STAD/STREEK Eerste lustrum van Hoeks wijkcentrum HISTORISCH (tussen jmékjeg) t Kwijnend Vlaardingen m Noodzaak Hoekstee onderstreept door moeilijke inpassing van feestprogramma Dokters wil Nummer 18 Holy-Noord ommuurd Folders Optimistische middenstander Slecht geluid vrijdag 20 maart 1981 VD/SC/WW Hoek van Holland Het wijkgebouw „De Hoekstee" bestaat begin april vijf jaar. Hoezeer in die eerste periode De Hoekstee een begrip is geworden bij de Hoekse be volking mag blijken uit het feit, dat de beheerscommissie de allergrootste moeite heeft gehad om het eigen feestpro gramma onder te brengen. Het bleek namelijk in enkele gevallen onmogelijk om za len vrij te maken voor de eerste lustrum-viering. Wil Meier, voorzitter van de beheerscommissie: „We zit ten zo krankzinnig vol dat we in enkele gevallen *s a- vonds zelfs ons kantoor be schikbaar stellen voor kleine vergaderingen of voor repe tities met enkele mensen. Ons eigen feest paste er nau welijks meer tussen en we hebben zelfs de receptie een week eerder moeten vaststel len eigenlijk de bedoe ling was. Nu al hebben we voor het seizoen 1981/1982 geen enkele speelruimte meer, tenzij er snel een be slissing wordt genomen over uitbreiding van ons gebouw met een extra grote zaal." Feestavond De feestelijkheden ter gele genheid van het eerste lu strum beginnen zaterdag 28 maart met een receptie die van Ts middags vijf tot zeven uur wordt gehouden. Daarop aansluitend is er een feest avond waar voor iederen iets wordt geboden. De dansband Spectrum staat centraal ge durende het gehele gebeuren en daar tussendoor zijn er optredens van De Hoekse Komedie met een eenacter, de Boerenkapel, de Eerste Hoekse Accordeon Vereni ging en dansschool Giselle met modern ballet. Het op treden van Bonny Saint Clair zal zonder twijfel door de Hoekse jeugd met enthou- ÏW5 siasme worden begroet. Bonny komt 's avonds om een uur of half elf. De feestelijkheden worden voortgezet op vrijdag 4 april van zeven tot acht uur met een karate-demonstratie in zaal 4 en met een uivoering van het Folkloristich Dans- theatre in de grote zaal vanaf acht uur. Het ligt in de be doeling om alles wat zich in en om De Hoekstee afspeelt tijdens de feestelijkheden naar voren te brengen. Op zaterdag 4 april is er vanaf tien uur 's morgens een puz zelwandeltocht. In het ge bouw zelf exposeert op die dag de fotocombibatie in sa menwerking met de postze gelclub in zaal 1. Van half twee tot half vier zijn er kin dervoorstellingen, terwijl in zaal 4 het Kreatief Centrum een open dag met demon straties organiseert Demonstraties Ook in de grote zaal zijn er vanaf tien uur activiteiten, te beginnen met demonstraties door de Hoekse Sport Vere niging en balletschool Gisel le. Van elf tot twaalf is er een mini-voetbalwedstrijd tussen Hoek van Holland en Hoekse Boys, gevolgd door een optreden van de KAZ- majorettes en een demon stratie van de werkgroep Sport en Spel. De badmintoncompetitie on derbreekt het middagpro gramma maar daarna, rond een uur of vijf zullen de gymnasten van HSV demon streren, gevolgd door de EHBO die eveneens een proef van vaardigheid zal af leggen. In de hal van De Hoekstee zijn er op 4 april de hele dag stands te bekijken van de vereniging van huisvrouwen, social Inn, Green Peace, Am nesty International, Scouting Hoek van Holland en HSV. De feestelijkheden worden afgesloten zondag 5 maart Van elf tot twaalf uur ver zorgt de harmonievereniging Rotterdam aan Zee dan een koffie-concert, gevolgd door een optreden van het jonge- De Hoekstee In Hoek van Holland, vlak na de opleve ring, vijf Jaar geleden. In de afgelopen periode ie het na bouw tot enorme bloei geko men, renkoor „Together", van het gemengd koor Vox Humana en ballet van „Giselia". Tus sen twee en half vier komt de Country- en Wester- ngroep „Calyx". Het avondprogramma be looft een knaller te worden voor de popliefhebbers. Drie Hoekse groepen, te weten „Empire", „Jennifer" en „Not Fragile" zullen hun on getwijfeld luide klanken door de grote zaal laten klin ken. y' 'Wh De haringvisserij in betere tijden. De komst van de Fransen in 1795 bracht de Nederlan ders alles behalve de vurig verlangde 'vrijheid'. Welis waar kregen de patriotten grete macht, maar uiteinde lijk waren het de Fransen die aan de touwtjes trokken. Hongerige en berooide Franse söldaten kwamen naar ons land om gevoed en gekleed te worden, waarna zij werden vervangen door andere hongerige en berooi de soldaten. Bovendien moest Nederland 100 mil joen gulden betalen en de helft van de oorlogsvloot af staan aan Frankrijk. Grote moeilijkheden ont stonden toen in datzelfde jaar de oorlog met Engeland uitbrak. De strijd werd pas in 1802 beëindigd met de vrede van Amiëns. De oor logsjaren waren weinig rooskleurig geweest: handel en nijverheid hadden te lij den gehad en de bevolking was tot armoede gebracht. De vrede hield slechts een jaar stand. In 1806 stuurde Napoleon zijn broer Lodewijk Napole on als koning naar de ge westen. Onder zijn regering werd op bevel van Napole on het continentale stelsel ingevoerd. Dit betekende dat alle handel en corres pondentie met Engeland werd verboden. Voor een stad als Vlaardingen, die voornamelijk van de visserij bestond, waren de oorlogen met Engeland rampzalig- De schepen die uitvoeren werden vaak door de En gelsen buitgemaakt, terwijl de bemanning in de gevan genis terecht kwam. Tegen hoge losprijzen konden de reders de mensen en de schepen terugkopen. Na de invoering van het continentale stelsel werd het voor de schepen, die dikwijls de neutrale vlag voerden, aantrekkelijk om de Engelse havens binnen te lopen. De verboden wa ren, 2oals wol, koffie en specerijen brachten hoge prijzen op. Het gevaar kwam nu van de Franse zij de: de schepen werden op eigen gebied onderzocht op contrabande. Was er smok kelwaar aan boord dan maakte het geen verschil of men met Engelsen of Fran sen had te doen. ïn de visserijsteden deed door Albert Brouwer en Ingena Vellekoop zich in 1808 een tekort aan zout voor. De schepen die Spaans of Portugees zout aanvoerden mochten niet binnen lopen. Het zout dat normaal 30 tot 50 gulden per 100 pond kostte steeg tot 600 gulden per 100 pond. Met toestemming van Lode wijk Napoleon konden de schepen heimelijk worden gelost. In dit jaar vond in het departement Maasland een onderzoek plaats naar de toestand van de fabrie ken en de nijverheid. Vol gens de Vlaardingse opgave bezat de stad twee blokma- kerijen, twee bokkinghan gen en kuiperijen, drie lijn banen, vijf scheepstimmer werven, twee taanderijen, een traanrokerij en vijf zeil makerijen. Vroeger waren deze zeer bloeiend geweest door de haring- en kabel jauwvisserij. Nu verkeerden zijn in een staat van verval omdat er weinig visserij werd beoefend en een groot aantal schepen verloren was gegaan. De spinbanen bestonden niet meer; hier voor waren geen bestaans mogelijkheden. De stad telde verder nog drie grutterijen, een hout zaagmolen, een korenmolen en twee pelmolens. Ook deze hadden betere tijden gekend. Verminderde con sumpties en terugloop van de scheepsbouw waren hiervan de vooornaamste oorzaak. Drie blekerijen en een kaarsenmakerij maak ten het evenmin goed: 'ze- dert de armoede vermeerde ook de welvaart vermin dert'. Een leerlooierij en een lijm- fabriek hadden tot dan toe het hoofd boven water kun nen houden. Een andere looierij met een kleine twintig putten en een run molen was reeds verdwe nen. De belangrijkste reden was dat er geen exportmo gelijkheden bestonden. Be lastingen op de uitvoer van huiden en op de invoer van leder zou verbetering kun nen brengen. Over de ta baksfabriek viel nog weinig te zeggen, omdat hij pas kort tevoren was opgericht. De visserij zou hersteld kunnen worden voor een duurzame vrede. De reeds in het midden van achtien- de eeuw ingestelde premie op de uitrusting van ha ringschepen diende gehand haafd of vermeerderd te worden. De premie bedroeg 500 gulden per schip. De stadsfinanciën moeten ver beterd worden aangezien veel Inwoners van de on dersteuning leefden. Met subsidies zou het mnogelijk zijn deze arme lieden aan werk te helpen. Pas vijf jaar later, na de val van Napole on, kon verbetering optre den in deze weinig roos kleurige toestand. Er wordt noga! eens beweerd dat huisartsen een onleesbaar handschrift hebben, waar al leen apothekers uit wijs kun nen, want die hebben daar voor gestudeerd. Maar als dokters gaan typen, wordt het er al met veel duidelijker op. Zo citeren wij uit een brief aan de gemeente, opge steld door P. V. Valk. voor zitter van de Schiedamse huisartsenvereniging; ,.ln een nota kunnen op deze wijze gezamenlijke en door alle betrokkenen onderschee' ven uitgangspunten worden neergelegd. Daarnaast dient overeenstemming bereikt te kunnen worden ten aanzien van te ontwikkelen doelstel lingen met betrekking tot te verwezenlijken beleid en die nen concrete afspraken ge maakt te worden ten aanzien van de te ontwikkelen zorg vuldigeprocedure gericht op effectuering van een be- leid(snota). Valk bedoelt dus zeg duide lijk wat je wilt, zorg dan dat je het eens wordt en beu je daar ook aan. Van helder heid knjg je tenminste geen hoofdpijn. Wil dokter een as pirientje? Een buitenlander in het Sin gelkwartier. de plattegrond van Schiedam opengevou wen over de motorkap van zijn auto, wordt er geen wijs uit. „Meneer, ik kom van verre, uit een grote stad, om dat hier kennissen van mij wonen. Van Swindenstraat nummer 18. Nu is dit de Van Swindenstraat. Maar kunt u misschien nummer 18 vin den?" Vanuit de lucht zie je sommige dingen heel anders dan wan neer je met beide benen op de grond staat. Toch was onze luchtfotograaf Henk van Westering verrast toen hij vanuit zijn vliegtuigje dit beeld zag van een deel van Holy-Noord, dat door de weilanden bovenin de foto als het ware ommuurd wordt. Natuurlijk is dit een zuiver voorbeeld van gezichtsbedrog, ver oorzaakt door het frappante lijnenspel van de sloten, dat een hoek vormt met het stratenpatroon in de Vlaardingse wijk. Toch blijft het een verrassend beeld, waarvan op de grond in derdaad niets waar te nemen valt. Nou, denk je dan, dat zal wel tussen 16 en 20 zijn, niet? Maar mooi mis. De Van Swindenstraat begint pas op nummer 40. Ja, zegt de ge meente, vroeger liep die straat ook aan de andere kant van de PKO-laan, ach ter het Lorentzplein, daar be gon die. Maar dat is gesloopt, daar staan nu die schooltjes. De buitenlander heeft düér zijn kennissen natuurlijk niet gezocht. Het CJV houdt zondag in Vlaardingen een themadag rond de kernenergie. Een marktachtig gebeuren moet het worden, waarbij door middel van stands informatie aan de man gebracht wordt Een nieuwtje daarbij is de door folders bemande stand van het GEB en het ministe rie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Tenminste, dat staat in het persbericht Is dat nou een uniek staaltje van geavanceerd grafisch vakmanschap of gewoon een met komma en hoofdletter? Een middenstander in het centrum van Vlaardingen neemt ondanks het feit dat de lente zo langzamerhand voorzichtig be gint door te breken, toch maar het zekere voor het onzekere. Op een muur in de Smalle Havenstraat hangt nog altijd dit spandoek, dat naar zijn bedrijf verwijst. Bij het eerste graadje vorst dat zich misschien toch nog voordoet, kan men bij hem meteen terecht met de smalle ijzers. Dét ia nog eens bet ware optimisme, dat een koopman betaamt "Wie waren dat nu, die twee geheimzinnige lieden die tij dens de gemeenteraadsverga dering in Schiedam steeds heen en weer banjerden? Le den van de BVD? Actievoer ders? Wij kenden ze niet. Recht op de man a£ wie is u? De besnorde toont zijn visite kaartje. J. C. van der Poel uit Rotterdam. Zo? „Ik ben ma- naging director van Pogo. Ons bureau heeft acht jaar geleden de geluidsinstallatie aan de gemeente geleverd en omdat er wat klachten over waren, ben ik eens komen luisteren." En, geluidje, niet? Niet dus. De Pcgo-man viel met zijn neus in de boter. Meieen al bij aanvang van de vergadering haperde de mi crofoon van het spreekge stoelte, waardoor Herman Noordegraaf van de PPR naar zijn zetel werd terug verwezen. „Ach," zei Van der Poel, „na acht jaar, wat wil je?" Wie was nu die ander? Die ander was een naamloos ambtenaar van gemeente werken. Heeft hij het geluid nu met het blote oor geme ten? „Nee, wij hebben een in druk opgedaan. Binnenkort gaan wij toontjes uitzetten en meten. Voor de volgende raadsvergadering moet alles weer in orde zijn." Wat dat gaat kosten, kan be ter niet door de microfoon worden gezegd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4