SCHIEDAMSCHE COURANT m ssi Krotten Dwarsstraat terstond tegen vlakte Laan '40-'45 wordt toch geasfalteerd Schiedam kiest voor middenschool STtWÜL Ik neetUL, proef «safes* krant Houden ,yan dieren. Raad 1 laar- dingen: BASKETBALL «SCHOENEN Jeugdige struikrovers overvallen wandelaars Toestand rond GTB-terrein gevaarlijk9 Actie buurtbewoners heeft succes Beroepschrift Van Leyden Gaelstraat afgewezen linnen; gebrotenmaatserie 26/48 Fietsers beste klanten Van Puyvelde nu eindelijk opbouw werker Schiedam- Zuid -Vrijdag 3 april 1981- ■ONAFHANKELIJK DAGBLAD- iOade jaargang no. 66pagina-s Broersvest ,3 - telefoon administratie 268091 - redactie 2625B6 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL HetJOOMisspringlevend, vindthetJOOM.Nou,meer klinisch dood, gaf de Maassluise wethouder Smit in een nota aan. Het verslag van een groot verschil van mening. Pagina drie. Bewoners en omwonenden van de Viaardingse Utrechtlaan willen inspraak over de maatregelen, die de gemeente neemt om de laan veiliger te rnaken. Dat krijgen ze niet. Pagina vier. Vlaardingen Achrt Viaar dingse jongeren, van wie de meesten in de leeftijd van 16, 17 jaar, hebben woensdag in het Oranjepark twee wande laars overvallen en in elkaar geslagen. Een poging om de slachtoffers van hun porte feuille te beroven mi. Jukte echter. De overval gebeurde 's avonds rond een uur of half elf. De mannen liepen cGïts vermoe dend door h it psrtk, toen op het fluït-tekc vpa een van de struikrovers de bende plotse ling te voorschijn sprong. De wandelaars werden van de dijk gegooid en in elkaar ge slagen, maar de bende slaagde er,niet in om hen de porte feuilles afhandig te maken: na enkele minuten gingen ze er onverrichterzake vandoor. De politie, die ogenblikkelijk wera gewaarschuwd, dirigeer de meteen alle surveillancewa gens die op straat waren in de richting van het park. Door deze snelle actie konden alle acht de rovers binnen enkelè minuten in de omgeving wor den ingerekend. Uit het onderzoek, dat gisteren voorlopig werd afgesloten, Is inmiddels gebleken dat de jon gelui al een keer of twee eer der in de struiken van het park op de loer hadden gele gen, in de hoop dat er iemand voorbij zou komen. Ook toen waren ze er op uit geweest om iemand zijn portefeuille of ■ortemonnee afhandig te ma- port ken anan Ekels toonde zich gisteren bij zonder verheugd, dat de bende meteen ingerekend kon wor-, den, „Op die manier kyn je tenminste een beetje de onrust 'Wegnemen, die bij de bevol king door dit soort dingen na tuurlijk ontstaat. De inzet van de collega's die die avond dienst hadden was fantastisch: dat mag best eens worden ge zegd." De bende zal een dezer dagen worden voorgeleid bij de offi cier van justitie in Rotterdam. numuimuniuiiiui kterotestalieTloudenvandieren' Ahcy Rotterdam 10-11-12 april 1381 ahoy" kuibmms -*-Mnr«&Ac Schiedam De Kuizen aan de Dwarsstraat in Schiedam- Zuid die grenzen aan het GTB-terrein zullen zo snel mogelijk worden gesloopt Dat hebben burgemeester en wethouders woensdag beslo ten. In de huizen waren ge- De huizen aan de Dwars straat staan op instorten en moeten worden gesloopt voordat er ongelukken ge beuren, zo hebben burge meester en wethouders 'ge sloten. vaarlijke toestanden ont staan doordat groepjes jonge lui de huizen van binnen uit sloopten. Gedeelten van de tussenmuren in de woningen waren al zover weggesleept dat instortingsgevaar dreig de. Bovendien waren de hui zen brandgevaarlijk, zo heb ben de dienst gemeentewer ken en de afdeling bouw- en woningtoezicht van de ge meente geconstateerd. De dienst gemeentewerken heeft afgelopen dinsdag een onderzoek bij de huizen in gesteld. Daaruit kwam naar voren dat de huizen aan de achterkant (vanaf het GTB- terrein) waren opengebro ken en dat uit de huizen on der meer een trap en dak pannen waren verwijderd. Volgens het rapport is het onverantwoord de bouwval len te handhaven. Op en rond het voormalig GTB-terrein aan de Dwars straat is meer overlast van slopende jongelui. In onze krant van woensdag werd al beticht over sloop in de voormalige werkplaatsen en over het ontploffingsgevaar dat bij brandstichting zou kunnen ontstaan. Op het terrein staat nog één van de gasontvangststations van de gemeente Schiedam. Onder de omwonenden bestaat de angst dat dat station ont ploft Het besluit van burge meester en wethouders rept met geen woord over die toestanden. Alleen wordt ge constateerd dat op het ter rein veel brandbaar mate riaal ligt. Na de sloop van de huizen willen burgemeester en wet houders wel het terrein af sluiten om meer vandalisme te voorkomen, zo blijkt uit het besluit Geen verandering in waarborgensysteem Boze buurtbewoners blokkeren het laatste deel van Laan '40-*45. meente gaat het stuk asfalteren. Maassluis Het laatste deel van Laan '40-'45 wordt toch geasfalteerd. Als de gemeente raad tijdens de vergadering van 7 april akkoord gaat met de kredietaanvraag van 163.800 gulden, dan kan op korte termijn tot asfaltering worden' overgegaan. Een aan tal weken geleden blokkeerde een groep boze buurtbewoners het laatste deel van Laan "40- '45 uit onvrede over het uiblij- ven van asfaltering. De blok kade liep nog uit de hand toen een fotograaf enkele rake klappen opliep van een boze chauffeur. De actie heeft na 5 weken al succes. De actie is dus niet zonder suc ces gebleven. Het was aanvan kelijk niet de bedoeling van het college om Laan '40-'45 op korte termijn te asfalteren. Het gemeentebestuur van Maassluis wilde de beslissing aanhouden tot er meer duide lijk zou bestaan over de hoofd wegenstructuur van Maassluis. Tot die tijd konden de actie voerders echter niet wachten. De overlast was dermate groot dat zij het wenselijk vonden om direct tot .asfaltering over te 'gaan. De buurtbewoners zijn dan ook blij dat er nu een eerste succes is geboekt. In de toekomst is het mogelijk dat het het tot een reconstructie komt van het Havenplein. In de plannen is hier rekening mee gehouden. Overigens is met het asfalte ren van het laatste deel van de Laan *40-'45 de kous nog niet af voor de actievoerders. Zij willen een nachtelijk rijverbod voor vrachtwagens. Het komt nu nog herhaaldelijk voor dat de vrachtwagens van Key Kramers gedurende de nacht over de straat denderen. De woningen staan slechts op en kele meters van de rijbaan en vaak liggen de mensen te tril len in bed van de overlast Schiedam De gemeente Schiedam start met een mid denschool, zodra dat politiek mogelijk is. Wethouder Her man Posthoorn heeft dat giste ren laten weten tijdens een ge sprek met onze krant De komst van een middenschool wordt mogelijk als de PvdA in een volgend kabinet wordt op genomen, meent Posthoorn. Zodra dat het geval is wil de wethouder bij het rijk om toe stemming voor een dergelijke onderwijsvorm vragen. Nu heeft een dergelijk verzoek volgens hem geen zin. Als be langrijkste voordeel van de middenschool noemt de wet houder het uitstellen van de keuze voor de leerlingen. Een brede discussie over de middenschool wil Posthoorn niet voeren. „Je moet het ge woon invoeren: een discussie werkt niet Dan kun je beter zeggen: we beginnen ermee en dan kan iedereen meepraten over de manier waarop het moet functioneren- Daaraan heb je meer dan aan een dis cussie of je wel of niet een middenschool moet beginnen." In de onderwijswereld is de middenschool fel omstreden. Dat blijkt ook tijdens de dis cussies in de schoolraad, als het onderwerp daar weer eens ter sprake komt. Tijdens de laatste vergadering van de raad gebeurde dat ook in een discussie over aansluitingspro blemen tussen lager onderwijs en voortgezet onderwijs. En kele leerkrachten van het la ger onderwijs verklaarden zich toen voorstander van een middenschool. De vraag om een midden school werd eerder door zowel wethouder Herman Posthoorn als door onderwijsconsulent Lex Tigges afgewimpeld. Post hoorn moest tijdens een verga dering van de onderwijscom missie het CPN-raadslid Ul- ferd. Bruseker teleurstellen- Volgens Posthoorn toen had het geen zin om over de mid denschool te praten omdat een dergelijke onderwijsvorm poli tiek toch geen enkele kans maakte. Lex Tigges, de gemeentelijke onderwijsconsulent uitte woor den van gelijke strekking tij dens de laatste schoolraadsver gadering. Volgens Tigges heeft het geen zin om te discussiëren over de middenschool. Dan blijf je toch steken in een wei- les-nietes. Je kunt dan veel beter uitgaan van andere rap porren." Vlaardingen De president van de afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft het beroepschrift, dat11 bewo ners van de Schïedamseweg hadden ingesteld tegen de af sluiting van de le Van Leyden Gaelstraat, verworpen. Dat heeft burgemeester Kieboom .gisteravond in de gemeente raad medegedeeld. De gronden waarop dit besluit is genomen zijn nog niet helemaal bekend: de betreffende stukken zijn bij de gemeente nog niet binnen gekomen. De bewoners van de Schie- damse weg protesteerden te gen de afsluiting, omdat bun weg nu veel drukker is gewor den, doordat verkeer dat voor heen' de Van Leyden Gael straat als doorgaande route ge bruikte, naar hun straat uit wijkt Het 'doorknippen' van de Van Leyden Gaelstraat was overigens geen verrassende ontwikkeling. Al in het struc tuurplan dat enkele jaren gele den tot stand kwam werd een dergelijke afsluiting aangege ven- Vlaardingen Het systeem, dat het GEWB momen teel hanteert met-betrekking tot de waarborgsommen voor ondernemers, blijft gehandhaafd. De gemeente raad vindt het niet nodig, dat er verandering in komt Ook met de vérhoging van die waarborgsommen, die een groep middenstanders onlangs tot woede heeft ge bracht, heeft de raad geen moeite. Dat het totaal aan waarborgen dat de gemeente op die manier binnen krijgt vele malen groter is dan het bedrag dat bet GEWB er per jaar door wanbetalers bij inschiet hoeft geen bezwaar te zijn. De perikelen rond de waar borgsommen, die worden ge vraagd om het risico voor de gemeente zo klein mogelijk te maken en die nog vorige week de Organisatie van Viaarding se Ondernemers (OVO) in be roering bracht, hebben de ge- meeteraad gisteravond uitge breid beziggehouden. De WD-fractie hield bij monde van Mariette Hoogendijk een hartstochtelijk betoog om te proberen de wethouder te ver murwen, zo'n waarborgsom al leen in individuele gevallen op te leggen, bij ondernemers die er al blijk van hebben gegeven regelmatig niet op tijd te beta len. Zij pleitte er ook voor, in dat geval een borgsom van tweemaal de maandelijkse energienota op te leggen, in Elaats van zes maal, zoals nu et geval is. Het mocht niet baten: in de raad kreeg ze al leen de SGP/GP V-fractie mee. Wethouder IJsbrand van der Velden reageerde uiterst krib big op het verhaal van de VVD. Hij vond het hele debat zonde van de tijd, omdat er in de commissie voor de finan cien al diverse malen uitge breid over is gesproken. Die kribbigheid werd hem niet in dank afgenomen. WD en SGP/GPV drongen er ook bij de wethouder op aan, voortaan de GEWB-nota maandelijks te versturen, in plaats van eenmaal per twee maanden. Volgens die fracties zouden ook heel wat particu liere gebruikers daar dankbaar voor zijn. De wethouder voor spelde dat dat in 1982 mogelijk wordt, als een nieuwe compu ter voor de verwerking van de GEWB-nota's wordt ingezet. Ook hij zag voordelen in zo'n maandelijkse nota. ADVERTENTIE ta.- SCXDW1 KOEMARKT 1 VLAARWJGEN OA BECKMAWiSfVGEl G? MAAsauts konwt^hoek. Vlaardingen De ENFB heeft in een brief aan de Viaardingse ondernemers la ten weten dat fietsers de beste klanten zijn. Tijdens de discus sies rond het wel of niet reali seren van parkeergarages in Vlaardingen stelden de onder nemers dat de autobereikbaar heid groot moet zijn met het oog op de klanten uit de West- wijk, Holy en de regio. Bang als men was voor de concur rentie van andere winkelcen tra. De ENFB is het met die visie in het geheel niet eens. Uit een onderzoek van de consumen tenbond en uit gegevens van hert centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf, de RAI-BOVAG, Stichting Weg en de ANWB blijkt nu dat het merendeel van de klanten boodschappen doet lopend met de boodschap pentas of op de fiets. Volgens de ENFB is het te verwachten dat door de Stij gende autokosten en de koop krachtdaling steeds mensen gebruik zullen gaan maken van de fiets om boodschappen te gaan doen. Schiedam Armand van Puyvelde begint per 1 mei als opbouwwerker in Schiedam- Zuid. Na een drie jaar durende affaire, die voor de rechter is uitgevochten, is Van Puyvelde uiteindelijk toch in de positie terecht gekomen die hij al die tijd begeerde. Een sollicitatie commissie heeft hem geselec teerd uit drie kandidaten. Ook voor Schiedam-Centrum is ie mand aangewezen. Opbouw werkster wordt daar, met in gang van 1' augustus, Henny de Vries uit Vlaardingen, die in de buurstad ook al dergelijk werk doet. Met de gemeente Schiedam en diverse instellin gen heeft zij al contacten ge had. Unaniem is de sollicitatiecom missie geweest in de keuze voor Armand van Puyvelde. Zelfs de oude Gorzenaar Tib- be, ooit een verklaard tegen stander, heeft zich nu achter hem gesteld. De problemen zijn dan ook de wereld uit: die lagen onder andere in een ver slechterde communicatie tus sen de diverse bewonersvere nigingen in de oude wijken. Nu alsnog voor Van Puyvelde is gekozen, mag blijken dat men nimmer iets tegen zijn persoon heeft gehad en dat ae conflicten alleen procedurele achtergronden hadden. Dat zegt PvdA-raadslid Arie van Loenen, die de sollicitatiepro cedure heeft gevolgd. Hij schat dat de stichting die als werk gever van opbouwwerkers fungeert, de SS WO, zonder meer met Van Puyvelde ak koord zal gaan. Van Puyvelde woont al vele jaren in Zuid en werd lange tijd terug door VVD-fractielei- der Gerard Verhulsdonk al betiteld als 'onderburgemees ter' van de Gorzen. Hij is er voorzitter van de bewonersve reniging geweest en heeft daar ook andere bestuursfuncties in gehad, maar met het oog op zijn benoeming is hij daarmee gestopt. Ook zal hij nu zijn voorzitterschap van de katho lieke stichting voor sociaal- culturele arbeid (KSCA) gaan afronden. Vorig jaar werd hij opbouwwerker in de Prins Alexan derpolder. «JDit nieuwsblad, t nieuws uit eigen int vinden, wordt kosten bezorgd in met het I Rotterdams Nieuwsblad. m M1**' oei 7» Vcs',c -seieloo» io-V-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1