STAD/STREEK ens* Gemeente vraagt begrip voor provisorisch werk I Mipi Bachplein krijgt manifestatiekuil J Perikelen rond projectgroep nieuwe stijl Scheeres opent drukkerij PvdA komt in hol van leeuw 2e kamerlid spreekt voor CDA- vrouwën Collectanten nodig voor Hartweek Rooie Vrouwen over ontwapening Professor praat over religie en godsdienst Tijdelijk profiel ozenburgse straat Nicaragua in Vrouwenraad Belgische organist bespeelt orgel Postzegel veiling donderdag 19 maart 1931 VD/SC/WW Maassluis Het CDA-tweede kamerlid Dien Comelissen komt naar Maassluis om te spreken voor het CDA-vrou- wenberaad. Plaats van hande ling is ontmoetingscentrum Konginshof aan de Uiverlaan. De aanvang is 20.00 uur, de datum 23 maart. Dien Comelissen komt graag naar Maassluis om met de CDA-vrouwen te praten. „Het klinkt erg overdreven als ik zeg dat de Nederlandse samen leving bestaat uit mannen en vrouwen. Een toch, als wij met de wetgevende en regelgeven de arbeid bezig zijn, dan is het aandeel hierin van vrouwen nog altijd te zeer beperkt Die wet- of regelgeving gaat heus niet altijd over ingewikkelde financiële of sociaal-economi sche problemen, maar ligt heel vaak op het terrein waarmee de vrowu erg veel zelf te ma ken heeft Ook op het finan ciële en sociaal-economische gebied speelt de vrouw een grote rol. Gaan niet ongeveer 80 procent van onze nationale uitgaven door de handen van de vrouw? Moet niet elke vrouw op haar terrein een kleine econoom 2ijn?" Voor Dien Comelisse reden genoeg om daar met vrouwen uit Maassluis van gedachten over te wisselen. De Nederlandse hartstichting zoekt in de Waterwegregio vrijwilligers die tijdens de hartweek willen collecteren. De hartweek is dit jaar van 6 tot en met 12 april. Voor het eerst dit jaar wordt er ook een speciale huis aan huis krant uitgegeven die landelijk wordt verspreid in een oplage van 4.900.000. De opbrengst van de collecte zal dit jaar voor een deel wor den aangewend voor hartreva- lidatieteams. Op dit moment kunnen jaarlijks slechts 2500 hartpatiënten worden gehol- Nieuwe macfctsstrijd in Oost wijk ontbrandt Vlaardingen Sinds de legendarische volkssamen loop, vlak voordat de kaalslag kaalslag zou worden, heeft de Oostwijk zo*n toevloed van wijkbewoners niet meer meegemaakt. Tot op de gang stond het publiek te halsreiken over andere halsreikende medebewoners heen om maar niets te missen van wat zich in de zaal afspeelde. Alsof Mick Jagger daar in hoogst eigen per soon handtekeningen verstrekte. Doch: het was 'slechts' een ambtenaar, doende met een ambtelijke be toog over de toekomst van de wijk. Popsterren noch anderzins heiligen kwamen er aan te pas. De Oostwijk is in schifting. En niet zo weinig ook. Terwijl ja ren nauwelijks iemand zich liet zien op de toch niet min der belangrijke gemeentelijke voorlichtingsbijeenkomsten over de nieuwbouw aan de Eerste Van Leyden Gaelstraat of de deplorabele toestand van de Zeeheldenbuurt, stroomde maandagavond de ruimte in het buurthuis tot de nok toe vol. De Oostwijk staat aan de voor- door Jan Hendrik Bakker pen bij hun terugkeer in de maatschappij. Volgens de Ne derlandse hartstichting komen daar echter zeker 5500 tot 6000 hartpatiënten voor in aanmer king. Om ook die mensen te kunnen helpen is veel geld no dig. Collectanten zijn daarbij onontbeerlijk. Vrijwilligers kunnen zich opgeven bij: S. Schippers, Mgr. Nolenslaan 664, Schiedam. Telefoon: 739018. Vlaardingen De Rooie Vrouwen in Vlaardingen zul len aan het thema 'ontwape ning' een discussieavond wij den. Alle vrouwen uit Vlaar dingen zijn van harte welkom op 24 maart in de Nivon-boer derij, Van Baerlestraat 252. De discussie zal om 20.00 uur van start gaan. De geschiedenis leert dat vrouwen zich heel vaak voor de vrede hebben in gezet. Binnen de socialistische beweging zijn het vaak de vrouwen geweest die moedig bleven pleiten voor een vre despolitiek. Als handleiding voor de discussie wordt ge bruikt het door Rooie Vrou wen geschreven boekje: 'Rooie Sien wil ontwapenen'. Schiedam Reinier Scheeres zal in 'grafische stijl' de nieu we behuizing van drukkerij- uitgeverij Elba openen. Wat dat precies inhoudt blijft nog even een vraagteken tot mor gen. Om 14.30 uur zal de wet houder van financiën en eco nomische zaken de officiële openingshandeling verrichten. Ter gelegenheid van de feeste lijke dag herdrukt Elba in een zeer beperkte oplage een 18e eeuwse landkaart van Schie dam en omgeving gemaakt door Jacob en Nicolaas Kruki- us. De originele gravure is af komstig uit de Atlas Hoog heemraadschap Delflant (1712) en is beschikbaar gesteld door het stedelijk museum. De her drukken zijn voor mensen die daar interesse voor hebben gratis af te halen bij het stede lijk museum aan de Hoogstraat in Schiedam. Met de botrw van de de druk kerij is precies een jaar heen gegaan. Op 20 maart sloeg de vrouw van de oprichter, me vrouw W.M.J. Baard Nijland de eerste paal voor het nieuwe pand. Bij het Schiedamsa be drijf zijn 12 mensen werk zaam., avond van grote en ingrijpen de veranderingen; het begint de bevolking, nu de plannen gestaag concreter vorm aanne men, te dagen. Vandaar die opkomst Want niet alleen de trouwe actievoerders waren daar, maar ook de winkeliers, de kleine ondernemers, de buitenlanders, en de 'betere er zal wel diep gesneden moe ten worden, overal in de wijk, en zoiets gaat natuurlijk niet zonder pijn. Om het snijplan zo verstandig mogelijk op te stellen en ten uitvoer te leggen is er nu de projectgroep nieu we stijl. Een naar de geest met het Rotterdamse verschijnsel deelraad vergelijkbare verza meling mensen, die de stads vernieuwing in de wijk zal moeten gaan coördineren, ook waar het de minder bouwtech nische aspecten als onderwijs en medische voorzieningen be treft. Aanleiding tot een nieuwe machtsstrijd. Want wat zeggen de reeds bestaande bewoners- groepen? En wij dan! Wordt wat wij in al die jaren aan er varing en inzicht hebben op gebouwd nu in een klap afge broken? Het had er toch op zijn minst enige schijn van: be wonerskandidaten voor de grote overkoepelende project groep konden zich opgegeven bij het stadhuis. Dat vervol- Nu klinkt dat wellicht drama tischer dan het is. Doodvonnis sen zijn er niet geveld. Alleen: Vragen en misschien ook ant woorden over eigentijdse reli giebeleving komen maandag avond aan de orde in de aula van het stedelijk museum op een lezing die door de weten schappelijke kring te Schie dam en Vlaardingen wordt ge organiseerd. De Leidse profes sor in de godsdienstsociologie dr P.Smits zal op de materie ingaan, In zijn lezing die om acht uur begint zal hij onder meer ver tellen aan de verschuivingen die de laatste jaren zijn waar te nemen op godsdienstig ge bied. Zo analiseert de profes sor de begrippen godsdienst, waarbij men vooral denkt aan de de leer die van boven- en buitenaf tot de menskomt, en religie, waarbij wordt gedacht aan iets dat van binnen uit de mens zelf voorkomt en tot zijn eigen wezen behoort. Tot slot wordt de vraag gesteld op wel ke wijze de religie de meeste kans zou hebben om als inspi rerende visie in onze samenle ving te functioneren. geschikt was voor een dergelijke vrijetijds besteding. Reden voor de be staande bewonersgroepen, die zich tot nu toe op deelprojec ten concentreerden, de tanden te laten zien. „Mensen die al jaren bezig zijn, kun je toch niet zomaar opzij zetten?" verwoordt Nel Kester de ver ontwaardiging van werkers van het eerste uur. Waar het op neer komt de be- wonersgroepen willen eerst met de kandidaten praten. Daarmee eisen zij een grote in vloed op de selectieprocedure op. En de gemeente, maandag avond toch iets overbluft, stemde toe. Maar niet van har te. Jan Landsheer, gemeente lijk projectcoördinator: „Ik kan het wel begrijpen dat zij hun ervaring in willen zetten, maar ik vrees toch dat het al lemaal extra vertraging op zal leveren. Dat er weer oude wonden opengereten worden, en er oud gekissebis zal optre den. Terwijl intussen de ver krotting door gafit." Maar het wantrouwen tegen de overheid zit diep in de Oostwijk. En die argwaan ont beert niet geheel een histori sche achtergrond. Nog steeds speelt mee dat de Spoorwijk indertijd, toen stadsbestuur ders nog anders dachten, zon der enige noodzaak is neerge haald. Een nog gave, goed be woonbare wijk met relatief lage huren ging plat, terwille van een plan dat nooit werd uitgevoerd: de vestiging van industrie. Zoiets zit diep, het blijkt De Van Klnsbergenplaats: een van de delen van de Zeeheldenbuurt die zullen worden gesloopt. Schiedam Met het verplanten van een aantal bomen op het Bachplein treft de dienst gemeentewerken Schiedam deze maand de eerste voorbereidingen voor een compleet nieuwe indeling van het terrein, grenzend aan wijkcentrum de Blauwe Brug. Het Bachplein komt er totaal anders uit te zien: een verlaagd manifestatieplein vormt het aantrekke lijkste deel daarvan. Het streven is in april of mei ermee te beginnen. De week markt op dinsdagochtend zal dan tijdelijk verplaatst worden naar het grote parkeerterrein, iets ten noorden van de huidi ge standplaats. Eind 2981 zal alles klaar zijn. Het manifestatieplein is be stemd voor markt-, culturele wijkactiviteiten. Deze evenementen vinden dan plaats op een plateau dat onge veer veertig centimeter lager komt te liggen dan de omge ving. Met muurtjes, trappen en hellingen wordt dat hoogte verschil opgevangen. Langs die muurtjes komen honderd fietsklemmen te staan. Op het plein mag niet geparkeerd worden. Voor auto's worden nabij de Mozartlaan 127 par keerplaatsen aangebracht. Het eenrichtingverkeer tussen Churchillweg en de Blauwe Brug wordt dan opgeheven. In de praktijk trekken toch wei nig mensen zich daar wat van aan. De situatie laat volgens de gemeente niet toe, dat het Bachplein een woonerf wordt Een nu aanwezig urinoir wordt verwijderd, voor hoge nood wende men zich tot het wijkcentrum. Met de ophoging van het Bachplein zal ook de riolering mee naar boven gaan. Als het Bachplein helemaal opnieuw bestraat is, volgt nog een enthousiaste groenaanpak door de plantsoenendienst Vooral bij parkeerplaatsen zul len de nodige bomen worden geplant Deze maand worden er 26 bomen verplaatst naar andere locaties in Schiedam, om de stratenmakers voorlopig ruim baan te geven. Onder de bewoners van het Bachplein kijken sommigen wat vreemd aan tegen het kunstwerk van Koos Flinter- man uit Den Haag. Deze heeft voor de Blauwe Brug een aan tal driehoeken mogen fabrice ren, die als een soort wegwij zer moeten dienen. Dit project wordt buiten de muren van het wijkcentrum, op het Bach plein zelf, voortgezet Ook grote delen van de Spoorslngel kunnen niet worden gehandhaafd, zo is de verwachting. Schiedam Hoogst persoonlijk heeft directeur gemeente werken Harm de Block de bewoners van de Rozenburgse- straat begrip gevraagd voor een tijdelijke maatregel, waar door die straat in enkele jaren tijd tweemaal opengebroken zal moeten worden. De Rozenburgsestraat is hard aan nieu we bestrating toe, maar een definitieve inrichting wil de ge meente laten samenvallen met nieuwe riolering en die kan om technische redenen pas over een paar jaar plaatsvin den. Maar de huidige situatie kan ook niet zo voortduren. Ge meentewerken wil daarom voorlopige voorzieningen tref fen. zoals een tijdelijke asfalt- laag, nieuwe tegels en fiets- beugels. Urn die laatste orna menten hadden de bewoners speciaal gevraagd. Het heeft volgens De Block geen zin om de Rozenburgse straat nu een definitieve re constructie te geven, als het wegdek over een tijd toch weer opengebroken moet wor den voor de nieuwe riolering. Aan de even zijde van de straat moet het riool onder het trottoir terzijnertijd vergroot worden ten behoeve van de nieuwe waterzuiveringsinstal latie. In de tussenoplossing wordt een sleuf, die gemaakt is In het wegdek van Rozenburgse straat en Rozenburgerplein, gevlakt en geasfalteerd. ff~rrn i mm i mm ww—mmn n wwffl K. Legerstee De stichting binnenstad Schie dam (SBS) zit zonder secreta ris. Onlangs is K. Legerstee, die als vertegenwoordiger van de kamer van koophandel het secretariaat verzorgde, ver trokken naar een andere func tie. Binnen het stichtingsbe stuur ziet men geen mogelijk heden de vacature te vervui len. In de binnenstad zijn secreta rissen toch al schaars. Ook de bewonersvereniging Schic- dam-Centrum, die deel uit maakt van de SBS, zit sinds het vertrek van Jos Poolman zonder. Voorzitter Cees de Graaff neemt voorlopig voor hem waar. Bij de SBS pogen voorzitter Peter van der Knaap en bestuurslid Piet Prins dat te doen. Brielse Maas Unaniem heeft de Schiedamse gemeenteraad de Eijnmon- draadsleden L. J. Dijkers en Johan de Jong benoemd tot lid respectievelijk plaatsvervan gend lid van het algemeen be stuur van het recreatieschap Brielse Maas. Dat is louter een formaliteit geweest. Schiedam hoeft met de Brielse Maas niet zoveel te maken, maar het o- penbaar lichaam Rijnmond, waar Schiedam onder valt, wèl. Schiedam De gemeente- raadsfractie van de PvdA komt, inclusief de wethou ders, op donderdag 2 april naar het centrum van Schie dam. Eerder al brachten de socialisten wijkbezoeken aan enkele andere stadsdelen. De wiikavond vindt plaats in het gebruikelijke onderkomen van de bewonersvereniging Schiedam-Centrum. zaal Beatrix aan de Lange Kerk straat. De binnenstad zal voor de PvdA zo ongeveer het hol van de leeuw zijn, niet omdat de VVD er in vorige perio den weinig respons kreeg. Maar omdat er juist een PvdA-motie is over bebou wing van de binnenstad vóór 1 juli, komt het wijkbezoek politiek zeer problematisch uit. Vlaardingen In de burger zaal van het stadhuis zal Leon- tien Derksen na afloop van de jaarvergadering van de Vlaar- dingse vrouwenraad, dinsdag avond 24 maart, een inleiding houden over het alfabctïse- ringswerk in Nicaragua. Zelf bezocht zij een dergelijk project in het land, dat zichzelf nog niet zo lang geleden van de dictatuur bevrijdde. De jaarvergadering begint om 20.00 uur. De lezing zal na de pauze vallen. Vlaardingen De Belgische organist Robert Deleersnyder zal morgenavond het orgel van de grote kerk op de Markt in Vlaardingen bespelen, het concert begint om acht uur. Robert Deleersnyder is, orga nist van de Onze Lieve Vrou- wekerk in De Panne. Het concert omvat werken van Medelssohn Bartholdy, Bach, Chaumont en Toume- mire. De toegansprijs voor het conert bedraagt ƒ2.50. Hou den van een pas 65 of CJP be talen ƒ1,25. Het concert vindt plaats in het kader van de door de culturele raad Vlaar dingen in samenwerking met de kerkvoogdij van de her vormde gemeente georgani seerde serie orgelconcerten. Vlaardingen De flatelisten- vereniging 'Vlaardingen en omstreken* houdt op dinsdag 24 maart in de grote zaal van Triangel de maandelijkse grote postzegelveiling. Meer dan 100 kavels 'Nederland en Over zee', waarbij Europa goed is vertegenwoordigd komen on der de hamer. De zaal is open vanaf 19.00 uur. De veiling be gint om 20.00 uur. I AUTOMARKT Te Koop: OPEL Kadeti Station, bwjr. *74, km.st 84.000. Prijs 1700.-. Tel. 010-359881. KENNISMAKING ALLEENSTAANDEN v.a, 30 Jr. xatwdagav. 8 uur gezelligheid on dansen. In zaal Tivoll, Nieuwe Haven 237, Schiedam. Enlree f 2.SO. In). 015-567066, de hr. vis. I ONDERHOUD EN S3 REPARATIE g Voor hel LEVEREN, SCHOON MAKEN EN REPAREREN van uw geisers naar Smederij Daub, CaBonburgstr. 60. Vlaardingen. Tel. 34.30.36.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5