UI! 5 Bob Kemper, een modern schouwspelschilder 'Theater' brengt klassiek stuk van Shaw Metstip Posthume expositie van Jan Cox "hi Ax vt vrijdag 6 maart 1981 VD/SC/WW Toonbeeld, een wekelijkse pagina voi informatie over kunst en cultuur in de regio. Samenstelling J.H.Bakker, Reacties graag voor woensdag 12.00 uur op het adres van deze krant. Of telefoon 010 35.20.66. '/SyCfi ,/t tttt Dat Bob zichzelf ook uitgezonderd acht van de opdringende techniek mag blijken uit dit zelfportret. Natuur en tech»*5*»k: een begrippenpaar dat al eeuwenlang, ;.cUs de oude Grieken wisten er reeds var. kunstenaars en filosofen heeft geïnspireerd. 3ok Bob Kemper, wiens expo sitie in de Vlaardingse artoteek vanavond wordt geopend, wordt door de strijd tussen die twee, de natuurlijke en de door mens ge maakte wereld gefascineerd. Het is die twee kamp die zijn werk voor een belangrijk deel beheerst. Maar het thema heeft bij Kemper, geen fa milie overigens van vader en zoon de teke naars, een modem jasje gekregen. Het is de techniek in haar hedendaagse vorm van snelwegen, machinerieën en raffinaderijen die langzaam maar zeker het ongerepte land schap binnendringen en haar aanwezigheid over alles uitspreid. In zijn woonplaats, het dorp Portugaal, is hij van dat proces getuige geweest. Maar ook in Mexico. Tabasco. „Je hebt daar regenwouden als in Indonesië. Een overweldigende sfeer. En dan opeens die grote pijpen waar gassen in staan te bran den." Ook daar de petrochemische industrie. „Maar het is ook omgekeerd. Als je na een jaar terug komt kan het ook zijn dat alles weer door het regenwoud is overwoekerd." Het werk van Kemper (1936) heeft een colla ge-a chtige sfeer. Zijn beelden stapelen zich over elkaar heen en vormen zo een composi tie. Overal terugkerende elementen zijn het landschap van een niet-Nederlandse, exo tische soort overigens landmeetinstru- menten, verwijzingen naar de vliegtuigtech- nologie, kweekkassen en de mens als robot uitgebeeld. Het zijn deze gegevens die hij tel kens opnieuw in andere constellaties door een vlecht. Soms in olieverf, soms in zeef druk. De afzonderlijke beelden zijn voor het merendeel herkenbaar afkomstig uit de we reld van strip, tijdschrift en plaatsjesboek. Voor wie de indruk mocht hebben gekregen dat hier weer zo'n natuurverheerlijker aan het woord: het moet gezegd worden dat een terug-naar-de-natuur toontje in dit werk ge lukkig ontbreekt. De boodschap van boek weitpap en zelfgebreide oorwarmers dringt zich nergens aan ons op. Het is zelfs zo dat techniek en natuur elkaar soms verrassend vrolijk treffen. De vrijheidssymboliek van het vlindertje bijvoorbeeld keert terug in een guitig vliegtuigje, een parachutespringer of in de romantisch ouderwetse vliegeniers. De technologie heeft de mens toch ook vleugels geven, dezelfde vrijheid die de vlinder van moeder natuur heeft meegekregen. Boven dien is het kleurgebruik van Kemper nu niet onbedingd somber of prekerig te noemen. Zijn werk maakt vooral een levendige in druk, een schouwspel. Enigszins los van dit werk staat de serie ge prepareerde krantefoto's die Kemper nu voor het eerst tentoonstelt. Zelf ooit werk- door Jan Hendrik Bakker zaam geweest als fotojournalist heeft hij voor de krantefoto een liefde bewaart, die artis tiek nakomelingenschap tot gevolg had. Ver werkte hij in zijn andere werk toch ook al fotografische beelden, op dit zijspoor leeft hij die bezigheid ten volle uit. Foto's uit de krant knippen en bewerken met de viltstift, het is een tijdsverpozing die vooral kinderen kan boeien. Bob Kemper heeft dit „snorretje tekenen", zoals hij het zelf noemt, op een beeldend niveau getild. Bob Kemper exposeerde eerder, tijdens zijn vele reizen, in Mexico, New York en op de Antillen. In het verleden was hij verbonden aan de groep rond Galerie Mokum. De expo sitie in galerie Artoteek duurt tot en met 28 maart. Tijdens de opening vanavond om 20.00 uur zal de première van de korte film 'De Hefbrug' van Edward Luyken plaatsvin den. Het menselijk gemoed zonder franje Het sleutelwoord voor zijn werk lijkt geweest zijn: de katharsis, de grote schoon maak van de ziel. Schilde ren uit lijfsbehoud, schilde ren. ten einde het geloof in de toekomst van de mens te kunnen bewaren. Jan Cox over zijn grote werk, de cy clische weergave van Ho merus' mythische oorlogs verhaal De Ilias in vijftig doeken: „Met doorheen dit te gaan en uit te schilderen, geïnspireerd op de Ilias, heb ik nou ook leren aanvaar den, of tenminste kunnen aanvaarden, of tenminste kunnen uitleggen, als ik het zo misschien beter zeg, waarom er oorlog is, wat oorlog betekent en hoe rijk de ondervindingen in dat verhevigd ogenblik van oorlog kuun voorkomen." Maar ook» in datzelfde vraaggesprek met Jo du Bois in 1976: „In zekere zin is dit een anti-oorlogscyclus. Je weet wel wat ik op dat ene doek heb geschilderd (het laatste, de vernietiging van Troje, jhb): 'tois neois parachoorein', er is weer plaats voor nieuwen. Als door Jan Hendrik Bakker zo'n gruwelijke oorlog ein delijk voorbij is, denkTeder- een dat zoiets ons niet meer kan overkomen. Maar on dertussen zijn ze alweer een nieuwe oorlog aan het voor bereiden. Ik denk dat dét nu eenmaal een deel is van ons menselijk lot Het slech te en het goede blijven nu belde in ons." Dus ook de cyclus als vi cieuze cirkel. Jan Cox (1919 1980), een Belgisch schilder, maar ei genlijk toch meer een kos mopoliet, in velerlei op zicht. Van zijn werk is in de Vlaardingse galerie Kunst+ vanaf morgen een postume expositie te zien, die een beeld geeft van de gedre venheid van deze schilde rende humanist. De opening wordt verricht door Gerrit Kouwenaar. Voor zover be kend is het tevens de eerste keer sinds lange tijd dat Cox, zij het na een zelfgeko zen overlijden, in Neder land een eenmansexpositie heeft. Voorafgaand aan de opening vrijdagavond om 22.00 uur in filmhuis RV een vertoning van de docu mentaire, indertijd opgeno men door de BRT, over het leven en werk van Cox. Jan Cox kan misschien het best getypeerd worden als randfiguur, iemand die zich in artistiek opzicht immer bewogen heeft in de marges i V' i Jan Cox, onderdeel van de [liascyclus. van de tijdgeest: nooit be hoord tot een specifieke stijlgroep, nooit fanatiek ge lovig geweest, altijd gevaren op eigen koers. Een koers die pas achteraf, na zijn dood een duidelijke lijn te zien geeft, maar impliciet toch al aanwezig moet zijn geweest op het moment dat Cox besloot naar de acade mie te gaan. Een centraal thema in zijn werk is de oorlog: de eigen oorlogservaringen onder de nazi's en de literaire en his torische omgang met dat onderwerp. In de oorlog, is Cox' mening, komen zowel het goede als het kwade van de mens in hun meest Galerie Kunst*, Joh an Willem Frisoiaan 70, van af zaterdag- 7 maart tot 29 maartschilderijen, te keningen en grafiek van Jan Cox. Opening mor gen 17.00 uur door Gerrit Kouwenaar. Verdere openingstijden: alle zaterdagen en zondagen 13.00 tot 17.00 uur en na afspraak, tel. 010 74.82.66. Bovendien wordt voorafgaand aan de tentoon stelling vanavond om 22.00 uur in filmhuis RV, Weeshuisplein 18, een BRT-documcntalre over Cox vertoond. Pygmalion is een mytlsch beeldhouwer uit het Griekse denken. De man die verliefd werd op zijn eigen creatie, Galathea. De grote Bernard Shaw werkte de mythe met zijn eigen wrange gevoel voor ironie om tot het gelijknamige to neelstuk. En het stuk werd bijna even klassiek als zijn Griekse oorsprong. Zo klassiek In ieder geval dat op het theaterstuk van de Iers/Engel se schrijver de musical 'My fair lady' werd ge baseerd. Toneelgroep Theater vond dat het weer eens tijd werd Pygmalionin reprise te nemen. Donderdag 12 maart in de Vlaardingse stadsgehoorzaal. Regie Istvan Body. Op de foto Bea Meulman als het bloemen verkoopstertje Eliza en Eric van der Donk als professor Hig- glns. scherpe uitingen naar vo ren. Het is geen ontdekking van hem zelf. Shakespeare en Homerus hadden in de oorlog al een inspiratiebron van formaat ontdekt, terwijl ook een modern schrijver als Willem Frederik Her mans meermalen zijn 'lief de' voor de oorlog heeft verklaard: het menselijke gemoed zonder franje bloot gelegd. Jan Cox is misschien een van die schilders wier leven en persoon de wérkelijke inhoud geven aan het werk. Zelf kwam hij er ook on verhuld voor uit dat auto biografische elementen van groot belang zijn voor zijn kunst. Zoals zijn oorlogser varingen meer dan twintig jaar na dato 'De Ilias' tot stand brachten. Enige aan dacht voor zijn biografie is dan ook niet zinloos. Cox werd geboren in een kleine galerie in Den Haag. Zowel vader als moeder be zaten belangstelling en ta lent voor het artistieke. In zijn jongensjaren ging hij school op het Barlaeus Gymnasium in Amsterdam. Daar zoog hij de cultuur van de klassieken gretig in zich op en zou deze zijn le ven lang meedragen. Later verhuist de familie naar Antwerpen. Cox studeert een blauwe maandag aan de kunstacademie te Gent, maar besluit dan zich ook te verdiepen in de kunstge schiedenis. „Ongemerkt" wordt hij doctorandus, hoe wel hij de wetenschap altijd als minder belangrijk dan het schilderen zelf heeft ge zien. Tijdens zijn eerste tentoon stelling in 1942 worden di verse schilderijen door de Nazi's verwijderd: 'ontaarde kunst' heette dat toen. Na de oorlog, als een korte vrij age met de beweging van de 'jeune peinture Beige' ach ter de rug is en hij ook inci denteel in de Cobrabewe ging geparticipieerd heeft, vertrekt hij naar Amerika om daar 'head of the pain ting department at the school of the museum of fine arts' in Boston te wor den. In de zeventiger jaren keert hij terug naar Belgie om zijn artistiek werk te voltooien. In 1980 maakt hij een eind aan zijn eigen le ven. Cox is in velerlei opzicht een typisch Europees, ja- zelfs Belgisch schilder ge bleven. Ondanks de felle beïnvloeding waaraan hij In Amerika bloot heeft ge staan. Meer ook dan iemand uit de Cobra-beweging, vin den we bij hem de surrealis tische trekken die voor Bel- fische schilders zo kenroer- end zijn. En meer ook dan alleen schilder, is Cox toch vooral een man geweest met een pijnlijk scherp be wustzijn van het menselijk leven. Zaterdag speelt de Schie- dams/Rotterdamse funk-rock- formatie pjn Point m sociëteit 't Honk, aan de Schie 11. te Schiedam. De groep bestaat al vier jaar, maar opereert pas sedert zes maanden in de hui dige samenstelling: drumms: Joop Zandwijk (ex-Muff Stuff), basgitaar en zang: Kees Bloe- mendaal, sofogitaar: George Vink, toetsen: Tom van der Hoff (ex-Funny Face) en 2ang: üenise Wijngaarden. Het zuivere stemgeluid van de zangeres wordt aangewend om een gevarieerd repertoire te brengen, dat van gevoelige ballades tot 'heavy func-rock' loopt, terwijl ook aan onverval ste rock-and-roll aandacht wordl besteed. Dit alles moet leiden tot twee sets van een uur, waarbij een eigen 'lam penman' voor toepasselijke lichteffecten zorgt. De avond in sociëteit 't Honk begint zaterdag om 20.30 uur. Diezelfde avond ook een op treden van de Vlaardingse popgroep The Longjohns in sociëteit 't Lemmet. Frisse snel le powerpop. Aanvang 21.00 uur. vooraf het debuut van een andere plaatselijke groep, The Redband. Eveneens zaterdagavond popmuziek: in de Vlaardingse sociëteit De Sokkel een optre den van de zesmansformatie Jada. De groep is ai wat ouder dan vandaag. Eerder werd ge werkt onder de naam Flails. Twee saxofonisten, organist, drummer en nog wat gitaren. Aanvang 21.00 uur. Leden ƒ3.50. met-leden f5,-. Sociëteit De Sokkel is gevestigd in een zijvleugel van de Ichtuskerk, Van Maerlantlaan 4, Vlaardm- gen. Een stad verder, in Schie dam. zondagavond in cafe De Quibua, aan de Lange Haven, de groep Dust. Aanvang 21.30 uur. Zaterdagavond 22.00 uur. Spectrum, een met onverdien stelijke regionale popgroep in het Schledamse QTJ, Nieuw- straat 12. In B'Bwana, Hollaan 12, Vlaardingen. vanavond al een optreden van Headline. De groep kreeg landelijke bekend heid vla VPRO en VARA, maar In feite is en blijft hel vooral een Rotterdamse groep. Insi ders schrijven het gezelschap in het Rotterdamse een eende re positie toe als die van de Euromast: Headline steekt met kop en schouder boven de an dere groepen uit. De bezetting van da groep bestaat uit zan geres Lydia Bremer, gitarist- /componist Fred Sleutelaar, bassist Frans Vermeulen en drummer Cor van der Beek. Aanvang 22.00 uur. toegang ƒ6.-. Films ook in overvloed dit weekeinde. Allereerst vana vond in Ozobleu, Pres. Sleyn- straat 2, Maassluis 'De vijf commando's'. Een oorlogsfilm die speelt in Zuld-ltalié na de mislukte Invasie van de geal lieerden. Met John Garco, Margaret Lee en Klaus Kinski. Aanvang 20.00 uur, toegang ƒ3,50. Morgenavond in filmhuis RV, Weeshuisplein, Vlaardin gen 'Aria voor een atfeet'. Van de Poolse regisseur Filip Ba- Ion. Aanvang 20.00 uur, toe gang ƒ6,- voor met-leden en ƒ3,- voor donateurs. Tegelij kertijd begint bij de Vlaarding se filmliga, Hoflaan 12, een se rie neo-rea!istische films. Gis teren werd de spils afgebeten, zondagavond een film van Rossellmi, Een film over de verzetsbeweging in Italië. Wordt beschouwd als hoogte punt van het neo-realisme. Aanvang 20,30 uur. Toegang ƒ3,50. Kfaus Kinski Clown Woudi voor volwasse nen, vanavond In De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Schiedam, aanvang 21.00 uur, toegang ƒ10,-. Woudi treedt de volgen de dag bovendien ook weer op voor de kinderen. De avond aansluitend daarop, zaterdaga vond 7 maart, Sieto Hoving. 'Zolang de voorraad strekt'. Aanvang ook 21.00 uur en een kaartje kost ƒ14,-.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5