SPORT Boerhaavelaan in angst: alsof er een bom viel! Ondernemers pikken waarborgsom niet meer 'Maffia-praktijken' Verkeer bezorgt 217 gezinnen angst en overlast Jfongedamesbende: 'zin om er een in elkaar te slaan' "Woonwa genzaken naarElly Coenen Man overleden na aanrijding Berovers gearresteerd Polstasje met 1700 gulden weg Vandaal steekt autobanden lek dinsdag 31 maart 1981 VD/SCAVW Publiek kijkt toe bij kinder mishandeling Vlaardingen Niemand stak een hand uit, toen vorige week woensdag bij de bushalte op het liesveldviaduet een 14-jarig meisje werd mishandeld en afgetuigd door een groep van vier andere meisjes, zoals pas nu is be kendgemaakt. Die behandeling kon een uur lang onge stoord verder gaan. Geen van de op de bus wachtende mensen trok zich iets van het gebeuren aan. Hoewel in de tussentijd zeker zo'n vijf bussen af- en aangereden zijn deden alle passagiers net of ze niets in de gaten zijn i hadden. De mishandeling van het meisje werd uitgevoerd door drie Vlaardingse jongedames van 15, 16 en 18 jaar en een Schiedamse van 15. Twee 15- jarige Vlaardingse jongens vuurden de 'dames' enthou siast aan. Een ander meisje, dat kennelijk ook bij de groep hoorde, keek alleen toe. De mishandeling begon toen het meisje omstreeks 16.00 uur van een van de vier anderen zonder direct aanwijsbare oor zaak in haar gezicht werd ge slagen. In het daarop volgende gaten uur werd het meisje geschopt tegen lichaam en hoofd, waar door ze onder meer kneuzin gen aan het schedeldak opliep. Ook werd het slachtoffer op diverse plaatsen stevig geprikt met een speld en werden met een brandende sigaret brand wonden op haar hand toege bracht Toen na een uur de personeelsleden van het res taurant naar buiten kwamen stormen om er een eind aan te maken vluchtte de groep een bus in, maar ze konden later door de politie worden achter haald. Een verklaring voor hun ge drag bleken de meisjes niet te hebben. Op het bureau zeiden ze dat ze zin hadden gehad om er een in elkaar te slaan. Een van hen zou verder een jaar of twee geleden een onbetekende ruzie met het slachtoffer heb ben gehad. Ze werden op het bureau ingesloten. Naaldhak Uit het verdere onderzoek bleek, dat de groep nog meer misdrijven had gepleegd. Al eerder was een dergelijk geval van mishandeling voorgeval len: op 23 maart hadden ze bij het Kolpabad een 15-jarige iongen in elkaar geslagen. De knaap was onder meer in zijn rug getrapt en met een naald hak bewerkt De meisjes ble ken verder, al dan niet geza menlijk, een stuk of tien win keldiefstallen gepleegd te heb ben, waarbij zij een voorkeur hadden voor kleding en siera den. De beste slag werd gesla gen bij een juwelier aan de Hoogstraat, waar een zilveren armband ter waarde van zo'n 900 gulden werd weggehaald. Bij buurthuis Oost nam de bende diverse portemonnees weg uit kleding van mensen die aan het sporten waren, Hoofdinspectrice M. Ekels van de Vlaardingse politie had geen goed woord over voor het gedrag van de meisjes. „Het is onvoorstelbaar je vraagt je af wat die lui bezielt. Aan de an dere kant is het ook schanda lig dat al die omstanders ge woon net doen of ze niets in de gaten hebben, zodat zo'n mishandeling gewoon maar een uur lang kan voortduren." Tegen de groep is proces ver baal opgemaakt wegens open bare geweldpleging en diefstal. De Vlaardingse politie is zeker van plan de meisjes bij de offi cier van justitie voor vervol ging voor te dragen. &H& De Boerhaavelaan heeft ook minder drukke gedeelten. Graag zouden de bewoners de gehele Boerhaavelaan zo rustig hebben Jan Bulva: maffia-praktijken... Vlaardingen De onderne mers in Vlaardingen blijven weigeren om de verhoogde waarborgsommen te betalen aan het GEWB. De midden standers hebben het gevoel dat er een financieel spel door de gemeente wordt ge speeld en voelen zich ook nog eens gediscrimineerd, omdat particulieren geen waarborgsom hoeven te be talen. De grote winkelbedrij ven als bijvoorbeeld V en D en C A betalen eveneens geen waarborgsom aan het GEWB. Maassluis Met de nieu we samenstelling van het college van BenW van Maassluis is er ook een kleine wijziging gekomen In de portefeuilleverde ling. De-: nieuwe: wethou der, de VVD-ster Elly Coenen, heeft naast sociale zaken, volksgezondheid, onderwijs en personeelsza ken nu ook woonwagenza ken onder haar hoede. Deze taak viel tot voor kort onder de portefeuille ruimtelijke ordening, die PvdA-wethouder Han Hummelen onder zijn hoe de heeft Schiedam Ais je de klach ten hoort die bewoners van de Boerhaavelaan over het toenemende autoverkeer hebben, krijg je de indruk dat er een bom gevallen is. Muren en plafonds scheuren. De straat verzakt: sommige kelders lopen onder water. Deuren passen niet meer in de sponningen, ramen zijn niet meer open te schuiven. Schilderijen komen vooral in de bovenwoningen scheef te hangen. Koffiekop jes trillen stuk, sommige be woners hebben nota bene een speciale wijze van opber gen: shockproof. Kinderen zijn vaker binnen, want op straat spelen is veel te ge vaarlijk. Het is er een herrie van jewel ste: tv en radio moeten extra hard aan staan, wat de over last voor buren alleen nog maar erger maakt, en een raam openzetten kunnen de bewoners deze zomer beter ook niet doen. Herrie en stank teisteren de Boerhaavelaan. Veel mensen zijn gespannen. Al voor de haan kraait, wor den zij wakker van vroege vrachtwagens. Kortom, een slecht leefmilieu, „hi plaats van als een woon straat wordt de laan wel als een provinciale weg ervaren," zeggen Berna Nijs, Conny Groeneweegen en Julia Snik kers, drie bewoonsters die in de Boerhaavelaan handteke ningen hebben verzameld een actie met overweldigend succes, want negentig procent van de bewoners tekende. Zo k^n het dus niet langer. Dramatisch Het ironische is, dat de huidige verkeerssituatie te voorzien was. Onze krant van 25 mei 1979 gaf onder de kop 'Nemen auto's de wijk?' een overzicht van de mogelijkheden. Als na afsluiting van de Singel het verkeer tussen Horvathweg en Broersvest via de 's-Grave- "landseweg zou gaan, was er weinig aan de hand geweest. Meer voor de hand liggend was echter, dat al het verkeer vanaf de afrit naar de Hogen- banweg en via de Lorentzlaan de Boerhaavelaan zou berei ken. Deze dramatische ver- keersontknopïng voorzag ook Ben Schweers, bestuurslid van de bewonersvereniging Schie- d am-Oost, die het kranteknip sel afdrukte in het wijkorgaan. Citaten eruit zijn voor Schïe- dam-Oost belangrijk, want de bewoners van de Boerhaave laan kunnen wethouder Chris Zijdeveld eraan 'ophangen'. Wat zei de wethouder? Hij zei dat de Boerhaavelaan, èls die dan wat drukker mocht worden, een soort TK-laanbe handeling' zou kunnen krij gen. Verkeer wordt daardoor afgeknepen, als snelweg wordt-ie onbruikbaar. Ook wees Zijdeveld op de mogelijk heid de helling tussen Boer- haavepleïn en Rotterdamse- dijk te voorzien van 'flink wat' drempels, terwijl er langere wachttijden konden worden gerealiseerd bij de verkeers lichten bovenaan en er raet eenrichtingstroken 'gespeeld' zou kunnen worden. En hoe wel Zijdeveld zijn betoog in leidde roet de opmerking, dat ie de gedragingen van wegge bruikers nooit zo kunt voor spellen dat kan dus wel, zo blijkt nu liet hij na ge noemde mogelijkheden weten: „Ik ben er niet zo bang voor, dat het daarna dan nog druk zal zijn op de Boerhaavelaan." Agressief De bewoners van de Boerhaa velaan hebben B en W nu aan- feschreven, daarbij wijzend op et resultaat van de handteke ningenactie: 217 gezinnen uit de laan tekenden. Een stuk of twaalf mensen bleek niet in de actie te geloven: „Ach, dat helpt toch niet" „Het zal wel niet anders kunnen." „Ze doen maar." Die onverschilligheid trof de drie actievoersters, die maar van een enkeling te ho ren kregen dat het verkeer géén last gaf. Het leeuwendeel had zich echter al lang zitten verbijten, dankte hartelijk voor het initiatief om nu eens handtekeningen op te halen en waren bereid om bij moge lijke nieuwe acties daadwerke lijk steun te geven. Er blijkt een grote angst te be staan voor het verkeer, zo door Kor Kegel hebben Bema Niis, Conny Groeneweegen en Julia Snik kers ervaren. „De snelheid, waarmee vooral vrachtwagens voortrazen, is angstaanjagend. Men vraagt zich af wat de tan kwagens, die soms om zeven uur s ochtends in een rij van zes of Zeven voorbijdenderen, vervoeren. Sommige mensen gaan in het spitsuur nooit de straat op. Het oversteken wordt gevaarlijk gevonden. Kleine kinderen, zeker die be neden de vier jaar, spelen nooit buiten. Grotere kinderen spelen wel buiten, maar mo gen niet oversteken. Hun spel gedrag is nogal agressief, door dat zij het verkeer moeten overschreeuwen." Dat staat al lemaal in het verslag van de handtekeningenactie. Met name dat laatste punt zou de gemeentelijk commissie voor jeugd en jongeren zorgen kun nen baren. Hogenbanweg De drie actievoersters kregen van vrouwen van vrachtwa genchauffeurs te horen, dat hare mannen via de Boerhaa velaan rijden vooral om het drukke Marconiplein te ver mijden. In dit licht is het aar dig om Gé Brouwer te citeren, uit hetzelfde artikel van 25 mei '79. De tegenwoordige PvdA-fractieleider en bestuur der van bewoners vereniging Schiedam-Oost zei: „Ik geloof wel in de mogelijkheid om in ieder geval het vrachtverkeer, dat nu via de Boerhaavelaan naar de havens gaat, in de toe komst te laten rijden over het Marconiplein." Dat klinkt dan leuk voor de bewoners van de Boerhaave laan, en heel Oost zou er opge lucht van kunnen zijn, maar wat bleek onlangs uit de plan nen voor de trambaan naar Schiedam-Noord? Er bleek on der andere uit dat de afrit van de Horvathweg naar de Ho genbanweg aangesloten zal worden op de Rotterdamse- dijk. Nu is dat een oude be stemming voor de Hogenban weg, die niemand hoeft te ver bazen. al zullen de bewoners daar betreuren dat er na zo veel jaren toch nog aan ge dacht wordt. Als de Hogen banweg een verbindingsweg wordt tussen Horvathweg en Rotterdamsedijk, zal d?t wel licht de Boerhaavelaan ontlas ten. Wellicht, want een andere theorie is dat verkeer meer verkeer aantrekt en dan boft ook de Boerhaavelaan niet. De Hogenbanweg als verbindings route is in ieder geval heel wat anders dan de suggestie van Gé Brouwer om het verkeer via het Marconiplein om te lei den. De gemeenteraad heeft in principe ingestemd met de consequentie-Hogenbanweg, inclusief Brouwer. Alleen PPR-raadslid Herman Noorde- graaf, zelf bewoner van de Boerhaavelaan, heeft aange drongen op handhaving van het huidige karakter van die weg. Hij staat Brouwers sug gestie van twee jaar geleden voor, omleiding via het Marco niplein dus. Alleen dan is er voor Schiedam-Oost geen vuil tje aan de lucht. Hoe vindt Brouwer zijn uit spraak van twee jaar geleden te rijmen met zijn instemming met de tramplannen, waar van de Hogenbanweg wordt ge sproken? Brouwer, gistermid dag: „Nou, ik moet zeggen, dat kan ik zelf ook niet helemaal rijmen. Eerlijk gezegd heeft het mij overvallen, dat punt over de Hogenbanweg, en om dat trambesluit nu te laten hangen op dat ene punt, dat is ook zoiets. Ik kan mij voorstel len dat de bewoners zich nu plotseling voor het blok gezet voelen en dan verwacht ik wel acties, vanuit de bewonersve- i reniging. Aad de Wolf, vice- voorziiter, schoot mij daarover al aan." Brouwer zou nog immer graag zien dat het Marconiplein be ter wordt benut. ,X>an zou Rotterdam de Franselaan moe ten afsluiten. Dat lijkt mij een goede zaak. maar dat zal Schiedam wel zelf moeten aankaarten," aldus Brouwer. De waarborgsommen moeten worden gestort, als onderne mers zich in de stad vestigen en gas, water en licht aanvra gen. Het systeem is destijds in- festeld om te voorkomen dat et gemeentelijk energiebe drijf geen geld binnenkrijgt, als het betreffende bedrijf fail liet gaat. De waarborgsommen zoals die destijds zijn vastge steld zijn volgens het energie bedrijf veel te laag en daarom moeten alle middenstanders geld bijstorten. Voorzitter Mari den Draak van de Organisatie van Vlaar dingse Ondernemers (OVO) is dan ook woedend. De OVO heeft de leden Inmiddels een aantal adviezen aan de hand gedaan. Uit een enquête is ge bleken dat meer dan de helft van de Vlaardingse onderne mers weigert de verhoogde waarborgsommen te betalen. Mari den Draak: „De directeur van het GEWB is bevoegd om de waarborgsommen zomaar te verhogen. Jarenlang heeft de bepaling gesluierd. Een derde werd zelfs nooit geïnt. Wij zijn zeker een ander slag mensen dan particulieren, dat wij wel waarborgsommen moeten betalen. Als ik nu me zelf als voorbeeld neem. Ik be taalde 100 gulden als waar borgsom. Nu moet ik 5000 gul den gaan betalen." De ge meente wil met de waarborg sommen bereiken dat het risi co van de gemeente bij een eventueel faillissement zo ge ring mogelijk is. De openstaan de rekening wordt dan van de waarborgsom betaald. Den Draak: „Daar ben ik des dui vels over. Uit een overzicht dat de gemeente ons zelf heeft gegeven büikt dat in 1979 11.812.02 gulden is afgeboekt als oninbare post. De gemeente krijgt met de verhoging 5 6 miljoen gulden binnen ter dekking van een risico van nog geen 12.000 gulden. Dat le vert natuurlijke een mooie winst op. De rente is voor de gemeente. Als een bedrijf stopt krijgt het de waarborgsom te rug, maar de rente niet" Se cretaris Bulva van de OVO heeft uitgerekend dat de ge meente 2569 gulden rente winst heeft geboekt over zijn waarborgsom. Jan Bulva: „Het zijn gewoon maffia-praktijken. Zo van: wij passen op de winkel maar je moet er wel stevig voor beta len. Wij zijn mans genoeg om zelf op onze spullen te passen." De OVO heeft de gemeente een aantal voorstellen gedaan. Zo wil men het aantal innin gen uitbreiden van eenmaal per twee maanden naar een maal per maand. Wordt er niet betaald, dan komen eerst twee aanmaningen en worden de verzoeken alsnog genegeerd dan zou de energie-toevoer moeten worden afgesloten. Volgens de OVO heeft het GEW dan veel minder risico en zouden de waarborgsom men kunnen worden afge schaft. Schiedam staat al op het punt om de waarborgsommen af te schaffen. De raadscommissie voor financiën heeft al positief beslist over afschaffing en ver wacht wordt dat ook de ge meenteraad er geen proble men mee zal hebben. De Vlaardingse ondernemers zou den graag zien dat Vlaardin gen het voorbeeld van buurge meente Schiedam zou volgen. i Vlaardingse ondernemers komen In opstand tegen de hoge waarborgsommen. Schiedam In het Dijk- zigtziekenhuis in Rotter dam is zondag de 67-jarlge Schiedammer H. J. Kuiters bezweken aan de verwon dingen, die hij op 10 maart opliep bij een aanrijding op het kruispunt van Alei- dastraat en Westfranke- landsestraat. Hij werd op die datum door een auto geschept, toen hij op het zebrapad liep. Met ernstig hoofdletsel werd de heer Kuiters naar Dijkzigt ge bracht, waar zijn toestand steeds verslechterde. Vlaardingen Surveillerende agenten hebben zaterdagnacht twee mannen van Griekse na tionaliteit aangehouden, die even daarvoor een 39-jarige Vlaardinger in zijn woning hadden bedreigd met messen, vastgebonden en beroofd. Het slachtoffer, dat hen gastvrij onderdak voor de nacht had willen verlenen, had zichzelf rij den en sl^eg alarm, waarna de sloeg i heQtwi eetal kon arreste- na hun vertrek kunnen bevrij den e politi» ren. Het duo werd op het bureau ingesloten. Een bedrag van 125 gulden, dat men de Vlaardin ger afhandig had gemaakt, had een van hen nog in zijn zak. Vlaardingen Uit een wo ning aan de Schimmelpen- nickstraat is vorige week bij een inbraak een polstasje met inhoud weggenomen. In totaal is de eigenaar voor 1700 gul den gedupeerd. Ook in een woning aan de Leeuwerikstraat is zaterdag ingebroken. Men werd echtger blijkbaar gestoord door de be woners die thuiskwamen, want een klok die van de muur was gehaald was alleen op een stoel geplaatst Verder wordt niets vermist. Schiedam Een onverlaat heeft op de Parkweg, in het Prinses Beatrixpark, de ban den van twee auto's lek gesto ken. Dat moet zondagavond tussen acht en negen uur ge beurd zijn. Van één auto wa ren alle vier de banden lek, van de andere 'slechts' twee. ,-4«

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3