SCHIED SCHE COUR/1 'II" Gemeente gaal voor bos naar llroon mmmm Tramspektakel maakt nieuwe wegen nodig II «neem. dêproei im Zestig jaar getrouwd Minister niet akkoord met watertarieven Raad vertraagt werkzaamheden gemeentewerken Vrij baan voor tweede openbare school in Steendijkpolder TEXTlELBi J HANS Van Aardenne: niet meer dan f210 per kubieke meter m Hijnmondmotie komt gemeente van pas SOFT BEHA'S Md- Ruim mihoen voor totale V°° s,,u-^d o*°«e,dsT PTT schrapt Poldervaart Aandacht voor buitenlanders Schiedamse aannemers krijgen geen voorrang bi sd ml Ijl ft! I Woensdag IS maart 1981 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersveat 3 - telefoon administratie 263091 redactie 26256S - klantendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Burgemeester Wim Kieboom heeft gistermid dag in De Serre aan de Goudsesingel rn Vlaardingen de felicitaties van het gemeente bestuur overgebracht aan het echtpaar Van Beveren-Jordaan. dat gisteren 60 jaar ge trouwd was. Het echtpaar is oorspronkelijk afkomstig uit Zeeland. Het huwelijk werd destijds gesloten in Maas sluis. Schiedam Het ministerie voor economische zaken gaat niet ak koord met de tariefsverhoging voor drinkwater, waartoe de Schiedamse gemeenteraad eind vorig jaar heeft besloten. Minister Gijs van Aardenne vindt de ver hoging met ƒ2.135 per kubieke meter (9.7 procent) te fors en heeft geadviseerd de tariefsverhoging te beperken tot ƒ2,10 per kuup (8,3 procent). De gemeenteraad zal daar binnenkort een besluit over moeten nemen. CPN-raadshd Ul- ferd Bruseker wiï geregeld zien, dat de Schiedammers dan het geld terugbetaald krijgen dat zij in de eerste maanden van 1981 teveel berekend kregen. Volgens Bruseker, die contact heeft gehad met het ministerie en het drink waterleidingbedrijf (DWL) in Rotterdam, waarvan Schiedam zijn water betrekt, hangt er nog een maatregel in de lucht die de Schiedamse bevolking gun stig kan uitkomen. Hij heeft ver nomen dat het ministerie de prijs verhoging voor water, die de DWL Schiedam in rekening brengt, aan een nader onderzoek zal onderwerpen. Hiervan bleek wethouder Reinier Scheeres nog niet op de hoogte te ztjn. Ook bij navraag kon nij dit bericht niet bevestigd krijgen. De DWL had de waterpnjs met 8,8 procent verhoogd, reden ook waarom Schiedam de tarieven zo had opgetrokken. De raad had zich daartoe gedwongen gevoeld en schaarde zich dan ook prompt ach ter een motie van Bruseker. waar in wethouder Scheeres werd opge dragen stappen te ondernemen te gen de prijsverhoging. Dat blijkt nog met gebeurd te zijn. Tijdens de raadsvergadering wilde Bruseker weten, of de loonkosten m de 'natte sector' sterker zijn ge stegen dan toegestaan is en feite lijk gerealiseerd 2al worden. Daar van is volgens Scheeres echter geen sprake. Zie ook commentaar op pa gina drie. 105de jaargang no. 54 _4 PAGINA'S Vlaardingen De gemeente wil het meningsverschil dat zij heeft met Rijn mond over de bebossing van de Broek polder uitvechten voor de Kroon, Vlaardingen wil de polder bebossen, ter wijl Rijnmond op het standpunt staat dat in de polder 3600 woningen moeten wor den gebouwd. Al jaren zijn gemeente en het openbaar lichaam daarover in een ambtelijke strijd gewikkeld. Rijnmond weigert een door de gemeente opgesteld bestemmingsplan voor de pol der goed te keuren en wil zich aan het streekplan houden, waarin over woning bouw wordt gesproken. Vlaardingen Voor de vervulling van een bepaalde catego rie vacatures hoeft gemeentewerken voortaan niet meer eerst de raadscommissie voor stadsontwikkeling te raadple gen. De procedure die voortvloeide uit een vorig jaar goedge keurde 'bezuinigingsmotie' dreigde de voortgang van een aantal werkzaamheden van de gemeentelijke dienst in de knel te brengen. Het gaat vooral om geplande onderhouds werkzaamheden van plantsoenen, straten, rioleringen en technische installaties. Ook kwam de voortgang van een aan tal bij gemeentewerken in ontwikkeling zijnde plannen in Dc commissie voor stadsont wikkeling besloot gisteravond na een noodroep van directeur Gernt7c van gemeentewerken (fin zich niet meer bezig te houden met vacatures bij de afdelingen plantsoenen, be stratingen. gebouwen en tech nische installaties. Gerritze stelde dat de periode van zes weken voor de aanvang van de vergadering dat de leden van de raadscommissie de stukken in hun bezit moeten hebben veel te lang was. Hij voorspelde dat wanneer de raadscommissie zich met de wrvullmg van vacatures zou blijven bezighouden grote ver- iragingen zouden optreden tn erschdlende werkzaamheden van Jijn dienst Het gaat om vacatures die zijn ontstaan doordat ambtenaren met pen sioen gaan of de gemeente om andere redenen verlaten. Doel van de motie die vorig jaar bij de begrotingsbehandeling werd aangenomen is onder meer om vrijgekomen arbeids plaatsen kritisch le bekijken en te bepalen of vervulling al dan niet noodzakelijk is. Verantwoordelijk wethouder Bas Goudnaan (PvdA) zegde toe na vragen van Schriel (CDA) en Versluijs (PvdA) dat in het personeelsplan van de gemeente dat in mei verschijnt precies aangegeven zal worden welke personeelstcrktes op de overige afdelingen absoluut vereist zijn. Maassluis De weg voor het stichten van een tweede open bare lagere school is vrijge maakt dóór de schoolraad van Maassluis. Tijdens een spoed vergadering gisteravond in de ADVERTENTIE .meet DUET! WIT-HUID-ZWABT maten 70-80)1 70-858 *MCT INGEWEVEN VOGELTJES- Motief i BIJ KANS SCHEDAM KOEMARKT 1 VLAARDINGEN DWBECKMAf-fCfCB.67 MAASSLUS KONTGSK3EK burgerzaal van hel stadhuis onderstreepte de raad nog eens dat het plaatsen van noodloka- len in de Steendijkpolder moet gebeuren zo dicht mogelijk in de buurt van de Dunantdreef, waar ook de "Dreef is gehuis vest. Is dat niet haalbaar voor I augustus 1981 en dat is de verwachting, gezien de be zwaarschriften die dan wor den ingediend dan moet worden uitgeweken naar de hoek van de Jan Schoutenlaan naast het gebouw van Inter- kruis. wat dan automatisch in houdt dat er een tweede open bare school in de Steendijkpol der zou moeten worden ge slicht. De definitieve plaats van de tweede school zou niet de Jan Schoutenlaan moeten zijn, maar een plaats in de Steendijkpolder Noord, iets wat ook door de gemeente is aangegeven. Centrale vraag gisteravond was de plaatsing van de nood- lokalen voor de openbare lage re school om de toeloop van kinderen op te vangen. Er wa ren drie alternatieven waar de schoolraad een keuze uit kon maken: tussen de in aanbouw zijnde sporthal en de Dunant dreef voor de gemeente is dit niet aanvaardbaar omdat er te veel nadelen aan kleven tussen de verlegde nood weg en het parkeerterrein waaraan volgens de gemeente ook te veel bezwaren zijn ver bonden of in de omgeving van Interkruis. aan de Jan Schoutenlaan. Het enige na deel van die laatste locatie is volgens de gemeente de af stand van het bestaande scho lencomplex naar de noodloka- len. Uit geen van de drie sug gesties kon de schoolraad een keuze maken. De gemeente ziet in een on langs aangenomen Rijn mondmotie een nieuw argu ment om niet tot woning bouw in de Broekpolder over te gaan. In de motie stelde dc Rijnmondraad dat zij niet alle risico's kan overzien of uitsluiten voor gronden die bestemd zijn voor woning bouw wanneer daar veront reinigd havenslib wordt ge stort. De gemeente redeneert dat Rijnmond dus ook niet de verantwoording op zich kan nemen voor woning bouw in de Broekpolder waar indertijd ook verontrei nigd havenslib is gedumpt. PvdA-wethouder Bas Gou- driaan verklaarde voor dc raadscommissie voor stads ontwikkeling dat een beroep bij de kroon (Raad van State) een dubbeltje op zijn kant is. „Het kan naar links, maar ook naar rechts vallen." Als grootste voordeel van een behandeling door de Raad van State noemde hij de tijd winst die dat oplevert. Want zelfs al zou de kroon de ge meente in het ongelijk stel len, dan verwacht hij dat te gen die tijd Rijnmond het in genomen standpunt voor wo ningbouw wel wil prijsgeven De gemeente heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat in de stad nog ruimte is voor vierduizend woningen en dat er in de regio grote behoefte is aan een recreatiegebied, zoals ze dat voor de Broek polder heeft gepland. Overigens heeft de gemeente ook beroep aangetekend te gen de uitspraak van de pachtkamer dat boer Van Woerden zijn landbouwbe drijf nog vijf jaar in de Broekpolder mag uitvoeren. Vlaardingen had het paeht- contract. dat begin dit jaar afliep, opgezegd maar de landbouwer nam dit niet en tekende beroep aan bij de pachtkamer van het Schie damse kantongerecht. De ge meente en boer van Woer den zullen nu over enkele maanden moeten verschijnen voor de pachtkamer in Arn hem, het enige rechtscollege in ons land dat zich bezig houdt met de behandeling van pachtzaken in hoger be roep. De pachtkamer oordeelde dat de gemeente geen reden had het pachtcontract op te zeggen omdat het bestem mingsplan voor het gebied nog steeds geen rechtsgeldig heid heeft. Boer van Woer den heeft ruim zeventig hec tare van de gemeente ge pacht. Mr P. C. Franken, hoofd van de afdeling juridische en ka binetszaken van de gemeen te. noemt de uitspraak van de Schiedamse pachtkamer teleurstellend. „De gemeente heeft II hectare van het land in de Broekpolder onmiddel lijk nodig voor de aanleg van een fietspad dat moet aan sluiten op de te bouwen brug over de Vlaardinger Vaart. Door de uitspraak lopen die werkzaamheden ernstige vertraging op. Van Woerden profiteert van een bestuur lijk meningsverschil tussen Rijnmond en de gemeente." Franken voegt daaraan toe dat het in deze zaak eigenlijk niet uitmaakt of er huizen in de polder worden gebouwd of dat er een bos komt. „In beide gevallen zal de ge meente moeten zorgen voor afwateringskanalen. Maar door de uitspraak van de pachtkamer kan daar voorlo pig geen begin mee worden gemaakt." De Vlaardinger- dijk wordt ter hoogle van Wilton- Fijenoord verbreed om het verkeer van Westfranke- landse- dijk. Benelux- tunnel en rijksweg 19 te kunnen verwerken. cT- lv,-' t. "C Schiedam De verlenging van tramlijn 1 naar Schïe- dam-Noord zal de hele ver keersafwikkeling in vrijwel alle Schiedamse wijken op de kop zetten. Aanleg van tram baan en van noodzakelijke nieuwe wegen zal In totaal liefst 72 miljoen gulden gaan kosten, inclusief de bouw van het spoorwegviaduct op de Nieuwe Da ml aan. Schie dam kan dat zelf niet betalen en declareert dan ook alles bij Rotterdam, die dat dan weer vergoed krijgt van het ministerie van verkeer en waterstaat. Het is niet mis wat er te ge beuren staat: De Hogenbanweg in Oost krijgt een aansluiting op de Rotterdamsedijk, Er ontstaat zo een snelle verbinding met de Horvathweg en rijksweg 20, buiten de binnenstad om. De PPR had een dergelijke verbinding liever niet ge zien. omdat het Marconiplem ook een aansluiting geeft. De Vijfsluizen krijgen een directe aansluiting op rijks- «■L Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bexmgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad fcdie5 rot»-" eON' eW* Tvde^ ,ueQ' ieL yB *o«e«i»w el4.SOOO weg 19 (A4) en Benei uxtun- nel. kortom: de beruchte 'oortjes' gaan open. De Westfrankelandsedijk wordt langs Wilton-Fije- noord doorgetrokken naar de Vlaardingerdijk. Zo krijgt de Wilhelminahaven aanslui ting op rijksweg 19. Onder het spoor Rotter dam/Hoek van Holland zal op de Nieuwe Damlaan een viaduct worden gebouwd. Lange tijd zal de Nieuwe Damlaan afgesloten zijn. In dat verband is de maatregel bij Vijfsluizen dringend noodzakelijk, Bij aanleg van de trambaan zal op verscheidene punten het verkeer anders geregeld moeten worden. Dat zal gel den voor Koemarkt en Broers vest, de 's-Graveland- seweg. de Burgemeester Van Haarenlaan die onvermijde lijk drukker wordt, de Nieu we Damlaan en de Chur chill weg. Bij de Hema zal oen keer- lus voor de tram worden ge maakt. Schiedam De PTT kan de Poldervaart uit haar straatna- menboekje schrappen. Nu de watertoevoer van andere bron komt en de watereirculatie is verlegd, is de straatnaam Pol dervaart opgehouden te be staan. Wel blijft het restant van de vaart die naam behou den. Uit al deze werkzaamheden vloeien her en der in Schie dam ongemakken voort, wat zich vooral zal openbaren m filevorming op de hoofdwe gen in Groen oord. Omrijden via Vlaardingen wordt een logische stap, die automobi listen zullen nemen. Politieke keus Tijdens de gemeenteraads vergadering van maandag avond betoogde PvdA-raads- lid Nikolaj Dielemans, dat de tramlijn een duidelijke poli tieke keus van de PvdA is geweest, waarvoor men graag de metroplannen van tien jaar geleden heeft laten vallen. CDA-nestor Jan de Koning noemde dat juist een achteruitgang: „Het werd steeds minder wat wij kre gen: van een metro tot de Broekpolder naar een snel tram tol Holy, van een snel tram tot Kethel naar nu een gewone tram. Er zal deze eeuw geen sneltram door Schiedam meer rijden, vrees ik." Nochtans sprak hij op nieuw van ruime middelen, die de regering Van Agt- Wiegel ter beschikking stelt voor de aanleg van de tram baan naar Noord. VVD- raadslid Cor van Tilborg noemde de tendens van me tro naar tram een 'financiële afvalrace'. De Koning vreest dat Sehie- dam-Wesi enorm veel over last van verkeer 2al onder vinden. ah de Westfranke landsedijk wordt doorgetrok ken en de oortjes bij de Be- neluxtunnel open gaan. Schiedam De Prem Samaadj heeft om aandacht gevraagd voor de 65-plussers onder buitenlanders. Ook PPR-raadslid Her man Noordcgraaf heeft de indruk, dat deze ouderen een tame lijk vergeten groep dreigen te worden. Daarom zal wethouder Riet Taverne dat aan de orde stellen bij de raad voor het bejaar- denwerk in Schiedam. De sociaal-culturele vereniging Prem Samaadj had om subsidie gevraagd voor welzijnswerk voor zogenoemde oud-volwassenen in Schiedam. Bij de geld verdeling voor alfabetisering en educa tief werk voor culturele minderheden zal dat subsidieverzoek worden bekeken. Schiedam De Schie damse aannemers krijgen geen voorkeursbehande ling bij het aanbesteden van tramlijn 1 naar Schte- dam-Noord en de dienten gevolge noodzakelijk ge worden nieuwe verkeers wegen De Schiedamse aannemers zullen alleen dan werk m uitvoering krijgen, als daartoe op za kelijke basis aanleiding bestaat dus, zoals wet houder Chris Zijdeveld dat verwoord heeft, „als zij goedkoper werken, kwali tatief beter en sneller dan andere aannemingsbedrij ven". De nestor van de Schie damse gemeenteraad. CDA'er Jan de Koning, heeft tot op heden al twee maal aangedrongen op een voorkeursbehandeling van de Schiedamse bedrijven. Hij wil het vele werk, dat aan de tram plannen vast zit en waarmee 72 miljoen gulden is gemoeid, door 'eigen' aannemers laten opknappen. „Zij zullen met alles kunnen doen. daarvoor moet er te veel gebeuren, maar het bete kent voorlopig werk tot 1984," betoogde De Ko ning. Zijdeveld echter: „Als alle gemeenten er zo over dachten als u, zag het er niet best uit voor de Schie damse aannemers. Zij heb ben meer werk in andere gemeenten en dat zou voorbij zijn, als elke ge meente zo'n vreemd soort protectionisme ging bedrij ven." d l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1