STAB/ STRtEK Fl 'Goh, misschien hebben ze die mensen straks juist nodig! Buitengewone kinderen (slot) 'Koehandel rond project voor ex-verslaafden' Hoekse VVD-fractieleider: Ons zwembad vormt de inzet ■\d donderdag 12 maart 1981 VD/SC/WW 'HÉ Dit is de laatste aflevering van een serie van drie artikelen over het bui tengewoon onderwijs en de kinderen die dat volgen. Aan de orde komen het vervolgon derwijs en de toekomstkansen van deze kinderen. Het adres van de in het artikel ge noemde VBO-school is: 'De wegwij zer', Burg. Honnerlage Gretelaan 496, Schiedam. Eerdere afleveringen verschenen in deze krant van 26 februari en 5 maart 1981. In de onderwijsbijlage van het Rot terdams Nieuwsblad d.ti. 17 januari 1981 verscheen bovendien al een ar tikel dat nader ingaat op de accepta- tieproblematiek van ouders van bui tengewone kinderen. De foto's bij onderstaand artikel zijn gemaakt op De Wegwijzer. s door Jan Hendrik Bakker foto's Jacques Zorgman Een moeder over haar moeilijk le rende zoon: „Je blijft altijd hoop houden. Je blijft hopen dat ie mis schien toch nog hoger op kan. Ik heb een periade gehad dat ik daarom alles over het onderwijs las. Ik begon er gewoon overspan nen van te worden. Nu zeg ik: göh, misschien hebben ze die mensen straks wel nodig. Bij een benzinepomp of zo. Want waar ze interesse voor hebben, daar zijn ze de hele dag mee bezig." En het blijkt waar: geestelijk minder be gaafde werknemers tonen vaak een vlijt en plichtsgevoel, waar een ander de hand licht met zijn werk omdat bij dat als te saai en geestdodend ervaart. Vijfennegentig procent van do kinderen, die MLK-onderwijs hebben gevolgd, vindt later blij vend werk, blijkt uit recente on derzoekingen van de psycholoog A. Leppers. Een klein deel daar van (tien procent) komt via de so ciale werkplaats aan een baantje, de rest in het vrije bedrijf of bij de overheid. Verbazingwekkende cij fers, want de werkloosheid onder de jongeren is tegenwoordig groot. Zo groot dat zelfs een MAVO- of HAVO-papiertje al geen garantie voor werk meer biedt. De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat de toekomst er voor veel moeilijk lerende kinderen lang niet se somber uitziet als hun ou ders wel eens vrezen. Werk maakt niet gelukkig, je hoort het steeds vaker, herwaardering van 'het arbeïdethos', maar of de kreet ook van toepassing is op de groep ionge mensen, die toch al veel te lijden heeft gehad van het gevoel niet als de anderen te zijn, behoeft een levensgroot vraagteken. Aan een eigen taak met een eigen ver antwoordelijkheid kunnen zij een besef van eigenwaarde ontlenen, waartoe de samenleving hen an derszins nauwelijks een kans gunt. Wennen Sinds drie jaar bestaat in de regio Vlaardingen, Maassluis en Schie dam een school voor voortgezet buitengewoon onderwijs (VBO- school). 'De wegwijzer', zoals de school heet, heeft een streekfunc- tie en geeft vervolgonderwijs aan al die jongens en meisjes die ook na het verlaten van een LOM-, MLK of ZMOK-school het buiten gewoon karakter daarvan nog niet kunnen missen. Het is een mooie naam, dat weg wijzer, Meer dan het gewone ver volgonderwijs heeft het buitenge woon voortgezet onderwijs zich de taak gesteld om kinderen die zwak in hun schoenen staan toch een eind op weg te helpen. De doelstelling van de school is dan ook eigenlijk meer ingegeven door pedagogische richtlijnen dan dat de kennisverwerving voorop zou staan. Aanleiding overigens tot veel misverstanden, Marianne Schoutens. hoofd van 'De wegwij zer': „Vaak hebben veel ouders een heel verkeerd beeld van de school- Ze hebben het idee dat hier weinig meer aan hun kinde ren wordt gedaan." Toch is het tegendeel waar. Het is maar wat je onder 'er aan doen' verstaat. Het VBO-onderwijs in de regio Waterweg Noord concen treert zich vooral op het zelfstan dig worden van het kind, op het maatschappelijk weerbaar maken zodat het later op zijn eigen ni veau, zonder al te veel hulp van anderen, mee kan draaien. An ders gezegd: de buitengewone zorg waarmee het kind tot dan toe werd omgegeven wordt geleide lijk aan opgeheven. AI was het al leen maar dat nu van practisch elke leerling verwacht wordt dat hij of zij zelfstandig naar school komt. Apart busvervoer, waar ze ker kinderen in de lagere klassen van LOM- en MLK-scholen ge bruik van maken, is er niet meer. En zo straalt het hele onderwijs veel meer de sfeer uit van een school voor voortgezet onderwijs. Vaak is dat wennen. En niet al leen voor deze kinderen. Ook leerlingen die van de gewone la gere school afkomen dreigen wel eens verloren te gaan in de m;rv - liteit van brugklassen, lust- docent zus en docent zo. If.t ver schil is dat op het VBO-kindereu de kans krijgen te wennen. De sfeer van bescherming die zij van de LOM- of MLK-school meene- igFv;i: men wordt nog even gehand haafd, hoewel, na een klein jaar is dat toch ook afgelopen. Net als het lager buitengewoon onderwijs werkt ook het voortge zet niet met een jaarklassensys teem. 'De leergangen' zijn onder verdeeld in drie fases. De eerste daarvan is de inleidende. Het kind krijgt de gelegenheid te wen nen aan de andere sfeer. Het heeft nu meer leerkrachten, bezoekt verschillende lessen, in de pauzes mag het van het plein af, kortom: het wordt beschouwd als aanko mende volwassene en moet leren dat dat ook zo z'n verantwoorde lijkheden met zich meebrengt. In de tweede fase komen de leerlin gen van 'De wegwijzer* ook in aanraking met andere scholieren. Per week worden er negen lesu ren gegeven op een huishoud school en een school voor tech nisch onderwijs in de buurt. Practisch Verreweg het belangrijkste onder deel van het vakkenpakket aan het VBO is de practische vorming. De helft van het aantal lesuren v.'ord: 1 cd ran vaardigheden .Ir. W. - Jen «rXid, kinder- j t :ch. brv.eging. C s t t.',1 «.'echï.g krijgt "cel aa. „„t We: c-Iurientatie, m de zin van verdieping in onder werpen die van maatschappelijk belang zijn, staat daarnaast hoog genoteerd. Speciale projecten als sexualiteit, de politie, giro- en bank, openbaar vervoer (de strip penkaart!), 'hoe moet ik sollicite ren?' en wat al niet meer onmis baar is bij een goede sociale vor ming, komen aan de orde. Al die aandacht voor het practi sche betekent overigens niet dat lezen, rekenen en schrijven uit het oog verloren worden. Het on derwijs daarin gaat gewoon door, daarbij aansluitend op de indivi duele mogelijkheden van ieder kind apart. En mocht het niet luk ken met die denkvakken, dan wordt in elk geval toch gepro beerd het kind nog practisch te trainen in het lezen van beeldtaal (bijvoorbeeld de plaatsjesborden op de stations), klokkijken en der gelijke. De laatste fase van de drie bestaat uit een leerperiode bij de bedrij ven. Het is de fase waarin samen met de leerling en zijn of haar ou ders bekeken wordt welk beroep binnen het bereik van de leerling zou kunnen liggen. Er zijn twee stageperiodes per jaar. Die kun nen variëren van werk in een kantine, magazijn of drukkerijtje tot het dierenasiel of de plantsoe nendienst. Het gaat in het alge meen wel om kleinschalige be drijfjes, waar de mogelijkheid tot persoonlijk contact nog niet is weggeautomatiseerd. De begelei ding van de stages is in handen van speciaal daarvoor vrijgemaak te leerkrachten. De stages zijn in de eerste plaats bedoeld om een leerling ervaring op te laten doen in het bedrijfsle ven. Maar wat blijkt in de prak tijk? Veel van de leerlingen ko men later in vaste dienst bij die zelfde baas, waar ze eerst stage liepen. En dat is dan misschien ook de verklaring voor het feit dat zo'n hoog percentage van de, minder begaafde kinderen later werk vindt (en dat ook behoudt): de werkgever heeft 2ijn stagiaire leren waarderen. Hij heeft de kans gehad te ontdekken dat de inzet en toewijding van deze min der begaafde werknemers veel hoger is dan hij van andere door gaans gewend is. „Als ze eenmaal werken, werken ze ook goed," zegt Ank Harten- dorp, stagebegeleidster van 'De wegwijzer'. „Maar het is wel onze ervaring dat kinderen die buiten de school om aan de slag proberen te komen het vaak heel moeilijk hebben. De proefperiode is veel te kort. Daar begint zo'n baas dan niet aan." Een opmerking die in de zelfde richting wijst: moeilijke lerende kinderen moeten de kans krijgen èn de tijd om te tonen wat ze kunnen. Een groot deel van hen maakt bovendien op latere leeftijd, zo rond hun twintigste, wanneer ze al enkele jaren van school zijn nog een moment van geestelijke groei door. Rest de periode die na de school volgt. Het moment waarop de ex tra zorg en aandacht voor velen wegvalt. De meesten van hen zijn daar dan ook wel aan toe. Juist mèt behulp van do buitengewone zorg hebben de jonge volwassenen geleerd zich min of meer zelfstan dig een weg banen. Vast werk, in het vrije bedrijf of middels de so ciale werkverschaffing, huwelijk: het is meestal wel de conventione le weg. Toch is er een aantal kinderen dat later in conflict komt met de om geving. De oorzaak gaat in veel ;evallen terug op de houding van ie ouders. Een vader en moeder die nooit hebben kunnen accepte ren dat hun kind anders is, 2etten daarmee het kind onder voortdu rende druk. Zo'n kind zal ook zichzelf ter nauwernood accepte ren, Een MLK-kind voelt toch al dat het vaak ten opzichte van de anderen in gebreke blijft. Alle dingen die maatschappelijk hoog genoteerd staan (rijbewijs, een knappe vriend of vriendin, bij voorbeeld) liggen niet of nauwe lijks binnen zijn bereik. Binnen de OBD Nieuwe Water weg Noord wordt het probleem van de acceptatie daarom ook als essentieel beschouwd. Carla van Dijk, schoolmaatschappelijk werk ster, leidt gespreksgroepen met ouders. Eén van hen: „Iedereen die zo'n kind heeft komt het te gen. Dat anderen gaan zeggen: gaat die van jou naar de LOM- school? En je ziet helemaal niets aan hem! Nu zeg ik dan: ja, maar dat kind mankeert ook niets. Hij kan alleen niet rekenen!" Een moeder die het anders-zijn van haar kind heeft geaccepteerd. Gebeurt dat niet en blijven de ou ders te hoge eisen stellen aan hun kind, dan is het gevolg vaak dat deze kinderen zich rond de tijd dat zij van school afkomen gaan verzetten. Het is een vorm van verlate puberteit. En zeker wan neer ze door hun omgeving bij voortduring op een veel te hoog niveau zijn aangesproken kunnen de spanningen zo hoog oplopen, dat deze zich in agressie ontladen. De jonge volwassenen willen zich bewijzen. En dat gebeurt dan alle maal op een leeftijd waar de so ciaal-pedagogische voorzieningen ophouden. Eenentwintig is vol wassen, is de juridische redene ring, terwijl de ontwikkeling naar de volwassenheid bij MLK-kinde ren dan juist in volle gang is. In de praktijk zijn het alleen de medewerkers van de diverse in stituten voor sociaal-pedagogische zorg (SPZ) waarop teruggevallen kan worden. Een niet zo gelukki ge situatie, is de mening binnen het sociaal-pedagogisch werk, dat zich toch voornamelijk richt op geestelijk gehandicapten. En juist geestelijk gehandicapt zijn deze mensen niet. Door de medewer kers van de SPZ Waterweg Noord wordt dan ook gepleit voor een vorm van geleide kamerbewo ning, met eventueel een pertinent karakter, die onder verantwoor- lijkheid valt van de overheid. Hoek van Holland „Er mag geen koehandeltje worden gedreven tussen het project voor Surinaamse ex-heromeverslaafden en een zwembad in Hoek van Holland." Fractievoorzitter van de VVD in de Hoek, André Paerel, vermoedt dat de PvdA- en CDA- fractie vlak voor de verkiezingen in ruil voor bet re- socialisatieproject 'ja' zeggen tegen de verwezenlijking van een zwembad, waar al meer dan zeven jaar op wordt gewacht, „Deze affaire wordt een partijpolitiek spelletje", stelt Paerel vast. Deelraadsvoorzitter Leen van der Houwen (CDA) vindt de gedachte van Paerel uitgesproken gemeen. „Dit is een verdachtmaking, die Paerel niet hard kan maken. We willen graag een zwembad, maar dan niet over de ruggen van de Hoekse burgers heen. Het wordt een ongeoorloofde zaak als wij zo te werk gaan." Zelf is de deelraadsvoorzitter in principe niet tegen de komst van het project. „Mensen, die in nood verkeren moeten worden geholpen. Daartegenover stellen wij wel een aantal voorwaarden. De Hoekenaren springen maar al te gauw in de lucht voordat ze met het feit zijn geconfronteerd. Op straat hebben ze het al over 'een stelletje Surinamers op ons dak'. Dat mag niet. Ik zal het zelf niet doen omdat ik er geen hinder van ondervind", zegt Van der Houwen. Hij is wel van mening dat het Rotterdamse gemeentebestuur alle narigheid, die er te bedenken valt, op De Hoek afwentelt. André Paerel legt zeer voorzichtig uit waarom hij de twee andere fracties van 'partijpolitieke spelletjes' beticht. „Wij komen op dit moment nog een ton tekort voor de verwezenlijking van een zwembad. De socialisten en het CDA hebben, in hun uitspraken vaker laten doorschemeren dat ze bereid zijn om in ruil voor het zwembad het re-sociaiisatiecentrum hier op het KNVB-terrein aan de Dirk van den Burgweg te laten plaatsen." Het terrein ligt nabij het Roomse Duin, dat als ontspanningsgebied dienst doet Paerel: „De Rotterdamse overheid heeft de kosten van het project geraamd op ruim één miljoen gulden, terwijl een aantal Rotterdamse commissieleden van mening is, dat het project 1,7 miljoen gulden in beslag neemt. Dat geld kunnen ze beter gebruiken voor dergelijke bestaande, niet optimaal draaiende, projecten als Tamboeng in Rotterdam." Volgens Paerel zijn de Hoekenaren in het geheel niet tegen het project, alswel tegen de procedure, die het Rotterdams college daarbij heeft gehanteerd. „In het verleden zijn over onze ruggen talrijke beslissingen genomen, waar wij pas in een min of meer definitief stadium bij werden betrokken. Kijk maar naar die LPG-installatie, de ertsoverslag en nu ook weer het vliegveld Zestienhoven. Wij worden onmondig gehouden. Dit re-socialisatieproject is voor ons nu de druppel, die de emmer doet overlopen", aldus Paerel. Zijn fractiegenoot Joop van Ooyen zegt evenals de Hoekse bevolking te vrezen dat de Surinaamse jongelui na hun re-socislisatieperiode in De Hoek blijven hangen. „Ik ben bang dat ze op het gebied van werk en wonen worden voorgetrokken op andere Hoekenaren, die al jaren naar huisvesting en werk zoeken. Wij zijn niet tegen de komst van de Surinamers naar Hoek van Holland, maar het tegen het project als zodanig." t;ï8 li?» ÜfllI rm aid I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5