SCHIEDAMSCHE COURANT 'JF olitienota te vaag9 Onderscheiding voor echtpaar Knegt eendjes msm Architecten vrezen verlies aan kennis Ik neem Alle mmm 1 I In oorlog Joden geholpen Vestiging niet meer beide geopend Stroom schoolverlaters begint opgang te komen BLOUSES Actie Geuzen- monument komt nu op gang :h1 Donderdag 19 maart 1981 - - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. d5-6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN K2THEL Behandeling door raad uitgesteld Vlaardingen De on langs verschenen politie nota is door de raadscom missie voor algemene za ken de grond ingeboord. In duidelijke taal hebben de diverse raadsleden burgemeester Kieboom, die verantwoordelijk voor de nota is, laten horen dat het stuk te vaag is. Behal ve doelstellingen zoals die in de nota staan vermeld willen de commissieleden ook de middelen weten waarmee het beleid ge realiseerd moet wordea Daarbij verwezen zij naar het beleidsprogramma van burge meester en wethouders, waar in staat dat de politienota be halve uitgangspunten en doel stellingen ook de middelen moet noemen die nodig zijn om het beleid te verwezenlij ken. Zo wordt in de nota on der meer gesteld dat het aantal wijkagenten moet worden uit gebreid. Hoe dat moet worden bereikt met de bestaande per- soneelsterkte staat echter nau welijks aangegeven. Burgemeester Wim Kieboom had de kritiek niet verwacht. Hij had de politienota al op de agenda voor de komende ge meenteraadsvergadering ge plaatst. maar door de afkeu ring van de raadscommissie voor algemene zaken is hij ge noodzaakt het agendapunt weer af te voeren. Kieboom zei in de commissie dat het nu wel volgend jaar zal worden voordat de nota voor de twee de keer gepresenteerd zal wor den. Van PvdA-zijde werd geop perd dat het zinloos is om nu al over een politienota te pra ten omdat het eindrapport over het functioneren en de verhoudingen binnen het Vlaardingse politiekorps nog niet is afgerond. Wmm Vlaardingen Uit handen van de Gershon Zohar, de cul turele attaché van de Israëli sche ambassade in Nederland, kreeg het echtpaar Knegt (ome Kees en tante Stien) gis termiddag een medaille en een ere-certificaat. De onderschei ding viel het echtpaar ten deel omdat het in de oorlog func tioneerde als voorlopig onder duikadres voor joden in Vlaar dingen, die vervolgens naar een permanente schuiplaats werden gebracht. Het echtpaar Knegt. respectievelijk 86 en 81 jaar oud. werd voor de onder scheiding voorgedragen bij de Israëlische stichting Yad Vas- hem door de onderduikers die bij de fmailie Knegt hadden ondergedoken. Jarenlang wilde Knegt niets weten van een onderscheiding, omdat hij vond dat hij in de I 'ersoneelsg ebrek nekt project De Trechter kiimnuniaiiiiuiiiiumimuiiUHtniiuitiiniuiui Een vertrouwd beeld, in deze regenachtige periode: ondergelopen grasvelden en gemeenschappelijke tuinen. Ook in de Vlaardingse Westwijk staan hier en daar behoorlijke plassen, die waarschijnlijk pas als het een paar dagen droog blijft weg zullen zakken. Het Is echter grappig om te zien hoe de fauna zich eenvoudig bij zo'n nieuwe situatie aanpast. Enige plaatselijke eenden hebben zich inmiddels van het nieuwe, zij het tijdelijke territorium meester gemaakt. nilllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllNIIIIIIUIIIinil: Schiedam Met ingang van I mei zullen de activitei ten van het Schiedamse werklozenproject SWA/de Trechter ernstig worden teruggeschroefd. Vanaf die datum zal het ontmoetingscentrum aan de Overschiese- straat 's maandag en dinsdag gesloten zijn, zal de infor matiewinkel alleen maar 's morgens geopend zijn en zal het cursussenpakket worden verminderd. De staf ziet geen mogelijkheid om de twee vestigingen op alle doordeweekse dagen te bemannen. Reden van de flinke inkrim ping is het wegvallen per half mei van drie personeels leden die via een werkgele gen heidsverruimende maat regel door het arbeidsbureau, aan het project zijn toege voegd. De twee vaste krach ten die dan overblijven zien geen kans de zaak voor hon derd procent draaiende te houden. Staf en gebruikers van het project beraden zich nu in de komende periode over de mogelijkheden. Het project heeft weliswaar via de zogenaamde werkge- legenheidsverruimende maatregel kans op weer en kele medewerkers voor de' periode van een jaar. maar de staf van het project vindt daar het bezwaar aan kleven dat wanneer die mensen zijn ingewerkt ze al weer weg moeten. Al meerdere malen heeft het werklozenproject de gemeente om een perso neelsuitbreiding gevraagd, maar steeds kreeg het nul op het rekest. Ton Kooiman, één van de vaste krachten van het project zegt dal hij de maat regel vooral rampzalig vindt voor de werklozen die er ge bruik van maken. „Er zijn nu eenmaal nog al wat men- Terwijl de vraag naar perso neel steeds kleiner wordt, blijft de werkloosheid in het gewest Nieuwe Waterweg Noord stijgen. Het aantal vaca tures in de bouw, handel en kantoorsector is vrijwel te ver waarlozen. Alleen in de metaal worden enkele honderden mensen gevraagd. Tegenover bijna vierduizend geregistreer de werklozen heeft het ar beidsbureau slechts 838 vaca tures in portefeuille. Een maand geleden waren dat er nog 901. De komende weken zullen cir ca 2500 bedrijven worden aan geschreven met het verzoek eventuele vacatures bij het ar beidsbureau op te geven. De resultaten van deze aanschrij ving zullen vooral belangrijk zijn voor de stroom schoolver laters die nu reeds op gang be gint te komen. De totale werk loosheid onder jeugdigen tot 23 jaar bedroeg eind februari 1370; aan het eind van januari was dat nog 1345. Van het to taal bij het arbeidsbureau in geschreven werkzoekenden is 35 procent onder de 23 jaar. Uit de cijfers van het arbeids bureau blijkt dat jongens iets makkelijker aan de slag ko men dan meisjes. 646-mannen onder de 23 zoeker een baan, terwijl dat aantal bij de vrou wen 724 bedraagt. Eind vorige maand stonden bij het arbeidsbureau in totaal 3935 werklozen ingeschreven. Eind januari waren dat er nog 3810. Het aantal werkloze mannen is de afgelopen maand gestegen met 125 tot 2582, terwijl het aantal bij het arbeidsbureau geregistreerde vrouwen daalde met 20 tot 1353. De vraag naar personeel nam in die periode af van 90i naar 836. Het werkloosheid spercentage bedraagt thans bij de mannen 4,5% (was 4,4) en bij de vrouwen 10% (was 10,3). In de bouwnijverheid nam het aantal werkzoekenden toe van 275 naar 273. Februari vorig jaar bedroeg de werkloosheid in de bouwsector slechts 66. De vraag naar bouwvakkers blijft onveranderd laag, namelijk 22. De metaalnijverheid is de eni ge sector waar nog een groot aantal vacatures is te vervul len. Bij het arbeidsbureau staan er momenteel 571 gere gistreerd, 21 minder dan eind januari. De vraag naar perso neel sluit echter niet aan op het aanbod (497). De belang rijkste aanbodgroepen zijn on der andere ingenieurs en con structeurs <53). electrisch las sers (93) en electromonteurs (50). Daartegenover staan va catures voor de volgende func ties: plaatwerkers (149), bank werkers (100), pijpenmonteurs (86) en ij2erwerkers (71). 'ADVERTENTIE geweven ruit kinder 3 dessins 104/164 65/ipot KATOCN SCHEOW! KC6MAFKTI VLAAflDWGEN DW BECXMAfWSNGEL 67 MAASSUJ6 KCMi-jaSHOEK Schiedam De architecten van de welstandscommissie in Schiedam zijn fel gekant tegen een reorganisatie. waarbij ambtenaren meer invloed krij gen bij advisering over bouw zaken. De nu aanwezige des kundigheid dreigt verloren te gaan, zo vreest de voorzitter van de welstandscommissie, architect M. D. van Wensveen uit Rotterdam. In plaats van verkleining van zijn commis sie staat hij een sterke uitbrei ding voor, gezien het grote aantal bouwzaken dat hij on der ogen krijgt en gelet op het vele belangrijke werk dat daardoor niet gedaan kan wor den. bouwzaak, bestaat nu uit meer deskundigen, die door ambte naren zonder stemrecht wor den bijgestaan. Over belangrijke bouwplan nen, zoals stadsvernieuwing, renovatie en nieuwbouw kan volgens Van Wensveen door gaans niet worden gesproken, omdat alle vergadertijd zowat opgaat aan tamelijk futiele bouwkwesties zoals dakkapel len. Deze aanpak wordt de welstandscommissie niet vaak in dank afgenomen. En vooral wanneer de welstandscommis sie kritiek heeft op een bouw plan van willekeurige Schie dammers, dan is er in de ad viescommissie voor ruimtelij ke ordening van wethouder Zijdeveld juist een tendens om toch akkoord te gaan met dat Bij een reorganisatie, zoals die gisteravond in het stadhuis is wt, aivlvW4U w Kaöll besproken, worden de huidige omstreden bouwplan, architecten in feite overbodig. Slechts één van hen zou in theorie lid kunnen blijven en dan nog voor de duur van één jaar. Tezamen met een Schie dams burger en twee ambtena ren vormt hij dan de wel standscommissie. Van Wens veen spreekt van een kwalijke achteruitgang. De commissie, die BenW adviseert over es thetische aspecten van een Gisteravond voerde Van Wensveen als voorzitter van welstand het woord tijdens een vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening. Al voordat hij dat deed, had Zij develd onomwonden laten we ten dat hij het onbehoorlijk zou vinden als de ene advies commissie van B en W zich mengt in de zaken van de an dere, temeer omdat welstand zijn mening nog niet heeft kenbaar gemaakt aan het col lege van B en W. „Als dat ge beurt, dan kent de welstands commissie zijn plaats niet in het gemeentelijk bestel," aldus Zijdeveld. De wethouder sprak van een pikante situatie. De architecten storen zich eraan dat het voorlopige reor ganisatieplan gisteravond is gepresenteerd, zonder dat de welstandscommissie daarvan op de hoogte is gesteld. Ernsti ge bedenkingen koesteren zij tegen het voorstel om in de nieuwe situatie de voorzitter van de welstandscommissie, die een ambtenaar zal zijn, de volle verantwoordelijkheid ie geven voor wat de commissie wel en niet te bespreken krijgt. De voorzitter zou zelf een schifting mogen maken en de kleinere zaken zelfstandig afdoen, waardoor de procedu res versneld worden afgewik keld en Schiedammers eerder kunnen beschikken over de aangevraagde bouwvergun ningen. Ondeskundig zal de nieuwe voorzitter overigens niet zijn: voorzitter wordt de stadsarchitect van de gemeen- sen die problemen hebben met het feit dat ze werkloos zijn. Hier hebben ze de kans om nuttig bezig te zijn, maar nu dat twee dagen per week niet mogelijk is acht ik het niet uitgesloten dat een aan tal wegblijft." Per dag bezoeken gemiddeld dertig mensen het centrum aan de Overschïesestraat. Zij hebben daar de mogelijkheid om cursussen te volgen of onder meer met hotit- en metaalbewerkingsmachines te werken. Volgens Kooiman is daarbij intensieve begelei ding noodzaketijk. „Het zijn gevaarlijke machines en daar moet iemand de verantwoor ding voor dragen. Er zijn wel een aantal vrijwilligers actief maar die willen dat niet. Als er wat zou gebeuren zitten we met de problemen..." Een idee om de informatie winkel die aan de Broersvest is gevestigd onder te brengen in het ontmoetingscentrum aan de Overschïesestraat wordt om tweeerlei redenen niet haalbaar geacht. De ruimte in de Overschïese straat is daarvoor te beperkt en de praktijk heeft uitgewe zen dat mensen die informa tie willen over sociale uitke ringen en dergelijke makke lijker op de centraal gelegen Broersvest binnenstappen dan in de Overschïesestraat. oorlogsjaren niet meer dan zijn plicht had gedaan. Een aantal jaren geleden werd duidelijk dat het echtpaar Knegt wel bereid was om een onderschei ding in ontvangst te nemen. Yad Vashem is een stichting diet tot taak heeft de slachtof fers van de vernietingskam- pen en van gemeenschappen, organisaties, instellingen en individuele strijders die tegen de vïj3nd in opstand kwamen te gedenken. Verder maakt Yad Vashem een studie van en over de geschiedenis van de vernietingingskampen en het verzet. Tot de laatste laak be hoort het gedenken van edel moedige niet-joden die hun le ven riskeerden om Joden te redden. Vanuit die optiek werd het echtpaar Knegt voor gedragen voor de onderschei ding. Tijdens de bijeenkomst in de koffiekamer van het stadhuis, door de gemeente ter beschik king gesteld omdat het huis van het echtpaar Kegt te klein zou zijn voor de vele belang stellenden, was hel de culture le attaché die het woord voer de. In het Engels, omdat hij de Nederlandse taal nieï machtig. Zijn toespraakje werd vertaald door mevrouw Goldschmit. eveneens van de Israëlische ambassade, Hij prees het werk dat het echtpaar Knegt heeft gedaan voor de Joodse onder duikers. Ook ging hij nog in op de rol die Vlaardingen heeft gespeeld in het verzet. Eén van de onderduikers tot het echtpaar Knegt: „Jullie hoef ik niet meer te bedanken voor hetgeen jullie voor ons hebben gedaan. We kennen elkaar al zo goed. Wel wil ik de staat Is rael en Yad Vashem bedan ken, omdat we de mogelijk heid hebben gehad om ome Kees en tante Stien vandaag te huldigen." Na het ofiiciele gedeelte van de toespraken volgde nog een informeel gedeelte. Vlaardingen De actie van het comité 'Het Geu- zenmonument' is na de te levisie-uitzending van af gelopen zondag pas goed op gang gekomen. Het mo nument moet er komen ter nagedachtenis van de eerste verzetstrijders die 40 jaar geleden de strijd aanbonden tegende Duitse bezetter. Het monument zou geplaatst moeten wor den op de Markt in Vlaar dingen. Om het monument ook daadwerkelijk te realise ren is zo'n 75.000 gulden nodig. Iedereen die mee wil helpen aan de realise ring van het monument kan een bijdrage storten op gironummer 557557, ten name van het comité "Het Geuzenmonument', Vlaardingen. Dn nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vmden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. toe tf1 Ha 0 ?OStc S ,vel°P' naat'' l sluie" dad1-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1