Moties moeten klaarheid scheppen over huisvesting HOREN ENZ» Zinspelen op goedgelovigheid Wa terweggebied 150 bomen rijker Boomplantdag 1981 gaat 'gewoon Wonder Alleen Chris Tegelijk Orgelmuziek Instuif (28) Steen en Brons «oetudsg I 13 maart 1901 VD/SC/WW I WET GROTE doortastendheid Is het Schtedamse CPN- raadslid U. Bruseker aan de weet gekomen, dat wethou der drs. R. Scheeres nog niets heeft gedaan met een motie die de gemeenteraad In november aannam. BIJ de begro tingsbehandeling in die maand diende Bruseker een motie In, die door de raad unaniem werd gesteund, waarin Scheeres werd opgedragen bij het Rotterdamse drinkwa- terleldingbedrijf (DWL) en het ministerie van economische zaken stappen te ondernemen tegen verhoging van de In koopprijs van water. De wethouder heeft dat echter nog steeds niet gedaan, zo kwam Jongstleden maandagavond vast te staan. BRUSEKER HEEFT daarnaar geïnformeerd bij hat minis terie en het Rotterdamse DWL. Toen Scheeres dan ook In eerste Instantie zei dat hij wel geprobeerd had Iets öan de waterprljs te doen, maar dat een en ander nog geen resul taat had gekregen, kon Bruseker hem met zijn eigen be vindingen confronteren: „Ik heb toch sterk het gevoel, dat u er niet geweest bent." De wethouder viel door de mand. Later trachtte hij zich te verdedigen door op te merken dat er geen termijn in Brusekers motie Is genoemd, zodat hij zijn eigen strategie kan bepalen en zelf kan uitmaken wan neer hij met ministerie en DWL gaat onderhandelen. Maar terecht zei Bruseker daarop: „Wij moeten niet gaan zitten wachten. Met het ophangen van aardige strategleverhalen bereikt u niets. U moet tegengas geven. Daar vraagt de motie om." WETHOUDER SCHEERES dient op te passen met uitspra ken als die van maandag, die zinspelen op de goedgelo vigheid van de gemeenteraad. En het college van burge meester en wethouders zal er goed aan doen meer acht te slaan op moties, die de gemeenteraad aanvaardt. Zo had vorige maand a! een lijst gepresenteerd moeten worden met bestemmingsbesluiten voor alle leegstaande ge meentepanden In de binnenstad; er schijnt echter alleen een lijst te zijn, waarop de leegstaande panden staan ver meld. Zo zal er deze week een plan voor de kraakbuurt rond de Laan moeten worden ontvouwd, maar zover Is men op het stadskantoor nog niet. Voor 1 Juli zal de eerste paal geslagen moeten worden voor woningbouw in de bin nenstad, maar gezien alle kritiek op een eerste schets wordt de haalbaarheid daarvan steeds minder. De indruk zou docr dit alles kunnen ontstaan, dat de wethou ders duidelijke wensen van de gemeenteraad aan hun laars lappen. KK Aan Boomplantdag is ook dit jaar aandacht geschonken in Vlaardingen en Schiedam. Maassluis heeft besloten dit jaar de dag ongemerkt te laten passeren, bij gebrek aan geschikte edu catieve locaties. De bedoeling van deze dag is vooral om de aan dacht van de schooljeugd te richten op het stedelijk groen. Vooral het waterweggebied heeft alom de twijfelachtige reputatie door en door verste delijkt te zijn en al het groen vervangen te hebben door be ton en staal. Stadskinderen worden verondersteld niets van bomen te weten en juist vandaag, 18 maart, wil men het tegendeel bewijzen door juist schoolkinderen in te schakelen bij het beplanten van de stad. En... het moet daarbij ook eens gezegd worden: de Randstad is groener dan men denkt en niet alleen dankzij de boom plantdag; al helpt ook dat wel mee natuurlijk! Vlaardingen schakelt meer dan 250 kinderen, afkomstig van zeven basisscholen, in om achtentachtig bomen in de grond te zetten. Om 10.00 uur vanmorgen zijn er bomen ge plant bij scholengemeenschap Beneden-Maas aan de Buys- Ylèekmarki t West wijk: somberheid is en blijft troef "Vlaardingen „Dit zou een mooie markt voor de vrijdag zijn. Niet voor de dinsdag. Je ziet het zelf. Het is nu al een uur of tien, maar het is nog maar nauwelijks druk." Het relaas van een marktkoop man in de Weslwijk is somber. Precies een jaar na de officiële opening heeft het publiek uit de West- wijk de weg naar de weekmarkt nog niet massaal kunnen vinden. Integendeel zelfs. De koop man: „Het publiek laat je val len. De mensen uit de wijk hebben destijds zo hard ge schreeuwd om een markt. In het begin ging het ook nog wel met de drukte, maar na een paar maanden was dat voor bij." Markmeester Van der Windt onderschrijft het ver haal van de marktkoopman. „Het is triest. Maar het is wel een ontwikkeling die normaal is. In het begin is het druk en dan zakt het enorm weg. Het zelfde heb je in Holy ook ge zien. Het duurt ongeveer een jaar voordat het echt weer gaat lopen hier op de markt." De lege plekken op de markt spreken, voor zich. Bij de start vorig jaar waren alle plaatsen bezet. Nu komt het herhaalde lijk voor dat kooplieden bij slecht weer niet eens verschij nen. omdat ze toch weten dat er dan weinig of niets valt te verdienen. Fruithandelaar Joop: „Het is hier gewoon slecht Dat ik op de markt sta is een noodzakelijk kwaad, omdat ik nu eenmaal ook mijn geld moet verdienen. Nu de economie terugloopt merk ik dat aan mijn handel. Ik ver koop fruit en als de mensen niet zoveel geld hebben gaan ze echt niet een kilootje appe- door Chris Woerts len halen. Ik denk dat het in de jaren de helft minder is ge worden." Sterven Dat zijn woorden die overi gens niet worden onderschre ven door een collega, die kle ding verkoopt.Dat is een marktkoopman in hart en nie ren. „Ik doe het nu al 32 jaar en ik wil sterven op de markt. Ik denk niet dat het achteruit gaat. Ik zie het toch iedere dag weer. Neem van mij aan dat steeds meer mensen naar de markt gaan. Vroeger had je weinig kijk op de mensen die hier kwamen kopen. Maar te genwoordig met de betaalche ques is het wel anders. Laatst had ik er eentje van een pro fessor, drs, ingenieur. Ik wist niet eens dat je al die titels kon halen. Het bewijst dat iedereen komt kopen op de markt." Heerlijk vindt de man van de kleding 'nee, geen naam, daar schiet je niets mee op' het werken op de markt: „Het is natuurlijk altijd fijn. als je van je hobby je beroep kunt maken. Daar komt nog bij dat ik het heerlijk vind om grid te verdienen. Daar sta ik hier tenslotte voor. Ik hoef van mijn leven niet in een winkel. Wij marktkooplieden zijn toch veel ambulanter. Als je een winkel hebt zet je je spullen klaar en moet je maar wach ten tot de mensen komen. Je zit gebonden aan een bepaald gebied. Wij niet. Ik sta nu tot vanmiddag één uur hier, maar om tien voor twee sta ik weer in Monster. En dat gaat de hele week zo door. Als je al de inwoners van de wijken waar ik sta bij elkaar optelt, dan kom je aan 140.000 mensen. Dat is toch het inwonersaantal van een grote stad." Regen Af en toe komt het zonnetje schoorvoetend door. De regen overheerst. Aan niets is te merken dat het een feestdag is. Het eenjarig jubileum gaat voorbij zonder dat er veel op hef van is gemaakt. „Ja, ik heb ook gehoord dat het van daag precies een jaar geleden is dat de markt hier in de westwijk van start ging. Niets bijzonders voor ons. Zeker geen reden om feest te gaan vieren," klinkt het niet zonder ironie uit de mond van Joop. Hij heeft het verhaal van zijn buurman met stijgende verte- zing aangehoord. Van hem hoeft het allemaal niet zo no dig. Gaat liever jagen, een hobby die veel meer boeit Een oplossing om de markt uit het slop te krijgen is er niet eenvoudig te vinden. Mark- meester Van der Windt: „Het zou fijn zijn als de lege plaat sen konden worden opgevuld. Alle marktlieden die vorig laar bij het begin zijn uitgeloot nebben we weer aangeschre ven, maar de respons is matig. We zitten hier met een bran chebeperking op de markt Niet iedereen mag hier zo maar staan. Ach, als het een goed lopende markt zou zijn, dan zou de animo van de kooplieden er ook wel zijn ge weest. Het is voorlopig maar afwachten." Het winkelende publiek heeft weinig oog voor de problemen van de marktkooplieden. Het merendeel van de bezoekers bestaat uit vrouwen. Eén van hen: „Ja, ik kom hier iedere week mijn boodschappen doen. Alleen als het erg koud is blijf ik lekker thuis. Dan ga ik later in de week wel naar de markt in het centrum. Ik vind het wel gezellig op de markt. De mensen hebben nog tijd voor ons en zijn altijd even vriendelijk. Het is ook wel iets goedkoper en dat telt natuur lijk ook mee." Ballotlaan. Een uur later ge beurde hetzelfde aan de Rem brand tst raat. Er werden onder meer ber ken, eiken, vleugelnoten, es sen, iepen en wilgen worden geplant. Na afloop kregen de plantertjes nog een passend aandenken aan deze dag. In Schiedam werden ruim zes tig bomen door de kinderen in de grond gezet. In het Deel- plan 1 in de Woudhoek zijn door leerlingen van De Nach tegaal 25 bomen geplant. Rond de Oudedorpsstraat werden 15 bomen aan het groeien gezet door leerlingen van Willibro- dusschool en het gebied rond de Stephensonstraat tenslotte is met 17 bomen verrijkt door leerlingen van de Theo Thijs- senschool, In Schiedam »jn naast de bekende „straatbo men" ook sierappels en sierpe- ren geplant Beeld van de weekmarkt zWiardl Beckmanslnael Schiedam In de nieuwe conflictsituatie tussen PvdA en CDA, ontstaan door per soonlijke opmerkingen van Hans Konings over het huisvestingsbeleid van CDA-wethouder Riet Ta verne, dreigt de kern van de PvdA-kritïek bijna op de achtergrond te geraken. Dat er drie moties zijn inge diend die een complete be leidsombuiging in Tavernes portefeuille voorstaan, mag genoegzaam bekend worden geacht; onvoldoende is ech ter nog tot uiting gekomen welke achtergrond die mo ties hebben. Om die reden ook heeft de gemeenteraad ervoor gekozen de moties te laten 'zweven' totdat de tijd rijp is dat deze op hun kwa liteit kunnen worden beke ken, los van de politieke schaduwkanten, waren de moties immers maandag avond behandeld, dan had het CDA zonder meer tegen gestemd niet om de kwa liteit, maar om Konings' aanpak. De gevolgen had den ingrijpend kunnen zijn: een scheuring in de PvdA/CDA-coalitie. Nu da moties in een later stadium behandeld worden, rest tijd voor overleg. Dat doet ove rigens niets af aan de kri tiek van de PvdA op het huisvestingsbeleid. De moties hebben een alge meen karakter, dat feitelijk niets van doen heeft met het agendapunt waarbij zij ter sprake kwamen: de woonniim te verordening. Want in het huidige beleid van wethouder Taverne en in het door de PvdA voor gestane nieuwe beleid blijft een woonruimteverorde ning een hoogst belangrijk instrument. In de verorde ning wordt geregeld welk door Kor Kegel woningtype voor welke wo ningzoekenden bedoeld is. Zij voorkomt dat grote, kleine, dure en goedkope woningen door de verkeer de' doelgroepen worden be trokken. Volgens de PvdA is er ech ter naast het instrument van de verordening nauwe lijks iets, dat het huisves tingsbeleid gestalte geeft. De moties van Hans Ko nings willen dat vacuüm opheffen. Woningzoekenden geen duidelijkheid Beoogd wordt een situatie, waarin woningzoekenden meer zicht hebben op hun eigen situatie. Op het ogen blik weet iemand, die bij het bureau huisvesting in geschreven is, nauwelijks Hoe urgent hij is. Het urgen tiesysteem berust op pun ten, maar hoeveel punten een cliënt heeft, is hem doorgaans een raadsel. En onbekend is hem ook, hoe lang de wachttijd voor een huis is, afhankelijk van die urgentie. Konings verklaart onder andere daaruit de ■ote toeloop op het bureau luisvesting aan de 's-Gra- velandseweg, ongeveer 20.000 bezoekers per jaar. duidelijkheid Wie heeft, bTitft het Immers pro beren. Ook dat dat niets helpt, is hem onbekend Er ontstaat een indruk dat het bureau huisvesting niet helpt en wel zegt het te doen, wat ook niet goed is voor de relatie tussen amb tenaren en publiek. De PvdA vindt dat aan be tere voorlichting tot op he den onvoldoende is gedaan. Een reclamebureau met er varing in deze materie zou wellicnt folders kunnen ontwerpen. Binnen een half jaar moet daarop op een be grijpelijke en aanschouwe lijke wijze de systematiek van de wqoonruimteverde- ling uiteengezet worden. Volgens de PvdA past het in aie situatie, het bureau huisvesting om te zetten in een zelfstandige dienst Een dienst kan via de directie beter contact hebben met de wethouder dan in de huidi ge situatie: los van de ge meentesecretarie. Konings: „Als de reorganisatie bin nen het gemeentelijk appa raat toch doorgang vindt, dan liefst in een omzetting van het bureau in een dienst" Tot slot denkt hij dat Schie dammers vaker tot wonin- gruil kunnen komen, als zij inzage krijgen in een wo- ningbank. Huisvesting 2ou hierin kunnen bemiddelen. Konings, tot slot: „Ook toe komstige woningbouwpro- tramma's zouden meer aan e vraag kunnen worden getoetst'r Met zijn laatste verzoek komt Konings op een ter rein van zijn opposant in de PvdA-fractie, Chris Zijde veld. Ook dat verklaart de wrevelige houding binnen de PvdA jegens Konings' persoonlijke kritiek. Sprookjesachtig, symbolisch en weinig realistisch is de film „Miracolo a Mdano" die de Vlaardingse Filmliga morgenavond vertoont in zijn filmzaal aan de Hoflaan 12. Toch vormt ook deze film een onderdeel in de reeks Italiaans neo-realïstische films. Het begint om half ne gen. In Ontmoetingscentrum West aan de Floris de Vijf delaan 2 in Vlaardingen wordt morgenavond een bingo voor alleenstaanden gehouden. Aanvang 20.00 uur. Chris Hinze and Friends geven morgenavond een con cert in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51a. Het begint om kwart over acht. •Chris Hinze Nog tot 27 maart expose ren de heren P, de Goede en L. Dijkshoorn hun schilderijen en aquarellen in de expositiezaal van het Hollandiagebouw. Het is al Voor de derde keer ze in dit gebouw ex poseren maar het oeuvre van de beide Vlaardingse zondagschilders blijft ge staag groeien zodat er weer talrijke nieuwe land schappen en stillevens te bewonderen lijn. Dagelijks van 10.00 tot 12.30, van 13.00 tot 18.00 en van 19.00 tot 22.00 uur kan men terecht Aad Zoutendijk, organist van Vlaardingens Grote Kerk, geeft morgenmiddag weer zijn wekelijkse lunchconcert Van 12.45 tot 13.15 uur staan onder meer werken van Fi scher en van van Eyken op het program. Grote Kerk, Markt Vlaardingen. De formatie Beauty Case trad dit seizoen al eerder op voor de leden van de Schiedamse Instuif. Zon dagavond is ze er weer en nu ieder op de hoogte is met de kwaliteit van de groep verwacht men een uitverkocht huis. Zondag avond in gebouw Arcade aan de Lange Haven. Kijken naar wat je vaak iedere dag ziet. Met „Sche pen in de haven" is dat wat moeilijker, want de toegang tot het beeld houwwerk is niet zomaar voor iedereen vrij. Het kunstwerk staat in het vij vertje dat middenin de binnentuin van het Maas- sluise stadhuis ligt. De toe gangsdeuren tot deze bin nenplaats zijn echter meestal gesloten en wie er dan toch wil rondkijken (het is tenslotte gemeen schapsgoed) moet aan de portier de sleutel vragen. Die stap zet bijna niemand en daarom is dit fraaie beeldhouwwerk niet zo erg bekend. Sybille Krosch uit Den Haag maakte het in 1978 voor het nieuwe stadhuis van de eerste stad aan de Wa terweg. Het kunstwerk staat, zeer terecht, in het water. Van welke kant je het ook be kijkt*^ altijd zie je elemen ten die aan een schip doen denken. Een voorsteven, een mast, een achterschip. Er zit ook een fontein in, maar die is meestal bulten werking. Het is te hopen dat de Maassluise burgers in de toekomst met wat minder problemen naar de „Sche pen in de haven" kunnen kijken; het is er mooi ge noeg voor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3