Consumenten bond onderzoekt "Wonen in Nieuw Nederland": Geen werk Winkels duur Geen keus Door het geluid. Baarsveen niet fraai Rijnmond ongezond met dat „sociaal isolement" wel mee. Ze blijken in ieder geval niet minder contact met buren te heb ben dan de rest van Nederland en kinderloze gezinnen doen daarbij niet onder voor de kinderrijke ge zinnen. Zelfs blijkt uit de cijfers dat de contactmogelijkheden beter zijn dan in de (flat)wijken van de jaren zestig. Werk is er nauwelijks in de groeikernen. Gemiddeld werkt bijna zeventig procent in een andere plaats. Dat is dus foren sen. De forens verkiest de auto boven het openbaar vervoer. Hij doet dat ook als de open baar-vervoersvoorzieningen goed zijn en de au to ver bindin gen slecht. Maar vaak zijn de twee allebei slecht. Er wordt dan ook nogal wat tijd zoekge- bracht in de files. Want van de dagelijkse reizigers pakt 68 pro cent de auto, 25 procent de fiets en 14 procent bus of trein. Voor Hellevoetsluis geldt: „Bijna alle bewoners gaan met de auto naar het werk, veelal in Rotter dam. Ze staan daarbij regelmatig in de file in de eigen woonplaats of bij Spijkenisse". Ook de Spijke- nissers gaan met de auto naar Rot terdam (industriegebied Botlek- Europoort, red.). Ze schuiven dan in de file waar de Hellevoeters al inzitten. Maar de bus heeft vrij baan en de metro is in aantocht. De frequentie van het openbaar vervoer van en naar Hellevoets luis geldt als matig (maar zou ge leidelijk worden opgevoerd). De Consumentenbond noemt het to taalbeeld droevig en vindt het een „planologische absurditeit" dat „mensenmassa's die wonen in ge bieden zonder werkgelegenheid en zonder goede verkeersvoorzie- ningen zich dagelijks naar hun ver weggelegen werkplaats spoe den". Blijven er nog twee harde behoef ten over: recreeren en winkelen. Cafes, cafetaria's en terrasjes zijn schaarse artikelen in een buiten wijk. Buurthuis, jongerensoos en wijkcentrum blijken eveneens dungezaaid. Geen wervelend uit gaansleven dus, al is dat geen nieuws. Wel dat weinig bewoners het echte stadse uitgaansleven missen. Ze hebben zich er of mee verzoend en wachten betere tijden af of ze nemen actief deel in het vaak opbloeiend verenigingsle ven. De behoefte aan een park is groot. Een grote boom zie ie niet vaak in een nieuwbouwwijk. De natuur houdt geen gelijke tred met de bouw. Voordeel is dat het open baar groen op de bevolking kan worden afgestemd. In Hellevoets luis (met Breda en Groningen het laagste percentage tevredenheid scorend) is net veertig procent te vreden over het groen in de wijk, tegen een landelijk gemiddelde van zeventig. De ontevredenheid gaat vrijwel steeds gepaard met het ontbreken van een wat groter park of bos in de omgeving. De voorzieningen die er zijn worden vaak niet bezocht omdat ze naar de mening van de bewoners te ver weg liggen. „Effe een omme tje door het groen" is er zelden bij. Het bewonersoordeel over het winkelen in en rond de nieuw bouwwijk is niet positief. In Hel levoetsluis: „ongezellig, duur, wei nig keus". In Spijkenisse: „duur en weinig keus". Over de gezellig heid daar ook geen juichkreten, maar minder uitgesproken nega tief dan in Hellevoet. Al met al kleven er aan het wo nen in de nieuwbouwwijk nogal wat nadelen. De harde woning nood zal voor velen de doorslag geven. Je kunt nu eenmaal niet zonder een dak boven het hoofd. Getuige daarvan ook de cijfers over keuzemogelijkheden. Twee derde zegt geen keuzemogelijk heid van woonplaats te hebben gehad. De helft had geen keuze aangaande woning en straat. Een derde van hen vindt dat toch nog „redelijk". De huurders hebben ook minder keuzemogelijkheden dan de kopers en vinden dat nog het minst erg. Niet zozeer onver schilligheid als „allang blij dat men een huis heeft" lijkt daarvan de oorzaak. Spijkenisse wordt ge noemd als één van de zes gemeen ten waar men opvallend weinig keuze heeft bij woning en straat. Is men eenmaal inwoner dan weet „de overheid" die nieuwe bewoner wel te vinden. De over- heidstarieven per jaar verschil len per gemeente sterk. Helle voetsluis is de op één na duur ste gemeente van alle onder zochte groeikernen. De eigenaar van een nieuwbouwwoning be taalt aan onroerendgoedbelas- ting, riolering, reinigingsrecht, kabel-tv, water, waterschapslas ten en zuiveringsheffing het lie ve sommetje van 1484,57. Al leen Zwolle is duurder, maar in Almere betaalt de nieuwkomer nauwelijks zevenhonderd gul den. Het grote verschil zit voor al in de onroerend goedbelas- ting. Of met andere woorden: de bewoner mag de opbouw van z'n vaak incomplete wijk uit ei gen zak meebetalen. En dat is misschien nog de meest schrij nende conclusie van dit in het maart-nummer van de Consu mentengids gepubliceerde on derzoek. wQd»fl maart 1881 VD/8C/WW Hellevoetsluis vanuit do lucht met rechtboven De Struijten. Volgens de Consumenten bond nog nauwelijks „weonrijp" en duur wonen. (Luchtfoto Sijthoff pers/Henk van Westering) 'Vergietbouw'in Spijkenisse en Hellevoet is peperduur Woningbouw in Spijkenisse. De bouwcijfers worden gehaaid, maar ze tochten zo. Winkelen in een groeikern als Spijkenisse of Hellevoetsluis: dure winkels, weinig keus en echt gezellig? Nou, nee. Den Haag „Wonen in nieuw Nederland" ofwel: hoe is het wonen in een nieuwbouwwijk? Om op die vraag een antwoord te krijgen onderzoekt de Consu mentenbond als eerste in Ne derland het leefklimaat in wat Solitlci, bestuurders en bouwers e laatste jaren uit de grond hebben gestampt. Aan de hand van ervaringen van bewoners in vijftien groeikernen en groeisteden werd een zo objec tief mogelijk beeld geschetst. De uitkomst: wonen in een nieuwbouwwijk is geen lot uit de loterij. Woningen met gebre ken. geluidsoverlast, gebrekki ge voorzieningen en slechte ver bindingen werden vaak als klacht gehoord. Ook twee groeikernen op Voome- Putten maakten deel uit van het onderzoek. In Spijkenisse werd de wijk Baarsveen doorgelicht, in Hellevoetsluis werd De Struijten aan een nader onderzoek onder worpen. De ervaringen daar wij ken niet af van het landelijke beeld. Hoewel, Spijkenisse heeft nogal wat uitschieters in negatief opzicht: er mogen dan wel veel woningen worden gebouwd, het aantal klachten is zo groot dat de Consumentenbond er de term „vergietbouw" voor heeft uitge vonden. Verder wordt de opzet van de wijk door de bewoners on plezierig genoemd, de luchtver ontreiniging scoort hoog en het oordeel over de winkelcentra is ook niet juichend. Dat laatste geldt nog sterker voor Hellevoets luis. Verdr is wonen in deze groei kern een dure zaak, terwijl elders geconcludeerd wordt dat een wijk als De Struijten eigenlijk nog nau welijks woonrijp is. Het groen ont breekt ook in De Struijten, brie venbussen daarentegen zijn er in ruime mate. Om de diverse aspecten van de nieuwe wijken in Nederland eens op een rij te zetten werden behal ve Spijkenisse en Hellevoetsluis wijken in Capelle, Zoetermeer, Nieuwegein, Huizen, Aïmere, Le lystad, Purmerend, Alkmaar. Hoorn en Houten onderzocht. De groeisteden Breda, Zwolle en Gro ningen deden ook mee in het on derzoek. Behalve enquêteresulta ten van de bewoners in de wijken (Baarsveen 71 en De Struijten 91) werd ook het nodige informatie materiaal nageplozen en werd ge sproken met de gemeenten en de provincie. Mede ook omdat het onderzoek bedoeld is „voor al die politici, bestuurders en geïnteres seerden, die op één of andere ma nier betrokken zijn bij bouwen en wonen in „Nederland". De voornaamste vraag ter beant woording was: hoe bevalt het de mensen in de jongste generatie nieuwbouwwijken. Gekozen is dan ook voor wijken die nog geen vijf jaar oud zijn in gebieden waar ook in de toekomst nog veel zal worden gebouwd. Geprobeerd werd inzicht te krijgen in hoever re de twee veelgehoorde stand punten werkelijk gedeeld worden: enerzijds het „ideaal, want licht, ruim, groen en mooi huis", ander zijds „een hel. want leeg, saai, fi les, eenzaamheid". Opvattingen die ook samenhangen met de me ning over de noodzakelijke over loop van grote, nabijgelegen ste den. De voorstanders daarvan staan doorgaans positiever tegeno ver de nieuwbouwwijk dan dege nen die de leegloop van de grote steden een ramp vinden. Dat de woningbouw zelf natuur lijk het belangrijkste onderdeel van die leefbaarheid vormt ligt voor de hand. De klachten over de woningen zijn omvangrijk. „Veel nieuwbouwhuizen worden slecht opgeleverd. Bewoners kla gen over scheuren, kieren, slechte isolatie en vocht. Ze betalen het gelag in de vorm van hogere stookkosten en geluidsoverlast", zo is de algemene conclusie. De klachtenpercentages lopen uit een, maar Breda, Groningen en Spijkenisse scoorden hoog: circa 75 procent van de bewoners had klachten. De huurders hebben doorgaans meer klachten dan de kopers. De duurdere huurwonin gen leverden minder klachten op dan de goedkope. Lekkages van daken, vloeren en leidingen le verden in het algemeen achttien procent van de klachten. In Spij kenisse was dat tien procent, m Hellevoet 19 procent. De slechte isolatie leverde tien procent klachten gemiddeld. Spijkenisse was met 31 procent absolute kop loper. In Hellevoet was dat veel beter: slechts vijf procent. Tocht, kieren en scheuren leverden zo wel in Hellevoet als Spijkenisse 21 procent van alle klachten op. De afwerking en problemen met vocht waren in Spijkenisse en Hellevoet niet beter of slechter dan in andere gemeenten, al wa ren er in Hellevoetsluis slechts drie procent klachten over vochti ge wanden. Al met al huizen waar de wind doorheen giert en wanden van bordkarton. In Spijkenisse heb ben de bewoners dan ook op twee na van alle gemeenten de meeste last van geluidsoverlast van binnen en buiten het huis. Hellevoetsluis houdt de middel maat, hetgeen mede veroor zaakt kan zijn door de controle van de gemeente daar op akoes tische isolatie. Bewoners heb ben vooral last van wc-spoelin- gen. wasmachines, geluidsin stallaties en heen en weer ge loop van andere bewoners. De Consumentenbond is niet blij met deze „tochtige" uitkomst en velt dan ook een hard vonnis: „Vergietbouw jaagt de stookkos ten omhoog. Een overheid die zich sterk wil maken voor ener giebesparing laat een behoorlijke steek vallen door de kwaliteit van de huizenbouw zo uit de hand te laten lopen". De geluidshinder in de wijken zelf laat ook hier en daar te wensen over. Soms zodanig dat van plano logische blunders wordt gespro ken. „In woonwijken hoort het stil te zijn" is het uitgangspunt, Spijkenisse en Hellevoetsluis ge ven geen aanleiding tot opvallen de geluidsoverlast door de omge ving. Maar hoe slaat het met de voor zieningen in de wijk voor al die nieuwe bewoners. „Willen groei kernen hun functie van opvang centra naar behoren vervullen dan dienen zij hun bewoners bete re woonomstandigheden te bieden dan de concurrerende gebieden. Ze zullen aantrekkelijke wonin gen moeten bevatten in een goed verzorgde omgeving", zo is het al gemene uitgangspunt, ook van het ministerie. Wat mag er dan niet ontbreken? Een station, een zwembad, een algemeen zieken huis, een stedelijk centrum en goede wegverbindingen. Daar ontbreekt nogal wal aan in de on derzochte kernen en voor Helle voetsluis is dan ook (met Houten) de conclusie: „Ze missen veel gro te voorzieningen en lijken dus nog niet erg woonrijp". Het alarmeren van een ambulance kan een pro bleem zijn als er geen alarmnum mer is. In Hellevoet bleek dat het geval. Basis- en kleuterscholen zijn vrijwel altijd aanwezig al is de afstand soms te ver. Hellevoetsluis is volgens opgave van de gemeen te de enige kern waar de peute- ropvang ontbreekt. Een biblio theek of bibliobus bereikt vrijwel iedereen en medische voorzienin gen als huisarts en/of gezond heidscentrum in opbouw geven ook niet direct klachten. Het tekort aan tandartsen is een landelijk probleem, dus ook in de kernen. De nieuwe wijken zijn ook rijkelijk voorzien van kinder speelplaatsen. Voldoende ver scheidenheid in sportverenigingen is niet overal aanwezig. De ac commodatie en het trapveldje is veel vaker aanwezig. Spijkenisse en Hellevoetsluis vielen ook niet in negatieve zin op aangaande het aangeven van straatnamen, huis nummers en het vinden van nieu we adressen. Als Is het straatver loop en de huisnummering vaak buitengewoon verrassend. Parke ren is meestal ook geen probleem, al vonden bewoners van Spijke nisse dat hun gasten de auto wel erg ver van de definitieve bestem ming moeten plaatsen. De kron kelige straatjes en doodlopende wegen, kenmerkend voor veel nieuwe wijken en ook wel de „nieuwe kneuterigheid" genoemd, blijken bij de bewoners toch meer waardering te krijgen dan het „recht toe recht aan" van vroeger. Algemeen wordt één punt als ver slechtering aangemerkt: de huizen staan te dicht op elkaar. Mogen de meeste bewoners wel tevreden zijn over de opzet van hun wijk, de uitzondering be trof Spijkenisse. De bewoners van Baarsveen waren minder lovend. De Consumentenbond vraagt zich af waar dat door komt. „In Spijkenisse blijken veel goedkope huurwoningen te staan. Zou in Spijkenisse het geld ontbroken hebben om de wijk wat fraaier op te zetten", zo wordt afgevraagd. Gewezen wordt op de wijk Gondel in Le lystad die het hoogst scoort in waardering en die eveneens een groot aantal goedkope huurwo ningen telt In 't algemeen vinden veel bewo ners de straten iets eigens hebben, iets persoonlijks. Ze vinden het in ieder geval een verbetering met vroeger. Maar de woondichtbeid is het zwakke punt van de bouw van eind jaren zeventig begin tachtig. De PTT staat trouwens ook niet te trappelen om de bewoners van nog nat beton en grote hopen zand zich snel te laten thuis voe len. Een brievenbus bij de hand is een kwestie van geluk. In Helle voet hebben ze dat: daar staan er maar liefst vier. Telefooncellen schitteren door afwezigheid of ze staan veel te ver van de woningen af. Ook moeten de bewoners vaak lang wachten op een telefoonaans luiting. In Spijkenisse moeten ze daar gemiddeld twee weken op wachten, in Hellevoetsluis vier weken. „De PTT houdt onvol doende rekening met de belangen van deze klanten", is de conclusie. Hoe moet die nieuwe bewoner aan z'n informatie komen over al les en nog wat Via de gemeente lijke voorlichting. In het alge meen moet dat beter. Maar Spij kenisse en Hellevoetsluis doen het prima. De eerste gemeente krijgt een acht, de tweede een negen voor het juist beantwoorden van %'ragen en het beschikbare infor matiemateriaal. Hoe gezond is het wonen in een- groeikern en een nieuwbouwwijk. In 't algemeen: hoe noordelijker men woont des te gezonder, zeker gezien de luchtverontreiniging en het zwaveldioxide-gehalte. Want aangenomen wordt dat het S02- gehalte in de lucht een goede graadmeter is. Zoniet in Rijn mond. In de wijken van Spijke nisse en Hellevoetsluis blijken stikstofoxides en koolwaterstoffen minstens zulke belangrijke ver vuilers. Met de kwaliteit van het drinkwater valt het in deze twee groeikernen wel mee. De indruk van de Consumentenbond is dat .juist waar de grondstof voor het drinkwater het slechtst is (Spijke nisse, Capelle en Hellevoetsluis), is de kwaliteitsbewaking waar schijnlijk het best". En de gierende eenzaamheid in de nieuwbouw. Ook dat lijkt mee te vallen. Bijna tachtig procent van de bewoners zegt „niet meer of minder contacten" met anderen in de buurt te willen hebben. Ken nelijk zijn ze wel tevreden met de contactmogelijkheden en valt het

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 6