen en schrijven. Zijn er landelijk ge zien meer vrouwen dan man nen analfabeet, in Vlaardin gen is dat andersom. Het ver moeden bestaat dat dat komt door de visserij. Veel jongens gingen al op zeer jeugdige leef tijd mee naar zee en waren daardoor niet in de gelegen heid de lagere school af te ma ken. Ook in Vlaardingen was het aan het eind van de zeventiger jaren dat activiteiten op poten werden gezet om de analfabe ten lezen en schrijven te leren. In '78 begonnen twee vrijwilli gers voor het eerst met een cursus. Aanleiding daartoe: bij het project 'ouders op herha ling', waarbij volwassenen de lagere schoolkennis vanaf de derde klas kunnen ophalen, bleek dat een aantal van die ouderen eigenlijk heel slecht of helemaal niet lezen en schrijven konden. Hoewel er toch voldoende belangstelling was, raakten de cursussen na dat eerste jaar in het slop. Froukje Bos, onderwijzeres aan de prof dr V.H.Rutger- school, bleef als enige begelei der van het alfabetiseringspro ject over en deed alle moeite om de cursussen weer nieuw leven in te blazen. Zij vond enkele andere enthousiaste be geleiders en in 1979 werd voor het eerst subsidie aangevraagd. Momenteel zijn er 13 begelei ders en staan er zo'n 35 cursis ten ingeschreven bij het alfa betiseringsproject dat is onder gebracht bij het plaatselijk educatief centrum. Daarnaast bestaat een project dat zich richt op buitenlanders in Froukje Bos- :„Mensen houden vaak angstvallig ge heim dat ze niet kunnen lezen en schrijven." Vlaardingen die niet kunnen lezen en schrijven. Alle mede werkers van het project zijn vrijwilligers, maar Froukje Bos die net project coördineert heeft goede hoop dat binnen niet al te lange tijd een subsi die wordt verstrekt voor een part-time coördinator. Nu, na enkele jaren zijn de vrijwilli gers best tevreden over de al fabetiseringscursussen en de belangstelling die ervoor be staat „Vorige week kregen we zelfs twaalf aanmeldingen", vertelt Froukje Bos. „Al die mensen informeerden naar de cursus naar aanleiding van een tele visieprogramma van de IKON, waarin werd ingegaan op de problemen van een analfabeet. Dat was juist wat die mensen nodig hadden. Op de tv kon den ze zien dat ze niet alleen staan en dat er nog veel meer mensen zijn die er problemen mee hebben." Hoewel het onderwijzen van lezen en schrijven en schrijven aan volwassenen beslist geen makkelijke opgave is, beschou wen de medewerkers van het alfabetiseringsproject dat toch niet als hun moeilijkste taak. Veel moeilijker achten zij het de mensen er van te overtui gen dat zij geen schaamtege voel hoeven te hebben omdat zij niet kunnen lezen en schrij ven, Want, zo wordt gerede neerd die mensen kunnen er zelfs nauwelijks iets aan doe dat zij analfabeet zijn. Meestal is het een ongelukkige samen loop van omstandigeheden dat zij niet kunnen lezen en schrij ven. Vaak zijn het mensen die. op de lagere school niet goed mee konden komen en dan maar met het uitdelen van schriften en bloemetjes water geven werden beziggehouden. Froukje Bos zegt dat ze soms wel eens de indruk heeft dat het onachtzaamheid van de onderwijzers is geweest, maar voegt daar gelijk aan toe dat er vroeger met erg grote klassen werd gewerkt en er daardoor niet zo veel aandacht aan de leerlingen kon worden be steed. Ook onder kinderen die al op zeer jeugdige leeftijd moesten gaan werken, komt analfabetisme veelvuldig voor. „Veel van die mensen zitten er geweldig mee. Zij denken dat zij voor dom uitgemaakt zullen worden en laten het daarom maar zo. Doorgaans houden ze het angstvallig geheim." Froukje Bos is zelfs mensen te gengekomen die het ook te genover hun man of vrouw niet wilden bekennen, bang dat ze zijn om de bons te krij gen. Ook bestaat er bij sommi gen angst dat wanneer het uit komt zij hun baan zullen ver liezen. Zij vertelt dat analfabe ten vaak de meest fantastische trucs uithalen om hun omge ving niet te laten merken dat ze niet kunnen lezen en schrij ven, Smoesjes als ik heb mijn leesbril niet bij me gebruiken analfabeten bijna dagelijks. Ook zijn er velen die zich ie dere dag weer achter de krant verstoppen, om maar te laten zien dat zij wel degelijk kun nen lezen. Zelfs bespeurt Froukje Bos vaak nog angst bij mensen die al te kennen heb ben gegeven de cursus te wil len volgen. Als coördinator van het project is zij de eerste persoon, waarmee de cursisten te maken krijgen. „In zo'n eer ste gesprek bepaal ik zo'n beetje het niveau waar de cur sist aan toe is, leg ik uit hoe de cursussen worden gegeven en laat ik de mensen uitvoerig over hun problemen vertellen. Voor sommigen ben ik de eer ste aan wie ze verteller, dat ze niet kunnen lezen en schrij ven. Dat is meestal een gewel dige opluchting. Laatst had ik met een vrouw afgesproken dat die bij mij thuis in Delft langs zou komen om over de cursus te praten. Ik vroeg toen nog of het geen probleem was om het te vinden. Die vrouw verzekerde me dat dat niet zo was. Maar een half uur voor de afspraak belde ze me dat ze plotseling was verhinderd." „We hebben een tweede af spraak gemaakt, maar weer liet ze weten dat ze niet kon komen. Toen bleek dat ze er ontzettend tegen opzag. Ze had er moeite mee iemand anders te bekennen dat ze niet kon lezen en schrijven. Daarbij kwam nog dat ze absoluut niet kon lezen en dus geen wijs kon worden uit straatnaam bordjes. Ik heb haar toen voor gesteld van de trein te komen halen en toen verliep alles naar wens. Nu volgt ze de cur sus en maakt ze al aardige vorderingen met lezen en schrijven." De cursussen worden nu nog individueel gegeven, meestal bij de begeleiders of bij de cur sisten thuis. Maar er bestaan plannen om binnen niet al te lange tijd de cursussen in groepjes van drie tot vijf per sonen te gaan geven. Voordeel daarvan is dat de cursisten steun bij elkaar kunnen vin den. Allemaal kampen ze met dezelfde problemen en in die lesgroepjes kunnen ze zich aan elkaar optrekken, waardoor het zelfvertrouwen beter wordt ontwikkeld. Froukje Bos vertelt dat er bij de cur sussen vooral wordt uitgegaan van de eigen ervaringswereld van de cursisten. „Dat werkt veel makkelijker ais met les boeken, die eigenlijk voor kin deren zijn bedoeld. Momenteel werken we met een fotoboek dat is gemaakt door een alfa betiseringsgroep in het oosten van het land. Daarin staan af beeldingen van borden die je bijvoorbeeld tegenkomt op het station en bij het arbeidsbu reau, allemaal herkenbare si tuaties. Die woorden worden door de cursisten herkend doordat z.j ze in het dagelijks leven tegenkomen. Overigens hebben wij ook plannen om zelf zo'n boek samen te stellen- Het is onmogelijk aan te geven hoe lang het duurt voordat de cursisten kunnen le2en en schrijven. Dat hangt af van hun capaciteiten. De één leert nu eenmaal sneller dan de an der, net als op school. Maar er zijn al een aantal mensen die door de cursus het zesde klas niveau van de lagere school hebben bereikt en nu al weer een andere cursus volgen. Na jaren kunnen die mensen ein delijk gaan doen wat ze altijd wilden. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de stichting •welzijn, teL35.65.44.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4