EXTRA „We kijken in de gekste hoekjes Vier kerken in Hoeksche Waard Secretariaat Concurrentie Monumentenwachter B. G. Netelenbos: Wm BK JBWfai Voorkomen is goedkoper dan restaureren De deer Herwig: „Een gewaarschuwd man lelt voor twee" Het secretariaat van de Stichting Monumenten wacht Zuid-Holland is gevestigd" in het Provinciehuis, Koningskade 1 in Pen Haag en is in handen van de heer J. F. Kits Nïeuwenkamp. Hij is bereikbaar onder telefoonnummer 070*264111. Eigenaars van beschermde monu menten hoeven geen nachtmer ries meer te hebben over de ont dekking dat hun kostbare bezit wéér aan een peperdure restaura tie toe is. En dat opnieuw de ver- moelende weg naar overheidssub sidie moet worden afgestrompeld en een beroep moet worden ge daan op de vrijgevigheid van mo- numentenminnaars. Ook de eigen portemonnee ontkomt in zo'n ge val zelden aan een gevoelige aderlating. In Zuid-Holland kunnen die boze dromen voortaan achterwege blij ven, omdat er sinds enige tijd een middel tegen bestaat; de Monumen- tenwacht. Een team van twee spe- 'cialisten op het gebied van monu mentenrestauratie keert desgewenst een historisch gebouw volledig bin nenstebuiten. Zo'n bouwkundige in spectie moet alle gebreken en drei gende euvels aan het licht brengen, zodat tijdig maatregelen getroffen kunnen worden. Preventief „We werken puur preventief door de kleine kwaaltjes op te sporen, die kunnen uitgroeien tot een ernstige „ziekte", waaraan een dure repara tie of zelfs restauratie te pas moet komen. Doordat we vroegtijdig sig naleren, kunnen aanzienlijke uitga ven voorkomen worden. Want wat nu een klein rot plekje is, kan over vijf jaar aanleiding geven tot een re paratie van vele duizenden gul dens", zegt de heer H. W. Herwig (65) uit Delft. Hij is voorzitter van zowel de landelijke Stichting Monu- mentenwacht als van de provinciale afdeling. Dankzij een royale subsidie van provincie en CRM kan de bijna twee jaar oude Monumentenwacht door Leen Preesman in Zuid-Holland waken over het welzijn van de bouwwerken op de monumentenlijst van het ministerie. Voor deze provincie zijn dat maar liefst 6.800 objecten: 280 kerken, 50 torens, 88 landhuizen eri kastelen, 685 boerderijen, 217 molens en ruim 5.000 woningen. Ook oude vesting werken, een antieke ophaalbrug of een stadspoort komen voor een in spectiebeurt in aanmerking. De hoeveelheid monumenten is veel te groot om door beide monumen ten wachters te kunnen worden af gewerkt en de meeste ontbreken dan op ook hun controleschema. Herwig; „Om gebruik te kunnen maken van onze diensten, moeten de eigenaars zich abonneren. Voor een bedrag van 75 gulden per jaar, komen we in principe driemaal per- twee jaar langs. Van elke inspectie wordt een rapport gemaakt Het is aan de eigenaar onze diagnose ter harte te nemen en, wanneer dat no dig is, contact op te nemen met een aannemer". Vooral vanwege de overheidsbijdra ge probeert de Monumentenwacht aannemers zo min mogelijk concur rentie aan te doen. Maar dat bete kent niet dat het werk alleen uit onderzoek bestaat „Aan een enkele verschoven of kapotte lei wordt di rect wat gedaan en een lekke goot wordt provisorisch gedicht Daar voor brengen we uurloon en mate riaalkosten in rekening", vervolgt de voorzitter. Inmiddels hebben ongeveer 250 mo- numentenbezitters het zekere voor het onzekere genomen door perio diek de monumentenwachters in huis tenemen. In meer dan de helft taat het om monumentale kerkge- ouwen en dat de oudere steden daarbij de meeste klanten herber gen behoeft geen betoog; een groot deel van de beschikbare controletijd wordt doorgebracht in plaatsen als Gouda, Leiden, Delft Dordrecht, Brielle, Heenvliet en Geervliet Volgens Herwig (voormalig adjunct- directeur van de provinciale plano logische dienst) krijgen de molens nauwelijks bezoek van zijn mensen. „Het molenbestand wordt vrij aar dig nagelopen door diverse mole ninstanties legt hij uit Woningen Het aantal door de Monumenten wacht bekeken historische wonin gen is gedoemd terug te lopen. „CRM wil alleen subsidie verlenen voor het nakijken van grote monu menten. Daarom krijgen woningbe zitters alleen een abonnement tot wederopzegging, zodra we vol zitten krijgen grote bouwwerken voorrang en zullen we woningen moeten af voeren", aldus de voorzitter. Het moment lijkt trouwens niet ver meer dat de Monumenten wacht Zuid-Holland „nee** moet verkopen aan belangstellende be zitters van historisch waardevol le objecten. Herwig: „Ons team kan het werk bijna niet meer aan. Daarom is de controle-fre quentie officieus naar tweemaal per twee jaar teruggeschroefd**. Hij is al bezig de mogelijkheid te onderzoeken van een tweede ploeg wakers over het provincia le monumentenbezlt- „We kijken to de verste en gekste hoekjes en holen. Juist daar komt niemand en bet zijn vaak die plekken waar de ellende be gint". Monumentenwachter B. G. Netelenbos (43) kan er alles van vertellen. Met zijn collega H. L J. Bloom (25) heeft hij net een In spectie achter de rug op het dak van de kerk in Strijen; spinrag hangt op zijn rug cn het mos groen kleurt zijn broekspijpen. Het beroep van monumenten wach ter heeft van hen ware geveltoeris ten gemaakt, die bun vorsende blik laten gaan over de meest onbereik bare plekken van een gebouw. Hun inspectie strekt zich uit van de to-. renhaan tot de krliipruimtes onder de vloer en van het glas-in-lood-wehk. Bij de speurtocht tassen hemel en aarde wordt gezocht naar scheuren de muren, barstend voegwerk en roestende muurankers. Omdat on gewenst vocht veel onheil kan aan richten, krijgen goten, afvoeren en dakbedekking veel aandacht Het zelfde geldt voor het schilderwerk. De monumentenwachlers kregen inmiddels de indruk dat ook de luchtverontreiniging een rol speelt bij het ontstaan van lekkages. Nete lenbos; „Het lijkt erop dat de zinken goten gaan lekken op de plaatsen waar het vervuilde regenwater neerdruipt Ook de koperen en ijze ren haken waarmee de leien vast zitten, lijken te worden aangetast". Niet zelden stuiten de „gebouwen- dokters" al kruipend en sluipend op ware concentraties huis- of kelder- zwammen, het toonbeeld van ver gaande verrotting. Droog hout op leeftijd levert overigens weer ande re problemen op; houtwormen, bon te knaagkevers en boktorren liggen op de loer. Vernielende vreters, die in staat zijn een zware balk te ver anderen in gatenkaas. Verrekijker Aantasting dreigt dus overal. „Daar om moeten we in staat zijn de gek- W'flOlfÉMÖ Met een, royaal geoutilleerde bus trekken de monumenten wachters de provincie rond. De Hoeksche Waard vormt voor de Stichting Monumentenwacht Zuid-Hol land een min of meer een witte vlek; het aantal abonnees is er naar verhouding het laagst van de hele provincie. Slechts vier kerkbesturen maakten tot nu toe gebruik van de uitnodiging van de Mo numentenwacht om zich aan te sluiten, die van De Nederlands Hervormde ge meenten In Hein en oord, Mijnsheeren- land. Goudswaard en Strijen. De Strijen- se kerk is overigens het jongste contro le-object voor de monumenten wachters. ste plekken te bereiken en dat kun nen we dan ook", stelt Netelenbos. „Om een torenmuur beter te kun nen bekijken, hebben we een verre kijker bij de hand. Maar desnoods zetten we een lange ladder op de nok van het kerkdak of we laten ons in een leidekkersbak langs de muur zakken". Soms komt de Monumentenwacht net op tijd. „Bij een inspectie in Dordrecht merkten we dat een steu- nijzer van een hoge schoorsteen op een aangrenzend pand was doorge roest Het bijna tien meter hoge ge vaarte stond al scheef en zou bij de eerste storm zeker zijn omgewaaid, bovenop het monument", vertelt de monumentenwachter. Elders bleek een driekwart meter hoge natuurstenen leeuw op een trapgevel los te staan. Doordat de sokkel gescheurd was, rustte het beeld alleen nog op een roestende ij zeren verankering. Ook in dat geval was niet veel nodig om het loodzwa re ding omlaag te doen tuimelen. De vreemdste problemen moeten worden opgelost door de monumen- tenwachL Netelenbos; „In een Maassluise kerk bewoog een trek- stang bovenin de kerk, terwijl de klok luidde. Na een uur luiden kwamen we tot de conclusie dat de klok niet in balans hing, waardoor de kerktoren enigszins bewoog. Die beweging bleek zich voort te zetten tot in het kerkdak. Voor alle zeker heid hebben we de politie en de brandweer van te voren gewaar schuwd, om misverstanden te voor komen over het aanhoudende ge beier". Dode kat Ook andere verrassingen blijven de speurders naar verval niet bespaard. „Toen ik in een kruipruimte onder* een kerk in Rotterdam een hoek omging, keek ik plotseling in twee fel oplichtende ogen. En hoewel ik niet in spoken geloof, schrok ik me rot", vertelt de oudste monumen tenwachter. Het bleek een dode kat te zijn, rechtopzittend, uitgedroogd en nog puntgaaf. De controle van de ruimte achter de kat werd die keer overgeslagen. Overigens kwamen de potten met gouden munten nog steeds niet tevoorschijn. De monumentenwachter vindt de acrobatische toeren die hij tij dens zijn werk moet uithalen niet echt gevaarlijk. „Je moet welis waar altijd op je tellen passen en er bijvoorbeeld voor zorgen dat Je steeds op meer dan één plek hou vast hebt. Maar als je het gevaar ziet, is het niet zo link" V' «V.'-t Na zich door nauwe gaten gewurmd te hebben, berei ken de monu mentenwach ters vaak hun werkterrein: dit maal een door boktorren aan getaste kerkzol- der. De zaklan taarn behoort tot da stan daarduitrusting. tv*1- /r wk-'"- i. Hoog boven de begane grond, In een be-IIsde dak goot. legt Nete lenbos een lel op zijn plaat3. Tot aan de nok van het dak wordt naar eventuele lekkages gespeurd. f f. V ri ,-^r T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4