SïflÜ STREEK Kantoren om Schiedammers in eig en stad te hc nden Studie naar asf altering drukke weg Hoek van Holland wil hij Mijnmond Mijven Binnenkort weer op de stoep op Blokmakersplaats Hoeks kindertehuis vreest overlast van ex-verslaafden ^itamien over voeding en gezondheid m meden Drukke week voor Kolpabad Na bewonersactie W.M.v.d LINDE ARGUS" HELPT U HOREN EN ZIEN! Tevens krijgt u een toestel 14 dagen gratis op proef „ARGUS" B.V. OPTIEK - HOORTOESTELLEN Geuzen in sprekershoekf Helft van huwelijken loopt uit op scheiding 41 donderdag 12 miirt 1881 VD/SCAVW nn|ni]]ii]iiuiiininii>iii"iiiiii"iiiiiiii'i!iiii]iiiiiniiHHi!iiifiiiiiiiitiitntiiiiiiiiiiii!m!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiniiii(tiumiitiiimmtiiit!nitiiiiiiiimitutciiiiiiiiiiiiiittiiiini!tuiiiiniiitiutti!iiiitiiuti!(iiiittimiituiiituiiiittitin Schiedam Een beschuldigende vinger mag je he. njet noemen, maar toch komt de opmerking van mr j|ap Brouwer, hoofd van de afdeling economische aan gelegenheden van Schiedam, aan. „De stad heeft in het verleden verzuimd om iets te doen voor het bedrijfsle ven," zegt hij „en daar plukt Schiedam nu de wrange vcuchten van. De stad heeft zich al die tijd zo druk be zig gehouden met het wonen, dat het werken is blijven ti|gen.M de scheepsbouw. Brouwer heeft zelf op school, in de aardrijkskundeles, nog geleerd dal Schiedam bekend stond om zijn scheepsbouw. Als eind zestiger jaren de jenever ver dwijnt en een decennium later ook de scheepsbouw aan de Waterweg keldert, gaat het snel bergafwaarts met de werkgelegenheid. In tien jaar tijd, van 1970 tot 1980, zijn daardoor vijfduizend arbeid- plaatsen uit Schiedam verdwe nen. Het zijn cijfertjes die geenszins nieuw zijn en dan ook geen Schiedammer met verwondering zullen vervul len. Ean in de ogen van Brouwer hltonsche vergissing die nu dtfor de afdeling economische afgelegenheden van de ge meente moet worden rechtge zet. De economische structuur van de stad moet worden ver boerd; evenwichter worden vcjöral. Want het is de oneven wichtigheid die in het verle den voor de problemen heeft geEorgd, zo bleek tijdens het h<iorcollege dat mr Jaap Brou- wèr dinsdagavond hield voor dd financiële paradepaardje^ uit de gemeenteraad: de com missie voor financien en eco nomische zaken, Mr Jaap Brouwer is er een voorstander van om die even wichtigheid terug te halen. Dt>or middel van een actieve acquisitie hoopt hij meer be doven te interesseren voor een vestiging m Schiedam. En dè is nodig, want er werken veel te wemig Schiedammers in«de eigen stad. Beouwer plaatst de 2aken giiag in historisch perspectief om de achtergronden van de bestaande toestand te verdui delijken. De economie van Schiedam heeft jarenlang be- nfet op de jeneverindustne en Beleid Maar met het teruglopen van de werkgelegenheid in de in dustrie had een beleid moeten ontstaan gericht op vervan gende arbeidsgelegenheid. Als gemeente kun je voorwaarden scheppen waardoor het voor bedrijven aantrekkelijk wordt naar Schiedam te komen. Het scheppen van die voorwaar den is echter nagelaten. D'r is gewoon niemand opgekomen, men had het veel te druk met de woonbehoefte in de stad. Zo heeft Brouwer nu in de gaten. De snelle woningbouw (de uit breiding in de richting van het noordelijker gelegen Delft) is voor Schiedam niet zo'n goede zaak geweest als alom is aan genomen, vindt Brouwer. Het pendelverkeer is toegenomen doordat er meer woningen kwamen, en de werkgelegen heid is afgenomen. Het even wicht tussen die twee raakte zoek, met als gevolg dat veel Schiedammers buiten de stad moesten gaan werken: er was door Richard Stomp in Schiedam gewoon geen baantje te vinden. Nu is dat niet leuk voor het milieu: tienduizend forenzen berijden elke dag de wegen in en rond Schiedam. Het is ook niet leuk voor de portemonnee van de behzineverrijdende fo renzen. Maar daar maakt Brouwer zich niet zoveel zor gen over. Veel belangrijker is het dat de inwoners zich niet meer zo sterk aan Schiedam verbonden voelen. Werk en de voorzieningen waarvan zij ge bruik maken liggen niet in Schiedam. Op die manier 2ijn delen van de stad de kenmer ken gaan vertonen van een slaapstad: wel veel huizen, maar nauwelijks voorzienin gen. Zo'n stad houdt de men sen minder makkelijk vast. Als je in Utrecht werkt, ben je niet zo sterk gebakken aan je doorzonwoning in Schiedam- Noord: wonen in Utrecht is dan voor veel mensen zelfs aantrekkelijker. En het is niet zo lang geleden dat het stads kantoor een nota het licht deed zien waarin ervoor werd gepleit zoveel mogelijk bewo ners vast te houden en de lee gloop en vergrijzing van de stad tegen te gaan. Opvallend is dat in Schiedam veel kantoorpersoneel woont Volgens Brouwer is er te wei nig emplooi voor die mensen in de eigen stad, waardoor ze gedwongen worden buiten Schiedam te werken. Juist het aantal kantoorbanen zou dan ook moe tem toenemen volgens Brouwer, die heeft berekend dat er in 1985 een tekort aan kantooropppervlak dreigt te ontstaan van 14.000 tot 15,000 vierkante meter. Vijftien hon derd arbeidpïaatsen extra in de dienstverlenende sector, daat gaat het om. De nadruk ligt in Schiedam nog steeds op de industrie, vindt Brouwer. Volgens hem heeft de stad de sluiting van Gusto en Nieuwe Waterweg nauwelijks gemerkt in de ar- beidscijter*. Bij beide werven waren veel mensen van buiten Schiedam aan het werk. In de toekomst verwacht de baas van economische aangelegen heden nog een terugloop in het aantal arbeidsplaatsen in de industrie met 1250. Voor die werknemers zou vervan gende werkgelegenheid moe ten worden gevonden. Nu is ongeveer 55 procent van de arbeidskrachten Werkzaam in de dienstverlenende sector tegen 45 procent in de indu strie. In de toekomst moet de balans meer doorslaan naar de kant van de kantoren. Zestig veertig zou volgens Brouwer een betere verhouding zijn. Daarmee zou Schiedam dan een goede tussenpositie inne men lussen het industriële Vlaardingen en kantoorstad Botterdam. Opboksen De ruimte voor een toename in de kantorensector is volgens Brouwer zeker aanwezig. „Na tuurlijk is het moeilijk opbok sen tegen een stad als Rotter dam" erkent Brouwer zeker als het bedrijven betreft die prestige belangrijk vinden. En hij noemt dan banken en inge nieursbureau^ die op hun visi tekaartje graag Rotterdam als vestigingsplaats vermeld zien. Maar Rotterdam heeft pas in Mr Jaap Brouwer wit met meer kantoren de uitgaande pendel tegengaan: Schie dammers moeten weer Ir? el- 3T stad werken. 1985/86 haar industriegebied in Oost klaar. En eigenlijk is er dan alleen nog maar sprake van een zandvlakte waar be drijven zich kunnen vestigen. Schiedam heeft edan en be langrijke troefkaart in handen om bedrijven weg te houden uit dat Rotterdamse industrie gebied: alle voor dienstverle nende bedrijven belangrijke voorzieningen zijn in Schie dam naast de deur en boven dien wordt de bereikbaarheid met het openbaar vervoer be langrijk verbeterd als de snel tram eenmaal njdt. Toch ziet ook Brouwer nog voldoende zaken die in Schie dam van de grond moeten ko men om als stad aantrekkelijk te worden voor het bedrijfsle ven, Zo ontbreekt het in Schiedam aan beroepsoplei dingen op MBO en HBO ni veau. waar de werknemers voor bedrijven vandaan kun nen komen. Terecht werd dat gemis in de commissie voor fi nanciën en economische zaken opgemerkt. Een druk op de woningmarkt ontstaat er in de visie van Brouwer niet door de toename van de kantoorsector. Het gaat om mensen die voor een be langrijk deel al in Schiedam wonen, aldus Brouwer. Die hebben al een huis en daar hoeft dus niet extra voor te worden gebouwd. Anders zou het zijn als de industriële sec tor van de stad werd versterkt: het merendeel van de werkne mers in de industrie moet im mers van buiten de stad ko men. Vlaardingen Het Kolpabad tn ^Vlaardingen heeft tijdens de """voorjaarsvakantie een stroom van jeugdige zwem mers'1 te verwerken gekregen. Het, vrij- en recreatief zvvem- merV'werd meer dan goed be zocht, terwijl ook aan de jeugHzwememblemenen en de zwemvaardighetds diploma's doof^veel jongens en meisjes uit-Vlaardingen werd deelge nomen. Bijna iedereen slaagde voor' de diploma's. Slecht 1 kandiaat moest worden afge wezen voor het jeugdzwemem- bleem zilver en voor het pugdr.wemembleem goud wer den twee kinderen te licht be vonden. Zij krijgen bij een vol gende gelegenheid de kans om bet, ppg eens over te doen. BV Bingham wil uitzicht, maar... Scjucdam Bingham Verhuur BV heeft een vreemd advies van de welstandscommissie ge kken. Aan de Warande 12 wilde Bingham ramen plaatsen in een blinde roiftir nan de zijkant van het'bedrïjf, maar de heren architecten van 'welstand' zijn bevreesd dat aan de vertrekken daardoor on voldoende licht en uitzicht wordt geboden. Alsof het Bingham-personeel nü ba- in het zonnetje ach ter die zijgevel kan zitten... Maassluis Gemeente werken van Maassluis zijn momenteel aan het onder zoeken of het haalbaar is of Laan '40-45' kan wor den geasfalteerd. Pas over anderhalve maand, wan neer ook de financiële consequenties duidelijk zijn, wordt een definitieve beslissing verwacht. De buurtbewoners die enkele weken terug actie voer den om de Laan '40-*45 geasfalteerd te krijgen stoppen dan ook tot die tijd met het voeren van acties. ADVERTENTIE FINANCIERINGS- EN ASSURANTIEKANTOOR ST. UDUJNASTF.AAT82 SCHIEDAM TELEFOON 010—265459 263977 Persoonlijke leningen Financieringen O Hypotheken Alle verzekeringen Kontinukredtot betskBnt kortweg: Reaenregeld Woordvoerder Ron Daniëls; „Na de blokkade van enkele weken terug is er contact ge weest met de gemeente. Uil onze informatie is gebleken dat de gemeente niet onwel willend tegenover ons verzoek van asfalterïng staat. Het schijnt dat er in prmcipe al is besloten om de weg te asfalte ren. Als het in de raadscom missie wordt besproken ma ken wij gebruik van het sprekkrecht om onze wensen nog eens naar voren te bren gen." Volgens de afdeling openbare werken van de gemeente Maassluis is over een eventue le asfaltering nog niets be kend: „We zijn de mogelijkhe den aan het onderzoeken. Een besluit is zeker nog niet geno men. Eerst worden alle ambte lijke adviezen afgewacht." As faltering van de weg wil zeker nog niet betekenen dat er ,aan de acties van de buurtbewo ners een einde komt Ron Da niels; „Met asfaltering zijn we er nog niet. Wij willen dat er een nachtelijk rijverbod komt voor de vrachtwagens die ge bruik maken van Laan 40'-'45. Zolang dat er niet is blijven wij actie voeren." De bewoners willen de maat regelen omdat de vrachtwa gens die af en aan rijden met pijpen van de firma Keij Kramer veel te veel lawaai maken. De huizen van de be woners liggen op enkele me ters van de weg en dag en nacht daveren de vrachtwa gens voorbij. Veel mensen kunnen niet in slaap komen en de kinderen hebben er eveneens last van. Vlaardingen Het duurt niet lang meer of het bouwproject aan de Blokmakers plaats, aan de oostzij de van het Liesveld viaduct, is voltooid. De gemeente wil zo snel mogelijk de be strating rond het nieuwe bouwwerk weer in orde maken, zodat het gebied weer vrij toegankelijk zal zijn voor voetgangers. Gezien de omvang van het gebouw is het echter onmo gelijk om het oude straatpro- fiel van voor de bouwwerk zaamheden weer aan te leg gen. Het trottoir langs het nieuwe gebouw zou dan te smal worden. Aangezien het om een belangrijke looproute gaat heeft de afdeling bestra tingen voorgesteld de rijweg te versmallen, zodat een bre de sloep kan worden aange legd en tevens de midden berm kan worden verbreed, waardoor voetgangers veili ger kunnen oversteken. Voordeel vat* zo'n nieuwe opzet is dat er gunstige mo gelijkheden ontstaan voor het aanbrengen van open baar groen. De reconstructie van de Blokmakersplaats betekent onder meer dat de rechtsaf- strook naar de Westhaven plaats zal komen te verval len. Daarvoor in de plaats zal voor het langzame verkeer een speciale fietsstrook ko men. Zie ook pagina vijf. Hoek van Holland Het be stuur van kindertehuis De Ko perwiek in Hoek van Holland vraagt de deelgemeenteraad in een brief 'nee' te zeggen tegen de komst van een project voor ex-verslaafden in De Hoek. Het voornaamste bezwaar van De Koperwiek is de korte af stand tussen het centrum en het kindertehuis. Het bestuur spreekt de vrees uit dat de bewoners van het tehuis ernstige overlast van de ADVERTENTIE 55 Wilt u weer alles horen zoals vroeger? De moderne techniek maakt dat mogelijk zonder dat een ander het ziet. OPTIEK „ARGUS" voor alle soorten KONTAKTLENZEN Lid A.N.V.C. ARGUS' audiciens demonstreren u de nieuwste boortoestellen van PHILIPS, AUDIUM, OTICON. WIDEX, SIEMENS enz. Speciaal aan uw gehoor aangepast. Schiedam - Oranjestraat 19 - Telefoon 010-266431 Maassluis - Koopcentrum Koningshoek - Telefoon 01899-19039 Vlaardingen Vrouwenge- zondheidscentrum Vitamien organiseert maandag een the ma-avond over voeding en ge zondheid. De avond wordt in geleid door Erni Evenblij, me dewerkster van het natuur- voedingsrestaurant 'Zonne- maire'. Zij zal ingaan op on derwerpen als voeding en menstruatieklachten, alterna tieve kindervoeding en de po sitie van de vrouw binnen de macrobiotiek- Na de inleiding bestaat er gelegenheid voor discussie en vragen. De tweede helft van de avond zullen de eigen ervaringen van de be zoeksters centraal staan. Plaats; Weeshuisplein 18 (mid deningang), Vlaardingen. Aan vang 20,00 uur, toegang ƒ1,50. Meer informatie bij Monique Schippers, tel. 70.54.89. ex-verslaafden zullen onder vinden. Bovendien speelt ook de gedachte dat de kinderen door de verslaafden beïnvloed zullen worden een belangrijke rol. Het bestuur acht de kans daardoor niet denkbeeldig dat het bestaansrecht van het kin dertehuis in gevaar wordt ge bracht, waardoor de zestig be wonertjes in de kou zouden komen te staan en daarmee een stuk werkgelegenheid verloren gaat. De afstand tussen Rotterdam en Hoek van Holland heeft de leiding van het tehuis even eens aan het denken gezet. „Vooral de dealers vormen hierbij een bedreiging voor het leefmilieu in Hoek van Hol land en De Koperwiek. Te meer omdat zij door politione le acties op de West-Kruiskade niet zijn opgepakt maar zich hebben verspreid over de stad en ook diezelfde stad verla ten." Hoek van Holland Een meerderheid van de Hoekse deelgemeenteraad wil na de provinciale herindeling bij Rijnmond blijven. Het Land bouwschap wil, gezien de agrarische belangen in de Hoek, dit grondgebied toewij zen aan het Westlar.d en dus aan de nieuw te vormen pro vincie Midden - Holland. De meeste deelraadsleden wa ren het eens met de visie van het dagelijks bestuur, maar toch niet nadat over dit onder werp nog een vmnig debatje had plaats gevonden. Zo vroeg Tom Mulder (PvdA) zich af waarom er geen min derheidsstandpunt van het da gelijks bestuur was gekomen. Irnmers, mevrouw Vinjê (VVD) had zich de laatste tijd meermalen uitgelaten voor een zelfstandig Hoek van Hol land. Dit m verband met de mogelijke vestiging van een re-5ociaJisatiece ntrum. Volgens Mulder zou het een logische gedachte zin om nu die procedure te starten, maar mevrouw Vmjé bleek toch met het bestuursstandpunt te zijn meegegaan Deelraadsdvoorzicter L. van der Houwenvertelde dat in de komende jaren een diep- faand onderzoek op gang zal omen naar de mogelijkheden en konsekwenties van een eventueel zelfstandig Hoek van Holland. Volgens Van der Houwen biedt aansluiting bij het Westland geen perspectie ven, maar alleen nadelen. En over de uitlatingen van Wil Vinjé: „ik vind het ver schrikkelijk dom dat zij zich op deze manier heeft uitgela ten". Overigens werd het standpunt van de deelraads- meerderheid niet gedeeld door D'66. Fractieleden Hans Cittert en Wim de Groot wilden zich in dit staduim nog helemaal niet voor of tegen uitspreken. Van Cittert daarover „Het is een ontzettend^moeilijk vraag stuk waarbij de hele bevolking betrokken is. De deelraad heeft niet het recht om nu al een dergelijke uitspraak te doen. Dit is typisch een vraag stuk waarover de hele bevol king en alle belangengroepe ringen geraadpleegd moeten worden. We moeten dit stukv terugnemen en ons erg goed1 bezinnen". Van der Houwen stelde daar tegenover dat er geen nood zaak is om de bevolking te raadplegen omdat erin feite niets verandert, nu de deel raad de voorkeur geeft aan een blijvende verbintenis met het Rijnmondgebied en dus een sterke binding met Rotter dam. Schoolraad Onlangs zijn in de Vlaardingse schoolraad twee nieuwe leden geïnstalleerd. De nieuwko mers zijn de heren Van Asten en Franx. De heer O.van As ten heeft namens de afdeling Vlaardingen van de vereni ging van openbaar onderwijs de plaats ingenomen van ae vertrekkende J.F.van Leeu wen. De heer J.T.G.P.Franx volgt als gemeentelijk functio naris de heer Hoekstra op die als gevolg van herverdeling van taken in de gemeentelijke onderwijsinspectie de school raad heeft verlaten. Vlaardingen Op zondag 15 maart zal het onlangs opge richte comité 'Het geuzenmo- nument' in het NOS-televisie- programma 'Sprekershoek* in de gelegenheid gesteld worden aandacht te schenken aan zijn doelstelling. Het programma wordt om 18.45 uur via Nederland 2 uit gezonden. Zoals inmiddels ge noegzaam bekend, beijvert het comité zich gelden bijeen te brengen voor het oprichten van een gedenkteken ter na gedachtenis van de eerste groep verzetsstrijders, van wie er veertig jaar geleden acht tien door de Duitse bezetters werden geëxecuteerd. De geu- zengroep kwam voor een be langrijk deel uit Vlaardingen en omgeving. Het is dan ook de bedoeling dat het monu ment op de Grote Markt van deze stad zal worden opge richt Schiedam De tendens, dat één op de twee huwelijken in Schiedam stukloopt, heeft zich ook jn de eerste weken van 1981 voortgezet. Zo werden in januari 35 huwelijken gesloten, terwijl er 16 ontbonden wer den. Hoewel de statistieken voor februari nog niet hele maal rond zijn, wordt voor die maand een zelfde verloop voorspeld. De vorige maand werd begon nen met een inwoneraantal van 74.187. Het laat zich aan zien, dat Schiedam nog deze zomer daalt tot een aantal in woners van minder dan 74.000 en dat is een record, dat zelfs in de sombere leegloopnota van 1978 niet werd voorzien. Wat januari betreft, er was een sterftecijfer dat groter was dan het aantal geboorten en er vertrokken meer mensen uit de stad dan ervoor terugkwa men, al met al een verminde ring'van 46 inwoners. <ra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3