STAD/STREEK] rr B,MMW J Produktiemedewerkers Van harte welkom op ons Open Hulsvrijdag 27 maart, 9.00 -17.00 uur. DE KRANT. 0MDHU IEDERE DAG OPIET ZIJN. MOOI 'Wil j iN, KANHEf IE DE KM STAAN. Laatste vindingnog langgeen eindpunt - - - ZEKER ZIJN VAN UW ZAAK voor bedieningsfunkties in 4-ploegendienst. 23 maart 1381 «J/SC/WW T Gatsonides schakelt menselij Ike fouten uit Dit is de hele set, die nodig is voor mobiele scoreborden met eigen tijdmeting. Het kleine kastje kan zo op een auto-accu worden aangeslo- Overveen Tijdens de Olympische Spelen van 1960 in Rome tikten de zwemmers op de 100 meter vrije slag zo kort na elkaar aan, dat de jury slechts met de grootste moeite tot een beslissing kon komen. Deze gebeurtenis is voor Maus Gatsonides, de bekendste Nederlandse auto coureur uit de vijftiger jaren, aanleiding geweest apparatuur te ont werpen om dit soort problemen te voorkomen. „Ik heb er mijn hele leven naar gestreefd om het menselijk falen uit te schakelen. Onze zintuigen zijn gewoonweg onbetrouwbaar en die probeer ik te vervan gen". In 1972, ook al tijdens Olym pische Spelen, bleek dat Gat sonides voortreffelijk in zijn opzet geslaagd was. Opnieuw was er een finale, waarin het menselijk oog geen verschil in de volgorde van aankomst tus sen de eerste twee zwemmers kon ontdekken. De Gatsome- ter gaf echter zonder blikken of blozen meteen uitsluitsel. De Zweed Gunar Larsson won die eindstrijd op de 400 meter wisselslag in 4.31.981 seconde, tegen Tim McKee 4.31.983 se conde. In afstand uitgedrukt een verschil van slechts drie millimeter. Voordat Maus Gatsonides, en in een later stadium zijn zoon Tom, zover waren, dat deze nauwkeurige waarneming kon worden verricht, is er veel on derzoek nodig geweest. Al in 1960 experimenteerden vader en zoon in Haarlem en Over- veen met quartz-gestuurde klokken. Echter, het grootste probleem, de invloed van het menselijk reactie-vermogen op de geconstateerde tijden, was nog niet opgelost Deze moeilijkheid werd in 1962 overwonnen door de uit vinding van de aantikplaat Een slechts 10 millimeter dik- 4te kunststof plaat registreerde feilloos het moment van aan- Tom Gatsonides met de laatste vinding op het gebied van scoreborden. tikken. Het belangrijkste daar bij was niet het systeem van slangetjes om de druk door te voeren naar een tijdmechanis- me, maar het ongevoelig ma ken van de plaat voor de druk van golfslag. De oplossing werd gevonden in het perforeren van de plaat met talloze gaatjes. „Omdat we geen rechtsinstelling zijn, heb- en we het patent op deze vin ding niet nauwkeurig genoeg omschreven. Na een paar jaar hadden Omega en Longines ons systeem overgenomen en in productie gebracht". Sport ief gezien leverde dat een fik se teleurstelling op voor Gat sonides. Immers, voor de Olympische Spelen van Mün- chen zou hij de apparatuur le veren voor het zwemmen, maar twee weken voor het be gin leverde Omega zijn in feite gestolen patent af en kreeg alsnog het contract. De Gatso- meter verdween naar de kel der van het Olympisch bassin en zou daar als reserve-mate riaal blijven staan. Ontwikkeling Gatsonides is niet stil blijven zitten na het ontwikkelen van de zwemapparatuur. Op het gebied van nauwkeurige tijd waarneming bleef het kleine bedrijf zijn stempel drukken op de ontwikkelingen. Zo ont wikkelde Tom Gatsonides con- trole-apparatuur voor de poli tie. Iedereen heeft weieens de grijze kastjes bij stoplichten zien staan, al zal menig auto- m ***.- v.:" V-H UI «4tvV mobilist een verwensing naar het hoofd van de onbekende uitvinder hebben geslingerd bij de bekeuring voor te hard rijden. Vormt de productie van deze politie-instrumenten de econo mische basis voor Gatsonides' bedrijf, het pionieren in de toepassingen voor spartdoe- leinden blijft zijn grote hobbie. Vooral de zwembond profi teert daar dankbaar van, om dat juist deze sport het gebruik van de Gatsometer zo goed kan gebruiken. In de loop der jaren ontwik kelde de firma uit Overveen allerlei scoreborden om de ge meten tijden direct en duide lijk zichtbaar te maken. „Uit eindelijk is het meten van tijd één ding, maar belangrijk is ook dat het publiek die resul taten kan zien." De laatste vinding op dit gebied is dit jaar op de markt gekomen. Het bestaat uit een groot aan tal metalen plaatjes, die mag netisch bestuurd worden, In de ene stand zijn 2e zwart en in geactiveerde toestand wor den ze omgedraaid en verto nen de kleur, die op de achter kant geschilderd is. „De uit vinding is niet het systeem van metalen plaatjes, maar wel de electronische besturing er van. Het grote voordeel van dit systeem is de besparing van energie en de leesbaar heid", vertelt een toch wel trotse Tom Gatsonides. schaduw leesbaar waren. „Door een niet-reflecterende verfstof te maken, kun je de cijfers en letters nu ook in de felste zon aflezen." De research-afdeling in Over veen heeft nu ook een bestu- een auto beschikbaar te heb ben. Daarom kan het op alle plaatsen gebruikt worden. door Karei Strack van Schljnde! Wat die energie betreft is het duidelijk. Er is alleen stroom nodig om de magneeq'es te ac tiveren. Als er een bepaald symbool op het bord staat, wordt geen electriciteït ge bruikt Wat de leesbaarheid betreft kende de door lampjes gevormde letters en cijfers het probleem, dat ze alleen in de ring ontwikkeld om een be paalde letter over een groot aantal schijven te laten lopen. „Een soort lichtkrant is het dus eigenlijk. Ik verwacht op kleine schaal wel belangstel ling voor deze vinding." Er is trouwens nog een voordeel hieraan verbonden. Omdat dit systeem slechts een voltage van 12 volt nodig heeft, is het erg mobiel. "Het is bijvoorbeeld al voldoende om de accu van Momenteel is Gatsonides bezig met het ontwikkelen van ap- partuur voor het noteren van tijden èn volgorde van aan komst bij sporten als lange- baan zwemmen en duiven- wedvluchten. „Tot nu toe wor den er aparte lijsten gemaakt met tijden en nummers. De kans op fouten is daarbij erg groot. Wij zijn nu op zoek naar een draagbaar printer^e, waarbij behalve de electro- nisch gemeten tijd ook een mogelijkheid bestaat om het rug- of capnummer te vermel den. In het groot werken we al jaren met deze appartuur op zwemwedstrijden, maar het gaat er nu om, dat er een draagbaar geheel van wordt gemaakt, dat overal - dus ook in een boot bijvoorbeeld - bruikbaar is." De gehele dag showen mannequins veel hartver- Modehuis orerende mode uit onze unieke voorjaarskollek- tie. Van schitterende pakjes, combi-mode en mantels tot en met verrassende japonnen en ensembles. Uiteraard onder het genot van een drankje en een hapje. Welkom! Broersvest 109 Schiedam Telefoon (010) 267416. ra Ruime parkeergelegenheid t.o. ons modehuis. Donderdag tot 21.00 uur koopavond. Een ideale situatie schetsen? Dat doen we niet. Dat bestaat nergens, nee, we zoeken. Mensen die, gewoon willen werken als produktieman (produktiemedewerker). Mensen die de schouders eronder willen zetten en goed met hun collega's kunnen opschieten. In dat geval hebben wij wat te bieden, dan kunt u bij ons. Van uw zaak. Onze zaak. Ferro (Holland) B.V., 700 werknemers, is sedert 1929 in Rotterdam gevestigd als dochter van Ferro Corporation (USA) en staat geheel onder Nederlandse direktie. Het grootste deel van de prod uktie wordt geexporteerd via eigen verkoopkantoren in Europa en het Midden-Oosten. Eén van Ferro's specialiteiten betreft de fabrikage van glazuren en emails. De prod uktie van deze halffabrikaten bestaat uit een meng-, smelt- en maalproces. Voor de tweede produktiefase, HET SMELTPROCESv zoeken wtj op korte termijn Het bezit van een LTS-diploma is wenselijk, doch niet noodzakelijk. FERRO (HOLLAND) B;V. produce erf grondstoffen «9 - iftïtallatiés voor de emailleer-, keramlfche en plastics Industrie. bodem-., verbererings- 'produMen voor de landbouw. Eigen vestigingen in geheel Europa en hel Midden-Oosten. Zusterm aal- schappijen pver de gehele wereld. WIJ bieden de volgende arbeidsvoorwaarden: het aanvangssalaris is afhankelijk van uw leeftijd, ervaring en eventuele opleiding. Bij vakvolwassen leeftijd (gehuwd of 22 jaar en ouder) bedraagt het aanvangssalaris voor de 4-ploegendienst inclusief de 4-ploegen- taeslag f 2.487.76(mintmaal). Dit salaris groeit de eerste 6 jaar verder d.m.v. het lunctiejarensysteem tot f 2.805,15 met 4-pfoegentoeslag, Daarnaast is salarisgroei mogelijk door promotie. U begint meest»; met de bediening van de aftap- instaliaiie. Afhankelijk van uw vooropleiding en ervaring kunt u doorgroeien van leerling- storter naar storter en van leerling-smelter naar smelter of all-rounder. Direkte aanstelling in leerimg-funkties is opgrond van ervaring ook mogelijk. 22 vakantiedagen en 13 compensatiedagen •+- 2 extra dagen. U bent ieder jaarvrij met Pasen, Pinksteren, Kersten Nieuwjaar. Daarnaast is er een bedrijfssluiting van 3 weken, de periode voor 1981 is vast gesteld van 12 juli tot en met 2 augustus. 8% vakantietoeslag, winstdehngsregeiing van 7%. gratis werkkleding schoenenen tevens een studiekostenregeiing en een premiespaarregelmg. Onze 4-ploegendfenst kent de volgende regeling: Avonddienst van 16.00 tot 24.00 uur. dinsdag tot en met maandag, vrij op dinsdag 00 00 tot donderdag 08.00 uur. Dagdienst van 08.00 tot 16.00 uur, donderdag toten met woensdag, vrij op woensdag 16.00 tot vrijdag 24.00 uur. Nachtdienst van 00.00 uur tot 08.00 uur, zaterdag 00.00 uur (d.w.z. vrijdag 24.00 uur opkomen) tot en met vrijdag 08.00 uur, vrij op vrijdag 08.00 uur tot dinsdag 16.00 uur. Ferro's bereikbaarheid met het openbaar vervoer isook zeer gunstig. Vanaf station Schiedam lijn 1 en 8 Vanaf Centraal Station R'dam lijn 1. Vanaf Coolsingel lijn 6 en 8. Overige plaatsingsmogelijkheden. Ook op andere afdelingen heelt Ferro nog een aantal vakatures (met vakantieafspraken wordt rekening gehouden). Interesse? Neem voorinformatie kontaktop met de heer C. Trimpe Burger, afd. personeelszaken van Ferro (Holland) B.V., Van Helmontstraat2Q(bij Marccniplein). 3029 AB Rotterdam. Telefoon (010)76 01 44. NOOTEBOOM autobanden - BV. ZwaluwlaanM,/; $chiedarn>Kéthpl Tel. 700069-706976 b.g.g; 703328'. zaterdags.:, tol 13.00 uur geopend VERKOOP BIJ EXECUTIE Op dinsdag. 24 maart 1931 te 14.00 uur in de loods en op het terrein aan de George Stephenson weg 41 te Vfaar- dmgen van een partij ijzer en machines en onderdelen- enige stoepen, vorkheftruck, kraanwagen, bestelauto enz. Bezichtiging. 24 maart 1931 vanaf 10.00 uur. R. Fontijne W. J. M. Dolk Gerechtsdeurwaarders Tuinlaan 90 Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4